Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

napa88

Rozwiązany: Dysk SSD do Lenovo y510p

Polecane posty

Siemka smile_prosty.gif

Mam kilka pytań odnośnie kupna drugiego dysku twardego SSD do laptopa Lenovo y510p.

A więc:

- Jaki byłby stosunkowo najlepszy dysk ssd o pojemności 64GB, którego mógłbym podpiąć do laptopa?

- Czy jest możliwość instalacji ubuntu/fedory i windowsa 8.1 obok siebie na dwóch partycjach na tym dysku? Po prostu nie jestem pewien, czy jest tutaj pewna różnica względem zwykłego hdd.

- Czy przyrost wydajności jest rzeczywiście tak duży? Jak na razie na standardowym hdd 5400rpm (czyli dość....nędznie) windows 8.1 chodzi jak burza, bo zanim moja stara stacjonarka na xp'ku załapie, że coś od niej chce, to na lapku wylogowywuje się z poczty bo już sprawdziłem nowe wiadomości wink_prosty.gif

- Jak wygląda taki "reinstal" systemu z hdd na ssd? Domyślam się, że tracę wszystkie dane, prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są opcje by przenieść system bez utraty czegokolwiek ale ja tam preferuję stary dobry format, bo te programy mogą nie do końca działać. Masz dwie partycje na dysku HDD, na jednej zostawiasz system na drugą dajesz wszystkie pliki. Formatujesz tę z systemem, tworzysz i formatujesz partycję na SSD i instalujesz tam czysty system.

Masz partycję systemową na SSD i dwie partycje na pliki na HDD, które możesz połączyć w jedną.

Można instalować dwa systemy. Przyrost jest widoczny, bardziej przy włączaniu gier, programów, katalogów na SSD.

Co do SSD - poniżej Plextor M5S 128GB bym nie schodził. Tańsze są często gorsze i bardziej awaryjne.

Tylko jest jeden problem - nie wiem jak wygląda podłączanie takiego SSD w laptopach i zapytałbym się gdzieś o to, by mieć pewność.

Z tego co tu widzę:

https://forums.lenov...0p/td-p/1337151

Jest trochę inaczej i wykorzystuje się zupełnie inne SSD niż 2,5 calówki. Mniejsze i droższe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Omas - Z tego co piszesz to trochę lipa z tym dyskiem SSD, najwyżej popytam w serwisach laptopowych w okolicach uczelni, pełno tam tego jak mrówków :) Ale dzięki za pomoc.

@kgil0 - Taaaak, tylko, że lenovo w modelu y510p zastosowało inne złącze z tego co wynika z forum, które nadesłał Omas. A to złącze jest dość nowe i ciężko znaleźć dyski w normalnych cenach :)

Swoją drogą, kupno 128 GB SSD i tak nieco przekroczy mój budżet, a szkoda, bo fajnie by było jeszcze trochę przyśpieszyć tego lapka. Nie sądzicie, że to takie działanie na szkodę użytkownika? Zrobią nic nie warte 64, żeby nie było, że nie ma, które są nieopłacalne :)

Problem rozwiązany, temat można zamknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...