Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

fddsfwfa11

Początki programowania

Polecane posty

Witam,

Jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie a chcę się zacząć uczyć. Czytałem już sporo stron i tematów i doszedłem do wniosku że zacznę się uczyć z symfonią c++ Grębosza. I już na starcie pojawił mi się problem. Chciałem stworzyć pierwszy program opisany w tej książce banalny zresztą niesamowicie:

#include <iostream.h>
main()
{
cout << "Witamy" ;
}

Napisałem w notatniku (może to błąd ale tam nie pisze nic w czym to napisać) i przeniosłem do dev c++ no i niestety nie idzie tego odpalić... Może ktoś mnie poprowadzić jak dojść do tego aby to zadziałało? Jak nie uda mi się zrozumieć podstaw to nici z nauki. Tylko nie wyśmiewajcie mnie od razu bo mówię że robie to pierwszy raz ;D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz wydanie symfonii? Jeśli jakieś współczesne, to polecam jednak przeczytać rozdział, a nie tylko przykład wink_prosty.gif.

Biblioteka którą chcesz includować to iostream (nie musisz dodawać .h).

kompilator nie zna polecenia, cout, musisz mu powiedzieć gdzie ono jest. Musisz narazie uwierzyć, że jest w std, więc aby używać tej komendy musisz napisać std::cout, lub, aby nie musieć za każdym razem pisać std::... możesz napisać na początku programu (pod include) linijkę

using namespace std;

Wtedy kompilator będzie wiedział, że jak nie wie gdzie szukać, to szuka w std.

Pisać powinieneś w IDE, czyli np. devcpp, chociaż to jest stare i nieaktualne środowisko. Zamiast niego mogę polecić code::blocks lub visual studia od microsoft.

IDE to program, który pozwala na pisanie kodu, debugowanie, testowanie i kompilowanie.

Poprawny kod to:


#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
cout<<"Witaj!";
return 0;
}

Następnym razem umieszczaj kody źródłowe w adekwatnym tagu (code).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ci wielkie udało mi się odpalić chociaż jeszcze nie z takim skutkiem jakbym chciał :) Program uruchamia się, napis można zauważyć ale jest to ciężkie ponieważ program nie działa nawet pół sekundy a już się wyłącza, i nie wiem co zrobić aby okienko było widoczne dłużej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to spowodowane tym, że po wykonaniu się program nie ma co robić, więc zamyka się. Nowsze IDE na to nie pozwalają (w dodatku są fajniejsze, bo kolorują składnie, podpowiadają nazwy zmiennych itp. więc gorąco namawiam do przesiadki z devcpp na visuala albo code::blocks).

Jeśli jednak z jakiegoś powodu postanowisz zostać przy devcpp, to możesz uchronić się przed zamknięciem programu na kilka sposobów:

-każ mu czekać na wczytanie jakiejś zmienne

-dodaj na końcu system("pause"); (system() to funkcja, która wykonuje to co podasz jako argument [np. pause] w samej konsoli).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...