Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

mechanicalanima

Windpows XP i VISTA na jednym komputerze?

Recommended Posts

Słyszałem, że możliwe jest zainstalowanie na jednym komputerze Windowsa XP i VISTA. Podobno w takim wypadku można wybrac (podczas włączania komputera), na której wersji programu chcemy pracowac. Czy to prawda? Jak to zrobic? Z góry dziękuję za pomoc.

Dokładnie tak :). Z tym, że zawsze lepiej najpierw zainstalować system starszy (XP) a później nowszy (Vistę), bo przy odwrotnej kolejności mogą być problemy (żeby nie komplikować - komputer nie będzie "widział" nowszego Windowsa).

No cóż, jak się nie boisz, to możesz zaryzykować, ale istnieje spora szansa, że albo nie uda Ci się zainstalować XP, albo po jego instalacji nie będzie się chciała uruchamiać Vista (albo XP). Po prostu systemy MS są tak skonstruowane, że jak instalator takiego wykryje starszą wersję Windowsa, to się pyta, czy chcesz przeprowadzić instalację aktualizacyjną (nadpisującą stary system, ale zachowującą przynajmniej cześć ustawień i zainstalowane programy) czy też zainstalować nowy system "od zera" w innym folderze, zachowując "stary". A jak instalator wykryje nowszą wersję, to albo jej nie rozpozna i "zgłupieje" albo (jeśli ją rozpozna) nie będzie chciał nic zainstalować.

No cóż, jak się nie boisz, to możesz zaryzykować, ale istnieje spora szansa, że albo nie uda Ci się zainstalować XP, albo po jego instalacji nie będzie się chciała uruchamiać Vista (albo XP). Po prostu systemy MS są tak skonstruowane, że jak instalator takiego wykryje starszą wersję Windowsa, to się pyta, czy chcesz przeprowadzić instalację aktualizacyjną (nadpisującą stary system, ale zachowującą przynajmniej cześć ustawień i zainstalowane programy) czy też zainstalować nowy system "od zera" w innym folderze, zachowując "stary". A jak instalator wykryje nowszą wersję, to albo jej nie rozpozna i "zgłupieje" albo (jeśli ją rozpozna) nie będzie chciał nic zainstalować.

Wystarczy wgrać po instalacji XP inny Boot-manager i wszystko będzie cacy.

Udało mi się zainstalować XP na osobnej partycji ale pojawił się inny problem, mianowicie Vista zniknęła z menu wyboru systemu podczas uruchamiania kompa. Wiem, że ona jest na dysku, tylko jak dodać ten wpis, aby można ją było uruchomić? Kombinowałem już coś zmienić w msconfig, ale nic to nie dało.

#EDIT:

Użyłem programu VistaBootPRO 3.3 i udało mi się odzyskać Vistę, tylko że teraz nie mogę dostać się do XP :lol:. Poprostu od razu uruchamia mi się Vista.

ja swego czasu mialem 98se i xp, teraz mam viste i sie zastanawiam nad xp proffesional 64 bit, z tym ze viste mam zainstalowana przez hp razem z kompem i niewiem nawet czy mam cd do niej [mam serial na spodzie laptopa] tak ze sie boje troche kombinowac... ale z drogiej strony 32% pamieci idzie na system w tej chwili wiec chyba sie skusze, czy po zainstalowaniu xp jesli vista "zniknie" bede w stanie zainstalowac viste z opcji repair i zachowac oba windowsy? albo poprostu reinstalowac viste i kazac jej zostawic nowy xp?

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...