Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

maxlen

Złożenie własnej maszyny

Polecane posty

Witam, postanowiłem złożyć swój pierwszy komputer, nie jestem dokładnie obeznany z sprzęcie, lecz kilka godzin poszukiwań i porównywania sprzętu zaowocowało pewnymi rezultatami. Lecz jako, iż jest to moja pierwsza próba złożenia czegoś samemu postanowiłem poradzić się innych, bardziej doświadczonych użytkowników.

Na początku cel:

Komputer, potrzebny oczywiście do prostych czynności jak przeglądania internetu, czy grania w najnowsze produkcje, lecz także odpalenie emulatorów konsol jak ps2. Także często lubię bawić się programami graficznymi, jak photoshop, sony vegas czy after effect, zważywszy, że mój komputer ma kilka ładnych lat to nowsze wersje tych programów mi nie działają, a na starszych muszę się mocno napluć, bo tak mi się wszystko tnie i zacina xD

O, do tego windows 8, 64-bity.

Na początku planowałem zostawić kilka komponentów z starego komputera, lecz okazało się, ze prawie nic nie będzie pasowało, a mój zasilacz (firmy hedy 350atx) został wyśmiany na różnych forach, ah~

Tak wiec zostało mi tylko karta graficzna (którą będę wymieniał w przyszłości, gdy fundusze na to pozwolą)

NVIDIA GeForce GT 430

Do tego napęd optyczny:

ATAPI DVD A DH20A3H ATA Device

Karta sieciowa:

TP-LINK 150Mbps Wireless N Adapter [NoDB] PCI

Karta muzyczna

Creative EMU10K1 SB Live! Audio Processor PCI

I czytnik kart... Ale nie wiem, który to jest w everescie.

I to chyba tyle

A to lista zakupów jaką wynalazłem na stronie techplanet:

427092295473470.jpg

Głównie moim celem jest stworzenie zestawu za około 3 tysięcy, gdzie w późniejszym czasie (za kilka miesięcy, rok) mógłbym dokupić kolejne podzespoły.

Największym mym dylematem jest... Zasilacz, doczytałem, że to jedna z najważniejszych części, bawiłem się internetowym przelicznikiem zapotrzebowania wat i wyszło mi coś koło 400, lecz gdybym kiedyś zamierzał kupić nową kartę graficzną, a może nawet i dwie to i zasilanie byłoby wymagane.

Co do podkręcania, nigdy się z tym nie bawiłem, a na moim sprzęcie nie da się... Przynajmniej cpu, reszty nie szukałem. Poradniki jakie znalazłem w internetach mi nie pomagały, nie umiałem w biosie znaleźć odpowiednich opcji do tego, jakimś programem też się nie dało. No trudno, ale wiem, że chce podkręcić gdy będę miał nowy sprzęt, znalazłem kilka fajnych poradników, więc myślę, że sobie poradzę z nimi ;]

Nie mam pojęcia jaką podstawkę wybrać, 2011 za drogie, a według tej strony: http://www.jaki-procesor.pl/ wyszło mi, że procesor ten co wybrałem ma najlepszą wydajność. Choć wcześniej wybrałem 1555 i procesor Intel Core i7-3770k Ivy Bridge LGA1155, a płytę prawie tą samą tylko z innym gniazdem. (było to trochę tańsze)

Płyta główna tak samo, była polecana na bechmarku i kilku innych stronach.

Obudowa, tania, dobre chłodzenie, choć niby mało miejsca na kable, ale przeżyje.

Dyski, też polecane, nie wiem do końca czy chce ssd, ale podobno system jak i programy działają znacznie szybciej na nim, więc 120 gb na to mi starczy, a 2tb na gry, filmy, muzykę i inne różne śmieci.

