Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

LubieBudyn

Przyszłościowa plyta główna czyli w co lepiej zainwestować

Polecane posty

Witam smile_prosty.gif W pewnmym momencie naszło mnie pytanie w co lepiej zainwestować: tańszą płyte która wystarczać będzie na powiedzmy 2 lata by potem ją zmienić na coś lepszego gdy owe stanieją (mówie tu o podstawce LGA 1150 oczywiście) czy lepiej odrazu kupić coś neico lepszego (ale bez przesady, mówie tutaj w kontekście tańsza ~200-250 zł i droższa ~350-400 zł więc tak czy inaczej płyty z nisko średniego segmentu jakościowego/cenowego).

Ową "lepszą" płyte która wprawdzie jest z tej samej lini płyt tego samego producenta chcę kupić gdyż wspiera ona SLI oraz Ramki o wyższym taktowaniu niż 1600 Mhz a mam w planach chociaż jeszcze nie teraz kupienie drugiej karty a jeszcze bardziej potem zmiana ramu na coś szybszego ale z drugiej strony kiedy będe dokupywał drugą kartę to możliwe że juz wejdną DDR4, nowa podstawka, nowe plyty, nowe procesory a kartę którą będe chcial kupic już przestaną produkować a z tego co się orientuje chyba niezbyt pasuje dawanie pod SLI dwóch róznych kart więc kwestia szczęscia albo mi sie uda znaleźć ta samą kartę albo będe zmuszony kupić nową i czekać aż owa potanieje... więc teoretycznie może bardziej opłaca się kupić tańszą płyte bo zawsze troche kasy zostanie?

Jestem zwolennikiem Gigabyte ale niestety lepsze z SLI są dosyć drogie więc zostaje mi ASRock, np ta: http://www.asrock.co...l/Z87 Extreme3/

Ale propozycje innych firm również mile widziane :) (jeżeli chodzi o lepsze oczywiście i wiadomo tak jak pisze SLI i obsługa Ramu powyżej 1600 Mhz)

Oczywiscie płyty nie kupuje jeszcze teraz więc możliwe że do czasu gdy będe już ją kupował to wersje Extreme4 i 6 albo cos od Gigabyte potanieje.

Czyli ogólnie czy lepiej teraz kupić coś tańszego a potem kiedyś coś lepszego czy może od razu coś lepszego i droższego?

Pozdrawiam smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że SLI ogółem się nie opłaca i więcej z tego kłopotów niż pożytku. Lepiej mieć jedną, a mocną kartę. Wg mnie kupowanie droższej płyty specjalnie pod SLI to strata kasy.

A co do tego jaką płytę dokładnie wybrać to już zależy od tego jaką masz resztę sprzętu, jaki procesor planujesz do tego, czy zamierzasz podkręcać procesor, kiedy chcesz robić upgrade i co chcesz wymieniać, itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że SLI nie zawsze daje dobre wyniki ale kupienie droższej karty może być (podkreślam może) mniej wydaje niż kupienie dwóch tańszych i danie ich w SLI (kupienie pierwszej teraz a drugiej za jakis czas gdy stanieje) ale skoro twierdzisz że lepiej kupić jedna mocniejszą to się nie będe kłócił, w końcu to wy się znacie na rzeczy.

Jeżeli chodzi o płytę to nie wiem czy będe podkręcał tym bardziej że biore Xeon'a E3 1230v3 i nie wiem jak bym go podkręcał, czy się do tego nadaje (w końcu to Haswell, niektórzy mówią że średnio z nimi jeżeli chodzi o podkręcanie no i do tego serwerowy i 8 wątkowy a to razem z moją nikła więcą na temat over clockingu przekłada się na wątpliowść co do słuszności o bawieniu się przy nim). Możliwe że podkece kartę (i tak już podkręconą) ale to nie jest tak cięzkie jak podkecenie procka więc raczej napewno się pobawie by wykręcić jeszcze więcej z karty.

