Jump to content
repta2

Saga o wiedźminie, Andrzej Sapkowski

Recommended Posts

A zawsze myślałem, że zostały dopisane... Widocznie się myliłem :)

Pierwsze opowiadanie ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku "Fantastyka".

Właśnie po raz n-ty czytam sagę i jestem pod wrażeniem kunsztu Sapkowskiego. Sposób narracji, w opowiadaniach rzeklbym pospolity, w każdej kolejnej części, poczynając od Krwi Elfów pozytywnie zaskakuje. Wątki polityczne są moim zdaniem świetne, ale jeszcze lepsze są zdarzenia obserwowane z perspektywy zwyklych ludzi i nie tylko, np. rozprzestrzenienie się plagi Catriony.

Jednak najciekawszym fragmentem jest opis bitwy pod Brenną (albo Starymi Pupami :laugh: ), jak dla mnie jasnym jest, że inspiracją dla AS-a byl Sienkiewiczowski opis bitwy pod Grunwaldem z Krzyżaków. Doprawdy dużo wspólnego mają oba teksty.

Ogólnie większość dziejących się tam zdarzeń światowych ( atak Nilfgardu itp. ) jest inspirowany na jakichś prawdziwych wydarzeniach : ) Co więcej, prawie każde opowiadanie z dwóch pierwszych tomów jest parafrazą jakiejś baśni : )

A mi akurat polityczne wątki trochę przeszkadzały. Jakoś się nuda wkradała podczas słuchania po raz enty o szpiegach, poczynaniach Nilfgardu i innych takich... Tym niemniej (chociaż jeszcze nie przeczytałem ostatniego tomu sagi) - całą serię oceniam na plus. Kawał porządnego, klasycznego fantasy a do tego polskiego.

JEŚLI KTOŚ NIE WIE JEST JESZCZE DODATKOWA CZĘŚĆ TAKŻE AUTORSTWA SAPKOWSKIEGO "COŚ SIĘ KOŃCZY COŚ SIĘ ZACZYNA" POLECAM!!!!!

MSaint>>>to nie jest dodatkowa część tylko zbiór opowiadań, z których jedno jest jako tako związane z Wiedźminem, a przede wszystkim proszę nie stosować caps locka.

Tylko jest taki problem że nigdzie nie mogę znaleźć tejże książki !!!!!!!!!!!

nigdzie nie mogę znaleźć tejże książki !!!!!!!!!!!
Zapomniałeś dodać !!111oneonejedenjeden. A dostać możesz prawie wszędzie, weźmy chociaż najpopularniejszy empik albo merlina.

Sapkowskiego czyta się świetnie i jest tak dobry że aż to jego wada bo jak mnie wciągne to kończe każdy tom w jeden góra dwa dni. Świetne są puenty w niektóych dialogach żę już nie wspomnę o dyskusji na temat miecza pewnego krasnoluda.

Jednak pan Andrzej troszunieczkę przesadził jesli chodzi o materię płci pięknej wobec geralta. Praktycznie wszystkie mniej czy bardziej ważne dla faubły kobiety albo się do niego zalecają albo zwyczajnie się z nim puszczają. Ledwie Jaskier zdążył spotkać Shani i juz zobaczył ją w łóżku z wiedźminem. Na Thaned ledwie sobie stanął obok dwóch czarodziejek i zaczęła sie miedzy nimi rozmowa o gwłacie na jeżu co akurat ze względu na humorystyczną warstwę byłym wstanie przekłnąć. Nie wiem nie chce autora obrażać bo mam do niego wielki szacunek ale czy on ma jakieś kompleksy związane z prawiczkostwem? Mało prawdopodobne dlatego tym bardziej mnie to dziwi.

Edited by Demonologik

Dzięki Temu tematowi dowiedziałem się że Ostatnie Zyczenie to zbiór opowieści (gdy kupowałem tę książkę widniało na niej że to pierwsza część). Ale i tak czyta mi się to świetnie. O i teraz jak już wiem co jest co to pod choinkę chcę Krew Elfów a potem zapewne dalsze części tej sagi.

