Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Polecane posty

Witam serdecznie!

Od dwóch lat zajmuję się kręceniem filmów. Zaczynałem od montowania filmów krótkometrażowych, kręconych komórką, w Windows Movie Maker. Po dwóch latach wykonałem ogromny postęp, ponieważ renderuję filmy w FullHD, kręcone pół-profesjonalną kamerą, w Sony Vegas. Niestety - mój trzyletni laptop już nie domaga, więc przerzucenie się na dobrze skonfigurowanego PC to naturalna kolej rzeczy. Chciałbym też, aby mógł odpalić kilka nowszych gier.

Powiem wprost - nie mam żadnej wiedzy o konkretnych podzespołach komputera. To znaczy - orientuję się która firma jest wiodąca na rynku procesorów oraz kart graficznych, wiem ile potrzebuję RAM'u i pamięci na dysku, ale terminologia pomniejszych specyfikacji jest mi zupełnie obca.

Wraz z pomocą dwóch, nieco bardziej zorientowanych w temacie kolegów, stworzyłem poniższą, wstępną konfigurację wymarzonej maszyny:

Procesor: Intel Core i5 3570K 3,40 GHz BOX

Dysk SSD (na system): OCZ Agility 3 SSD 2,5" 60GB 525 MB/s 475 MB/s 80k IOPs

Płyta główna: Gigabyte GA-Z68XP-UD3

Karta graficzna: Radeon HD 7950

Zasilacz: MODECOM Carbon MC530 530W ATX BOX

PAMIĘĆ RAM (najważniejsze do montażu): Patriot Intel Game II DDR3 2x8GB

Co z resztą? Inaczej nie zakładałbym tego tematu! wink_prosty.gif

Oczywiście cały zestaw nie jest absolutnie ostateczny. Jestem bardzo otwarty na propozycję (ale muszę zmieścić się w granicy 5000, bo odkładam na dobry monitor). Jeśli chodzi o rzeczy, których poszukuję i budżet, który mam nadzieję na nie przeznaczyć:

  • Dysk HDD (300zł)
  • Napęd - nagrywarka BD (300zł)
  • Obudowa [z dobrym wietrzeniem](400zł)

Nie wiem, czy potrzebuję czegoś więcej. Nie będę wam zawracał głowy tematem myszy i klawiatury.

Forum zostało mi polecone jako pełne profesjonalnych znawców sprzętu komputerowego i po przejrzeniu wielu tematów - myślę, że taka teza nie jest postawiona nad wyraz. Jako wieloletni prenumerat CD-Action - nie wierzyłbym, że może być inaczej. Zapraszam do odpowiedzi. W razie czego - mogę udzielić wszelkich pytań.

Z góry, serdecznie dziękuję za wszelką pomoc!

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno ważne pytanie - masz zamiar podkręcać procesor? Oczywiście nie mówię, że koniecznie teraz, ale np. w przyszłości?

Dużo renderujesz? Bo może by pomyśleć o Core i7, który ma dodatkowe wątki, co przekłada się na krótszy czas renderowania / konwertowania, itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na początek - dziękuję za ekspresową odpowiedź! Bardzo mi miło. ;)

1. Bardzo chętnie - a jak się to robi?

2. Renderuję... sporo, trzy razy w miesiącu - produkcja ok. 20 min. Ale kolega zrobił mi cały wykład o tym, że nie potrzebuję procesora i7. Oczywiście przyjaciel nie jest żadną wyrocznią i jestem bardzo otwarty na argumenty. Sądzę, iż mógłby mi pan poradzić również w optymalizacji całego zestawu pod taką zmianę procesora (cała konfiguracja ma swą genezę w wyborze tego, konkretnego i3).

Pozdrawiam serdecznie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym się zmieścić. To i tak bardzo duży wydatek, który mocno nadszarpnie moje oszczędności.

W każdym razie - jestem bardzo ciekawy jakichkolwiek propozycji.