Upgrade zapewne gdy coś się uszkodzi a jeżeli nie to po jakiś 3-4 latach czyli długo jak na dzisiejszy sprzęt. Wymieniać zapewne będe karte, ram raczej mi wystarczy ten który kupie (16 gb, 1600Mhz, CL 9), procesor raczej wątpie (wtedy to już zapewne nowa płyta więc praktycznie cały komputer będzie wymieniany)

A tak jeżeli chodzi o płyty i karty graficzne jaki wpływ ma numerek przy x przy złączach PCI-e 3.0 (np są 2 x PCI-e x16 fizycznie ale gdy podłaczymy drugą karte pod drugie PCI-e x16 to się z nich robi elektrycznie x16 i x8 na przykład jeżeli się nie myle).

Czy tak zawsze się dzieje i jaki ma to wpływ na wydajność karty (jak duży bo to oczywiste że pojawia się wtedy spadek).

A tak jeszcze raz na temat płyt to czy zasilanie 12 fazowe a np 8 fazowe procesora ma wplyw na jego wydajność czy stabliność?

Z góry przepraszam za dużo pytań ale jestem zielony jeżeli chodzi o takie czysto techniczne sprawy a najlepsza jest opinia osób którym sie takie pytanie zada, poradniki i inne źródła wiedzy nigdy nie dają dokładnej odpowiedzi na pytania więc licze na was :)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro bierzesz E3-1230V3 to OC właściwie odpada. W takim razie wystarczy płyta główna w stylu np. ASRock H87 Pro4. Jeśli byś się upierał przy czymś pod SLi to musiałbyś dołożyć ok. 100zł (ASRock Z87 Extreme3).

Co do rodzaju złącza PCIe - w przypadku jednej karty nie ma większego znaczenia czy jest 16x, 8x czy nawet 4x; natomiast przy dwóch kartach gdy jedna z kart będzie działać w trybie 4x to już się robi dośc wolno. 8x jest do przyjęcia.

Ilość faz w sekcji zasilania ma wpływ na możliwości jego OC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc mam rozumieć że H87 Pro4 uciągnie tego Xeona i wykorzysta jego po potencjał (przede wszystkim rendering video (Full HD) i audio w bardzo wysokiej jakości) i nie będzie miała problemów z zasilaniem?

BTW gdzie niegdzie piszą że ta karta niby wspiera SLI chociaż nie wiem jakim cudem skoro nic na stronie producenta nie pisze a jak na nią patrzę wyraźnie widze tylko jeden slot PCI Express 3.0 x16 a poza tym bodajże 3 PCI Express 2.0 x 1 i jeszcze 2 x PCI z tym że nie mam pojęcia jakie to dokładnie (express czy nie, 2.0 czy 3.0)?

http://www.pugetsyst...difference-473/

Cytuję: "The H87 chipset is very similar to Z87, but lacks a few important features including CPU overclocking. While this chipset can easily handle SLI/Crossfire configurations by allowing the 16 PCI-E lanes from the CPU to be divided into either a single x16 slot or dual x8 slots, it does not support triple SLI/Crossfire configurations" Czyli obsługuje zwykłe SLI pomiedzy dwoma kartami... ale jak to nie wiem, niech ktoś mnie oświeci... Z tym zapytaniem zostawiam was i czekam na dlasze "instrukcje" wink_prosty.gif

I jeszcze raz przy okazji to zastanawiam się nad coolerem do tego xeona, nie musi być jakiś mega wydajny, tak do 120-150 zł myślę. Co do rozmiarów to jeszcze nie jestem w 100% pewien gdyż nie wiem jaka obudowe biore ale najprawdopodobnie SilentiumPC M40 albo Zalman Z9 więc w przypadku M40 troche mało, u Zalmana troche więcej.

Pozdrawiam smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że wiem że sie nie da zrobić(co zresztą napisałem) tylko zdziwiło mnie co tam było napisane i chciałem się upewnić że autor tamtego tekstu był id.... tzn osobą o ograniczonej wiedzy ;) Jeżeli chodzi o obudowe to. Naprawde tylko tak mało coolerów się zmieści do tych obudów? Jak pisałem nie jestem pewny w 100% do obudowy gdyż naprawde każda ma coś co troche denerwuje np Z9 Plus nie ma filtrów przeciwkurzowych i nie ma wymontowywanego koszyka na dysk co powoduje że max długość karty to jakieś 290 mm co jest małą ilością gdyż m.in gigabyte gtx 760 ma 270 mm więc 2 cm luzu to naprawde mało a jak mowie potem nowa płyta 2 karty i może byc że będzie za mało miejsca.

