Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

melon1992

Rozwiązany: Uszkodzone pliki 0KB

Polecane posty

Witam. Nie wiem czy dobry dział, proszę o przeniesienie w razie co.

Mam spory problem, gdyż od dłuższego czasu nie robiłem żadnych backupów i nie mam pojęcia kiedy się to zaczęło.

Ostatnio wrzucając pliki na dysk zewnętrzny zauważyłem, że niektóre istotne dokumenty zajmują 0 Kb. Po przeszukaniu całego dysku, okazało się że straciłem kilkadziesiąt plików (projekty photoshop, zdjęcia, dokumenty, muzykę). O ile pewne rzeczy da się ściągnąć z sieci, bądź poprosić znajomych o przesłanie na maila etc. o tyle osobiste dokumenty i projekty przepadły.

Nie mam pojęcia czy to wina jakiegoś wirusa czy też uszkodzenie dysku, dlatego chciałbym się dowiedzieć; czy da się je jakoś odzyskać? confused_prosty.gif

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mamy winowajcę:

197 Current Pending Errors Count 200 200 0000000000-0010 000

Na początek zgraj z tego dysku wszystkie istotne dane (do których jeszcze jest dostęp). Niestety wygląda to na uszkodzenie dysku. Jeśli będziesz miał szczęście to być może chkdsk będzie w stanie odzyskać uszkodzone pliki (mało prawdopodobne, ale można spróbować).

Dysk z serii Green, więc nieprzystosowany do ciągłej pracy. W dodatku z tego co widzę po sprawdzeniu gwarancji na stronie WD wychodzi na to, że dysk jest Refubrished (czyli był już naprawiany). Można niby spróbować go jeszcze spróbować doprowadzić do porządku za pomocą MHDD (może to nie jest nic mechanicznego), ale jednak jest mała szansa, że tutaj coś pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chkdsk wyświetli podsumowanie po zakończeniu swojej roboty i tyle. To co będzie mógł, to odzyska i tyle. Jeśli ucierpiał tylko system plików, to jest nadzieja, że odzyskasz pliki. W każdym bądź razie po zakończeniu pracy chkdska wrzuć na forum nowe odczyty S.M.A.R.T., to zobaczymy, czy coś się zmieniło.

Masz może dostęp do czystego dysku o tej samej lub większej pojemności?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka; przeglądam sobie zgrane pliki i odtworzyłem .mp3, która była inaczej otagowana niż być powinna (inny wykonawca, tytuł, album etc.). Co się okazało? Po odtworzeniu usłyszałem zupełnie inną piosenkę, która ma te 0KB w odpowiednim folderze. Jednak to nie wszystko :P Gdy utwór się skończył, zaczął lecieć kolejny... Tak, więc mam ok 1,3 piosenki w innej piosence! W tym momencie jestem w lekkim szoku.

Ale to tylko ciekawostka, która spowodowała wielką niepewność co do reszty plików. Nie mam tyle czasu, żeby sprawdzać wszystko po kolei. W sumie dziwne i zabawne :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najpewniej uszkodzona jest tablica MFT, ale w takim razie chkdsk powinien te pliki odzyskać (bo jest jeszcze zapasowa tablica). A jeśli sobie nie poradził, to najpewniej Testdisk będzie w stanie te pliki odzyskać. Najpierw jednak wypada zrobić kopię posektorową dysku (stąd moje pytanie o dysk o tej samej lub większej pojemności).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba niestabilnych sektorów bez zmian. To i dobrze i źle. Dobrze, że się nie zwiększa, ale źle, że nadal one są i mogą mieszać. Pokombinuj, może ktoś ze znajomych ma jakiś duży dysk zewnętrzny albo coś takiego. Niestety próba użycia narzędzi typu MHDD może sprawić, że danych już się nie da odzyskać, więc warto wcześniej zrobić kopię dla pewności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby zrobić kopię dysku sektor po sektorze. W razie, gdyby w trakcie odzyskiwania coś poszło nie tak, to i tak jest jeszcze kopia.

Chyba, że nie zależy Ci jakoś mocno na tych plikach, które mają 0kB, to wtedy można ten krok pominąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za późną odpowiedź, ale niestety miałem małe niespodziewane problemy z netem.

Do wykonania kopii posektorowej możesz użyć np.:

ddrescue

dd_rescue (np. tu jest opisane w jaki sposób tego programu używać, tylko nie pomyl go ze zwykłym dd, bo on sobie raczej nie poradzi)

HD Clone (wersja darmowa niestety oferuje tylko opcję drive to drive, ale jeśli drugi dysk można nadpisać, to się nada, w przeciwieństwie do wymienionych wyżej programów, ten ma dosyć fajny interfejs graficzny).

Clonezilla (tutoriale)

Wszystkie te programy znaleźć można np. na Ultimate Boot CD (HD Clone jest na liście, a pozostałe programy można uruchomić z pomocą Parted Magic, który jest na tej płycie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku robisz "Save disk image", czyli zapisujesz obraz dysku jako plik (tak naprawdę to kilka plików).

Łatwiejsze i pewniejsze może być jednak w takim przypadku użycie dd_rescue. Komenda jest prosta

dd_rescue [opcje] plik_wejściowy plik_wyjściowy

Ponieważ plikiem wejściowym będzie dysk, to będzie to wyglądało jakoś tak:

dd_rescue /dev/sd[x] plik_wyjściowy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem, ale się nie udało. Niestety proces odzyskiwania trwał ponad 40h. Nie jestew w stanie robić więcej prób, bo potrzebuję komputer do pracy. Także dzięki wielkie za pomoc, ale odpuszczam.

P.S. Po formacie dysku SMART mi pokazuje error 198 Uncorrectable Errors Count 200 | 200 0000000000-0010. Mam się przejmować?

po formacie WDC WD15EADS-00P8B0-WD-WMAVU0569860-SMART_mht.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ilość błędów odzczytu nie wzrosła. To jest w miarę optymistyczny znak, ale i tak warto pomyśleć nad wymianą dysku. Dziwne jest to, że to tyle trwało, wszystkie te programy powinny sobie z tym poradzić lub w najgorszym przypadku zwrócić błąd.

Tak, czy siak, zanim zaczniesz używać dysku, warto zrobić coś z tymi bad sectorami, tzn. spróbować je naprawić lub wymusić remapowanie.

Najlepiej zabieg wykonać za pomocą MHDD. Najpierw należy wykonać skanowanie (przeważnie trwa ono kilka godzin), po zakończeniu skanowania w tabeli po prawej stronie będą wyniki, które należy zweryfikować i następnie w zależności od nich (błędne sektory mogą zniknąć po skanowaniu) zrobić zerowanie dysku (zabieg bezpowrotnie kasuje wszystkie dane z dysku) i remap. W pewnych przypadkach można spróbować samego remapu, ale przeprowadzenie najpierw zerowania jednak przeważnie poprawia efekty.

W razie gdybyś nie potrafił zweryfikować wyników po skanowaniu, to zdjęcie z tabelką wrzuć na forum.

W miarę pełny opis programu MHDD masz tutaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...