Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

MQc

Czy magazyn powinien zrezygnować z ocen cząstkowych?

Oceny za grywalność, wideo i grafikę  

1904 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mamy zrezygnować z ocen cząstkowych?

    • Tak
      755
    • Nie
      1078
    • Nie mam zdania
      69


Polecane posty

Na początek chciałbym podziękować redakcji za tak szlachetny gest. Mam dla was wielki szacunek. Jednak nie jestem za usunięciem tych ocen. Chciałbym aby nadal zostały jednak w trochę innej formie. W komentarzu pod newsem głównie autor narzeka na problem z grafiką. Moim zdaniem bardziej przydałoby się określenie 'styl'. Oceny cząstkowe powinny zostać ale w zmienionej formie. Czasy się zmieniają i CDA się zmienia jednak nie oznacza to, iż można pozbywać się zawartości. Rozumiem, że redakcja widzi w tym jedynie problem jednak apeluje: Nie usuwajcie 'pomniejszych ocen'.

Decyzja należy do Was ja mogę tylko prosić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie recenzji bez ocen cząstkowych.

Jeśli dana gra mnie interesuje (i jeśli akurat mam czas, hmmm...), to czytam całą recenzję - ale dobrze jest móc "na szybko" podejrzeć, czy mamy do czynienia z "przerostem formy nad treścią", czy jest odwrotnie, czy może gra trzyma poziom pod jednym i drugim względem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze patrze plusy i minusy jak i ocenę główną. Na te dodatkowe nie patrze bo to że utwory w grze spodobały się danemu recenzentowi nie oznacza że i mnie się spodobają. Za to ocenę główną traktuje jako opinie danej osoby,a w połączeniu z plusami i minusami mam szybki wgląd w recenzje. Kiedy rozmawiam z ludźmi którzy czytają CD-Action (lub czytali) zawsze jest mowa o ocenie głównej. Nigdy mi się nie zdarzyło żeby ktoś wspominał o tych innych ocenach.

Grafika jaka jest (mniej więcej) widać po screenach więc nie potrzeba na to oceny.

Na grywalność dla niektórych składa się też audio i wideo więc ta ocena też nie ma tu zastosowania.

Za dźwięk jednak ocenę bym zostawił. A nawet ją jakoś podkreślił czy odznaczył. Choć to też można wyrzucić bo w recenzji przynajmniej jeden akapit o muzyce jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze możecie wywalić wszystkie oceny i pozostawić je do samodzielnego ustalenia w głowie czytelników na podstawie tekstu.

A tak na serio, to wg. mnie te oceny powinny zostać. Starych drzew się nie przesadza, wielu czytelników spodziewa się tych ocen i nagłe ich zabranie mogłoby się skończyć tragedią. Albo farsą.

TL;DR - HELL NO!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodać fabuła, optymalizacja(PC) i stosunek jakość/cena

GŁUPOTA!

Jak można oceniać fabułę w sposób punktowy? Poza tym wiele gier nie ma fabuły! Od optymalizacji był konfigurator LIVE, którego już nie ma, bo redakcja widocznie doszła do wniosku jak nietrafionym był on pomysłem. A co do stosunku jakość/cena... Masz ocenę końcową. Masz przy każdej recenzji zamieszczoną informację o cenie gry. Jeżeli nie potrafisz za pomocą tych dwóch danych wyciągnąć odpowiednich wniosków...

Grafika dawać tylko w produkcjach które można obiektywnie ocenić (np. Call of duty ,a nie takie Hotline miami)

>ocenić

>obiektywnie

I'm furious!

Jeżeli waszym sposobem na naprawienie ocen cząstkowych jest dodanie ich w jeszcze większej ilości, to macie problemy z logicznym myśleniem! Recenzenci już teraz mają problem, a wy chcecie go jeszcze bardziej pogłębić!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Xerber +1

A może by tak dodać skalę 10,99/100 trollface.gif

Równie dobrze możecie wywalić wszystkie oceny i pozostawić je do samodzielnego ustalenia w głowie czytelników na podstawie tekstu.

I to by było najlepsze, jednak jest ten problem, że dla sporej części czytelników przeczytanie artykułu to wysiłek ponad ich możliwości, a tak mogą sobie zerknąć i już.

Ja zagłosowałem na Tak, sami słusznie zauważyliście, że 10 lat temu może i się to sprawdzało ale współcześnie niezbyt to funkcjonuje. Osobiście i tak prawie nigdy na to nie patrzę na tą tabelkę, a czasami jest opisywana na siłę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze możecie wywalić wszystkie oceny i pozostawić je do samodzielnego ustalenia w głowie czytelników na podstawie tekstu.

I to by było najlepsze, jednak jest ten problem, że dla sporej części czytelników przeczytanie artykułu to wysiłek ponad ich możliwości, a tak mogą sobie zerknąć i już.

I właśnie dlatego zagłosowałem na nie. Bo wierzę, że "starych drzew się nie przesadza". A boję się, że tak wielka zmiana w sposobie podawania informacji w CD-A może się odbić na ich sprzedaży. Bo wtedy ludzie nie będą kupować, bo ocenę "wydobyć" byłoby trudno.

A co nastanie z mniejszą sprzedażą? Pełniaki gorsze, pismo bardziej cienkie, reklamy bardziej wypasione.

Panie, kiła straszna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Xerber-Może i masz rację co do tego, że te oceny zniechęcają do czytania recenzji, lecz mogą posłużyć także po przeczytaniu całej recenzji np. Jak tutaj już wyżej wspominano: do wyboru jaką grę kupić. Wspomniałeś, że nikt normalny nie zaczyna recenzji od oceny cząstkowej, lecz ja lubię zaczynać od tego by dowiedzieć się co w tej recenzji jest w skrócie. Co w tym nie normalnego? Nie wiem.

