Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Akron

Rozwiązany: Windows XP pętla i niedziałająca klawiatura

Polecane posty

Witam,

Mam pewien problem. Otóż ostatnio usunąłem pewien wpis z rejestru (nawet nie pamiętam jaki on był) i teraz kiedy chcę włączyć kompa pokazują mi się te wszystkie urządzenia podłączone (tak jak przy normalnym starcie systemu), a potem coś w stylu "uruchom windows normalnie/rozpocznij naprawianie" kłopot w tym, że uruchom system normalnie jest zaznaczone, a on sie nie chce uruchomic bo sie zapętlił, więc uruchamia się od nowa (znowu start, urządzenia itd.). Nie mogę także wybrać innej opcji (np. naprawa), bo klawiatura nie działa. Udało mi się teoretycznie zbootować go tak, żeby uruchamiał się z płytki (włożyłem system XP na płycie), ale problem w tym, że muszę kliknąć dowolny klawisz na klawie aby się rozruch włączył z CD, a klawa nie działa. Ma ktoś jakiś pomysł? Z góry dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wcale nie brzmi jakby było spowodowane manipulowaniem w rejestrze. Zmiana pierwszeństwa bootowania jes obsługiwana przez BIOS, nie przez system operacyjny jakim jest Windows. Jeśli klawiatura nie działa zanim nawet system załapie to coś z nią też jest nie tak. Próbuj jednak tłuc klawisz DEL od samego startu może jednak wejdziesz do BIOSu.

A tak nawiasem - jak podłączona jest klawiatura? czy w ogóle reaguje po włączeniu komputera (np. czy zapala się diodka po wciśnięciu któregoś z 'lock'ów)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do biosu działa, przecież mówię że udało mi się w BIOS'ie załadować płytkę z XP, tylko trzeba kliknąć odpowiedni klawisz w momencie startu systemu, żeby zadziałała, a tam klawiatura już zawodzi.

edit: a nie, mój błąd, nie powiedziałem że to w biosie tą płytkę ustawiłem... no cóż. ale to zrobiłem w biosie, tylko do rozruchu potrzebne jest naciśnięcie klawisza w momencie, kiedy klawiatura (myszka też) nie działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie wspomniałeś jak klawiatura jest podłączona, więc założę, że na usb - spróbuj odpalić komputer normalnie bez podłączonej myszy ani klawiatury, a dopiero za drugim razem je podłączyć, możesz też spróbować odpiąć dysk i wtedy bootować z płytki..tyle, że oczywiście tak nie naprawisz systemu na dysku (ale może rzuci to trochę światła co się dzieje z klawiaturą), możesz też spróbować dorwać zkądś płytkę z live linuksem i poszperać czy znajdziesz sposób na przeskanowanie mbr na wirusy..chociaż sam nie wyobrażam sobie antywira na linuksie..no..chyba że przez Wine. Alternatywnie..jeśli zostało trochę miejsca na końcu dysku możesz zainstalować tymczasowo linuksa, zamieniając windowsowy wmb GRUBem..a potem zbootować z płytki windowsowej i wprowadzić z powrotem jej mbr.

Ogółem dziwię się, że klawiatura przestaje działać na etapie potwierdzenia bootowania z płytki. Nadal odnoszę wrażenie, że coś mylisz, no ale wiem o sytuacji tylko tyle ile napiszesz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopie, może zaraz mu Gentoo każesz postawić?

Musisz poszukać w BIOSie opcji odpowiadających za USB. U mnie jest całe podmenu USB Configuration - włącz wszystko, a jak będzie opcja odpowiadająca za szybkość to ustaw HiSpeed (największą).

Poza tym? Klawiatura pod PS/2. Jak system jest schrzaniony to nie ma nawet sensu szukać przyczyny, reinstal i tyle. Co najwyżej użyj jakiegoś live boota Linuxa do przerzucenia danych, zachowania tego co chcesz. Dla przykładu użyj Linux XFCE: ściągasz obraz i za pomoca odpowiedniego programu ładujesz na czystego pendrive'a. Albo wypalasz na płytę :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj już raczej ciężko będzie coś wyczarować. Odłącz wszystkie urządzenia spod USB (drukarki, myszy, itp.), zostaw tylko klawiaturę. Jeśli nie pomoże to będziesz musiał pożyczyć od kumpla klawiaturę przewodową, najlepiej pod PS/2 (starą wtykę).

