Jump to content
KuDzi

Podkręcać czy nie ?

Recommended Posts

Brakuje mi tutaj jednego przypietego wątka w którym pokrótce moglibyśmy nakreślić wady i zatety podkręcania. Dobrze byłoby też napisać ile trzeba by wyłożyć w przybliżeniu na kompa który nadaje się do OC.

Sam jestem świadomy wad i zalet OC ale niedługo znowu stanę przed dylematem czy zdecydować się na OC czy nie. Taki wątek pomógłby mnie i wielu innym.

Zatem ciekaw jestem Waszych sugestii - podkręcać czy nie. A jeśli tak to jaką kwotą minimum trzeba dysponować na starcie (w jakim przedziale cenowym kupić kompa) żeby OC w przyszłości miało sens.

Dzięki za wsparcie.

Przedział cenowy jest raczej pojęciem bardzo szerokim. Można zacząć kręcenie od i3, można od i5 lub i7, a można też od Phenomów czy Athlonów lub innych FXów. Ciężko jednoznacznie stwierdzić ile trzeba dać by OC miało sens.

Sam jestem zwolennikiem OC, choć nigdy tego nie robię ani nie biorę sprzętu pod OC dla siebie. Z prostego powodu - uważam, że nie jest mi to potrzebne. Zazwyczaj kupuję kompa na tyle, że starcza spokojnie do następnej jego wymiany (a nie wymieniam z powodu zbyt słabego sprzętu, tylko jego starości).

Jeżeli masz możliwość i odpowiedni sprzęt (wiadomo, płyta pod OC, procek pod OC oraz chłodzenie), to czemu by nie kręcić? Jeśli wiadomo, że pomoże i sprawi, że sprzęt jeszcze trochę pociągnie, to głupotą jest z tego nie korzystać. Szczególnie, że to nic nie kosztuje (no, poza zwiększonym rachunkiem za prąd ;P), a wymaga jedynie czasu i cierpliwości (no i niezbędnej wiedzy, czytaj: poradnika z internetu). OC często daje większego kopa niż kupno nowej części.

Sam nie podkręcam, ale innym jeśli są w stanie, to jak najbardziej polecam.

No, właśnie trudno coś stwierdzać. Zależy po co się podkręca. W założeniu ma to poprawić wydajność, więc logicznym jest sądzić, iż oc potrzebuje posiadacz w miarę taniego sprzętu. Jednakże można też kręcić dla sportu...

No chyba jednak. Stare i3 się z tego co wiem ładnie kręciły.

No tak... Rzeczywiście. Niemniej lepiej się uczyć podkręcać na starych częściach. W razie co nie będzie szkoda kasy. ;P

O te 10 % na standardowym chłodzeniu procka możesz podkręcić :) . Grafikę kręcisz ile się da byle tylko nie przekroczyć bezpiecznych napięć i temperatur . Jeśli masz zamiar zrobić oc i normalnie korzystać z kompa to wystarczy ci dobre chłodzenie powietrzne :) czyli wielkich kosztów nie ma . Gdybyś jednak chciał czegoś więcej musisz wodować grafikę i procesor ale nie wiadomo na jakie sztuki trafisz i jaki będą miały możliwości oc . Ekstremalne podkręcanie wiąże się z dużą kasą ... ciekły azot , szukanie odpowiedniego procesora , potężny zasilacz , płyta główna z mocną sekcją zasilania . Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć .

Nie jest obowiązkiem wyłączenie oszczędności energii podczas oc więc z tymi rachunkami za prąd nie straszmy aż tak bardzo ...

Ale tu nie chodzi o wyłączenie oszczędzania energii... Tu chodzi o to, że procesor po OC "żre" więcej prądu. I to jest fakt.

Ciekły azot to tylko do różnych redakcji, ew. fanów overclockingu. A pobór prądu zawsze był większy - kwestia procesora (Bulldozer vs. Ivy Bridge przykładowo - bez porównania).

Ale tu nie chodzi o wyłączenie oszczędzania energii... Tu chodzi o to, że procesor po OC "żre" więcej prądu. I to jest fakt.

Przy oc zaleca się wyłączenie oszczędności energii aby uzyskać jak najlepszy wynik ... Moim zdaniem lepiej trochę odpuścić a oszczędność energii włączyć . Tylko o to mi chodziło