Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

DracoNared

Kącik Rzemiosła Literackiego

Polecane posty

Witajcie w Kąciku Rzemiosła Literackiego. Jego celem jest rozwój literacki pisarzy na FA. Jako, że nikt nie jest doskonały, każdy wyniesie z tego coś dla siebie. W końcu nikt nie lubi czytać złych opowiadań, a uczymy się całe życie, prawda?

Założenia są takie:

  • Co dwa tygodnie pojawiać się będzie motyw przewodni tekstu, na który będziemy pisać. Żeby uniknąć monopolu, propozycja jest, by za każdym razem inna osoba wymyślała jakiś temat.
  • Motyw powinien być ogólny, by każdy mógł go zaadoptować pod siebie, ale też nie na tyle, by pewne konkretne elementy mogły się tam znaleźć. (To jeszcze do sprecyzowania gdy wszystko ruszy.)
  • Wybierać też będziemy odmianę gatunkową (np. fantasy, horror, sci-fi, przygodowa itd.; dużo tego jest, więc będzie w czym przebierać wink_prosty.gif ) aby nie mielić tylko jednej odmiany.
  • Każdy z tekstów powinien mieć do 2 stron A4 (dolny limit to jedno słowo, ale nie sądzę, by autor został potem potraktowany poważnie przez czytelników wink_prosty.gif ). Jako skalę biorę czcionkę Times New Roman o rozmiarze 10, ewentualnie od 1500 do 1600 słów.
  • Po publikacji (w odpowiednim miejscu), każdy może liczyć na ocenę dzieła, lecz nieuzasadniona krytyka jest niemile widziana.

Tymczasowe zasady postowania:

  • Żeby uniknąć rozrzucenia opowiadań po całym temacie, proponuję aby wrzucać je tutaj np. dopiero po tygodniu od ogłoszenia motywu. Będzie już wtedy gotowy odpowiedni blog, gdzie wrzucę wasze teksty, by inni, niekoniecznie grzebiący wszędzie w forum, też mogli poczytać. Myślałem o tym by dać każdemu biorącemu udział prawo do wrzucania wpisów na tamtym blogu, ale sądzę, że jeśli będzie jakaś odgórna kontrola, unikniemy chaosu.
  • Prosiłbym też aby, w miarę możliwości, nie zapchać tematu odpowiedziami i pytaniami składającymi się z pojedynczych zdań. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pozwolimy sobie na to jak dostaniemy odpowiedni kącik.
  • Krytyka opublikowanych opowiadań: Przypominam sobie z blogów jak potrafi wyglądać ocena tekstu, więc proszę się niepotrzebnie unosić, przy pisaniu lub odbiorze komentarza. Grupa powstała w celu pomagania sobie, a nie wchodzenia w konflikty.

Proponuję także byście zgłaszali swoje propozycje na pierwszy motyw. Nie wiem jeszcze jak będziemy wybierać odmianę, ale może jeszcze dzisiaj wrzucę listę dostępnych odmian i na podstawie tego zdecydujemy.

Co więcej, nikt nie jest zmuszony do pisania regularnie. Myślę jednak, że poświęcenie chwili w ciągu dwóch tygodni na napisanie chociażby strony nie jest zbyt wygórowaną prośbą by wszystko mogło działać jak w zegarku. Nie chcę bowiem sytuacji, że inicjatywa padła.

Poniżej, za wikipedią, lista odmian gatunkowych (podział tematyczny epiki):

  • społeczno-obyczajowa
  • psychologiczna
  • łotrzykowska
  • przygodowa
  • marynistyczna
  • sentymentalna
  • gotycka
  • fantastyczna
  • fantastyczno-naukowa
  • historyczna
  • kryminalna
  • sensacyjna
  • produkcyjna
  • drogi

Warto zaznaczyć, że każda z odmian ma swoje cechy charakterystyczne. Po wspólnym wybraniu odmiany, przybliżę pokrótce te cechy.

Nie będę Wam narzucał formy, każdy wybiera własną (jak ktoś chce pisać pamiętnik albo dzieło epistolarne, nie zabraniam biggrin_prosty.gif ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, ciekaw jestem, jak to wszystko się rozwinie. Póki co nie mam zastrzeżeń, ale... :].