Klawiatury bezprzewodowe załączają się podczas botowania jeśli system posiada sterowniki do niego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopie, może zaraz mu Gentoo każesz postawić?

Wiesz no w ciemno to można sporo rzeczy radzić :P to jak z leczeniem przeziębienia

w teorii powinna zadziałać jakakolwiek inna klawiatura, nawet inna bezprzewodowa..ale to teoria. Z przewodówką masz większe szanse.

..Jaka jest szansa, że z poziomu systemu rozwalił firmware klawiaturki? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta klawiatura do pewnego momentu działa, przecież trzeba nacisnąć Fileś żeby wejsć do BIOS'u, a ja tam wchodziłem.. nie rozumiem dlaczego ta nie działa 5 sek. po pojawieniu się okienka ładowania windows, a inna by miała zadziałać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klawiatury pod PS/2 nie wymagają dodatkowych sterowników, jest z automatu wspierana przez BIOS/DOS, dlatego powinna zadziałać.

Polatałem trochę po forach szukając twojego problemu. Jedyne co znalazłem to porady, żeby w BIOSie zaznaczyć wszelkie opcje typu:

basic keyboard - enabled

usb keyboard - enabled

legacy USB keyboard support LUB Legacy USB - enabled.

To rozwiązanie ma sens, bowiem, jak sam zauważyłeś, klawiatura chodzi w BIOSie, ale nie chodzi podczas bootowania. Podaj dokładny model płyty głównej to może znajdę podręcznik i dokładnie wskażę opcje w BIOSie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara jak świat klawa rzeczywiście działa. Jest jednak problem, bo gdy następuje już rozruch CD z windowsem (po wciśnięciu klawisza) i wybranie odpowiedniej opcji "naprawa systemu" (też polegająca na wciśnięciu klawisza) to naprawiacz prosi o.. włożenie płytki do napędu... już nie wiem co mam tam wkładać, bo płytka się nie rusza ani na centymetr... jakieś pomysły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens "naprawiać" system XP. Z własnego doświadczenia wiem, że system i tak nie będzie naprawiony tak jak byś sobie tego życzył (stare programy, a zupełnie nowy rejestr itp.). Lepiej sformatuj partycję systemową i ustaw system od nowa. Jeśli żal ci będzie jakiś danych, wówczas podepnij dysk do kumpla i przerzuć co będziesz chciał. EWENTUALNIE ściągnij jakiegoś linuxa bootowalnego (początkującym polecam Linux Mint 14 XFCE), odpal z płyty, a system załaduje się do RAMu i będziesz mógł na spokojnie przerzucić, co cię będzie interesować.

Jeśli komunikat będzie się dalej pokazywał na ekranie to spróbuj zmusić płytę do działania (wyciągnij ją z napędu i włóż z powrotem, po włożeniu zacznie się kręcić), po przym ponów próbę. Osobiście nie spotkałem się nigdy z takim problemem. Polatam jeszcze trochę po forach, może to znajdę.

EDIT.

Jeszcze jedno wyjście polega na wykorzystaniu konsoli odzyskiwania.

Po załadowaniu płyty, gdy wyskoczy ekran z możliwymi opcjami, wybierasz naprawę poprzez konsolę odzyskiwania (klawisz R).

Następnie DOS wyświetli ci listę zainstalowanych systemów. Jeśli miałeś jeden, zainstalowany domyślnie, to ujrzysz coś takiego:

1: C:\WINDOWS

Naciskasz 1, no i ENTER.

Później hasło administratora (jest to hasło, które wpisałeś podczas instalacji systemu Windows). Jeśli nie ustawiałeś hasła to naciśnij ENTER. Po czym wpisujesz:

chkdsk /r

ENTER. Trochę to potrwa. Jak skończy, wpisz EXIT. Zresetujesz kompa. Spróbuj załadować się na swój stary system (nie przez płytę!).

Jak to nie pomoże, no to reinstal systemu (poprzedzony formatem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało się zainstalować Windowsa od nowa, niestety wszystkie programy utracone (firefox nie chce sie wlaczyc bo jest zainstalowany, ale nie ma go w rejestrze >.<) no cóż, innego wyjścia chyba nie było. Dzięki za pomoc, do zamknięcia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...