Cała konfiguracja też może ulec zmianie - znacie wszak moje potrzeby.

Bardzo dziękuję osobom, które się zaangażują w pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaoferuję dwie opcje:

Wersja z Core i7:

http://techplanet.pl...s=70170&s=56712

Wersja z Core i5:

http://techplanet.pl...s=65139&s=68707

Myślę, że Core i7 do renderowania się przyda, ale z drugiej strony dopłata jest spora. Jeżeli jednak nie robisz tego na skalę profesjonalną i nie liczy się dla ciebie każda zaoszczędzona minuta, to myślę, że i5 będzie wystarczający.

Co do reszty zestawu - dałem lepszy i szybszy dysk SSD, procek zmieniłem na i5 2500k. Ma większy potencjał OC i mniej się grzeje od i5 3570k, przez co jest moim zdaniem nieco sensowniejszym wyborem. Zresztą, w przypadku i5 3570k trzeba by wziąć płytę na chipsecie Z77 (np. taką, jak podałem do wersji z i7), bo płyta na chipsecie P67 czy Z68 (jak w twoim zestawie) może wymagać aktualizacji BIOS-u do obsługi Ivy Bridge (a do tego potrzeba procka Sandy Bridge).

Analizując dalej - dałem porządną fabrycznie wyciszoną (a zarazem przewiewną) obudowę, dobry modularny zasilacz (z cichym wentylatorem), szybki dysk 1TB, wydajne i ciche chłodzenie na procesor i do tego 16 GB RAM (myślę, że przy renderowaniu warto wziąć taką ilość). Do tego HD 7950 z dobrym chłodzeniem.

Nagrywarkę Blu-ray musiałby polecić ktoś inny, bo zbytnio się w nich nie orientuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytuj poprzedzającego posta w całości. ~y

Witam!

Muszę powiedzieć - jestem niesamowicie zadowolony z zaproponowanych przez pana konfiguracji. Prawdopodobnie skłonię się nawet do zakupu wersji z i7.

Mam jednak kilka formalnych pytań:

  • Czy bardzo stracę na braku Ivy Bridge? Co właściwie daje taka funkcjonalność? A może to tylko ładnie wygląda na papierze?
  • Czy istnieje płyta główna o takich samych możliwościach, ale z większą ilością USB (3.0 - x4, w przypadku wersji i5, 2.0 - x6/8 - w przypadku wersji i7)? Bardzo pasuje mi ilość 4 gniazd na RAM i całkowita pojemność, czego nie chciałbym utracić.
  • Bardzo spodobała mi się obudowa kolegi, ale nie chcę kopiować jego stylu. Mógłby mi pan polecić coś podobnego, a może trochę lepszego od Corsair Carbide 400R? Czy ewentualnie wymieniona przeze mnie obudowa znalazłaby zastosowanie przy tym zestawie?

Dziękuję niezmiernie i jestem bardzo ciekaw odpowiedzi.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesory Ivy Bridge generalnie są nieco wydajniejsze i oszczędniejsze od starszych Sandy Bridge. Wyższa cena, wyższe temperatury i gorsze możliwości OC jednak praktycznie niwelują te zalety.

400R jest Ok, jak Ci się podoba to możesz kupić. Ale w porównaniu do Fractala nie posiada mat wygłuszających, więc będzie nieco głośniej. Różnica nie będzie jednak kolosalna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na braku Ivy Bridge dużo nie stracisz, w szczególności po podkręceniu. Sandy kręci się lepiej, ale z drugiej strony Ivy jest nieco wydajniejsze, więc po OC obu procków wydajność będzie bardzo podobna. Jeżeli chcesz to możesz wziąć Ivy, w sumie to też dobry wybór - http://techplanet.pl/produkty/procesory/intel-core-i7-3770k-ivy-bridge-lga1155-box,32329.html

2. Jeżeli chodzi o płytę, to może być problem, bowiem większość modeli w podobnych cenach ma 4x USB 3.0, a nawet wśród lekko droższych takowej opcji nie widzę. Warto dodać, że można wyprowadzić sobie dodatkowe złącza USB 3.0 na przedni panel obudowy (w przypadku ASrock Z77 Extreme 4), o ile dana obudowa taką opcję oferuje.