Ram... Z tym też miałem problemy, chciałem pierw kupić tylko 8gb, potem dokupić kolejne, ale jak nie patrzyłem to osobno były znacznie droższe i gorsze niż w zestawie, dlatego wybrałem 16... Próbowałem znaleźć cl 9 lub mniej i mhz 1600 i więcej. Dużo czytałem, że niby nie wykorzystam tylu ramu, ale też na innych stronach pisali, że włąśnie do obróbki video jest zalecane sporo ramu i z dual-channel, więc dlatego myślę, że tak będzie lepiej. .

I na koniec pasta jak i radiator dla lepszego chłodzenia. (głowiłem się nad tą pastą lub Arctic MX-2, ta co wybrałem wychodzi taniej na 1g, i ma podobno lepsze chłodzenie, lecz strasznie się brudzi wszystko i trudno nakłada. Jednak, że moi znajomi też chętnie skorzystają z wymiany pasty to wybrałem tańsze i lepsze ; P)

Tak podsumowując, czy to ze sobą będzie dobrze działać, czy nie będzie się zbytnio przegrzewać, psuć a może mogę coś kupić taniej i lepsze? Choć jeśli komponenty pasują do siebie to wybrałbym te, bo każdy wie, ile jest ludzi tyle jest opinii i każdy poleca co innego ;3

Dziękuje za zainteresowanie tematem ^o^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Chłodzenie zdecydowanie za słabe jak myślisz o porządnym podkręceniu. Do zmiany na np. Thermalright Macho (i w tym przypadku obudowa np. Zalman Z12 Plus, bo do Gladiusa Macho nie wejdzie). Pasty nie trzeba dokupować.

2. SSD proponowałbym zmienić na np. Plextor M5S 128GB.

3. Zasilacz trochę z niskiej półki jak na taki zestaw, z myślą o dalszym upgrade wziąłbym raczej np. CoolerMaster G550M. Przy okazji ma dłuższą gwarancję, dłuższe (i odpinane) kable. No i ogółem to bardziej dopracowana konstrukcja ;)

4. Jeśli trzeba zaoszczędzić, to od biedy można wziąc płtę główną w wersji Extreme3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model bazuje na kontrolerze SF-2281, z którym bywało sporo problemów natury technicznej dotyczących niedopracowanego firmware. Dotyczyły głównie dysków OCZa i Corsaira, ale generalnie problemy z nim zdarzały się każemu (nawet np. Intelowi)... Także więc lepiej wziąc coś bardziej dopracowanego ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na GT430 nie pograsz w najnowsze produkcję, nie ma szans. Kiedy zamierzasz dokupić lepszą kartę graficzną? Bo jeśli w długim czasie to może lepiej uciąć na innych podzespołach i wziąć chociażby GTX650ti Boost póki jeszcze ostatki w sklepach są, albo jakiegoś HD7850.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje wam za szybką odpowiedź. widzę, że dwie osoby napisały praktycznie to samo, dlatego już zmieniłem tak jak radziliście ;) Ale od początku. Aż o takim porządnym podkręcaniu nie myślę, na początku chce zacząć powoli, później może więcej, zobaczę xD

Co do obudowy jakoś średnio mi się podoba, szkoda, że do tamtej nie da się zmieścić tego chłodzenia, no nie wiem, zobaczę jeszcze jakie są, najwyżej zostanę przy tej.

Płytę możliwe, ze zmienie, choć procesor chyba zostawię. a co do wydajności, na tej stronie co podawałem wcześniej, wydajność i7-ponad 10.000, a i5 koło 7.500, czyli najsłabszy i7 jest lepszy niż najlepszy i5.

Co do zasilacza,to który będzie lepszy? Widzę, ze ten jeden ma 80+ bronze i więcej wat, za to ten drugi ma znacznie więcej pozytywnych opinii na proline, hm...