@up

Niby sa to tylko opowiesci, ale Ostatnie Zyczenie i Miecz Przeznaczenia sa wprowadzeniem do sagi i powinny byc czytane przed nia, dzieki nim poznamy troche Geralta, bohaterow i potwory, jako ze w sadze Geralt nie zabija ich zawodowo prawie w ogole. (z wyjatkiem 5 tomu, ale to krotko). Mozemy tez sie dowiedziec o co wlasciwie chodzilo w relacji Geralt - Ciri i czemu ten na poczatku sagi gdzies ja wiezie :<

Jesli chodzi o sage, przeczytalem ja parokrotnie, chyba z 4 razy i za kazdym razem fascynuje mnie bardziej, za kazdym razem z przeczytanych faktow dowiaduje sie czegos wiecej, moge sie bardziej fascynowac jezykiem, ktory zostal uzyty do stworzenia tych cudownych dialogow. Moja ulubiona czescia jest zdecydowanie 3 i 4, gdzie watek druzyny jest juz rozwiniety i powoli zaczyna sie wojna. Owszem, ksiazki maja pare mocnych scen jak np

odkrycie przez Sigismunda Dijkstre szczatkow dziewczyn w zamku Vilgefortza

ale generalnie czyta sie to wszystko bardzo milutko. Polecam serdecznie kazdemu, kto tylko gral w gre albo nie daj boze tylko ogladal mini serial. (tu radze przeczytac, by zatrzec niesmak)

Mozemy tez sie dowiedziec o co wlasciwie chodzilo w relacji Geralt - Ciri i czemu ten na poczatku sagi gdzies ja wiezie :<

Sam się nad tym zastanawiałem, bo najpierw sięgnąłem po sagę, a dopiero po przeczytaniu 3 tomów po "Ostatnie Życzenie", ale nie z mojej winy - biblioteka, mimo ambicji pań bibliotekarek jest po prostu słabo zaopatrzona.

Wziąłem się po raz 2 sagę i przyznam, że równie dobrze idzie czytanie jak za pierwszym razem. Dobre książki po prostu trzeba przeczytać 2 razy by zrozumieć wiele rzeczy. Już zresztą pozapominałem co nie co, więc przyda się powtórka :) Trochę myślałem nad tym, która część jest najlepsza i doszedłem do wniosku, że jest nią Czas Pogardy oraz Pani Jeziora.

Słyszałem, że sago o wiedźminie w wyraźny sposób nawiązuje do mitów arturiańskich. Skończyłem tom czwarty i zamierzam zacząć piąty, ale z tego co słyszałem to sam tytuł silnie do tych mitów nawiązuję. I tak pomyślałem, że warto może by się z nimi zapoznać. Mógłby mi ktoś polecić jakieś konkretne źródła? Bo patrzyłem po necie i nic konkretnego nie znalazłem, tylko, że istnieje wiele wersji itd. Tak więc prosiłbym o wskazanie czegoś z czego mógłbym nabyć chociaż podstawową wiedzę na ten temat.

Ja po przeczytaniu łącznie trzech tomów, wziąłem się za kolejne trzy. Staram się jakoś utrzymać kolejność, nie zawsze to wychodzi. Jednak mimo wszystko, wszystko co przeczytałem przebija Feldmarszałek Duda i jego niecodzienne słownictwo. Jeśli nie wiesz kim jest Duda, to radzę się wziąć za Wiedźmina :D

Przeczytałem całą sagę, najbardziej podobały mi się tomy Ostatnie Życzenie i Miecz Przeznaczenia, wprowadzenie jest świetne, czyta się z miłą chęcią. Niestety najgorsze według mnie było zakończenie, nie czytało się już tak przyjemnie, miałem uczucie jakby zostało napisane na kolanie, byle by tylko szybko wydać i skosić kasę.

Aczkolwiek cała historia jest bardzo ciekawa, czasami aż niemożliwa można rzec

Milva zaczęła rodzić podczas przeprawy promem wraz z kompanią, która uciekała przed obiema armiami wzdłuż rzeki. Tutaj już chyba autor trochę przesadził, nie mniej, podobał mi się ten moment, gdy tytułowy Wiedźmin został pasowany na(o ironio) Geralta z Rivii

.

Cała saga jest przepasana jest wulgarnym humorem, przykładowo zachowanie krasnoludów, przekleństwa lecą często, choć nie ciągle, specyficznie chyba dla tej rasy :D.

Kłopoty w jakie wpada Jaskier, święcie przekonany o tym, że jego Łasiczka się nim nie znudzi, postanowił zostać z nią. Jak się później okazało, miał zostać powieszony, co bardzo mnie rozśmieszyło.

Na pewno jest to coś, czym my jako naród możemy się pochwalić na świecie.

Mam pytanie :

Czy Kroniki Czarnej Kompanii są podobne do Wiedźmina pod względem : braku podziału na dobro i zło , humorem i wartkim językiem i nietuzinkowymi bohaterami ?

Czy Kroniki Czarnej Kompanii są podobne do Wiedźmina pod względem : braku podziału na dobro i zło , humorem i wartkim językiem i nietuzinkowymi bohaterami ?