No więc jeżeli chodzi o obudowe no to 1 x wiatrak (tył, góra) 1,2 x przód, 1 x bok i opcjonalnie 1 x dół, do tego filtr przeciwkurzowy na tych wiatrakach opcjonalnie może gdzieś tam nie być to sobie moge jeden dorobić (np do tego na dole). Wyświetlaczy i ledów nie potrzebuje ale mały z temperaturą ogólną np taki jak w Z9 może być, oczwiście regulacja tych wentyli, USB 2.0 i 3.0, 2 kieszenie na zwykłe HDD + 1 na SSD, coś na odtwarzacz DVD/BluRay oraz na czytnik kart pamięci (2,5" jak na floppy), nieco większa przestrzen na kartę graficzną (a nawet na dwie) niż w Z9 czyli ponad 300mm. No i miejsca na cooler w miare wysoki żebym nie musiał go dobierać według obudowy. To by było na tyle jeżeli chodzi o obudowe :)

Powoli mi sie robi zbiorowy temat dotyczący wszystkich elementów komputera :/ no cóż :D

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to o co się pytałeś w tamtym artykule jest poprawne - artykuł jest o możliwościach chipsetu, a jaki użytek robią z nich płyty (mowa o trybie SLi/Crossfire) to inna sprawa.

Co do Gladiusa M40 to ponoć ostatnio wyszła jego druga wersja z większą ilością miejsca na chłodzenia. Aczkolwiek w sklepach jej nie widziałem... W każdym razie Z9/Z11/Z12 ma nieco więcej miejsca i zmieści się do niego np. Thermalright Macho czy Prolimatech Basic 81, Raijintek Ereboss chyba też.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem w pelni się zgadzam tylko szkoda ze M40 nie ma z boku możliwości podłączenia wiatraczka, no i nie ma okienka które jednak ładnie się prezentuje zwłaszcza że komputer nie stoi w tej śmiesznej przegrodzie pod biurkiem z lewej czy prawej ale obok biurka bokiem (pod cyfrowym pianinem tongue_prosty.gif ) i ładnieje się prezentuje (Z9) niż Gladius. Jeżeli chodzi o chłodzenie to jednak troche lepszy zawsze można sprzedac albo jeżeli się nic nie zepsuje a wiatrak nadal dobrze bedzie chłodził można dać na nowy, lepszy procesor który w przyszłości się kupi, ale to tylko moej spostrzeżenie wynikające z tego że lubie kupowac coś co starczy na troche dłużej (w niektorych przypadkach). Zastanowie się nad tym M40 ale nadal czekam na inne propozycje jeżeli chodzi o obudowy smile_prosty.gif

No i kolejne pytanie się nasuwa... dysk twardy! Wiele osób twierdzi że era może nie "niezniszczalnych" ale "bardzo trwałycyh i wytrzymałych" dysków HDD mineła ponad 10 lat temu... Nie wiem ile w tym prawdy ale ja sówj kupiłem w 2008 roku wraz z nowym komputerem (Maxtor DiamondMax 23 500 GB) i do dziś działa chociaż ostatnio jak wrzuyciłem tu screeny to ktoś pisał ze słabo z nim już a jednak działa smile_prosty.gif

Wrzucam tu jeszcze raz screen z hdtune pro:

http://imageshack.co...2/1410/nvi4.jpg

Stoje teraz przed wyborem jaki kupic dysk i mam kilka pytań wię cpozwole rozpisac sobei to w punktach:

1. Jaka jest różnica pomiedzy dyskami 5400 RPM a 7200 RPM jeżeli chodzi o żywotność(jak wytrzymały/trwały) i prędkosć transferu (głośność nie mam dla mnei ogromnego znaczenia)

2. To samo co powyżej jednakl dotyczące formatu dysku - 3.5" a 2.5"

3. Cy jest sens kupowania dysku HDD na SATA III (6Gb/s), czy wykorzysta potencjał czy nie bedzie wielkiej różnicy w prędkości transferu w stosunku do SATA II (3 Gb/s)

4. Jak ilosć talerzy w dysku wpływa na jego żywotność i prędkość

oraz najważniejsze... pytanie nr 5!