Muszę się tylko do jednego nieco przyczepić:

Każdy z tekstów powinien mieć do 2 stron A4 (dolny limit to jedno słowo, ale nie sądzę, by autor został potem potraktowany poważnie przez czytelników ). Jako skalę biorę czcionkę Times New Roman o rozmiarze 10, ewentualnie od 1500 do 1600 słów.

Szczerze, to postawiłbym w tym miejscu ograniczenie do tych 1500 słów. Dlaczego? Otóż używając bardzo małej czcionki, można na dwóch stronach A4 naprawdę od groma tekstu zmieścić. Jednakże, imo, dla dobra ogółu, warto ukrócić w zarodku zapędy do słowolejstwa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy - zobaczymy. Dla niektórych 1500 to zdecydowanie za mało, dla niektórych - zdecydowanie za dużo. Sam czasem się łapię na słowolejstwie, ale nikt nie każe rozpisywać się na całe dwie strony. Poza tym, jeśli ktoś korzysta z długich wyrazów w tekście, ten robi się dłuższy. Dlatego pierwszym kryterium jest Times New Roman 10.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uniknąć rozrzucenia opowiadań po całym temacie, proponuję aby wrzucać je tutaj np. dopiero po tygodniu od ogłoszenia motywu.

Draco, może to popraw, bo pomysł przecież był, żeby umieszczać opowiadania na specjalnym blogu - chyba że coś się zmieniło, a ja o niczym nie wiem. :D

Co do motywu - na samym początku pomyślałem coś w stylu: "Kryminał na dwie strony? LOL!". Teraz jednak myślę, że chyba da radę coś sensownego sklecić w tym limicie. Więc jak się ogarnę ze swoimi opowiadaniami, to spróbuję skrobnąć jakiś tekst. ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uniknąć rozrzucenia opowiadań po całym temacie, proponuję aby wrzucać je tutaj np. dopiero po tygodniu od ogłoszenia motywu.

Draco, może to popraw, bo pomysł przecież był, żeby umieszczać opowiadania na specjalnym blogu - chyba że coś się zmieniło, a ja o niczym nie wiem. biggrin_prosty.gif

Dobra, zmienię trochę pierwszy post. Bo chodzi o to, żeby tutaj wrzucać opowiadania, a później wszystkie powędrują na blogi w jednym momencie żeby nie było porozrzucania w czasie (Powstanie wtedy także wpis z listą napisanych w tych dwóch tygodniach opowiadań.)

I widzę, że Tobie też się spodobał kryminał. Ja już mam jeden kryminał za sobą, ale napisany w podstawówce i... wolę o nim nie mówić (powiedzmy, że jestem zdziwiony tym, co tam napisałem biggrin_prosty.gif ).

Zatem do piszących: na sam początek na talerzu będzie KRYMINAŁ.

Za wiki, poniżej podaję pododmiany* kryminału (wraz z cechami):

  • sensacyjno-awanturniczy - Eksponowanie wątku przestępstwa, duży nacisk na niezwykłe przygody bohaterów, w tym także na przygody miłosne. Główni bohaterowie to wytworni dżentelmenami balansujący na granicy prawa lub otwarcie stojącymi w konflikcie z nim.
  • detektywistyczny - Bohater/-ka prowadzi śledztwo posługując się metodą dedukcji i logika to właśnie najgroźniejsza broń wykorzystywaną przez niego/nią w walce o sprawiedliwość. Relacje między sprawcą, a detektywem często przybierają formę intelektualnej rozgrywki, której finezyjność jest istotą powieści detektywistycznej i stanowi o jej jakości.
  • noir - Ponura, skażona występkiem wizja świata, gdzie dobro i zło w czystej postaci nie istnieją, a każdy ma coś na sumieniu. Historia nie jest wyłącznie zagadką kryminalną, ale jest poszerzona o wątki sensacyjne, główny bohater nie rozwiązuje problemów wyłącznie dzięki dedukcji, ale poprzez osobiste zaangażowanie w dochodzenie i schwytanie przestępcy, balansuje pomiędzy dobrem i złem i nie cofa się przed radykalnymi środkami, lecz zawsze w imię sprawiedliwości

