Jump to content
BlindKitty

Nowa karta graficzna + drugi monitor

Recommended Posts

Czołem, drodzy forumowi towarzysze!

Ponieważ przed mniej więcej trzema laty zakupiłem komputer opierając się tutejszych sugestiach, i jestem z niego niezwykle zadowolony, postanowiłem zwrócić się do was z kolejnymi pytaniami, jakie mam.

Zauważyłem, że ostatnio karty graficzne zaczynają przestawiać się na wyższe standardy PCIe; w związku z tym zacząłem się zastanawiać, czy nie czas wymienić moją kartę graficzną (Radeon HD6870, 1GB DDR5) na taką, która posłuży mi kolejne 3 lata. Nie żebym był niezadowolony z wydajności mojego Radeona, ale karty graficzne nie mają nieskończonej żywotności, a reszta pudła jest jeszcze w bardzo dobrym stanie i chciałbym być zmuszony do wymiany mobo + procesora wraz z kartą graficzną, kiedy obecną trafi szlag i już nie będzie nic co by pasowało do mojego starego złącza.

Obecna mobo: MSI P67A-C45 (PCIe gen2 x16).

Obecny procesor: i5-2400

Cała obecna konfiguracja to ta zaproponowana przez yojo2 w tym poście: KLIK (dokupiłem dodatkowe 4GB RAM ostatnio, poza tym wszystko zostało tak jak jest, o ile się nie mylę).

Dodatkowo, myślałem też ostatnio o dokupieniu drugiego monitora. Nie używałbym go do grania na dwóch monitorach naraz; dwa naraz wykorzystywałbym przy pracy (ok, jednym z zastosowań byłoby Cywilizacji IV na jednym monitorze + praca na drugim ;) ), więc wydajność karty graficznej nie jest tu krytyczna, ale uznałem, że warto wspomnieć.

Pytanie więc brzmi: czy warto wymieniać kartę na coś nowszego? Jeśli tak, to na co? Reszty komponentów nie chcę wymieniać w dającej się przewidzieć przyszłości, ale w razie konieczności mogę wycisnąć dodatkowe parę procent mocy z procesora. :)

Z góry dzięki za sugestie!

Link to comment
Share on other sites

To czy czas wymienić karte graficzną jest bardziej pytaniem do Ciebie, a nie do nas. To Ty wiesz lepiej czy obecna wydajność zestawu Ci wystarcza ;)

Nowa wersja PCIe nie ma nic do rzeczy - karty z PCIe 3.0 działają na wszystkich płytach 2.0, oraz na sporej części 1.1 (na 1.0 już jest z tym gorzej).

Co do monitora - może po prostu coś zbliżonego do obecnego, np. BenQ GL2250.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o wydajność, to raczej nie ma problemu (jeszcze). Ale ze względu na inne potrzeby finansowe, które mam i które będę miał przez najbliższe lata, chciałem zoptymalizować ilość wydanych pieniędzy w stosunku do długości życia zestawu. Ale z drugiej strony, skoro karty PCIe 3.0 nie powinny sprawiać problemów na tej płycie głównej (wiedziałem że w teorii tak to wygląda, ale teoria sobie, a praktyka sobie...), to w zasadzie nie ma się co spieszyć. :) W dawnych dobrych czasach świat złapał mnie przestawiając się na PCIe kiedy ja utknąłem w czasach AGP, i może stąd moje obawy? ;)

Jeśli chodzi o monitor, to myślałem o czymś raczej w stronę tego LG: http://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/lg-22ea53vq-p.bhtml#opis . Matryca IPS, wejście HDMI (ten BenQ którego mam jest na DVI, a wolałbym uniknąć przejściówki HDMI -> DVI). Ale ten sam rozmiar i rozdzielczość. Jeśli nie będę wymieniał karty graficznej, to dodatkowe 100 - 150 zł na monitor nie powinno mnie wykończyć. :)

Link to comment
Share on other sites

Sam korzystam z karty 3.0 (GTX660) na PCIe 2.0 (P7P55D-E) i nie ma z tym najmniejszych problemów. Kartę odpalałem też na kompie brata z PCIe 1.1 (IP35-E) i również się wydawała śmigać bezbłędnie, aczkolwiek nie bawiłem się za długo. Na co dzień używa karty z 2.0 (GTX560) ;)

Co do monitora, to może pójść na całość i wziąć LG 24EA53VQ?

Link to comment
Share on other sites

Generalnie za konkretnym modelem monitora jeszcze się nie rozglądałem, ale nie chciałbym mieć drugiego w innym rozmiarze niż pierwszy (21.5"). Pomijając to że zapewne denerwowałaby mnie różnica rozmiarów, to na biurku i tak będzie dość ciasno z dwoma 21.5", a co dopiero z drugim 24". :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...