Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

SHADER775

Rozwiązany: Przeciążający się procesor

Polecane posty

Hej, ostatnio wymieniłem chłodziarę na procesor ze standardowej intelowskiej na Arctic Cooling Freezer 13 PRO do Intel Core i5 2500K, cooler oczywiście nie najwyższych lotów ale mi w pełni wystarcza, również jego zaletą jest cisza co mnie cieszy. smile_prosty.gif

Problem polega na tym że procesor się "przemęcza", o temperaturach sam nie wiem co mam myśleć, w załączniku jest HWmonitor.

Problem zaczyna się przy oglądaniu filmu na youtube w full HD lub HD Ready, Czasami również gra potrafi nieciekawie przymulić a wskaźniki wariują i dochodzą z pracą procesora do 90% po czym spadają do ok. 50% jednakże np. film w HD nie ma wtedy żadnej płynności i po prostu muli/klatkuje. Głos leci w porządku ale widzę że obraz przeskakuje i mija kilka dobrych klatek.

Aby ułatwić wam troszkę jak wygląda problem - to oglądnijcie ten film:

Został nagrany przeze mnie w celach pokazania jak wygląda problem. Jak widzicie w pewnym momencie filmem zaczyna "szarpać". Procesor jest strasznie przeciążony i mam nie wiele klatek na sekundę.

Dodam jeszcze że podczas renderowania tego filmu do Full HD miałem najwięcej 85% obciążenia procesora, a przy oglądaniu go (nie na youtube, a poprzez windows media player) miałem obciążenie ok. 12%. Wie ktoś co może być problemem?

post-611036-0-24372000-1358036352_thumb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filmiku wynika tylko tyle, że oglądanie filmu w 1080p i jednoczesne nagrywanie w takim samym formacie obciąża dosyć mocno procesor. Nie jest specjalnie dziwne, ponieważ Fraps i Flash dosyć mocno obciążają komputer. Dodatkowo Windowsowy gadżet nie jest zbyt dokładny, ponieważ z tego co zaobserwowałem u siebie pokazuje poziom obciążenia z dużym opóźnieniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury masz 40 stopni więc jest ok. (te z załącznika)

Czemu masz ikonkę flasha na pasku zadań? Ja jak oglądam youtube to jej nie mam.

Obciążenie cpu może jest duże ale on ma też bodajże obniżone takty jak otworzysz cpu-z to zobaczysz jakie w danej chwili ma taktowanie.

Jaką masz grafikę bo zwykle flash dekoduje filmiki z youtuba wspomagając się gpu a nie cpu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi wam o HWMonitor? Prawdę mówiąc to jedyna ikona w pasku zadań którą zaobserwowałem (troszkę podobna do flasha - ta czerwona).

  • Grafika to HD 6850.
  • Co do frapsa to bez niego jest identycznie.
  • To że windowsowy gadżet nie jest zbyt dokładny to wiem ale dałem go tylko żeby odwzorował choć w małym stopniu sytuację która następuje. wink_prosty.gif

Ściągnę jeszcze CPU-Z i zobaczę sobie na taktowania. Problem niestety dalej występuje ale dzięki za odpowiedzi.

Edit:/ Co ciekawe, gdy załaduję cały filmik na youtube w Full HD to się nie zacina jednakże proces przez który przechodzi podczas ładowania się filmu jest dość męczący... Cała przeglądarka muli, mimo że mam 20 mb/s... Wyniki z CPU-Z pokazują spory obszar taktowań - od 1.5GHz na rdzeń do aż 3.5GHz, dodam że zmieniają się one cały czas i momentalnie.

Ciekawa sprawa - myślicie że to z przeglądarką coś nie tak? Może czas na reinstall windowsa? A jeśli byłaby taka sytuacja (ponieważ żadnej nie mogę wykluczyć) że coś poszło nie tak podczas nakładania pasty termo-przewodzącej? Co jeśli pod moją nie uwagę niezauważalny pasek taśmy kapnął mi na sam procesor pomijając górną blaszkę? Czy coś takiego mogłoby spowodować takie "mulenie" na youtube? Sorry że wypytuję o głupoty ale chcę dmuchać na zimne i wziąć pod uwagę każdą z możliwych opcji.

Jeszcze jedna uwaga - włączyłem sobie przed chwilą krótki (5min.) włączyłem sobie CPU-Z i praktycznie taktowanie nie spadało poniżej 3.3GHz, gdy film się cały załadował już było całkiem płynnie. Myślę że to dość kluczowe żeby powiedzieć czy wina jest w hardwarze czy w softwarze, moim zdaniem w softwarze - co myślicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem Internet Explorer (wcześniej miałem chrome.) i o dziwo (!) działa bez najmniejszych problemów.