Życzę dobrego dnia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie można w ogóle zrezygnować z ocen w takiej formie, w jakiej są obecnie. Teoretycznie powinny mówić, czy dana gra jest lepsza od innej, czy nie, a tego nie robią - z prostego powodu. Oceny są subiektywne. Nie ważne, jak recenzent będzie się starał, ocena nigdy nie będzie obiektywna. Dlatego proponowałbym inną, bardzo ogólną, trzy stopniową skalę, która oceniałaby ogólną przyjemność z gry.

  1. Gra okropna - coś w stylu Gothic 3: Zmierzch Bogów po premierze. Gra niewarta uwagi, masa błędów itd. doprowadzi gracza do szewskiej pasji.
  2. Średniak - gra jak gra, niczym specjalnym się nie wyróżnia, ale nie jest też zła.
  3. Super gra - wciąga na długie godziny, gra się z przyjemnością itd.

Według mnie największą zaletą tych ocen jest to, że są ubogie. Nie da się porównać dwóch gier, w zasadzie nie mówią nam nic konkretnego. Trzeba przeczytać recenzję i zastanowić się samemu, czy to gra dla mnie czy nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NarcissusBaz

Wyobraź sobie że statyczny screen nie oddaje tego jak wygląda grafika, nawet gameplay na yt w rozdzielczości 1080p odbiega od tego co sami możemy zobaczyć na ekranie. Poza tym, skoro miałbym już odlądać i czytać recenzje na portalach internetowych czy oglądać na yt to przestałbym kupować magazyn bo i po co. Oceny cząstkowe stanowią integralną część recencji w cda, ale mają też dla mnie wartość sentymentalną.

edit. to samo tyczy się audio oczywiście

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrgonzo

Jeżeli cyfra w skali 1-10 powie Ci więcej o grafice, niż filmik w hd i screeny w 1920x1080, to mamy inaczej rozwinięte układy nerwowe.

Co do magazynów: teraz Ty "wyobraź sobie", że czytam magazyny (wiele, nie tylko CDA i nie tylko po polsku, ale też angielsku i niemiecku) o grach i branży komputerowej dla czystej przyjemności. 95% z gier, które są opisane w czasopiśmie to gry, w które nie zagram, bo nie mam czasu i $ na oklepanie kilkunastu tytułów w miesiącu. Ale chcę wiedzieć co w danym miesiącu się działo, jak zapowiadają się nadchodzące miesiące (wyobraź sobie, że są też inne działy poza recenzjami) i ogólnie być zorientowany. Na toalecie też wolę przeglądać CDA, a nie przystawiać przez pół godziny biurko z komputerem wink_prosty.gif

Dodatkowo wytłumaczę Ci jeszcze jedną rzecz. Nowa gra kosztuje mnie w moim obecnym miejscu zamieszkania 50-70E, w zależności od platformy. Uważam, że to dużo kasy, dlatego "wyobraź sobie" jeszcze to: TAK, zanim wydam 70E (280zł) na grę uważam że jedyną rozsądną rzeczą, jaką każda dorosła i rozgarnięta osoba może zrobić, jest przeczytanie jak najwięcej opinii, sprawdzenie filmików, screenów, etc. Nie biegnę z wywieszonym językiem i kieszeniami pełnymi kasy do sklepu tylko dlatego, że JEDNA osoba w czasopiśmie (nieważne jak rzetelnym) stwierdziła subiektywnie, że gra jest dobra (lub zła, bo wiele razy czerpałem przyjemość z gry/filmu/muzyki, które jakiś dziennikarzyna ocenił na "przeciętne" i po które bym nie sięgnął, gdybym taką pojedynczą opinią się kierował).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z tych elementów dostaje swoją "ocenę" już w tekście, potem są oceny cząstkowe, a potem jeszcze ocena końcowa. Mnie wystarczy, tak naprawdę, to co czytam w tekście właściwym. Tam przynajmniej wszystko jest, z reguły, dobrze umotywowane i występują argumenty z którymi mogę się zgodzić, bądź nie. Cyferki tak naprawdę mnie nie obchodzą, a w najlepszym wypadku wkurzają ("Bo ta gra jest mojsza, najulubiońsza, a uon dał tylko 6+!") . ;) Wiem, że ocena główna nie zniknie, bo zbyt wiele osób na niej polega, ale jak dla mnie cząstkowe mogą odejść na zasłużoną emeryturę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowanie za... zostawieniem ocen i krótkiego podsumowania w formie plusów i minusów. Jest to pewnego rodzaju przypomnienie i zwrócenie uwagi na szczególnie dobrze dopracowane elementy lub podkreślenie jakiś niedociągnięć, a czasem nawet taka ocena ma zabarwienie humorystyczne :) Oddaje to w skrócie odczucia autora recenzji do danego tytułu itd.

Nie będę się rozwlekał bo wtedy nikomu nie będzie chciało się tego czytać, ale znalazłbym jeszcze pare takich argumentów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NarcissusBaz

Chyba nie bardzo zrozumiałeś o czym pisałem, często podczas recenzji sam autor podkreślał że gra wygląda lepiej na ekranie monitora niż na screenie w magazynie, dawał wysoką ocenę za grafikę. Wiem że ocena grafiki czy dźwięku w grze jest sprawą subiektywną, ale przecież autor recenzji widzi czy gra jest piękna czy może wygląda niczym relikt z poprzedniej epoki, a to są czynniki które mocno wpływają na ocenę całościową gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...