Jump to content
MQc

Czy magazyn powinien zrezygnować z ocen cząstkowych?

Oceny za grywalność, wideo i grafikę  

1,904 members have voted

1. 1. Czy mamy zrezygnować z ocen cząstkowych?

• Tak
      755
    • Nie
      1078
    • Nie mam zdania
      69

Recommended Posts

Mam dziwne wrażenie, że osoby, które optują za pozostawieniem tych ocen albo źle zrozumiały temat (wywalenie ocen w ogóle, a nie tylko cząstkowych ocen - widać to w niektórych postach) albo są po prostu piratami, którym takie oceny pozwalają szybciej wybrać dobry towar do ściągnięcia... Przepraszam wszystkich, urażonych moją wypowiedzią, no ale ludzie, naprawdę wydajecie 50/100/150 zł na grę nie czytając dokładnie recenzji i opinii na necie, nie oglądając gameplayów czy screenów, oceniając grafikę i muzykę? Zanim na mnie naskoczycie, przeczytajcie posty powyżej - głównie padają argumenty, że nie chce się czytać recenzji (albo brak czasu na czytanie! Że jak? szybko, szybko, promocja na steamie się kończy, nie ma czasu nawet recki przeczytać... to jakiś bullshit... Czym Wy się zajmujecie, że nie macie 10 min na przeczytanie recenzji? To kiedy w gry gracie?). Jak dla mnie ewidentnie takie osobniki po prostu ściągają masę gier i takie oceny pozwalają szybciej się ogarnąć w temacie (wiadomo, że teraz gry ważą nawet > 10gb, więc nawet ściągając trzeba iść na jakieś kompromisy).

Ja kompletnie nie widzę sensu tych ocen (głównej zresztą też, ale niech już będzie, to trochę norma w tej branży). Wszystko pięknie wynika z recenzji, a jeżeli ktoś nie czyta recenzji, to jak może być w ogóle zainteresowany kupnem danej gry? A skoro nie jest zainteresowany, to po kiego mu oceny cząstkowe? Tylko proszę mi nie wciskać kitu, że ktoś zobaczy ocenę cząstkową z grafiki 9 i to go skłoni do przeczytania recenzji, a tak by nie przeczytał...

Dobrzy recenzenci nie potrzebują tabelek, wskaźników i ocen, żeby ocenić grę. Jeśli ktoś nie potrafi opisać produktu, to znak, że trzeba zmienić branżę :)

Ja osobiście wolę wiedzieć, jak gra wygląda, bo nawet jeśli dla kogoś jest super grywalna i ma super ścieżkę dźwiękową, to jeśli grafika przypomina rzuconą na stół garść grochu raczej nie będę w nią grał. Dobrze jest wiedzieć o tytule jak najwięcej zanim padnie decyzja o zakupie.

Moim zdaniem, oceny cząstkowe powinny jak najbardziej zostać w piśmie. Przykładowo, mamy grę z oceną główną 7. Widzimy oceny cząstkowe: grywalność - 8, wideo - 6, audio - 6. W takim przypadku od razu wiemy, co tak zaniżyło notę - przestarzałe technikalia. Po wyrzuceniu tego systemu nie będzie tak pięknie. Kolejna sprawa - jedni są grafomanami, drudzy - audiofilami, trzecich nie obchodzi "papierek" - liczy się dla nich grywalność. Przy obecnym systemie każdy z nich może stwierdzić, czy grze - mimo tego, że kuleje w jednym aspekcie - można dać szansę ze względu na np. świetną grafikę czy wybitną oprawę dźwiękową.

Zarzut można też często skierować nie w stronę systemu, lecz recenzentów - którzy wystawiają oceny cząstkowe, sugerując się główną notą. Wielu z nich, widząc, że wystawili grze np. 4, automatycznie daje podobną ocenę warstwie dźwiękowej czy wizualnej. Może gdyby to oni wykazywali się większym rozsądkiem, nie byłoby teraz takiego hejtu.

To rzecz wielka i niespotykana w dzisiejszych czasach pytać czytelników o "pozwolenie" na zmiany. Szacunek.

Jednak myślę, że redakcja powinna podjąć męską decyzję i zrobić to po swojemu. Z argumentów podanych w newsie wynika, że redakcja CDA bardzo chciałaby się pozbyć tych nic nie znaczących reliktów przeszłości, jakimi niewątpliwie są oceny cząstkowe. Zróbcie to! Wy się na tym znacie, to Wy kształtujecie swoje czasopismo i przez to całą branżę, a nie grupka 12-latków z internetu i ludzie piszący "recĘzji" (@up).