W angielskiej wiki znalazłem jeszcze parę innych interesujących odmian:

  • Legal thrillers - główni bohaterowie to prawnicy i ich pracownicy, a system prawny jest bardzo istotnym elementem tekstu, bohaterowie są tak zaangażowani w sprawę (np. poprzez desperację w uniewinnieniu klienta lub odkryciu korupcji przedsiębiorstwa), że ryzykują znaczne pogorszenie stosunków ze swoimi bliskimi, a czasem i stawiają swoje życie na ostrzu noża.
  • Caper story - zawiera jedno lub więcej przestępstw (szczególnie kradzieży, oszustw, czasem porwań), popełnionych przez głównego bohatera. Akcje policji i detektywów, próbujących rozwikłać zagadkę także się mogą pojawić, lecz nie są najistotniejsze. Nie ma jednego ustalonego schematu tekstu, gdyż może to być tekst komediowy jak i poważny, albo gdzie role są odwrócone (kryminalista jest uczciwy, a nieuczciwym jest policjant).

Nie jesteście zmuszeni korzystać z powyższych schematów, lecz moim zdaniem warto wiedzieć jakie istnieją pododmiany.

Propozycje motywu tekstu podam później. Chyba, że Wy macie propozycje. wink_prosty.gif

* opuściłem milicyjną, bo to jest raczej banalna laurka a nie poważny kryminał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP: Zawsze możemy zrobić tak, że każdy wybiera swój numerek (może być jakakolwiek liczba) i potem losujemy, za każdym razem usuwając jeden numer z puli, aż zostanie tylko jeden. Byłoby to w pewien sposób sprawiedliwe, ale... Z drugiej strony wtedy każdy by musiał mieć przygotowany temat. Alfabetyczna lista jest ok, bo wtedy każdy wiedziałby kiedy wypada jego kolej. Musielibyśmy się zastanowić.

Natomiast myślę, że wybór odmiany następowałby przez głosowanie (jakaś ankieta). Teraz jakoś nie było głosów sprzeciwu wobec kryminału (buu, romans nie przeszedł w pierwszej turze ;( ), ale na następny raz mogę ankietę przygotować. Szczegóły, szczegóły...

Z racji, że nie ma pomysłu na motyw kryminału, proponuję dwa:

  1. Ślepy Los
  2. Zachód Słońca

Wybierzcie jeden z nich albo użyjcie obu. Dla mnie ważne jest by pojawiło się nawiązanie do niego, bo w ten sposób pokazałoby jak mamy inne spojrzenie na konkretny pomysł. Mógłbym zasugerować (bo sam mam parę pomysłów do każdego), ale zdam się na Was. wink_prosty.gif

Z racji, że termin napisania pierwszego opowiadania wypada na sylwester, przedłużę go do 7. stycznia 2013 r. (Czy Wy też macie dziwną chęć śmiania się gdy pojawia się data po 21.12.2012 czy to tylko ja? xD)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tutaj czy trzeba na blogu, kiedy już teksty zostaną doń wrzucone?

Z początku moje założenie było takie, że przy każdej turze mamy osobny wpis i wtedy, po publikacji każdego tekstu, zabieramy się do oceny (jednakże na ewentualne subforum musimy poczekać). Sądzę, że teraz można by poczekać z opiniami do momentu gdy teksty zostaną wrzucone na blog. Boję się, że gdy już ich będzie tu kilka, zrobi się mały chaos w postaci odpowiadania w jednym komentarzu na kilka innych - mniemam, że w ten sposób unikniemy niepotrzebnego nieporządku. Zobaczymy jak to się sprawdzi. Chyba nikt się nie obrazi jak poczeka chwilę na opinię innych. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia organizacyjna. Proponowałbym się raczej zdecydować konkretnie na to gdzie będziecie prowadzić zabawę (blogi czy forum?), bo tak to dosyć mgliście wygląda i człowiek w zasadzie nie wie gdzie ma się podziać.

