Jump to content

479 members have voted

1. 1. Mój ulubiony gatunek gier to:

• Toporem przez łeb, czyli RPG
      240
    • Z shotguna między oczy, czyli FPS
      109
    • Co ma piernik do wiatraka, czyli przygodowe
      11
    • Jestem demonem prędkości, czyli ścigałki
      14
    • Kocham Larę C., czyli akcja
      33
    • głosuję na Platformę, znaczy się platformówki
      3
    • go, go, go private, czyli RTS
      37
    • Stadiony świata, czyli gry sportowe
      11
    • Inne
      21

Recommended Posts

Zastanawiałem się ostatnio nam pokoleniem graczy - kiedyś grało się w piłkę, w różne gry typu "kapsle" (na dworze) - to wiem z opowiadań ojca.

Jajć. Ja też, będąc młodszym, bawiłem się w różnego rodzaju "kapsle" i za piłką biegałem (i biegam, jeśli ktoś ma na tyle cwany, by mnie namówić). Stary się nie czuję. ;P

Jeszcze dodam, że znam takich, którzy (w moim wieku, choć nie tylko) twierdzą, że gry są dla dzieci, że nie ma w nich nic dobrego - ale ja się z tym absolutnie nie zgodzę. Czy wasi znajomi też tak sądzą?

Są tacy, którzy uważają to za zabawę dla dzieci, są tacy, dla których gry to całe życie. Dla mnie to rozrywka, jak każda inna.

Denerwuje mnie bardzo jeśli ktoś czegoś nie widział a krytykuje, a dokładnie chodzi mi o gry. Spotkałem się z takim twierdzeniem że gry to strata czasu i zabawa dla dzieci. Może i tak ale jeśli mówi to ktoś kto nigdy nie grał w gry to ... lepjej nie mówić :angry: .Poza tym gry to prawie to samo co oglądanie TV tylko że mamy możliwość kierowania tym wszystkim. I jest mniej reklam. :)

@up:

Ad 1. zdanie: Spotkałem kilku takich (ba, sam taki byłem) co nie lubili jakiejś gierki, bo "tytuł mi nie pasuje", bo "ma wysoka ocenę,ale tego nie znam, więc bankowo jest głupie."

Ad 2. zdanie: Ot zapytam, GDZIE to wyczytałeś (lub KTO tak powiedział)? "Gazeta Wyborcza"? Szanująca się sąsiadka która ma 40+ lat? ;p

---

Dot. ankiety:

Widzę, iż tu większość jest zapalonymi graczami RPG... mimo, że też do tego typu ludzi przynależę zaznaczyłem RTS. Możliwość wyboru jednej opcji znacznie wykrzywia wyniki,

Edited by Tilval

Co do zabawy kapselkami, piłkami(*) i podobnymi to mój tata też mi opowiadał o różnych historiach z cyklu "kiedy byłem mały", a teraz jeśli ma chwilę czasu to chętnie zasiada do CoD'a 4 ;) Moja mama ma z goła odmienne zdanie ale koleżanki ze szkoły (jest nauczycielką) naopowiadały jej o simsach i teraz chce je dostać na urodziny :lol:

*Kiedyś w czasie zabawy mojemu tacie i jego kolegom wypadła na ulice piłka (jakieś 30 lat temu mieć piłkę to było coś) a jakiś facet spycjalnie przyspieszył i im ją "rozjechał", za co oni wybili mu szyby w samochodzie. I to był mój tata? :blink:

Edited by Dives

Co sądzicie o starszych grach?

Dobry old-school i nie jest zły i mimo upływu lat potrafi wciągnąć oraz zapewnić sporą ilość czasu godziwej rozrywki a to o czymś świadczy. Jako czołowy przykład podam serię Metal Slug, która powstała jakiś czas temu w grafice 2D i niby była "prostym" (technicznie) scrolling shooterem, ale za to jaką frajdę sprawiała. Części od jeden do cztery przeszedłem w całości na automatach co kosztowało trochę żetonów swego czasu, ale miód był z tego niesamowity xD Kiedyś gry żeby przyciągnąć potrzebowały czegoś innego niż grafiki i bajerów i za to je sobie cenię :D

Akurat MS chwaliło się właśnie (między innymi) za bardzo kolorową, stylizowaną i płynną grafikę więc z tym przykładem to średnio trafiłeś :P (a tak w ogóle to 1 i X rulez!). Lepszym przykładem starego twierdzenie o wyższości gameplayu może by były jakieś staroszkolne RPG (Wiz8?)