Edited by NarcissusBaz
  • Upvote 2

Widzę, że większość jest póki co na "nie" - cóż, ludzie zawsze bali się zmian.

Edited by TenMamut

Mi na dobrą sprawę nie są potrzebne żadne oceny numeryczne. Zamiast skali 1-10 wolałbym jakąś informację na podsumowanie typu: warto/niewarto/arcydzieło, itp.

• Upvote 1

Równie dobrze możecie zrezygnować z ocen w ogóle. Ja i tak jak jakaś gra mnie zainteresuje to kieruję się bardziej tekstem niż oceną liczbową. Aczkolwiek jak zostawicie to jak jest nie będę płakał :)

No niektórzy chcą, aby ich nie było. Z drugiej strony są tacy, którzy chcą znać odpowiedź na odwieczne pytanie - "Co?! Ten chłam dostał tak wysoką ocenę? Za co niby?!". Na przykład dzięki tym ocenom mójbkolega uniknął wydatku 200 zł na Fast & Forious. Trzeba przyznać, żr gra to niezły chłam i słowem recenzanta powiem:

"Wymień dowolny element tej gry, a właśnie to będzie jej wada."

Jak dla mnie mogłoby nie być wszystkich ocen liczbowych. Bo gra na 5/5+/6/6+, to średnia gra. Ale większość ominie ją, właśnie dlatego, że jest średnia. Jeżeli autor recenzji rozpisuje się często na kilka stron, to czy, to nie wystarczy, by wyrobić sobie zdanie o grze?

Edited by hubek916

@hubek916

Wiesz... te kilka stron to mogą być właśnie same wady lub same zalety danej produkcji.

Zabawni są dla mnie ludzie piszący, że pojedyncze cyferki pozwalają lepiej poznać odczucia recenzenta niż zawartość recenzji. Oceny cząstkowe na dzień dzisiejszy nie są absolutnie do niczego potrzebne, bo jeśli oprawa audiowizualna się wyróżnia, to jest to wyszczególnione w plusach lub minusach. Kiedyś tego nie było i było dobrze, dziś to bardzo archaiczne rozwiązanie, bo i standardów komputerowego piękna jest o wiele więcej.

• Upvote 1

Pismo kupuję od 3 lat, więc nie mogę znać magazynu sprzed ocen, nawet tych cząstkowych. Jestem jednak za tym aby zlikwidować je absolutnie. I takie jest zdanie me. Mam nadzieję, że wasze też.

Jeśli autor recenzji pisze, że np. muzyka w grze nie zachwyca ale też nie przeszkadza, to nie rozumiem co ma zmienić to, że muzyka będzie oceniona na 5, 6 czy 7 - ta liczba nic nie zmienia, bo niby jaka różnica jest między 5, a 6? Nie ma żadnego wzorca, a wszystkie te oceny są umowne.

Zlikwidować oceny, to może ludzie nauczą się czytać recenzje tongue_prosty.gif

Edited by Ad-M

Według mnie te oceny czątkowe są potrzebne. Dlaczego? Otuż dajmy na to, że jest jakaś super mega uber recenzja jakiegoś w ciul i jeszcze trochę wysoko budżetowego tytułu. Przykładowy Kowalski, gdy dotrze do tych stron z recenzją. Co robi? Przymierza się do odczytania jej, sprawdzając najpierwej jaką notę dali recenzenci (przynajmniej ja tak robię). Albo kolejny przykład:

Ludź kupił sobie grę, w którą gra "cały świat" w dniu premiery. Przychodzi do niego kolega. Ludź chwali się tą grą. Kolega nie obeznany w grach komputerowych no to trzeba mu mózg rozjaśnić. Bierze CD-ACTION do ręki pokazuje mu tą ocenkę (+11) jako dowód na to, że ta gra jest uber dobra.

Oceny powinny zostać!!!

Dobranoc!

Ja jestem za usunięciem. Praktycznie nigdy, po przeczytaniu recenzji nie patrzyłem/patrzę na te oceny. Ważna dla mnie jest tylko nota główna oraz "+ i -". Gra jeśli jest słaba, to nawet super grafika jej nie uratuje i odwrotnie.

• Upvote 1

@argon241 - kto normalny zaczyna czytanie od tabelki końcowej... Przecież to podsumowanie całego tekstu i znanie jego treści tylko dodatkowo zniechęca do przeczytania reszty.