3. Jeżeli podoba ci się Carbide 400R to możesz ją wziąć, to dobra buda, ma USB 3.0, do zestawu będzie oczywiście pasować. Zaletą zaproponowanego przeze mnie Fractala jest fabryczne wyciszenie, ale jeżeli cisza nie jest dużym priorytetem, to Corsair też będzie ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

1. W takim razie - jestem już zgubiony. Oba procesory są w tej samej grupie cenowej, ale Ivy Bridge ewidentnie jest nowsze. Gdybym jednak poszedł w nową technologię - polecają panowie jakieś dodatkowe chłodzenie? A może zostać przy starej i zwyczajnie lekko podkręcić?

2. Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Z tego co czytam z płyty z zestawu i7 można wyprowadzić do 6 portów USB 2.0 (tak jest napisane w portach wewnętrznych - rozumiem, że mogę jakoś wykorzystać je i wyprowadzić na zewnątrz...). A jeśli mogę spytać - czy w serwisie będą wiedzieć, że trzeba wyprowadzić to do dwóch portów na obudowie, a 4 pozostałe z tyłu komputera? Można to tak wyjaśnić? To wykonalne? A w razie czego - USB 3.0 jest kompatybilne z poprzednią edycją 2.0?

3. Po obejrzeniu kilku recenzji pójdę jednak we Fractala. Po dłuższym namyślę bardzo przekonałem się do wspaniałej estetyki tej obudowy. Co do napędu - znalazłem coś takiego na dość popularnym serwisie aukcyjnym: http://allegro.pl/nagrywarka-blu-ray-lg-bh10ls38-najtaniej-w-pl-i2644209025.html

Będzie pasować do kieszeni w obudowie?

Jeszcze jedno, dodatkowe pytanie: Nie lubię uczucia, gdy muszę pozbyć się wszystkich odłożonych pieniędzy. Czy będzie to dużym problemem, gdy zakupię cały zestaw, lecz kupno karty graficznej odłożę o miesiąc, góra dwa? Czy będzie można spokojnie ją doczepić i czy zintegrowana z procesorem karta da przez taki czas radę? Oczywiście nie mam zamiaru odpalać na niej Skyrim'a czy Battlefield 3, ale czy nie będzie to jakaś wielka ujma?

Serdeczne pozdrowienia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak bierzesz nowszą płytę z chipsetem Z77 to możesz i wziąc Ivy Bridge.

2. Z tyłu komputera nic nie trzeba wyprowadzać, tam płyta już standardowo ma wyjścia.

3. Będzie pasować.

Co do integry - do zwykłej pracy da radę, do gier niezbyt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odpowiedź, yojo2!

Pozostaje mi jednak pewien niedosyt, gdyż pytań, które postawiłem jest nieco więcej. Nie jestem w stanie sam znaleźć odpowiedzi na problem chłodzenia przegrzewającego się procesora, dokładnej ilości portów USB, które mogę wyciągnąć z płyty, czy ewentualnych trudności w "doczepieniu" karty graficznej po pewnym czasie (konkretnie - czy wiąże się to z utratą danych, bądź manualnym dostosowaniu nowych ustawień. Proszę o zrozumienie mojej niekompetencji na tym polu, bowiem nigdy się nie interesowałem podzespołami PC.

Jestem natomiast bardzo usatysfakcjonowany zamknięciem tematu napędu BD, za co bardzo dziękuję!

Pozdrawiam i zachęcam do odpowiedzi, jeśli można!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kartę graficzną mam zamiar dokupić miesiąć później - miesiąc po złożeniu i rozpoczęciu użytkowania nowego zestawu PC.

