Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Hakken

Języki programowania

Polecane posty

O i to dobre miejsce by zadać pytanie czy ten python jest rzeczywiście taki dobry jak go malują. Bo do tej pory przeglądając info o nim okazywało się że zazwyczaj pisze się o nim w superlatywach. Że dość intuicyjny w nauce że można go używać zarówno na stronach jak i w aplikacjach desktopowych a nawet grach. Sam fakt że używają go NASA, Google, Youtube itp. chyba już o czymś świadczy. Oczywiście duży minus że jest tak jak z linuxem - mała popularność powoduje małe zainteresowanie pracodawców.

Więc jak to jest z nim?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Python jest dość łatwy w nauce, nie powinien sprawiać problemów szczególnie osobą, które nigdy nie programowały. Przydaje się nawet podczas codziennej pracy w Linuksie aby skrobnąć sobie jakiś skrypt automatyzujące dane zadanie. Frameworki (np. Django) sprawiają, że możesz z powodzeniem stosować go przy tworzeniu aplikacji webowych. Małe zainteresowanie pracodawców? Aktualnie na rynku poszukiwanych jest sporo programistów Python + Django, a płace są naprawdę dość wysokie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej jest pracy dla programistów Pythona i Ruby.

Polecam wszystkim zwłaszcza ten drugi język, bardzo przyjemny język. Łatwy w nauce, ma sporo przyjemnych wbudowanych ficzrów bez których trudno mi się wraca do C++.

@Python

Jest fajna stronka która w przyjemny sposób wprowadza do pythona: http://www.pyschools.com/

Po rejestracji dostajemy dostęp do lekcji i ćwiczeń ze sprawdzaczką, naprawdę fajna sprawa dla kogoś kto zaczyna zabawę z pythonem/programowaniem.

@Django

Nakręcili ostatnio film o tym frameworku, w kinach jest :trollface:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisał, tak pisał. Ale zdziwisz się, bo pomimo tego iż powinno się chociaż wiedzieć Co to jest?, to nie spotkałem jeszcze osoby/programisty, która na pytanie "słyszałeś o języku fort/fortran?" nie odpowiadała dziwną miną symbolizującą zdziwienie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczalnie jest to dziwna mina symbolizująca zdziwienie z powodu naiwności Twojego pytania - o Fortranie, czyli jednym z najstarszych języków programowania (a już na pewno najstarszym będącym wciąż w użyciu) słyszał każdy student informatyki. Przypuszczam, że absolwenci innych kierunków ścisłych również się na tę nazwę natknęli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety chciałbym, by było tak jak piszesz. Ta mina poprzedza tylko pytanie "A co to jest?" A to dziwne kiedy pyta się studentów i uczniów będących na kierunkach programistycznych. U mnie w szkole zaskoczona nie była tylko sama nauczycielka programowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że w szkole nie słyszeli to się nie dziwię - chyba jeszcze nigdy nie spotkałem osoby która stwierdziała "pouczę się fortrana". Wszyscy chcą się uczyć C++, potem dłuuugo długo nic, a potem jest java, JS, PHP, python...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, w sumie to macie rację. Patrząc na to w ten sposób, to faktycznie fort jest dla zapaleńców, albo tym, którym się nudzi (np. mnie :P )

Blady: Gdyby nie fakt, że mam super nauczycielkę od programowania, to zamiast zaczynać z pascal-em, startował bym z basic-iem a co najśmieszniejsze, pascal-a miałbym tylko jeden rok nauki ( a nawet mniej ) a test zawodowy składa się w ok. 90% z programowania w nim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

test zawodowy składa się w ok. 90% z programowania w nim.