Poza tym to dyskusja o zlikwidowaniu ocen cząstkowych, a nie końcowych!

Baj de łej - monitoruję ten temat od jakiegoś czasu i zauważyłem dwie rzeczy:

1 - osoby, które sprzeciwiają się usunięciu ocen cząstkowych to w większości nowi użytkownicy forum, lub tacy, którzy wcześniej rzadko kiedy się udzielali;

2 - ich najczęstszym argumentem jest "bo mi się nie chce czytać całej recenzji".

Co znaczą te dane pozostawiam do własnej interpretacji.

Czesc,

Powiem szczerze, że mało kiedy zwracałem uwagę na oceny cząstkowe. Ocena co do grafiki, dźwieku powinny znajdować się w tekście i tak pewnie w większości tekstów jest. Pytanie czy chcemy to skalować ...? Ja jestem za zmianami.

Dla mnie są zbędne. Nie zwracam na nie uwagi. Jeśli już miałyby być to raczej grywalność (zostaje), fabuła (to mnie bardzo interesuje, a często jest pomijane w recenzjach, nie chodzi mi o streszczenie, ale o określenie czy jest dobra czy nie) i funkcjonalność (czy da się grać bez bugów, chociaż to akurat bez sensu, bo to zmieniają patche). Muzyka i grafika mnie mało interesuje. Zwłaszcza, że mam słabego kompa i nie jestem w stanie jej w pełni docenić. W ogóle to z głównej oceny też bym zrezygnował. A jeśli już to tylko 4 stopnie (nie grać, można grać ale lepiej nie, grać, grać obowiązkowo!). Wolałbym powrót tego małego benchmarku i gamewalkera.

Wg. mnie można z nich zrezygnować. Ważne tylko, żeby w plusach / minusach w podsumowaniu to zaznaczać, jeśli grafika lub audio danego tytułu szczególnie się wyróżniają (pozytywnie lub negatywne), bo czasem nie czyta się całej recenzji, ale prawie zawsze się sprawdza tą rubryczkę z oceną końcową... tongue_prosty.gif

Nie nie i NIE. Od tego jest recenzja gry żeby ocenić ją jako całość. Jak można by było nie ocenić jej pod względem graficznym czy dźwiękowym. Przez wyrzucenie tych ocen nie będzie wiadomo bez dokładnego czytania całej recenzji czego można się po danym tytule spodziewać.

Oczywiście grywalność jest najważniejsza, ale nie powinno to oznaczać całkowitego zlekceważenia oceniania całej reszty produkcji.

Zdecydowanie jestem na nie.

Wolę wiedzieć czy mam się spodziewać krwawienia z uszu, czy też wypadnięcia oczu bo jest aż tak źle.

Co do muzyki w grach to akurat kwestia gustu - ale tutaj mówię przede wszystkim o grach w których istnieją radia.

Nie muzyka w tle ...

Zdecydowane nie.

Edited by eyvon14moutaire

Nie nie i NIE. Od tego jest recenzja gry żeby ocenić ją jako całość. Jak można by było nie ocenić jej pod względem graficznym czy dźwiękowym.

Naprawde wierzysz w to, ze z braku miejsca w calej recenzji jej autor nawet sie slowem nie zajaknie o tym, jak wyglada strona audiowizualna gry. I od czego sa plusy i minusy pod ocena ogolna? Czy tam tez recenzent nie bedzie mogl napisac o tym, czy grafika/dzwiek mu sie podobaly czy nie? Czy naprawde jedynym miejscem, a przy tym miarodajnym i latwym do zrozumienia wskaznikiem jakosci np. grafiki jest te kilka kwadracikow? Czyzbys naprawde sadzila, ze ludzie to tepe tluki, ktore nie opanowaly jeszcze umiejetnosci patrzenia na screenshoty towarzyszace recenzji lub filmiki z rozgrywki dostepne na Youtube i NIEZBEDNE jest dla nich zobaczenie, iz gra X dostala 6 kwadracikow na 10 mozliwych w kategorii grafika, a gra Y tych kwadracikow ma 7? I jaka wedlug Ciebie NAMACALNA roznica jest miedzy taka szostka i siodemka? Albo nawet inaczej - czy wedlug Ciebie gra, ktora dostanie podoceny 10-5-2 bedzie mniej czy bardziej warta kupienia niz gra, ktora otrzyma 3-3-8? Oswiec mnie prosze.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...