A co do grafiki... Nie pójdą mi, czy ja wiem? Jeszcze nie miałem nigdy przypadku, by jakaś gra mi nie działała, grałem w batmana, assassina, tomb raidera i wszystko działało mi bezproblemowo, jedynie problemy miałem z emulaorami, ale to raczej pod względem szybkości działania, strasznie laguje. Ale na pewno dokopię coś jak będę miał odpowiednie środki na koncie, full detalów nie potrzebuje, ważne by działało płynnie ;3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, grafikę będę wymieniał jak będzie potrzeba, kasę na to nie będzie, aż tak trudno uzbierać, pierw kupuje to co musi być, a tak by nie wymieniać po roku, czy dwóch, ale zostało na dłuzej, maszyna co mam ma z 5 czy 6 lat, i właśnie karta graficzna jako jedyna byłą wymieniana (i zasilacz) bo się zepsuły, tak to wszystko służy mi dobrze ;3

Teraz to już sam nie wiem jak z procesorem, bo kilku znajomych właśnie bardziej mi polecało i7, bo "lepiej dołożyć trochę, a mieć znacznie lepsze" a skoro ma tą samą wydajność, to teraz sprawa sie zmieniła. A te 400 zł na pewno się przydadzą, skoro zmieniając inne podzespoły cały zestaw podrożał.

Co do obudowy, teraz udało mi się wyszukać nowszą wersje tamtej, czyli SilentiumPC Gladius X80 Pure Black, wgł specyfikacji tamto chłodzenie powinno wejść, znalazłem jeszcze kilka innych, ale albo nie miało usb 3.0, albo właśnie za mało miejsca na chłodzenie.

Ps: Nie ważna jest szybkość, ważna jest sama pomoc, a każdy dopowie coś ważnego ;3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X80 to dobra obudowa, przy czym trzeba brać pad uwagę że jest naprawdę duża. Zastanów się, czy chcesz takiego kolosa ;)

jeśli kupujesz sprzęt z myślą o niewymienianiu go przez ładnych parę lat, to myślę, że dopłata do i7 jest w jakimś stopniu uzasadniona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jeju, nawet nie sprawdziłem jak wysoki jest.... Właśnie zmierzyłem, to w mym biurku miejsce na komputer może mieć właśnie max tyle mm... Więc prawdopodobnie mi nie wejdzie, ew na biurko... A jak teraz patrzę na inne obudowy co mi się podobały to miały nawet 100mm więcej, hah xD Tyle dylematu nad takim czymś~

A co do upewnienia się, te ram co wybrałem, jak się sprawdzają? Mogą być, czy może lepsze co innego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do grafiki... Nie pójdą mi, czy ja wiem? Jeszcze nie miałem nigdy przypadku, by jakaś gra mi nie działała, grałem w batmana, assassina, tomb raidera i wszystko działało mi bezproblemowo, jedynie problemy miałem z emulaorami, ale to raczej pod względem szybkości działania, strasznie laguje. Ale na pewno dokopię coś jak będę miał odpowiednie środki na koncie, full detalów nie potrzebuje, ważne by działało płynnie ;3

Jaki Ty masz monitor? O rozdzielczość pytam. Bo coś mi tu śmierdzi kwadraciakiem 17-19".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bagatelizowałbym znaczenia procesora w niższych rozdzielczościach. Skoro w niższej rozdziałce sprzęt będzie w stanie wyświetlić więcej klatek na sekundę, to procesor automatycznie musi przetworzyć więcej danych, co wpływa na jego obciążenie. Gdzieś, dawno temu, widziałem chyba nawet test to potwierdzający.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uważasz, że i5 nie wystarczy do gry w tej rozdziałce? Czy ja coś źle rozumuję jednak?

Niczego takiego nie napisałem. Po prostu naskoczyłeś na autora, jakby wzięcie i7 do takiej rodziałki było porównywalne do wdepnięcia w kupę słonia :P Oczywiście, że i5 się nada, ale jak autora stać na dopłatę do i7 i chce sprzęt na dłużej, to może i nie jest to taki zły pomysł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...