Dobre stare gry. A czemu by nie? Z kompami jest tak, iż gry starsze schodzą na dalszy plan, przy takich grach komp się muli. A filmy takiego problemu nie mają. Ja lubię poczuć old skulowy smak, ale nie bez przesady by słaniać się po początkach lat 90.

Co do młodzieży, naprawdę coraz więcej gada się o grach, a dzieci już wogle odstawiają na drugi plan sport. Coraz częściej widuje takie obrazy.

Okej, ale jakie ciekawe 'widoczki' zobaczyliście w grach? macie jakieś miejsca, które sprawiły, że zatrzymaliście się tylko po to by popatrzeć?

u mnie to będzie na przykład...

Hyrule Field ? Ocarina of Time [N64]

Pierwsza ogromna trójwymiarowa przestrzeń na jaką wstąpił gracz pojawiła się w roku 98 i przetuptana została małymi zielonymi buciczkami, smarkatego elfa w fikuśnej czapce. Po rozbudowanym treningu na początku gry, zostajemy wyrzuceni na tą elektryzującą równinę. Koniec z podziałem na etapy, otwarty świat jest do naszej dyspozycji. Zamek z Opuszczającym się mostem zwodzonym, ogromne jezioro, góra którą widzimy heeeeen daleko, a jednak i na nią się dostaniemy. Autentycznie nie wierzyłem w to co otrzymałem od drużyny pod wezwaniem Shigeru Miyamoto. Po spojrzeniu w niebo oczy radował widok poruszającego się słońca po nieboskłonie, wraz ze zmianą barw i powolnego budzenia się księżyca doprowadzał do absolutnego oniemienia. Tak, to było naprawdę ładne pole.

Wieża Babel - Prince of Persia: The Two Thrones [PC,Ps2,X,GCN]

Budowla owiana mitem, miejsce które przy odrobienie szczęścia (tzn. gdyby Aleksander Wielki żył dostatecznie długo) mogłoby stać do dzisiaj, wciąż jest do zwiedzenia? wystarczy zagrać w PoP:TTT. Jako iż jest to trzecia część trylogii ? żegnająca się ze 128bitowymi konsolami, to i wypada najbardziej zaawansowanie graficznie. Wspinanie się na szczyt tak symbolicznego obiektu, pośród naprawdę cudownych widoków (słońce, charakterystyczne ?pustynne? odcienie żółci, majaczący w dole Babilon) i akrobacji wspaniale animowanego Księcia chwyta za serce.

...

wcale przypadkiem, jeżeli ktoś jest ciekaw jak może wygladac zestawienie takich 10 najpiękniejszych miejsc w grach to może sprawdzić poniższy art;

3335vr2.jpg

linkacz

Hmm... zasłyszałem, że istnieje coś takiego jak kopia bezpieczeństwa programu. Tzn. po prostu przegrany oryginał jakiegoś programu, filmu, gry na płytę do użytku własnego (tylko ty ją używasz i nie udostępniasz). Takie zabezpieczenie, jak by ci się oryginał porysował. Czy to prawda?

Chodzi Ci o to, czy mając oryginał możesz sobie zrobić jego kopię bezpieczeństwa (czyli po prostu przepalić na inną płytkę)? O ile się nie mylę jest to zgodne z prawem. Pewność proponowałbym uzyskać tutaj. Jeśli jesteś gotów przkop się przez 155 str. tematu, swego czasu toczyła się tam taka dyskusja. Prywatnie jednak polecałbym napisać nowego posta. :P

Akurat MS chwaliło się właśnie (między innymi) za bardzo kolorową, stylizowaną i płynną grafikę więc z tym przykładem to średnio trafiłeś :P (a tak w ogóle to 1 i X rulez!).
Nie do końca. Mówiąc o grafice miałem na myśli to, że i owszem - ta w MS wygląda bardzo ładnie, ale dzisiejsze pokolenia graczy ślinią się nad Crysis'em a nie mogę patrzeć chociażby na to :/ Do tego piję. A z drugą częścią opinii też się nie zgodzę, ale z czysto subiektywnego podejścia i własnej opinii - trójka rządzi. Czwórka IMO najgorsza z całej serii. Dlaczego? Bo trzecia część jak dla mnie jest najbardziej rozbudowane i wprowadzała najwięcej nowości w różnych aspektach. Ale fun jak zwykle był ogromny ;D Sorry za późną odpowiedź.

A ja chciałem nawiązać jeszcze do posta aras-ocb' a.

W tej chwili do głowy przychodzą mi trzy widoki:

Zamykająca się Cytadela w Mass Effect - niezapomniana.