Parę lat temu może tak ale nie ostatnimi laty. Teraz zaczyna być dużo CPP . W styczniowym teście były 2 pytania z Pascala, 3 pytania z blokowych i aż 6 z cpp, w tym jedno podchwytliwe z tworzeniem plików. Dlatego tłuczcie c++ bo się najbardziej przyda. Nie zdziwię się jak w następnych latach pojawi się też java albo php

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fortrana to Billy Gates cisnął, zanim zarobił miliardy ;) Co do języka to w liceum/ technikum ciśnie się pewnie c++, pascala i javę, w liceum samego c++/pascala. Sam osobiście osobom, które chciałyby spróbować poznać programowanie polecam c#, gdyż jest to naprawdę przystępny język zbliżony do javy, javyscript, z elementami i pomysłami c, c++, a do tego w bardzo przyjaznym środowisku tj. Visual Studio. Można sobie za darmo ściągnąć wersję Express i jeśli będzie ktoś dobry to legalnie sprzedawać napisane nią programy. Środowisko ma funkcję "InteliSense", dzięki której katorga szukania średników w kodzie itp. itd. praktycznie jest nieodczuwalna. Słyszałem, że początkujący mogą mieć problemy z pythonem, więc jak już się ogarnie jakiś język kompilowany warto spróbować swoim sił z wężykiem. Także wcześniej wspomniany Ruby to fajna opcja, bo to język przyjemny, obiektowy, wspierający cwanych i zdolnych ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie mam pewien dylemat co do polecania pierwszych języków. Niby taka java nie jest najlepsza, bo wszystko tam już jest napisane, trzeba pisać obiektowo i język robi sporo za programistę, ale z drugiej strony uczy pisania obiektowego, co jest bardzo ważne, bo niektórym trudno się przestawić z kodu strukturalnego na obiektowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie mam pewien dylemat co do polecania pierwszych języków. Niby taka java nie jest najlepsza, bo wszystko tam już jest napisane, trzeba pisać obiektowo i język robi sporo za programistę, ale z drugiej strony uczy pisania obiektowego, co jest bardzo ważne, bo niektórym trudno się przestawić z kodu strukturalnego na obiektowy.

Ja właśnie z tego względu polecam C#, bo to co napisałeś o javie się tu zgadza+ masz wygodne środowisko ;) Generalnie jak już poznasz jeden język i się wkręcisz ( warunek konieczny) to potem łatwiej poznać pozostałe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK , skoro mowa o językach to proszę powiedzcie jaki byście mi polecili na dobry początek , obecnie uczę się c++ , po wakacjach idę

do technikum informatycznego , ale wolę też robić coś na własną rękę , aha i co powinien umieć dobry programista , jeśli chodzi o matematyke to mam 4 , angielski to samo , fizyka=3 . Czego radzili byście się douczyć ? Z góry dzięki .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Języki - C++ jest ok, python też jest fajny. Dobrze jest też się nauczyć czegoś na stronki, więc PHP (chociaż PHP to... a zresztą sam się przekonasz ;)), mySQL, javascript. Polecam też poznać się bliżej z linuksem i nauczyć się go obsługiwać z linii komend + nauczyć się pisać skrypty w bashu.

A, no i musisz pracować nad matematyką.

PS. zaraz jakiś wies.niak przyjdzie i powie, że tylko C# i .net :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, jeśli coś na własną rękę, to faktycznie polecę C# i .NET (albo, tfu, Javę, tfu!). Z biznesowego punktu widzenia, obie platformy są najbardziej popularne. Po poznaniu podstaw proponuję iść w technologie webowe, więc np ASP.NET MVC (+HTML + JS/JQuery + CSS).

Bazy danych musowo, ale akurat mySQL bym sobie odpuścił. Albo Microsoft SQL Server albo PostgreSQL (z którego blisko do Oracle'a, ale Oracle jest paskudnie niewygodny). PHP omijałbym szerokim łukiem :-)

Poza tym dobry programista powinien rozumieć języki i technologie, których używa. Powinien potrafić debugować! Niby trywialne, ale czasami mam wrażenie, że ludzie nie mają bladego pojęcia, co to jest debugger.

Jeśli planujesz studia informatyczne, to zacznij ryć matmę.

Hakken -> Wołałeś, więc jestem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początek proponuję zapoznać się z tą stronką: www.codecademy.com

Jeśli będziesz leciał po kolei to zaczniesz tam od HTML'a, CSS, JavaScript'u a skończysz na Rubym i Pythonie. Pythona z resztą polecam na początek. Jest dość łatwo przyswajalny, szybko można sobie skleić jakiś skrypt a po połączeniu z Django to dość "potężna maszyna".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...