Jump to content
Szerro

Kręcić czy nie kręcić?

Recommended Posts

Bry,

Chociaż nigdy nie byłem tego zwolennikiem, to ostatnio zastanawiam się nad małym podkręceniem mojego PC'ka. Nie wiem jednak jak powinienem się za to zabrać i czy w ogóle powinienem, poradników niby jest całkiem sporo to jednak to nie to samo co indywidualna pomoc. Mój komputer na chwile obecną wygląda tak:

CPU - AMD FX 6300 3.5 GHz

Karta graficzna - GeForce GTX 650 Ti Boost

RAM - 4 GB

Płyta główna - MSI 970A-G46

HDD - Seagate 1 TB

Zasilacz - XFX Pro 450W

Wiem że mam nieco mało RAM'u, ale to postaram się zmienić w najbliższym czasie. Zasilacz też wydaje mi się nieco za słaby na zabawy w kręcenie, ale to już Wy oceńcie. Jeżeli w ogóle mogę coś podkręcić w tym komputerze, to liczę na szczegółową pomoc, ponieważ jestem w tych sprawach kompletnie zielony.

Edited by Szerro

Kręcić jak najbardziej. Płytę masz dobrą, zasilacz powinien wytrzymać bez problemu. Przydałoby się lepsze chłodzenie, bo jak rozumiem masz to dodawane do procesora? Co tu dużo mówić: http://pclab.pl/tip/...u.część.4,52305

Poczytaj a dowiesz się dużo rzeczy. Ogólnie podkręcanie polega na podnoszeniu taktowania(za pomocą szyny lub mnożnika) procesora, przy czym trzeba pamiętać o zwiększeniu napięcia na procesorze. Nie wiem jakie bezpieczne napięcia ma ten AMD FX, poszukaj na necie. Ja swojego podkręconego Phenoma trzymam na ok 1.4 voltach. Jeżeli ustawisz za duże napięcie możesz uszkodzić procesor o ile w ogóle ci komputer odpali na takich ustawieniach. Jak dasz za małe prawdopodobnie komputer będzie wywalał bluescreena czy się resetował. Przy podkręcaniu za pomocą szyny trzeba patrzeć także jak inne parametry się zwiększają i je odpowiednio zmniejszać, w tym chociażby taktowanie pamięci, polecam ustawić napięcie pamięci na sztywno(tyle ile twoja pamięć potrzebuje). Możesz spróbować trybu OC Genie w biosie, on coś tam automatycznie podkręca ale nie jest to duża różnica. Najlepiej podkręcaj przez mnożnik, niby podnosząc szynę FSB i kilka innych rzeczy jest lepiej, ale na początek mnożnik jak najbardziej wystarczy. Ustawiasz mnożnik na większy niż domyślnie, zwiększasz troszeczkę napięcie względem standardowego i ustawiasz pamięć na sztywno. Zapisujesz i testujesz komputer przynajmniej te 15 minut w OCCT. Potem znowu zwiększasz mnożnik, a jak komputer będzie się resetował to napięcie. Przy okazji oczywiście sprawdzaj temperatury, wydaje mi się że chłodzenie może cię ograniczać.

Edited by NoNamePL