Brak podziału na dobro i zło? Cóż, niby wyraźnie zaznaczone jest, że jedni stoją po stronie dobra, a drudzy po stronie zła, ale zachowanie i czyny obu niewiele się różnią.

Humor - Nie, w Czarnej Kompanii takiego humoru nie znajdziesz. Niemniej jednak niekiedy można się uśmiechnąć.

Język i bohaterowie? Zdecydowanie tak. Postacie są świetne, naprawdę da się je polubić. Styl również jest bardzo dobry. Kroniki czyta się bardzo przyjemnie.

Polecam ze wszystkich sił swoich, czy jakoś tak. To najlepszy cykl fantasy, jaki czytałem.

PS Nie jestem pewien, czy nie powinieneś zadać tego pytania tu ;)

Jakiś czas temu postanowiłem sobie odświeżyć wiedźmińską sagę (i opowiadania) i w drugiej jej części ("Czas pogardy") zauważyłem pewną postać zwaną Profesorem. Koleś nie pohulał sobie zbyt długo, bo Geralt szybko go zaszlachtował:), jednak nie o to chodzi.

Koleś miał taką ksywę najprawdopodobniej przez swoje zamiłowanie do wyszukanych, trudnych do wymówienia i zrozumienia słów. Na nosie zaś nosił drobne okulary z jakiegoś niebieskiego kamienia (nie pomnę nazwy i czy to na pewno był niebieski).

Do czego zmierzam? Otóż sądzę, że to właśnie ta postać była inspiracją da twórców pierwszej części gry o wiedźminie, gdzie człowiek nazywany Magistrem był jedną z ważniejszych postaci. Oboje mieli podobne ksywy, Magister nosił lenonki, i oboje szybko zostali zaszlachtowani przez Geralta :D

Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie dziwi. Dlaczego, do ciężkiej cholery, w polskim serialu o przygodach Riva (o ile w ogóle ta żenada może zostać nazwana serialem) matką Geralta była jakaś wieśniara? Rozumiem, że chcieli pokazać prawo niespodzianki, ale to się kupy nie trzyma. W książkach jest wielokrotnie powtarzane, że matką wiedźmina jest czarodziejka (żaden spojler, bo to tak jakby stwierdzić, że Jaskier jest bajarzem). Mówi się o tym przynajmniej w "Mieczu przeznaczenia" i wspomnianym już "Czasie pogardy". Nie jestem pewien czy nie w "Ostatnim życzeniu", a co do innych książek - nie będę wymyślał.

W ogóle cały ten serial wygląda, jakby nikt z scenopisarzy, reżyserów i aktorów w życiu książki nie czytał. Co swoją drogą jest prawdopodobne. :dry:

Edited by araevin

Aczkolwiek cała historia jest bardzo ciekawa, czasami aż niemożliwa można rzec

Milva zaczęła rodzić podczas przeprawy promem wraz z kompanią, która uciekała przed obiema armiami wzdłuż rzeki. Tutaj już chyba autor trochę przesadził, nie mniej, podobał mi się ten moment, gdy tytułowy Wiedźmin został pasowany na(o ironio) Geralta z Rivii

.

Wydaje mi się, że czytałeś tylko streszczenie Sagi, a jeżeli już całą to tylko pobieżnie i po łebkach.

Milva nie zaczęła rodzić na statku, gdyż była... W sumie już nie pamiętam, ale

MAKSYMALNIE w trzecim miesiącu ciąży. Ona zwyczajnie poroniła z wrażeń i obrażeń...

Kłopoty w jakie wpada Jaskier, święcie przekonany o tym, że jego Łasiczka się nim nie znudzi, postanowił zostać z nią. Jak się później okazało, miał zostać powieszony, co bardzo mnie rozśmieszyło.

Tutaj ponownie ujawniasz swój brak wiedzy na temat fabuły...

Jaskier, uważający, że mężczyzna nie jest stworzony do monogamii, zwyczajnie zdradził Annariettę i za to miał zostać uśmiercony poprzez ścięcia głowy.

Przeczytałem całą sagę i z miłą chęcią uczynię to ponownie. Jednak najlepsze wrażenie wywarły na mnie dwie pierwsze części, tj. Ostatnie Zyczenie i Miecz Przeznaczenia. Tak, to zbiory opowiadań i za to je lubię :)

Do gry o wiedźminie się nie ustosunkuję, gdyż dla mnie cała fabuła pierwszej części to żywcem ściągnięta skóra z książki, do drugiej części gry nawet nie podchodziłem..

Graj muzyko~