Jump to content
Preddathor

Core i5 4570 BOX - temperatura

Recommended Posts

Cześć

właśnie złożyłem sobie nowego kompa, zainstalowałem Win7 i sterowniki do płyty i grafiki (przynajmniej to, co było na płytach) i mam wątpliwości co do temperatury procesora - jak w tytule, czyli nowy i5. Tuż po starcie i wejściu w BIOS, zaczyna się od ok. 30 stopni i po paru minutach (ciągle w biosie) dochodzi do 45-50 stopni,. A nawet system jeszcze nie pracuje. Trochę strach odpalać jakąś grę, żebo zobaczyć, co będzie... To jest normalne? Procek bardzo popularny, więc pewnie wielu z Was go ma i coś pewnie wiecie.

Chłodzenie boxowe, pasta też ta już nałożona. Pierwszy raz montowałem sam kompa, ale naczytałem się poradników, że mi uszami wychodzą.. Kołki od coolera zaskoczyły z klikiem w płycie, potem dociskałem je jeszcze dość mocno dla pewności - wszystko sztywne i stabilne, patrzyłem też pod światło, czy jakiegoś prześwitu nie ma między prockiem i radiatorem. No i nie wiem, czy próbować grać, czy jednak coś z tą temperaturą jest nie tak... Mogę go przegrzać, czy po prostu się wyłączy?

Teoretycznie chyba do jutra mógłbym wymienić procka w ramach 3-dniowej ekspresowej gwarancji (podobno w Morelach jest coś takiego) - może mi się trafił kiepski egzemplarz?

Reszta kompa: MSI B85 G43 Gaming, Radeon R9 270X MSI, 8GB Patriot Viper 3, Thermaltake 530 SE, WD Blue 1TB, Cooler Master N300.

PS. Wiecie może jak sprawdzić temperaturę procka inaczej niż przez BIOS? Tak, żebym mógł w trakcie gry wyjść do pulpitu i szybko zobaczyć jak jest (bo po reboocie pewnie zdąży przestygnąć)?

Link to comment
Share on other sites

Generalnie w Biosie procesor ma wyższą temperaturę niż w spoczynku w systemie. Niemniej jednak trzeba właśnie sprawdzić, jak będzie wyglądała temperatura, gdy się go obciąży. Użyj np. programu HWMonitor i pograj w jakąś grę. HWM m.in. pokazuje maksymalne temperatury osiągane przez dany podzespół, więc nie ma się co martwić, że po zminimalizowaniu/wyłączeniu gry pokazywana będzie jedynie aktualna temperatura (czyli - niższa).

Ewentualnie możesz także przetestować procesor w programie OCCT.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie za odpowiedź - spróbowałem z tym HWMonitor (fajny programik swoją drogą) i jeśli można mu zaufać, to chyba jednak temperatury są w porządku - w spoczynku pokazuje ok. 30 stopni, a po paru godzinach z GTA IV (która chyba dość sporo ciągnie z procesora) na max. ustawieniach, najwyższa zanotowana to 60 stopni. Czyli chyba w normie jak na boxowy wentylatorek.

Jak jeszcze przeglądałem instrukcję od płyty gł., to na screenach z biosu z zamontowanym Core i7 4770 widać temperatury 63-69 stopni, więc ten bios chyba tak ma :)

Edited by Preddathor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...