Jump to content
wies.niak

Problemy z forum

Recommended Posts

@Stillborn Dokładnie chodziło mi oto, że jak piszę posta to po zakończeniu pisania, klikam na szary kafelek w prawym dolnym rogu "Odpowiedź" i czekam aż się zapiszę, ale mogę czekać i czekać, bo cały czas post jest że tak powiem aktywny, mogę w nim pisać. Stronka się nie odświeża, tak jak było to przed wielkim update-m forum.

@Stillborn Dokładnie chodziło mi oto, że jak piszę posta to po zakończeniu pisania, klikam na szary kafelek w prawym dolnym rogu "Odpowiedź" i czekam aż się zapiszę, ale mogę czekać i czekać, bo cały czas post jest że tak powiem aktywny, mogę w nim pisać. Stronka się nie odświeża, tak jak było to przed wielkim update-m forum.

Odczekaj z 10 sekund i odśwież. Ewentualnie możesz mieć podforum otwarte w innej karcie i sprawdź tam czy post się pojawił, jeśli chcesz mieć absolutną pewność.

Edited by Accoun
  • Upvote 1

Edytor jaki jest każdy widzi i tu zmian raczej nie będzie... niestety.

Co do podwójnych postów, to problem może leżeć w procesie indeksacji starych postów który jest aktualnie wykonywany - na pewno ten problem nie pojawił się od razu po aktualizacji skryptu, i mam wrażenie, że zaczał się wraz z tym procesem. Niestety, patrząc na postępy może on potrwać jeszcze kilkanaście dni.

14 minut temu, Accoun napisał:

Odczekaj z 10 sekund i odśwież. Ewentualnie możesz mieć podforum otwarte w innej karcie i sprawdź tam czy post się pojawił, jeśli chcesz mieć absolutną pewność.

Najprostsze rozwiązania zawsze są najtrudniejsze, dzięki już działa.

Niestety indeksacja dotyczy postów z okresu ponad 10lat, więc nie jest to proces szybki w połączeniu z ciągłym ruchem na forum.

Tylko tych postów nie ma aż tak znowu dużo. W nowej strukturze bazy Twój post ma id 4288447. Czyli do przetworzenia jest nieco ponad 4.000.000 wpisów. To jest nic na poprawnie zrobionej bazie.

Tylko tych postów nie ma aż tak znowu dużo. W nowej strukturze bazy Twój post ma id 4288447. Czyli do przetworzenia jest nieco ponad 4.000.000 wpisów. To jest nic na poprawnie zrobionej bazie.

Odważnie pisać o poprawnie zrobionej bazie, nie znając parametrów serwera, statystyk oraz zachowania całej instancji ani tego co robi i jak działa aplikacja.
Zapewniam Cie, że gdyby twórca aplikacji (nie piszę programista) wiedział co robi to zastanowiłby się 2 razy, bo jak można wytłumaczyć: hurtowa ilość replace (jakby nie dało się zrobić insert'ów on duplicate key update), które wykonują 2 zapytania na bazie, zlockowane select'y przez replace, które mają w sobie OR'y podawane jeden obok drugiego zamiast normalnie po przecinku, czy where'y, które zamiast indeksów wykorzystują funkcję skanujaca całą tabelę.

Odważnie, bo wiem jak jest zrobiona baza IPBoard - tragicznie. Dla małej ilości treści jest OK, przy większej ilości postów nie wyrabia, bo wyrabiać nie może (stąd różne dziwne optymalizacje zrobione przez Interię na poprzedniej wersji skryptu).

Już głupie poprawnie zrobione partycjonowanie by nieco zmniejszyło problem i przyspieszyło działanie forum.

Edited by Sevard

Ma i to spory - operacje na kilku milionach rekordów robione jedna po drugiej bolą i to nie jest pytanie, czy takie coś przestanie wyrabiać, tylko kiedy. Teraz trwa indeksowanie, jak się zrobi, to pewnie przez jakiś czas będzie spokój, a potem od nowa zaczną się problemy. Rozwiązaniem będzie zwiększenie mocy serwerów i tak w kółko. Nie tędy droga.