Widok Cyrodil z Wieży Maga w Oblivionie - urzekający.

Wybuch atomówki w Fallout 3 - zapierający dech w piersiach.

-------------------

A jako najbardziej klimatyczną miejscówkę podam Czarnobyl z CoD 4.

Witam. Mam pytanie, wie ktoś może jaka gra była pierwszą przetłumaczoną na nasz język ojczysty?? Wydaje mi się, że Dungeon Keeper, ale pewności nie mam. Może jest ktoś lepiej zorientowany. Pozdro :thumbsup:

Okej, ale jakie ciekawe 'widoczki' zobaczyliście w grach?
Hmm, takie stricte widoczki to Drzewo Życia w najnowszym PoP'ie zarówno przed jak i po przemianie. Bardzo zapada w pamięć i zatrzymałem się z daleka aby zobaczyć go w pełnej krasie. Czerpałem też sporą frajdę z widoków z Czernobyla w Stalkerze... ale głównie ze względu na klimat. Natomiast taki moment, który na pewno zapamiętam ever i wbił mnie w fotel z siłą Magnum to IMO CoD4 z niezapomnianym końcem aktu I ;D

Far Cry, zdaje się, że pierwsza misja: kiedy to wychodzi się z tej jaskini, a oczom ukazuje się przyroda wyspy. Zamarłem.

Gothic II - wejście na szczyt wieży Xardasa - już wtedy wiedziałem, że bedzie to wielka gra :)

A co do momentów, które zapamiętałem: tak jak Black Shadow końcówka CoD4 + ostatnia misja amerykańskim żołnierzem (te wyjście z tego helikoptera, potykanie się o własne nogi - miodzio). Operation Flashpoint: misja kiedy jest się samemu w lesie. Od początku do końca - niesamowita (te komunikaty, ukrywanie się, koniec misji - jak tego nie pamiętać..). Delta Force 1: jakaś misja w nocy, już nie pamiętam w jakim kraju, ale super biegało się z noktowizorem, praktycznie bez kumpli z drużyny, po tych wzniesieniach. GTA: VC - końcówka.

Jak na razie tylko to przychodzi mi do głowy, ale na pewno było tego więcej.

jaka gra była pierwszą przetłumaczoną na nasz język ojczysty??

Oj nie wiem, ale Dungeon Keeper raczej nie, chyba że mówimy nie tylko o tekście, ale też i głosach (ale i tego nie jestem pewien). Musiałbym w swoich starych ŚGK poszukać, a nie chce mi się tych kilkunastu kilo zdejmować z półki.

Elementy grafiki w grze, które mnie ostatnio zachwyciły? Design przeciwników, a szczególnie bossów, z Persony 4 :) Widok spływającej wody w Dwarf Fortress (no, "to tylko znaczki", ale wrażenie na mnie zrobiło). Lokacje z Valkyrie Profile 2 (co z tego, że to tylko tło).

Widok spływającej wody w Dwarf Fortress (no, "to tylko znaczki", ale wrażenie na mnie zrobiło).

Przyglądaj się bardzo uważnie mapom świata (tym generowanym przez zrzut). Nie we wszystkich TO jest, ale jak już zobaczysz... "**** bricks" jest najodpowiedniejszym określeniem chyba.

Nie we wszystkich TO jest

Zastanawiałem się o co może chodzić, ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia i prosiłbym o jakąś podpowiedź. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że moja pierwsza forteca dopiero powoli kończy swój czwarty rok istnienia (czyli zacząłem grać całkiem niedawno).

Aha, i czy tylko ja jestem niesamowicie podekscytowany tym, co Toady programuje do nowej wersji? Tak sobie myślałem niedawno "przydałby się jakiś lekarz, czy szpital" i proszę, będzie. Czytam regularnie, co też nowego w danym dniu zrobił i przeważnie bardzo mnie zadziwia.

Podekscytowany może aż nie, bardziej czytam z uniesioną brwią i czekam aż Toady zajmie się rosnącymi paznokciami i pokrewnymi sprawami (na mus pedicure, manicure, farbowanie, efekt rozpuszczalnika na zdrowie paznokci, a schodzący paznokieć - to będzie piekło!).

