Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

JediJaro

Wpływ dysku na wydajność gier

Polecane posty

Witam, przymierzam się do wymiany mojego laptopa na nowszy model. Wpadł mi w oko Lenovo Y510P, którego można kupić w dwóch wariantach różniących się konfiguracją dysku. Pierwszy z nich ma wbudowany dysk SATA 1T a drugi SSD 128GB + zewnętrzny dysk 1T SATA. Zastanawiam się nad opłacalnością i wygodą drugiej konfiguracji i dlatego mam pytanie: Czy, jakby nie patrzeć szybsze, dyski SSD mają jakiś wpływ na wzrost wydajności w grach (jeśli tak, to czy jest spora różnica (warta dopłacenia ~400zł) między SATA a SSD, czy to są tylko minimalne różnice).

Dokładną specyfikacje branych, przeze mnie, pod uwagę laptopów można znaleźć tutaj:

http://www.x-kom.pl/...0m-sli-fhd.html

http://www.x-kom.pl/...50-sli-fhd.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyski SSD mają bardzo duży wpływ na wydajność systemu jako takiego. Jeśli grę odpalasz z dysku SSD, to dane będą doczytywane dużo szybciej, co (w zależności od tytułu) może bardzo mocno wpłynąć na szybkość wczytywania się gry, poziomów itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie warto, Waszym zdaniem, wydać te dodatkowe 400zł?

@up

Zastanawiałem się, który z tych działów wybrać, ale doszedłem do wniosku, że skoro moje pytanie tyczy się samego dysku a nie całej konfiguracji laptopa, to dział 'Komputery i Podzespoły' będzie bardziej odpowiedni. Sorry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do samego grania? Krótko mówiąc: nie.

Lepiej wydać te pieniądze na mocniejszy model lapka albo (w przypadku PC) na lepsze podzespoły, które faktycznie wpływają na wydajność w grach.

Do tego w przypadku SSD musisz liczyć się z tym, że gry które instalujesz, musiałbyś często odinstalowywać/usuwać bo ciągle będzie brakowało ci miejsca i po paru takich czyszczeniach wreszcie stwierdziłbyś, że szkoda marnować na to czas i lepiej instalować na standardowym HDD.

Z drugiej strony jednak warto mieć taki dysk, ale jako partycję systemową z podstawowymi aplikacjami. Te czasy wczytywania faktycznie poprawiają wygodę użytkowania i po przeskoczeniu na taki dysk trudno wrócić do wolniejszych HDD.

Zasada jest prosta, jak już masz dostatecznie mocną jednostkę do twoich celów i masz jeszcze trochę kasy do wydania, SSD staje się opcją do rozważenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...