Jump to content
Guest Arunis

Format Dysku

Recommended Posts

A więc mam taki problem dziewczyna ma lapka na którym nie działa napęd dvd a chciałęm jej zrobić formata więc wypiołem dysk z jej lapka podpiołem pod mojego (mam dwie kieszenie jedna była wolna) będąc na moim win7 sformatowałem jej dysk (nieużyłem szybkiego formatowania) potem restart w biosie ustawiłem boot z cd windows xp sie załączył i po jakims czasie error że bios nieobsługuje AHCI.......pomożecie ? smile_prosty.gif

ps: u niej na lapku w biosie nie ma boota z usb także instalacje z usb odpada też smile_prosty.gif

Edited by Arunis

Masz dwie opcje:

1. Odwiedź BIOS i przestaw AHCI na IDE.

2. Przygotuj sobie instalkę windows ze zintegrowanymi sterownikami do SATA płyty głównej.

Drugie rozwiązanie jest o tyle trudniejsze, że prawdopodobnie Ty masz inny kontroler SATA i Twoja dziewczyna też ma inny. W takim wypadku u Ciebie się zainstaluje, ale później nie odpalisz systemu po przełożeniu dysku. Można spróbować instalacji w trybie IDE, następnie zainstalować sterownik do kontrolera SATA i przełączyć się w BIOSie na AHCI.

Pamiętaj też, że jeśli zainstalujesz w pełni system na swoim laptopie, to i tak możesz mieć problemy po przeniesieniu systemu do innej maszyny.

XP nie radzi sobie z przenosinami między kompami, gdy są używane inne kontrolery na płytach głównych, o przenosinach z kompa stacjonarnego na lapka raczej nawet nie ma co marzyć.

Jedyne, co w tej chwili przychodzi mi do głowy to umieszczenie plików instalacyjnych na wydzielonej partycji na dysku notebooka i odpalenie instalacji stamtąd już na docelowym kompie. To jest wykonalne, ale nie musi być proste. Na początek spróbowałbym przygotować taką partycję tak, jak przygotowuje się instalacje z USB. Jeśli to nie podziała, to będzie trzeba kombinować z GRUBem/ISOLINUX lub czymś podobnym. Za pomocą GRUBa można też odpalić instalację z USB nawet wtedy, gdy formalnie komp nie ma takiej opcji.

Można też kombinować z przygotowaniem Windowsa PE za pomocą WAIK, by on przeprowadził instalację, ale to jest już zupełny hardcore.