A co do TEGO, to myślałem że uda mi się znaleźć obrazek w sieci, ale póki co nici (a pamiętam że widziałem gdzieś). To, o czym mówię jest wyraźnym, widocznym na prostym zrzucie mapy sygnałem nieuchronnej ZAGŁADY (technicznie musi być dość sporo terenu "evil". Jak już się dostrzeże to...

czekam aż Toady zajmie się rosnącymi paznokciami

I tak już byłem zdziwiony, gdy wychodzący na patrol po dłuższym treningu marksdwarf obrzygał zarówno swoje kilka palców, jak i ogon swojego psa - dlaczego definiowane były też palce? Ale skoro definiowany jest rozwijający się płód (i związane z tym poronienia w wyniku odniesionych obrażeń - zdarzyło się, niestety), to czemu nie palce. Cieszy mnie, że mydło wreszcie będzie miało użytek inny niż towar na handel i że krasnoludy będą dokonywały częstszego czyszczenia, bo plamy krwi i rzygowin w barakach to jednak nie jest najlepsza rzecz. Coś w rodzaju pielęgnacji też będzie, bo krasnoludy mają teraz dbać o swoje "cosmetic tissues"... Zęby też może jeszcze zaprogramować (chyba że już są, ale się nie spotkałem z tym), ale jeśli będzie trawienie i wydalanie (i/lub karmienie hodowanych zwierząt! tego się obawiam, bo psów mam kilkadziesiąt w klatkach), to mój procesor odmówi współpracy, no i trzeba też będzie dorobić w całej fortecy kanalizację (chyba że wszystko idzie na użyźnienie pól, dlatego może plump helmets rosną jak grzyby po, eee, deszczu).

Krótko: mam nadzieję, że stare sejwy będą kompatybilne z nową wersją.

To, o czym mówię jest wyraźnym, widocznym na prostym zrzucie mapy sygnałem nieuchronnej ZAGŁADY (technicznie musi być dość sporo terenu "evil".

Hmm,

undead carps

?

OK to jest moje pytanie: (Napisano mi żebym tutaj zapytał)

Co kupić?

-Flat-Out: Apokalypsa

-Fallout 3

-Dawn Of War II

-Guitar Hero:World Tour PC

Hmm, undead carps?

Nie potrafię tego teraz znaleźć więc powiem: na mapach świata (szczególnie tych z dużą ilością "złego" - evil - terenu) czasem można zobaczyć góry uformowane w np. czaszkę czy zjawę. Ciężko to dostrzec - czasem trzeba się dobrą chwilę wpatrywać zanim mózg zaskoczy że to na co patrzy to czaszka z boku.

Co kupić?

To zależy! Ale ja bym powiedział, że Fallout 3.

góry uformowane w np. czaszkę czy zjawę

Pierwsze słyszę, ciekawe czy to celowy zabieg twórcy gry :) A jeśli tak, to w jaki sposób on to "wsadził" do tworzenia terenu? Umiejętności i pracowitość Toady'ego mnie zaskakują, ostatnio wprawdzie zrobił swoją stałą tygodniową przerwę, ale teraz pisze, że znowu wraca do pracy.

Sam ostatnio w DF nie grałem, nie tylko po to, żeby sobie udowodnić, że potrafię przestać, ale dlatego, że mam sporo roboty, którą muszę wykonać, a zanurzanie się w świat DF po parę godzin dziennie absolutnie nie wchodzi w rachubę. Zresztą jak już moje macedorfy rozwaliły będących w przewadze liczebnej nadciągających goblinów, to czuję się pewnie :) Zacząłem też robić pierwsze pułapki, a żeby było weselej, musiałem rozkopać parę pagórków, więc trochę to czasu zajęło i parę dzieci zdążyło się przez ten czas urodzić.

Pierwsze słyszę, ciekawe czy to celowy zabieg twórcy gry A jeśli tak, to w jaki sposób on to "wsadził" do tworzenia terenu?

Toady sporo zabawnych bajerów wsadził do gry (tzw. Hidden Fun Stuff). W starszych, dwuwymiarowych wersjach gdy przejechało się ekranem dostatecznie daleko w lewo (teren gry kończył się szybko, ale przewijać można było dalej) wyskakiwał napis "Looking for home? Quite a long way yet."

Gdy już temat krąży koło rogali to może ktoś będzie zainteresowany faktem, że Noa znów pracuje nad Eloną. Elona to - hm, jak by to określić - japoński rogal mocno wzorowany na ADOMie (chociaż mający i swoje pomysły) i okraszony RPGmakerowatą grafiką oraz japońską specyfiką. Jako jeden z najczęściej cytowanych fragmentów gry jest moment gdy po przybyciu do pierwszego miasta spotykamy starego kompana: do wyboru jest pies, kot i... mała dziewczynka (aczkolwiek gra jest 100% safe for work i bez żadnych zbereźności). No i gra jest dość dobra.