5. Jaki polecacie dysk HDD 1/1,5 TB przede wszytkim jak najbardziej wytrzymalego (musi wytrzymac conajmniej 3,4 lata a najlepiej 5) oraz w miare szybkiego jeżeli chodzi o odczyt (bedzie na nim dużo sampli i programów które wymagają szybkiego wczytania ich do ramu) szybkość zapisu już nie jest taka ważna ale też żeby nie był zbyt wolny. Jeżeli chodzi o głośność to tak jak powyżej napisane nie obchodzi mnie to jaki głośny, przedewszytskim syzbki odczyt i wytrzymały. Cena hmm tak do 300 zł jestem w stanie dać. Jeżeli mnie da rady 1,5 to chociaż 1 TB bo zawsze można dokupić drugi.

Nie musze chyba pisać że tych danych będzie na nim sporo, typowy magazyn ale głównie autorska muzyka, tabulatura/nuty/projekty DAW oraz sample i programy je obsługujące więc raczej ważne pliki których utrata może byc dla mnie bardzo bolesna confused_prosty.gif Oczywiście gry, czasami filmy oraz system na osobnej partycji dopóki nie uzbieram na jakis SSD o którego zaraz również zapytam.

Jeżeli chodzi o SSD to martwi mnie ich ilość mozliwych zapisów na tych całych komórkach bo jeżlei dobrze rozumiem to np dysk SSD o pojemnosci 64 GB mający powiedzmy 1000 tych zapisów oznacza że każda komórka może byc zapisana 1000 razy czyli 1000 x 64 GB = 64 000 GB w sumie i teraz dziele to przez liczbe dni w roku pomnożoną razy ilości lat czyli 64 000 GB / (365 * np 4 lata) = 64 000 / 1460 = (około) 43,8 GB na dzien, dobrze licze? Jeżeli tak (i jeżeli usuwanie danych i ich odczyt nie zużywa tych komórek) to raczej doscy pewne że owego kupie w ciągu najbliższego roku/dwóch i raczej tylko 64 GB ponieważ zapisany tam bedzie jedynei system oraz programy takie jak Sony Vegas, GIMP, Adobe After Effects, Reaper (owy DAW czyli edytor audio) i pare innych programow które satartują razem ze sytemem by szybko się włączał. SSD teraz nie kupuje wiec nie potzrebuje propozycji a jedynei potwierdzenie lub poprawienie spray dotyczącej maksymalnej ilości zapisów a tak to oczekuje jakis trwałych dysków HDD. Z góry dzięki za chociaż częśc odpowiedzi wink_prosty.gif

Pozdrawiam smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość wink_prosty.gif Poza tym kwestia wyglądu bo Ferka nie prezentuje się szczególnie fenomenalnie (ale też nie źle) a jak mówie chce żeby to wygądało jakoś znośnie tymbardziej że będzie na widoku. Mi tam Z9 się podoba bo nie jest to taki klocek jak M40 jeżeli chodzi o przód ale skoro twierdzisz że są szybki do niej to odrazu ją biore smile_prosty.gif Z czasem sie jeszcze jakieś wentylatory dokupi zeby to lepiej chłodzic i może zminą katode lub ledy żeby to ładnie podświetlić. Dzięki za opinie wink_prosty.gif

Nadal czekam na propozycje jakis niezawodnych HDD 1 TB do 300 zł (+/- 50 zł) z dosyc szybkim odczytem, zapis już nie koniecznie taki szybki, głośność obojętnie, firma też albe ma być trwały i gwarancja conajmniej 3 lata. Czekam równiez na odpowiedź na pytania z postu powyżej:

1. Jaka jest różnica pomiedzy dyskami 5400 RPM a 7200 RPM jeżeli chodzi o żywotność(jak wytrzymały/trwały) i prędkosć transferu (głośność nie mam dla mnei ogromnego znaczenia)

2. To samo co powyżej jednakl dotyczące formatu dysku - 3.5" a 2.5"

3. Cy jest sens kupowania dysku HDD na SATA III (6Gb/s), czy wykorzysta potencjał czy nie bedzie wielkiej różnicy w prędkości transferu w stosunku do SATA II (3 Gb/s)

4. Jak ilosć talerzy w dysku wpływa na jego żywotność i prędkość

5. O co chodzi z liczbą możliwych zapisów na dysku SSD (czy gdy np dysk o pojemności 64 GB ma możliwość zapisu komórek pamięci 1000 razy to 1000 * 64 GB / (365 dni * np 5 lat) = 64 000 / 1825 dni = około 35 GB zapisywanych danych dziennie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dysków rozważ Seagate ST1000DM003 lub WD WD10EZEX - dwie najlepsze opcje jeśli chodzi o dyski 1TB.

