Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ghost

Pan Lodowego Ogrodu (cykl), Jarosław Grzędowicz

Polecane posty

Jestem właśnie w trakcie lektury drugiego tomu i powiem, że jest inny niż pierwszy. Nie jakoś ogromnie, ale pod pewnymi względami się róznią. Chociażby

Vuko nie posiada już wszystkich swoich umiejętności-a Cyfral jest fajną, małą wróżką

:tongue: Teraz chce się nauczyć mocy Czyniących-ale to mnie dziwi, że, przynajmniej w tym momencie gdzie jestem, Vuko musi....podładowywać swoją energie w uroczyskach.

Ciekawszy niż w poprzednim tomie jest natomiast wątek kai-tohimona Klanu Żurawia. Może nie lepszy od przygód Vuko, ale na równi z nimi. Reasumując, drugi tom jest tak samo dobry jak pierwszy :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy jeden tom książki pożeram w dzień to coś jest na rzeczy ^_^ Sagę - bo w sumie już tak ją można nazwać - czytało mi się błyskawicznie i przede wszystkim dobrze. Nie dłużyła się, nie miałem dosyć przy jakichkolwiek fragmentach mimo tego, że powieść nie samym zabijaniem żyje, ale przemyśleniami, podróżą itd, w tym aspekcie naprawdę nie ma się czego obawiać. Sam pomysł za fabułę uważam za w miarę prosty, ale przy tym niesamowicie genialny w swym wykonaniu, który aż prosi się o powiedzenie "czemu nikt tego wcześniej nie wymyślił?"... świat wyjęty z fantasy wypełniony magią odkryty przez ludzkie, kosmiczne imperium gdzie istnieje cywilizacja na poziomie średniowiecza. Fenomenalnie brzmi? No, a jeszcze lepiej jest wykonane ;D Tutaj za bardzo nie chciałbym wgłębiać się w szczegóły stworzonego świata a zwłaszcza istnienia magii (jeżeli nic nie pominąłem to na razie są tylko podpowiedzi jak to działa, kawy na ławę nie było - niet, spotkanie z

Pieśniarzem miało być tylko power upem w zastępstwie za utratę "grzybka"

;p). Zresztą cała akcja zamienienia

Vuko w drzewo

a potem, już w drugim tomie, zorientowanie się, że

Cyfral to Dzwoneczek

naprawdę... zostawiło mnie z uśmiechem na twarzy =) W sumie, przy okazji dodam, patrząc na to jak szybko wątki się posuwają (i to nawet przy obecności dwóch głównych bohaterów a nie jak w sadze Martina miliarda do sześcianu), to mam dziwne wrażenie, że tomów będzie sporo. Nie wiem jeszcze jak akcja potoczy się w trójce - dopiero zacząłem czytać - ale chwilowo

Vuko znalazł tylko jednego z badaczy

(inspirację z Jądra ciemności widać aż nadto ;p) a jednocześnie bossa do ubicia, jest w

drodze do spotkania z zapewne drugim

(jednak ta

łódź z lodu

to wystarczająca wskazówka), ale reszty chwilowo nie widać nie mówiąc o tym jakie mają zamiary. No i co do licha zdarzyło się w tej stacji nadawczej? W każdym razie sagę polecam każdemu, bo czyta się błyskawicznie i jest naprawdę IMO na wysokim poziomie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł za fabułę uważam za w miarę prosty, ale przy tym niesamowicie genialny w swym wykonaniu, który aż prosi się o powiedzenie "czemu nikt tego wcześniej nie wymyślił?"... świat wyjęty z fantasy wypełniony magią odkryty przez ludzkie, kosmiczne imperium gdzie istnieje cywilizacja na poziomie średniowiecza.
xD

