Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

nyac55

Intel Core i5 - chwilowe ściągnięcie chłodzenia w celu przeczyszczenia i problemy z temperaturą?

Polecane posty

Witam. Dzisiaj chciałem przeczyścić podzespoły komputera z kurzu. Chciałem zdjąć sam wentylator z procesora ,żeby go wyczyścić ,jednak był on połączony z radiatorem. Pod spodem pasta termo przewodząca była trochę zeschnięta (komputer ma ok. 2 lata i od nowości nie był rozbierany). Następnie złożyłem komputer ,uruchomiłem i wszedłem do BIOS'a ,żeby sprawdzić temperaturę procesora ,na początku było to 60 stopni Celcjusza ,następnie z każdą sekundą bądź dwiema temperatura rosła i doszła do poziomu 84 ,więc szybko wyłączyłem komputer. (Mam procesor Intel Core i5). Moje pytanie: Czy jest to normalne zachowanie procesora??(1) Czy powinienem wymienić pastę termo przewodzącą na procesorze i ponowić próbę uruchomienia??(2) Proszę o odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Jaka jest najlepsza. Na allegro znalazłem Arctic Cooling za ok. 20 zł. Czy to bez różnicy jaką pastę zastosuję??(1)

Jak pozbyć się starej pasty. Musi być koniecznie czysty alkohol izopropylowy??(2) Jakieś porady jak to robić ,żeby czegoś nie schrzanić??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem przed chwilą pastę i obecnie piszę z komputera ,na którym była ona wymieniana. Temperatura przed wyminą po czyszczeniu radiatora - wynosiła od 60 i po kilku-kilkunastu sekundach rosła ,aż urosła do 86 stopni Celcjusza ,po czym postanowiłem bezzwłocznie wyłączyć komputer. Po wymianie pasty 34 ,lecz rosła ok. 3 razy wolniej niż wcześniej po czym urosła do ok. 43 po czym postanowiłem normalnie uruchomić komputer. Na razie działa ,przetestowałem do programem speedfan i temperatura w spoczynku wynosiła ok. 50 ,a w stresie grając w Assassin's Creed 3,z uruchomioną Mozillą Firefox oraz YouTube downloaderem i programem speedfan oczywiście temperatura wyniosła 89 stopni.

________________________________

Użyłem pasty Arctic Silver Ceramique 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kraven2000 ja myślałem ,że ściąga się tylko wentylator ,tak jak miałem w starym komputerze ,a tu wentylator jest od razu połączony z radiatorem.

=======

89 stopni cpu osiągał podczas grania w Assassin's Creed III ,a jak wiemy jest to wymagająca gra ,ale karta graficzna GeForce 470 ,która posiadam miała o kilka stopni więcej od cpu na teście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nyac55

A użyłeś zmywacza do paznokci czy alkoholu izopropylowego żeby wyczyścić starą pastę do cna? Jeżeli nie to się nie dziw że masz jeszcze większe temperatury ;) A jeżeli tak to czy poczekałeś aż te specyfiki porządnie odparują i przetarłeś to potem na sucho niepylącą szmatką (z kurzu)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przez brak optymalizacji jest wymagająca. Ale tak czy inaczej za duża ta temperatura.

Obejrzyj filmy na YT pokazujące jak prawidłowo nałożyć pastę. Starą musisz bardzo dokładnie wyczyścić...naprawdę mega dokładnie. Potem musisz nałożyć odpowiednią warstwę w odpowiedni sposób aby się równomiernie rozprowadziła. Moim zdaniem nałożyłeś ciut za mało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego testu w occt mi nie przerywa ,bo takowego nie robiłem. Po drugie piszę wymagająca ,bo np. przy wszystkich assassynach,wiedźminie 2, crysis'ach (gram na full detalach) i wtedy wentylator prawdopodobnie od karty graficznej zaczyna głośniej chodzić ,bo to są wymagające gry (ale procesor i tak nie jest wykorzystany na 100% tylko powiedzmy 40[dokładnie nie wiem]) ,ale np. jak odpalę quake 3 ,to głośno nie chodzi ,bo jest to stara gra ,która nie wymaga dużej grafiki itd.). Pasty za mało nie nałożyłem, przed nakładaniem przeczytałem poradnik. Skąd wiecie ,że temperatura jest duża ,skoro nie podawałem jaka temperatura była wcześniej przed rozbiórką kompa i zdejmowaniem chłodzenia (bo sam nie sprawdzałem i nie wiem) ,użyłem perfum ,powierzchnia była dokładnie oczyszczona i z okolic procka był usunięty kurz. Myślę ,że pasta spełnia swoją funkcję i chodzi tak jak wcześniej( teraz w spoczynku przy pracach windowsowskich jest 50 stopni) - ogólnie procesory i5 mają tyle w spoczynku. Jednak zanim pasta się wygrzeję trzeba trochę poczekać (według producenta 25 godzin).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

endereczek: niekoniecznie...może wykorzystywać wszystkie rdzenie...ba może chodzić na najszybszym komputerze świata ale jak źle napisany kod to będzie się grzało i tyle.

nyac55: piszesz, że po zmianie pasty masz 83 stopnie...to ciut za dużo. Mam I5 i nawet w assasynie na chłodzeniu boxowym nie przekracza 75.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kraven2000

"Mam I5 i nawet w assasynie na chłodzeniu boxowym nie przekracza 75."

