Jump to content
Devius

"Dawn of the Planet of the Apes" (2014), Matt Reeves

Recommended Posts

56992.6.jpg

Cezar z resztą genetycznie zmodyfikowanych małp o podwyższonym ilorazie inteligencji jest zagrożony przez resztę gatunku ludzkiego, który przetrwał dziesięć lat temu epidemię śmiercionośnego wirusa. Po krótkotrwałym porozumieniem między małpami a ludźmi obie rasy szykują się do wojny...

Aż dziwne, że nie zauważyłem tutaj tematu ani o nadchodzącym filmie, ani o poprzednim. Przyznam, że za filmami z serii o Małpach dominujących nad światem nigdy nie przepadałem, jednak w 2011 roku zostałem bardzo zaskoczony po seansie "Genezy Planety Małp". Film mi się naprawdę podobał, nie tylko pod względem fabularny ale również jak i efektów specjalnych, wszystkie małpy, ich ruchy wyglądały niesamowicie. Dodatkowo sam początek dominacji został opowiedziany świetnie. Chyba był to jeden z lepszych prequeli/remakeów, które dane byłoby mi obejrzeć.

W internecie już krąży pierwszy zwiastun filmu i powiem szczerze, że nie mogę się doczekać aż usiądę w kinie czekając na kolejny bardzo dobry film o małpkach. Trochę jednak obawiam się o reżyserię, bo przyznam, że pierwszy raz słyszę to nazwisko, filmów za dużo też na swoim koncie, ale zobaczymy jak to będzie, w końcu przekonał Gary'ego Oldmana do zagrania w filmie.

Zwiastun:

Edited by Devius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Żałobnik i Projekt: Monster z jego filmografii, to całkiem dobre filmy. Nie są najlepsze, ale są strawne (tym bardziej Projekt: Monster za interesującą końcówkę)

"Geneza Planet Małp"... tak moim zdaniem powinna wyglądać czwarta część Planety Małp, gdyż stara część IV i V jest generalnie do bani.

Dla przypomnienia: na samym końcu części trzeciej widzimy, że malutki Caesar, syn Ziry i Corneliusa, przeżył masakrę na statku. Pierwsze jego słowo w zoo (gdy jest z przyszywaną mamą) to "mama".

Po tej części nakręcili Podbój Planety Małp, w której to Caesar jest już dorosłym i pełnym nienawiści (choć ukrywanej) do ludzi. Potem zrobiono piątą, gdzie Caesar rozwala atomówką świat.

Ta część już całkowicie była skopana (ponieważ to w części drugiej atomówką Charlton Heston rozwalił Ziemię. Teoretycznie Zira i Cornelius powinni jakoś przekazać dziecku tę informację [albo jego opiekunom], dzięki czemu Caesar zabiłby astronautę i nie doszłoby do zniszczenia Ziemi w przyszłości. No chyba, że faktycznie ubił Hestona, dzięki czemu ten nie poleciał w przyszłość, ale przez to rodzice Caesara nie mogli przylecieć na Ziemię... poplątane).

Moim zdaniem, brakowało filmu, w którym widzielibyśmy dojrzewanie Caesara i jego nienawiści do ludzi. "Geneza Planety Małp" według mnie wypełnia tę lukę (choć początek filmu nie za bardzo do trzeciej części).

Dlatego też czekam na kolejną część, a po obejrzeniu trailera już się nie mogę doczekać (i widzę, że znów będę mógł powiedzieć, iż ten film może zastąpić film ze starej serii , w tym wypadku część V).

Dla mnie najgorszą częścią jest jednak remake "Planeta Małp" w reżyserii Tima Burtona. Tyle głupoty w tym filmie nawalił, że aż szok...

Edited by Exclusive
Link to comment
Share on other sites

Planeta Małp - toć to filmy mojej młodości, uwielbiam każdy film z naczelnymi, od klasyków przez film Burtona, prosto do Genezy, o kontynuacji słyszałem już wcześniej ale jakoś nie śledziłem info na jej temat, zwiastun za wiele nie pokazuje ale zapowiada się ciekawie, czekam z niecierpliwością.

@up zgodze się, jeżeli chodzi o klasyczną Planetę Małp, to u mnie dominuje część pierwsza oraz Bitwa, ewentualnie Podziemia jeszcze dawały radę, ale reszta gdy akcja dzieje ( bodajże Ameryka ?? nie pamiętam dokładnie ) się w mieście na Ziemi już mnie tak nie wciągnęło, i te filmy uważam za słabsze, natomiast pierwszy film to mistrzostwo, całe przedstawienie jak astronauci lądują na nieznanej planecie, tułają się, i to wrażenie że coś ich obserwuje w każdej scenie, po prostu świetne, aż sobie chyba zaraz włączę dla przypomnienia i przelecę całą serię, dla mnie absolutnie najlepsza część.

Edited by konio52
Link to comment
Share on other sites

Geneza (cóż za tłumaczenie... obu tytułów) jest jednym z moich ulubionych filmów. Na dwójkę gorąco czekam od dawna, więc jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie produkcji 2014 roku. Zwiastun jednak... zawodzi. Spodziewałem się czegoś ciekawszego, a to bardziej przypomina teaser niż poważniejszy trailer. Czekam na pojawienie się w sieci czegoś dłuższego, gdyż przez zwiastun zacząłem tracić wiarę w ten film.

Link to comment
Share on other sites

To nie zwiastun, tylko teaser. Zapewne pełny zwiastun ok. 2,5 minuty będzie niedługo jak większość filmu będzie już zmontowana i będzie większość efektów specjalnych. Tłumaczenie obu filmów jest bdb, jakby tłumaczyć 1:1 to dopiero byłoby beznadziejnie.

Jedynka była i jest dalej świetnym filmem, małpy są zrobione GENIALNIE, no po prostu zrobiło to na mnie ogromne wrażenie, dlatego bardzo czekam na dwójkę i na pewno wybiorę się do kina.

Link to comment
Share on other sites

"Geneza" wzięła mnie z zaskoczenia. Nie spodziewałem się po tym filmie jakichkolwiek fajerwerków, a dodając do tego fatalne wspomnienia z "Planety małp" autorstwa Burtona nic się tam pozytywnego nie zapowiadało. Na szczęście srogo się pomyliłem, a część z 2011 roku była dla mnie jednym z lepszych filmów tamtego roku. Z tego też powodu oczekiwania wywindowały w górę, a na "Ewolucję" mocno czekam. Nie jest to na pewno oczekiwanie takie niesamowite jak na "Hobbita" ale czekam :)

Link to comment
Share on other sites

W sumie... ani mnie ziębi ani grzeje, nigdy nie byłem specjalnym fanem serii jako takiej i akurat filmy z małpami nie kojarzą mi się z latami dzieciństwa plus w ogóle nie miałem pojęcia, że pojawił się kolejny reboot w 2011r :P Jeżeli zrobią coś dobrego to fajnie, może nawet obejrzę ;]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...