Może raczej powinieneś to ująć w formie "w sumie mało czytam, więc dla mnie to nowość". Bo akurat połączenie hi-tech z fantasy (a medieval fantasy w szczególności) jest stare niczym sprzęt AGD w akademiku. Żeby nie być gołosłownym - zerknij tutaj pod zakładkę "literature", żeby zobaczyć dlaczego lepiej nie formułować opinii jako faktów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałem fabuła a nie setting a dla mnie - punkt siedzenia zależy od punktu widzenia - między tymi dwoma pojęciami jest różnica ;) Co nie zmienia faktu, że taki The Cycle of Fire ma bardzo podobną historię tyle, że odwróconą. Poza tym, offtopowo, opinia to opinia*, każdy ma swoją i nie wiem czemu nie mógłbym jej wydawać po przeczytaniu kilkudziesięciu książek zamiast kilkuset =)

*c'mon, nie będę do każdego zdania dodawał IMO

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oczekiwań - mam na dzieję, że naprawdę PLO skończy się w IV tomie. Wcześniej miała to być trylogia i błędem było, że Grzędowicz na siłę rozwlekł to do 4ech książek. I mam nadzieję, że nie popełni ponownie tego samego błędu.

Nie oczekuję wiele, ale liczę, że będę bawił się równie dobrze, co z poprzednimi częściami. Choć wątpię, że książka dorówna części pierwszej, a to z tego powodu, że tom I był zaskoczeniem i nawet gdyby tom IV byłby równie dobry, to już nie zaskoczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałem fabuła a nie setting a dla mnie
OMG, zaraz się okaże, że jeśli bohater ma dwa gany zamiast jednego, to jest to już zupełnie oryginalne. Ale jak chcesz być drobiazgowy, to nawet w Bolandzkiej fantastyce już dawno to było - "IACTE" Dukaja opiera się pomyśle KUBEK W KUBEK identycznym.

opinia to opinia
Przecież to nie była opinia, tylko domniemanie faktu. IMO to cię może uratować, jak coś wartościujesz, natomiast przy podawaniu faktów ("czemu nikt tego wcześniej nie wymyślił?" gdy coś zostało już dawno wymyśone) już nie. Ja rozumiem, że bardzo ci się podobało i szukasz jakichś niesubiektywnych podstaw by zarekomendować innym ten cykl - ale wcale mu nie pomagasz, chwaląc cechy, których obiektywnie nie posiada.

Nie oczekuję wiele, ale liczę, że będę bawił się równie dobrze, co z poprzednimi częściami
Patrząc na jedyny odnośnik jaki mamy (czyli tom kończący "Achaję"), czwarta część PLO będzie marną groteską albo groteskowo marna ;p
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszenie się do książek innego autora pozostawię więc Tobie, bo Grzędowicz to nie Ziemiański, a "Pan Lodowego Ogrodu" to nie "Achaja". Nie czytałem "Achaji" więc uwierzę Ci na słowo, że zakończenie jest marne, ale co to ma do PLO? Moim zdaniem nic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wszystkie tomy po kilka razy. Rewelacja. No i nawiązania są niesamowite:

  • fabuła - Outlander
  • magiczne środowisko - luzańska bystrosfera z Wizji Lokalnej Lema skrzyżowana z Wszystko Dozwolone Abramowa
  • mitologia - ach, ach!

a wszystko świetnie napisane.

Nie kusiło was napisanie czwartego tomu? Znalazłem w internecie przynajmniej jedno dobre streszczenie: http://goo.gl/bqE62

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło nowe wydanie "Pana Lodowego Ogrodu". Ja do tej pory zakupiłem pierwsze 3 tomy w starej oprawie i chciałbym skompletować pozostałe również takie same. Czy orientuje się ktoś czy 4 tom PLO wyjdzie jeszcze w starym wydaniu? A przy okazji - kiedy ma być premiera 4 tomu, bo z tego co wiem, miał wyjść na początku lipca?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam 3 tomy w starym wydaniu i raczej Fabryka Słów nie zrobi nam tego, że nie wyda w podobnym klimacie również 4. tomu. No i szczerze mówiąc, to nowe wydania i ich okładki jakoś mnie do siebie nieprzekonują...

