Jump to content
wojtek2320

Przeniesienie windowsa

Recommended Posts

Z góry przepraszam jeżeli temat założyłem nie w tym miejscu co trzeba jednak obecny układ forum miesza mi strasznie w głowie.

Przejdźmy jednak do problemu. Otóż obecnie używam dosyć starego dysku, na którym nie mam zbyt wiele miejsca ogólnie, a już tym bardziej na partycji systemowej (ok 50 GB na "dysku C" na którym znajduje się win 8.1 plus kilka innych rzeczy.) Jestem ciekawy czy w przypadku kupna nowego dysku istnieje możliwość przeniesienia windowsa i najważniejszych programów (photoshop, A. Premiere) na nowy dysk bez konieczności reinstalacji wszystkiego.

Teoretycznie można użyć programu typu np. Norton Ghost, choć szczerze - próbowałem takiego zabiegu kilkukrotnie jak się przesiadałem z HDD na SSD, i ani razu mi się to nie udało, po przeniesieniu system pracował dużo wolniej i mniej stabilnie. Nie wykluczam że coś sknociłem, niemniej pewnie trochę zabawy by z tym było.

Pozwolę sobie temat nieco odświeżyć. Jeżeli zdecydowałbym się na zakup nowego dysku i instalacje windowsa to aby mój stary dysk działał poprawnie będę musiał usunąć partycje systemową? Bo naturalnie zdaje sobie sprawę, że programy nie będą działać i je trzeba będzie przeinstalować (tak w sumie to nie mam ich aż tak dużo jak początkowo mi się wydawało, a jednak premierka zżera mi niemiłosiernie miejsce na dysku C, którego nie mam zbyt wiele i obawiam się, że usuwanie jej plików tymczasowych to niezbyt dobre rozwiązanie mojego problemu).

Ja czasem robiłem robiłem kopię Windowsa, tzn partycji, gdzie w razie awarii przywracało się wtedy całą partycję C, ale miałem czystego Windowsa zaraz po instalacji, a taki proces zajmuje ok 5min a nie 25-30min instalacja. Na zawalonego śmieciami Windowsa nie opłaca się kopiować.

Teraz w odpowiedzi na najnowsze pytanie, w biosie się ustawia jaki dysk jest bootujący, i ten dysk będzie pierwszym dyskiem który będzie uruchamiał Windowsa, do tego jeszcze możesz później pozmieniać litery dysku by np poprzednią partycję C, dać sobie w dalszej kolejności- robi się to w Windowsie.

Nie musisz nic ze starego dysku usuwać, liczy się ustawienie pierwszeństwa, który dysk jest jako główny a który jako drugi.

Edited by RedEvil