Jeśli na blogach to sugeruję zorganizować to tak by zainteresowane publikacją osoby po prostu przesyłały swoje teksty administratorom bloga, a ci publikowaliby je gotowe do oceny (tą zostawiałoby się w komentarzach).

Jeśli na forum to raczej poczekałbym na otworzenie subforum żeby nie robić śmietnika. W takim wypadku każdy mógłby opublikować swój tekst w formie osobnego tematu, w którym inni mogliby go komentować, zaś temat byłby zamykany wraz z zakończeniem danej tury i przenoszony do archiwum działu (żeby później nie robić śmietnika).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem trafne sugestie. Myślę, że to dobry pomysł z przesyłaniem tekstu. Przynajmniej na teraz. Na blog i tak będę wrzucał, bo nie wszyscy wchodzą wszędzie na forum.

Kiedy będzie subforum, z zamykaniem tematu mógłby być problem, bo musiałbym prosić moderatora o to za każdym razem, a i tak zrobiłby się potężny magazyn wątków w archiwum. Ale rzeczywiście, można zrobić temat dla każdego piszącego i tam wrzucałby swoje teksty w zależności od tury i tam można by go oceniać.

Do wszystkich piszących:

Kiedy napiszecie, wyślijcie mi tekst w prywatnej wiadomości, ja go wtedy wrzucę na blog. Dopóki nie mamy subforum, musimy się męczyć w ten sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba jednak muszę spasować w tej turze. Pomysł na formę wprawdzie mam, ale jeśli chodzi o treść, to kompletnie nic sensownego nie przychodzi mi do głowy. W dodatku nie pomagał mi fakt, że w zeszłym tygodniu byłem zajęty szlifowaniem opowiadania na konkurs (ale przynajmniej je wysłałem - a co mi tam ;]), a i teraz inne teksty skutecznie zapychają mi wenę. Ale jak napiszecie swoje kryminały, to nawet chętnie poczytam. ;)

I potwierdzam to, co pisze brylant. Tylko na blogach skrypt odczytuje znaki wordowskie poprawnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, w takim razie przesuwam na poniedziałek. Ja w sumie też trochę się rozleniwiłem. tongue_prosty.gif

EDIT:

Pragnę przypomnieć, iż dzisiaj koniec oddawania. Przyznam, że otrzymałem do tej pory niewiele opowiadań (chociaż dosyć dużo osób się zgodziło na udział). Jakby co, to co dostałem będę umieszczał na blogu jutro przed południem, zatem jest jeszcze trochę czasu. wink_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się nagłosowaliście, był czas.

Większością głosów zdecydowano, że następny gatunek to FANTASTYKA (ale nie fantastyka naukowa).

Z racji, że ankieta pokazała ciekawe zainteresowanie po innych gatunkach, następnym razem będziemy wybierać z marynistycznej, gotyckiej, psychologicznej i fantastyczno-naukowej. No chyba, że wyrazicie głośny sprzeciw.

Propozycje na motyw?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ja sesję zaczynam na sam koniec stycznia. ;) Poza tym, pół godzinki każdego dnia na napisanie czegoś to chyba nie jest sporo czasu. No chyba, że prokrastynuje się na FB cały dzień. xD

Nie zapominam o studenckiej braci. Ale kto się uczy dwa tygodnie przed sesją? Dzień przed egzaminem max! :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ja osobiście też przed sesją mam coś jeszcze, na dodatek teraz czas mi wypełnia jedno zobowiązanie, a i powinienem obecnie spędzać mniej czasu przed komputerem (znów problemy z oczami, ech...). No i trzeba naprawdę nie mieć dość weny, żeby pisać systemem "co pół godziny". =D

Gdyby jednak były sprzeciwy, to w razie czego spróbuję się dostosować. Pomysł na postacie mam, tylko poczekać na to, jakie motywy ostatecznie pójdą, a potem dopisać do tego fabułę. ;] (Wiecie, co jest najzabawniejsze? Że w ankiecie wcale nie głosowałem na fantastykę xD).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...