Jakiego masz procka i jaką pastę??(1)

Czy mam znowu rozebrać chłodzenie i nałożyć pastę jeszcze raz??(2) Czy to da określony rezultat -> ewentualnie mogę jeszcze poczekać ,aż pasta nabierze swoich właściwości.

_____________________________________________

Poczytałem trochę na tym forum:

http://www.forumpc.p...howtopic=208460

Na razie tylko 1 stronę i ludzie piszą różne rzeczy np. ,że takie temperatury są normalne ,drudzy ,że w stresie temperatura to ok.75 stopni. Nie wiem co mam zrobić ,ale sądzę ,że poczekam tydzień i zajrzę jak wygląda ta pasta ,jaka jest temperatura itd. Pastę nakładałem i rozcierałem foliową rękawiczką ,była dość gęsta i przy rozcieraniu potrafiła odchodzić od miejsca ,w którym jechało się 2 raz palcem ,ale zakryłem całą powierzchnię cpu, tak samo na radiatorze.?!

Następne strony:

http://forum.pclab.p...tura-na-i5-760/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś źle. Pasty się nie rozciera a poradnik w którym to znalazłeś to gniot. Nakładasz taką kupkę na środek proca...i montujesz chłodzenie. Poprzez dociśnięcie, pasta rozłoży się równomiernie. Możesz to zobaczyć na przykładzie nowego proca i boxowego chłodzenia.

Ja mam Ivy Bridge w wersji K ale bez podkręcenia. W zasadzie nie miałem sytuacji aby te 75 stopni przekroczyło...

PS. Masz za grubą warstwę pasty po prostu i przez to źle przewodzi. Inaczej mówiąc, ciepło nie idzie na radiator jak powinno i pozostaje w procu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nyac55 Nakładanie pasty termoprzewodzącej: Robisz to źle.

Powinno zrobić się tak:

1.Wyczyść na sucho pastę i z radiatora i z procesora.

2.Potem dokończ dzieło czyszczenia np. zmywaczem do paznokci i poczekaj aż odparuje, następnie dla niezostawienia kurzu przeczyść powierzchnie na sucho szmatką niepylącą tj. chusteczka do nosa.

3. Nałóż kropeczkę pasty wielkości minimalnie wieksza niz ziarnko grochu na SAM PROCESOR a następnie załóż radiator, pasta sama się rozejdzie.

4. Gotowe! Poprawnie nałożyłeś pastę

PS. Zamiast zmywacza do paznokci lepiej użyć alkoholu izopropylowego dostępnego w sklepie chemicznym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak dam kropkę ,to pasta może sama nie rozprowadzić się równomiernie ,bo ta moja jest gęsta i może być tak ,że na środku będzie 2 mm pasty na na końcach wcale.

++++++++++++++++++

Robiłem test programem occt i po 15 sekundach przerwało mi błędem ,bo jakaś temperatura przekroczyła maksymalną wartość.

2 test robiłem przed chwilą robiło się 58 sek. i temperatura ,któregoś rdzenia przekroczyła wartość i znowu błąd.

3 test zaraz po 2 ,tym razem było chyba 44 sek i 2 rdzeń przekroczył maksymalną wartość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temepratury strasznie duże! Ja mam i5 2500, w grach mam max 50 stopni, w spoczynku ok35. Dziś po 2h gry w far cry3 na ustawieniach ultra, max temperatura to 47 stopni, grafika 72. Bywają o kilka stopni wyższe jak mam gorąco w pokoju. Chłodzenie boxowe, na procku i grafie niedawno zmieniana pasta na zalmana stg2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem metody na "x" ,lecz ta metoda też się nie sprawdziła bo pasta nie rozlała mi się od temperatury na cały procesor ,tylko w samym Biosie temperatura rosła. A jak otwarłem obudowę nie rozprowadziła się po całym procesorze sama tylko troszkę się stopiła ,lecz dalej był X.

________________

Później spróbowałem metody na całość ,lecz cieniutko tylko na cpu ,a nie tak jak wcześniej na cpu i na jeszcze na radiator.

Gdyż stwierdziłem ,że ziarno nie rozleje się zbyt dobrze na całej powierzchni i będzie tak jak z "X".

_+_+_+_+_+_+__+_

Tak ,wiec zrobiłem kilka prób i testów. Obecnie temperatura cpu ,w spoczynku to ok. 40 stopni ,a w Assassin's Creed 3 to: 90 jak wcześniej. Przy tych testach zauważyłem ,że radiator jakoś nie dolega całą powierzchnią ,bo np. położyłem pastę ,złożyłem chłodzenie, zrobiłem test, zdjąłem chłodzenie i tylko troszkę pasty było na krawędzi radiatora tak gdzieś 30% ,czyli słabo się stykał z procesorem. Przy robieniu testu w programie occt test dalej mi przerywa ,dodatkowo w occt temperatura rdzeni w spoczynku jest nierównomierna tzn. nie jest stała tylko co jakiś czas skacze na chwilę ,później spada o tę samą wartość ,znowu chwilę jest stała. Po czym cykl się powtarza. (Przy okazji tego ,że radiator słabo styka się z procesorem - w trakcie testów urwała się 1 nóżka "1 zaczep" teraz chłodzenie trzyma się na trzech).

+_+_+_+_+_+_+_+_+_

Może konieczna będzie wymiana chłodzenia na coś lepszego???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...