Czy sprawi mi to jakikolwiek problem, jeśli po takim okresie czasu poproszę serwis o podłączenie zakupionej karty graficznej do używanego od kilku chwil komputera? Czy zostaną naruszone jakieś ustawienia? Czy czeka mnie szok w jakości grafiki, którego mogę nie przeżyć?

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dołożenie karty graficznej w przyszłości nie stanowi żadnego problemu, jedyne co trzeba będzie zrobić to zainstalować do niej sterowniki. No i myślę, że nie trzeba od razu dawać peceta do serwisu aby zamontowali kartę, bo z tym poradzi sobie nawet dziecko które układało kiedyś klocki LEGO ;) Sterowniki będziesz miał na płycie, ale lepiej pobrać je ze strony producenta, bo tam znajdziesz nowszą i przeważnie bardziej dopracowaną wersję sterów.

Co do chłodzenia na procesor - w proponowanym zestawie zamieściłem dodatkowe chłodzenie na procesor - http://techplanet.pl/produkty/wentylatory-radiatory/thermalright-true-spirit-140,30602.html - wystarczy ono nawet przy mocnym podkręcaniu.

W kwestii USB - w Asrock Z77 Extreme 4 masz domyślnie 4x USB 3.0 + 2x USB 2.0. Dodatkowo możesz z płyty wyprowadzić na przedni panel obudowy Fractal 2x USB 3.0 i 2x USB 2.0. USB 3.0 jest kompatybilne wstecz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i poświęcony czas! Zdecydowałem się na zestaw zaproponowany przez Diriana uwzględniający procesor i7 z Ivy Bridge. Jestem bardzo zadowolony z tej konfiguracji i niesamowicie wdzięczny za poświęcenie kilku chwil na skompletowanie podzespołów do moich potrzeb.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ponowne otwarcie tematu.

Wysłałem konfigurację do kilku moich znajomych i pojawiły się nowe, sporne kwestie do rozwiązania:

  1. Podana płyta główna, według różnych opinii w internecie, jest średnim rozwiązaniem - cena nie idzie w parze z jakością wykonania. W dodatku znajomy powiedział, że technologia chipsetu Z77 nie jest w pełni wykorzystywana i lepiej zaktualizować BIOS z Z68. Czy ma rację? Czy mogą panowie zaproponować mi jakieś alternatywy?
  2. Nie jestem nadal przekonany do karty graficznej. Może polecą panowie coś innego w rozsądnej cenie (do 1000zł max, a im mniej - tym lepiej)?
  3. Nie chcę, aby moje podzespoły cechowały się słabą jakością, ale czy jest szansa, aby zaoszczędzić na poszczególnych elementach? Na przykład na zasilaczu i dysku SSD. Czy nie ma niczego o podobnych właściwościach, a bardziej przyjaznej dla portfela cenie?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Proszę o rzetelne odpowiedzi.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mowa o Z77 Extreme4? To bardzo dobra płyta, IMHO opinie są lekko przesadzone. Jeśli byś się jednak upierał, to Z68 Extreme4 jest równie dobra.

2. Za <1000zł najlepszy jest HD7870. Np. http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/gigabyte-ati-radeon-wf3-hd7870-2gb-ddr5256bit-dvihdmimdp-pci-express,34211.html

3. Jeśli wymagasz ciszy absolutnej, to nie oszczędzałbym na zasilaczu. Jeśli byś jednak się pogodził z nieco wyższym hałasem i brakiem odpinanych kabli, to masz High Power EP-600 BR, czy nawet HPC-500-G12S - aczkolwiek zasilacz tej klasy w komputerze za tę kwotę brzmi trochę śmiesznie. Jeśli chodzi o SSD, to jedyne co widzę to wzięcie wersji 64GB. Ewentualnie można też obudowę zmienić na CoolerMaster Silencio 550.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...