Ma i to spory - operacje na kilku milionach rekordów robione jedna po drugiej bolą i to nie jest pytanie, czy takie coś przestanie wyrabiać, tylko kiedy. Teraz trwa indeksowanie, jak się zrobi, to pewnie przez jakiś czas będzie spokój, a potem od nowa zaczną się problemy. Rozwiązaniem będzie zwiększenie mocy serwerów i tak w kółko. Nie tędy droga.

Jak pisałem wcześniej - nie ma sensu. Sponsoruje to między innymi unique key. Tak jak pisałem wcześniej odważnie pisać nie znając tego co robi i jak działa aplikacja. Priorytetem będzie osiągniecie pełnej transakcyjności. Dopiero później można się zastanowić co dalej. Zwiększanie mocy serwerów - nie tędy droga - tak wiem.

Tylko partycjonowanie nie niszczy transakcyjności i nie psuje unikalności kluczy. Sprawia natomiast, że pewne operacje takie jak przeszukiwanie, czy indeksowanie można bez problemu zrównoleglić. Dodatkowo gdy jakieś zasobożerne operacje są robione na jakiejś partycji, to nie cierpi na tym wydajność całej bazy (jak ma to miejsce na załączonym obrazku).

Nadal nie widzę jak to miałoby cokolwiek psuć. Kwestia zrobienia odpowiedniego podziału ewentualnie dobrego oskryptowania wszystkiego. A że najlepiej w tym przypadku sprawdzałby się najbardziej naiwny podział (po dacie lub po przedziałach IDków), to już w ogóle bajka.

Inna sprawa, że implementacja partycjonowania w MySQL jest daleka od ideału.

Nadal nie widzę jak to miałoby cokolwiek psuć. Kwestia zrobienia odpowiedniego podziału ewentualnie dobrego oskryptowania wszystkiego. A że najlepiej w tym przypadku sprawdzałby się najbardziej naiwny podział (po dacie lub po przedziałach IDków), to już w ogóle bajka.

Inna sprawa, że implementacja partycjonowania w MySQL jest daleka od ideału.

w luźnej jeździe posty nie są naliczane, a pewnie tam piszesz

Edited by kiceg

Nie wiem czy Wy też tak macie, ale mi forum długo się ładuje w porównaniu z innymi stronami, który chodzą elegancko. Dodatkowo, jak napiszę posta to mi dubluje to, co napisałem (kilkam na przycisk "Odpowiedz" tylko raz).

Nigdy tak nie miałem.

Nie wiem czy Wy też tak macie, ale mi forum długo się ładuje w porównaniu z innymi stronami, który chodzą elegancko. Dodatkowo, jak napiszę posta to mi dubluje to, co napisałem (kilkam na przycisk "Odpowiedz" tylko raz).

Nigdy tak nie miałem.

Nie, absolutnie nikt tak nie ma. 

Ani jedna osoba na żadnej z poprzednich stron nie opisała podobnych problemów. 

Jesteś wyjątkowy jak płatek śniegu. 

• Upvote 10

22 godziny temu, Writer napisał:

Nigdy tak nie miałem.

Nigdy tak nie miałem.

Ja też tak mam, tylko że mi nie muli strony. Też nie wiem dlaczego to się dzieje.

22 godziny temu, Writer napisał:

Nigdy tak nie miałem.

Nigdy tak nie miałem.

Ja też tak mam, tylko że mi nie muli strony. Też nie wiem dlaczego to się dzieje.

Mogę od siebie jeszcze dodać że sprawdzałem to na dwóch kompach.

Mogę od siebie jeszcze dodać że sprawdzałem to na dwóch kompach.

A ja mam pytanie, które już pewnie gdzieś padło, ale niech.

Na stronie głównej blogów pod postami dodanymi za zeszłej wersji forum wyświetla się takie coś:

[[Template core/front/global/tags is throwing an error. This theme may be out of date. Run the support tool in the AdminCP to restore the default theme.]]

Jest jakiś sposób, żeby tego się pozbyć, bo wygląda to tragicznie?

W dniu 20.04 zostało wdrożonych kilka poważnych poprawek i od tego czasu forum ma się znacznie lepiej pod względem wydajnościowym.
Na dniach planowane są testy w środowisku testowym, które będą dotyczyły między innymi kompatybilności wyższej wersji forum z używana skórką oraz błędami, które dotyczą blogów. Dopiero po tym etapie będziemy zastanawiać się co dalej.