@up - Po prostu troszkę spanikowałem myśląc że spieprzyłem sprawę podczas zakładania coolera dlatego że zakładało się go w troszkę inny sposób (bez backplate'a).

W każdym razie problem wydaje się rozwiązany więc na teraz temat do zamknięcia. Dzięki wszystkim za odpowiedzi, doceniam to ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, udało mi się zrobić test OCCT. Trudno mi z niego wywnioskować cokolwiek, nie znam się na tym aż tak jak bym chciał... wink_prosty.gif Ostatnio miałem kilka problemów również ze sterownikami do karty graficznej jednakże chciałbym wiedzieć co jest źródłem takich "laggów". Dajmy na ten przykład otwieranie mapy np. w guild wars 2, gdy otworzę ją szybko i odsunę widok kółkiem myszki mam "przeskoki" klatek. Co więcej w grze pokazuje mi 40-130 FPS'ów (w zależności od lokacji) a potrafię mieć przycięcia czy takie przeskoki klatkowe. Nie jestem pewny czego jest to wina więc dołączam raporty z testu CPU, jeśli będzie taka potrzeba pokażę również wyniki GPU.

Dzięki za pomoc.

post-611036-0-20926400-1358634361_thumb.

post-611036-0-18146800-1358634381_thumb.

post-611036-0-30577800-1358634387_thumb.

post-611036-0-35972000-1358634395_thumb.

post-611036-0-12462300-1358634404_thumb.

post-611036-0-29648200-1358634410_thumb.

post-611036-0-95760500-1358634415_thumb.

post-611036-0-07999800-1358634424_thumb.

post-611036-0-36468700-1358634438_thumb.

post-611036-0-08425700-1358634446_thumb.

post-611036-0-46872800-1358634455_thumb.

post-611036-0-52596600-1358634460_thumb.

post-611036-0-80899800-1358634465_thumb.

post-611036-0-84767800-1358634476_thumb.

post-611036-0-93111100-1358634490_thumb.

post-611036-0-07028800-1358634497_thumb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie nie wygląda, aby procesor się przegrzewał (no, chyba że wskazania "CPUTIN" są realne) i zwalniał. Jednakże test trochę przykrótki, więc dla upewnienia się, proponuję tym razem ustawienie w opcjach - small data i przeprowadzanie go przez 20 minut (wystarczą screeny tylko z temperaturami i taktowaniem).

BTW, na lepszym chłodzeniu temperatury powinny być niższe od tych na boxie, więc coś tu chyba jest nie tak.

EDIT: @down- Całkiem możliwe, ale na razie jestem daleki od wszelkich stwierdzeń. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zmieniłem na chwilę chłodzenie na "intelowskie", wrzuciłem kolejny filmik z szalejącego temperaturami z OCCT. Mimo wszystko w praktyce wydaje się być lepszy ale nie wiele, dalej po chwili mam "laggi" jednakże są znacznie mniejsze...

Czy to może być mieszanka past termo-przewodzących? (Bo jest nałożone trochę z nowego trochę ze starego coolera...)

Czy można uszkodzić w jakikolwiek sposób procesor wykładając go z gniazda potem wkładając na nowo (mimo że nic nie wygiąłem wszystko jest fizycznie tak jak powinno)

Czy w jakikolwiek sposób można uszkodzić procesor pastą termo-przewodzącą?

Proszę o pomoc ;)

Tu jest filmik z OCCT:

PS. W biosie mam 40 oC w idle więc uważam że temperatura CPUTIN w OCCT nie jest dokładna, chociaż ręki sobie nie dam uciąć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Ja nie widzę, bo "jestem na telefonie", ale wierzę Ci na słowo. :)

@SHADER775- Tak czy owak i tak bym - podobnie jak RAZOR026 - radził wymianę pasty (choć niekoniecznie na inną, bo na każdej procesor nie powinien się grzać) i ponowny montaż chłodzenia, gdyż - jak już pisałem - takich temperatur jak na boxie nie powinieneś uświadczać (wina może leżeć w niepoprawnym "smarowaniu"/ montażu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up O to właśnie chodzi. Wątpię że OCCT podaje trafne informacje bo widziałem już kilka podobnych tematów że gość na CPUTIN miał 130 oc (!) a na rdzeniach koło 40... Postaram się zmienić tą pastę.

Ale mam jeszcze pytanie - Czy procesor w jakikolwiek sposób może byś uszkodzony? Czy raczej na to nie wygląda?

PS. Co do smarowania to mam bardzo cienką warstwę na całej powierzchni płytki od coolera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj lepiej screeny, zobaczymy, czy taktowanie jest ok. Poza tym odpal test i włącz jakiś inny program (HWMonitor, SpeedFan albo najlepiej "firmowy", który powinieneś mieć na płytce dołączonej do kompa), i sprawdź jak w nim / w nich wygląda temperatura ogólna procesora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...