Jump to content
Saintso

Karta graficzna Nvidia GTX 480 zasilanie

Recommended Posts

Mam zamiar z najbliższym albo późniejszym czasie zamiar kupić kartę graficzną GTX 480 od ASUS'a albo MSI.

I teraz jest problem bo na stronie nvidii jest napisane że karta wymaga minimum 600W.

Chce wiedzieć czy to prawda ponieważ kolega mój posiada Gtx 760 z trzema wentylatorami a wymaga tylko 550W.

Wszystko zależy od tego jaka jest reszta zestawu i czy sprzęt będzie podkręcany. No i oczywiście ważna jest też marka zasilacza, bo tani badziew "600W" nie bedzie miał realnie tyle samo mocy co porządny zasilacz 600W.

Niemniej nie ulega wątpliwości, że GTX480 to strasznie prądożerna karta i bez większego kłopotu może przekroczyć 300W poboru mocy. bez podkręcania i przy typowym obciążeniu (np. gry) pobiera ok. 220-260W.

Wystarczy spojrzeć na platformy testowe:

- PCLab: i7-965 @ 3,8GHz + zasilacz z 80Plus Silver;

- PurePC: i7-920 @ 3,8GHz + zasilacz z 80Plus Gold;

- Benchmark: i7-920 @ 3,5GHz + zasilacz bez certyfikatu.

..ech. Dopóki nie spojrzałem na procesor użyty w benchmarku, to moja teoria się ładnie zgrywała :P Fakt że zasilacz bez certyfikatu na pewno im podbił wynik w porównaniu do reszty, ale chyba nie aż tak? Było nie było wynik dziwny.

No właśnie trochę dziwny. Bo przecież ten Chieftec nawet jeśli nie ma certyfikatu to sprawność na poziomie 75-80% powinien mieć. Gold ma sprawność ~10% wyższą, a różnica wyszła praktycznie 100W na niekorzyść chiefteca, a dodatkowo na benchmark mieli mniej podkręcony procesor..