A co do premiery ostatniego tomu to również czekam i czekam, ale ta jest nieustannie przesuwana. Ostatnio przeczytałem jakiegoś newsa, że podobno została ustalona na jesień tego roku, ale kto wie czy dotrzymają terminu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych, którzy już prawie zapomnieli o ostatnim tomie tej świetnej opowieści robię małe przypomnienie. Pewnie najwięksi fani juz na czerwono zaznaczyli tę datę w kalendarzu, ale mimo to muszę ją napisać - premiera 4. tomu PLO została wyznaczona na 6 grudnia, więc niektórzy już wiedzą jaki prezent zrobić sobie/bliskim na Mikołajki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zmienić nazwę tematu, na "Pan Lodowego Ogrodu" tak po prostu, za 15 dni wychodzi czwarty tom, więc nazwa jest trochę nieaktualna. Swoją drogą bardzo się cieszę, że książka zostanie wydana w dwóch wydaniach - chociaż sam posiadam to nowsze, to cieszę się, że ludzie mogą mieć prawo wyboru. Okładka nowego wydania też strasznie przyciąga (chyba jedna z lepszych w Fabryce).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom czwarty już zamówiony. Blisko 900 stron? Już się nie mogę doczekać! :D

Aż przeczytam wszystkie poprzednie tomy aby odświeżyć sobie wydarzenia!

Mi też bardzo podoba się to jak "Fabryka Słów" potraktowała klientów dając nam możliwość kupienia książki ze starym typem okładki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie potraktowała, ładnie, ale czy miała inne wyjście, zmieniając wcześniejsze okładki? Pierwsze 3 części, które zapewne wszyscy dotychczasowi fani posiadają okropnie gryzłyby się z nową czwartą częścią.

Jakoś wszyscy wydawcy utrzymują serie w tym samym designie i nikt im pokłonów za to nie bije, więc nie słodźmy już tak tej Fabryce. Wydawnictwo po prostu nie mogło wyprodukować czwórki tylko w nowej wersji, bo wszyscy, którzy kupowali PLO na bieżąco byliby poszkodowani. I strasznie wściekli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Grzędowicz zwleka i zwlekał, ale w końcu wydał tę książkę. Cieszę się bardzo, ale mam jedno życzenie - oby ta historia już się skończyła :) Po moim rozczarowaniu częścią trzecią nie liczę na nic wyjątkowego, ale mam nadzieję, że poziom wzrośnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze, mam do was małą (a może dużą?) prośbę. Mianowicie czy nie przypomnielibyści mi (czy to na PW, czy to w temacie jako spoiler) ważniejszych nazwisk i wydarzeń z 2 i 3 tomu? Mógłbym je przeczytać od nowa, ale jak najszybciej chce się zabrać za tom 4 (tyle się na niego naczekałem ;) ), a do czwartku (dzisiaj byłem w księgarni i dowiedziałem się, że prawdopodobnie w książkę będę mógł się we wspomniany czwartek zaopatrzyć) nie przeczytam wszystkich 3 tomów, muszę się przecież też uczyć :) Pierwszy tom właśnie nadrabiam i nie ukrywam, że dalej czyta mi się go świetnie :) Ogólny zarys fabularny i historię obu postaci w obu tomach znam i wiem dokładnie jak się kończyły/zaczynały/co się działo, tyle, że nie jestem pewien czy czasami kilka nowych nazwisk się nie pojawiło (tj. wiem, że kilka było i nawet wiem jakie, aczkolwiek nie wiem czy to wszystkie). Jak wspomniałem mógłbym jeszcze raz je przeczytać (w końcu PLO to moja ulubiona książkowa seria), ale tak bardzo ciągnie mnie do 4 tomu...;) Będziecie tak mili? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...