1. Ciężko powiedzieć jak się ma prędkość obrotowa na awaryjność - niby na logikę awaryjność powinna być niższa w dyskach 5400RPM, ale patrząc na to jak kiepską opinię mają dyski WD Green (5400RPM) to wcale nie robiłbym z tego żadnej reguły... także więc należy po prostu brać dysk o dobrych opiniach ;) A co do prędkości, to dyski 7200RPM są odczuwalnie szybsze.

2. Jak wyżej - nie ma reguły odnośnie awaryjności. A co do wydajności to teoretycznie dyski 2,5" mają potencjał by być szybszymi (ze względu na gęściejsze upakowanie danych), ale ponownie nie ma reguły, bo składają się też na to inne czynniki. Biorąc pod uwagę mniejszy wybór i mniej opinii o dyskach 2,5" oraz ich ceny, to raczej bym się trzymał 3,5".

3. W przypadku HDD SATA3 robi dosłownie 0 różnicy. Ale HDD SATA2 i tak się już prawie nie robi.

4. Więcej talerzy to wyższe prawdopodobieństwo awarii (więcej części ruchomych) oraz niższa wydajność (mniej gęste upakowanie danych - oczywiście w porównaniu do innych dysków o tej samej pojemności). Aczkolwiek nie siałbym od razu fermentu, że dyski o większej ilości talerzy będą znacznie bardziej awaryjne , bo - jak zwykle - na to się składa bardzo wiele czynników.

5. Mniej więcej tak jak napisałeś. Oczywiście są to dane orientacyjne. Część producentow od razu podaje przewidywaną ilość możliwych do zapisania danych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli odpowiedzi takich jak sie spodziewałem mniej więcej. Warto również zauważyć że coraz mniej sie robi tradycyjnych dysków co wpływa na ich jakość bo producent woli zrobić SSD i kasować sobie za nie bo im sie bardziej opłaca a HDD są tańsze, bardziej awaryjne to ludzie wymieniają i producent w efekcie też jakoś na tym zarobi... Nawet jak dają 5 letnią gwarancje to nigdy nei ma pewności a jeżeli chodzi o opinie to jest musze przyznac niezły burdel bo każdy nawzajem mówi że jego dysk jest delikatnei mówiąc o kant tyłka roztrzaść...Dobre jak i złe opinie pojawiaja się praktycznie przy każdym, jeden ma ich więcej a jedne mniej ale każdy ma... Na SSD tymczasowo mnie nie stać a dysk musi być i jest problem... Rozważe podane przez ciebie prozpozycje, poczytam ale i tak prosiłbym o jeszcze jakieś inne propozycje (jak nie 1 to może być 1,5/2 TB w skrajnym przypadku bardzo szybkiego i trwałego to nawet 500 GB).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w tym problem tongue_prosty.gif Jeszcze jedna sprawa. Na morele.net jak i na techplanet.pl pisze gwarancja 24 miesiące. CZy jest jakaś możliwosc wydłużenia do np 3 lub 5 lat czy z góry od producenta jest to narzucone?

No i jeszcze jedno, czy opłaca się kupić mały dysk SSD (będzie wolniejszy niz większy ale stosunkowo tani) czy może zbierać na jakieś 256 GB?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy dla kogo :P Ale raczej 1 TB + 128GB powinno mi wystarczyć... chyba :D

Jak zawsze coś wydaje sie piekne to jets jakis mankament... tych paneli z szybkach do M40 nigdzie nie ma. W paru sklepach niby jest ale też nie dokońca bo ani nie pisze ile jest sztuk i czy w ogóle dostępne więc niewiadomo :/ Chyba zostanie mi szukania na alledrogo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...