Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kuba292

Rozwiązany: Komputerowy mętlik...

Polecane posty

Witam!

Potrzebuję pomocy, gdyż mam potworny mętlik w głowie.

Składam sobie komputer, który oprócz gier byłby przeznaczony w dużym stopniu do nagrywania muzyki.

Złożyłem coś takiego:

Intel Core i5 2500K (799zł)

Asus GeForce GTX 660Ti Direct CU II (1260zł)

AsRock P67 PRO3 B3 (318zł)

GoodRam 8GB (2x4GB) 1333MHz CL9 (142zł)

Seagate Barracuda 1TB ST1000DM003 (301zł)

SilentiumPC Brutus 410 Pure Black (138zł)

High Power Element PLUS 500W (179zł)

=3137zł (procesor i grafika www.ddr2.pl, reszta www.techplanet.pl)

Do tego dokupię (prawdopodobnie używaną) kartę muzyczną:

E-Mu 0404 USB

No i sprawa wygląda następująco.

Mój rodziciel chciał sprawdzić wpierw lokalne sklepy. No więc oczywiście było drożej, ale mniejsza z tym. Ważniejsza jest taka sytuacja: Odwiedziliśmy "Reactora" i tam pokazałem sprzedawcy mój zestaw. Od razu zaczął proponować usprawnienia:

- procesor zamienić na "nowszy, a wydajniejszy pod kątem przyszłościowym. a nieznacznie droższy Intel Core i5 3570k

- płytę główną wymienić na taką z nowszym chipsetem i z nowszej serii AsRocka (dokładnie Z77). Gdyż jest to bardziej przyszłościowa opcja, bo jak kiedyś będę wymieniał procesor to będę mieć dostosowaną podstawkę. No i lepsza płyta główna uwolni potencjał OC płyty głównej. Kolejny wydatek w górę. A tak wogóle to on polecał bardziej MSI ze względu na ich serwis, gdyż jak się coś zepsuje to oni nie naprawiają tylko od razu wymieniają na nowy.

- pamięć RAM jest ok, ale trzeba wziąć taką z 1600MHz na szynie, gdyż inaczej będzie spowalniać potencjał procesora, praca na dużych plikach będzie mniej wydajna, a "przecież trzeba myśleć o dużym zakupie przyszłościowo".

- zasilacz wymienić na wersje 600W, gdyż "zawsze trzeba zostawić zapas mocy"

Moje pytanie brzmi:

1. Jak oceniacie mój zestaw?

2. Jak oceniacie usprawnienia pracownika "Reactora"? Próba zdarcia większej ilości kasy, czy faktycznie dobre podejście. Gość cały czas podkreśla, że "jest to niewielka cena w górę"

Ma zadzwonić jak zrobi jakąś dobrą ofertę i pokombinuje z ceną he,he

3. Jak Wy byście to widzieli?

Pozdrawiam, dziękuje z góry za pomoc:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- i5-3570k jest nowszy i wydajniejszy (również minimalnie oszczedniejszy), ale za to gorętszy i gorzej się podkręcający. Jak planujesz OC to równie dobrze wyjdziesz biorąc i5-2500k.

- "dostosowaną podstawkę"? Przecież podstawka jest ta sama (LGA1155), i pod tę podstawkę nowych procesorów już nie będzie - nowe Intele będą pod LGA1150. No a płyta z chipsetem Z77 będzie o 100-150zł droższa od porównywalnej płyty pod P67 - kolejny argument na niekorzyść dla i5-3570k (do którego płyta Z77 by się przydała, bo P67 mogą wymagać aktualizacji BIOSu). Chipset sam w sobie nie wpływa na OC (no chyba że go nie umożliwia jak np. B75) - prędzej wpływają na to takie rzeczy jak np. sekcja zasilania.

- pamięci mają bardzo marginalny wpływ na wydajność. Ale tu wydatek też nie jest duży, więc może i można dorzucić - np. do Crucial Ballistix Sport.

- już z 500W jest zapas mocy, co nie znaczy, że nie można dorzucić do zasilacza z wyższej półki - jeśli kupujesz w techplanet.pl to np. OCZ ZS 550W, High Power EP-600 BR.

O ile w przypadku zasiłki i RAMu nie są to wielkie kwoty więc można rozważyć, to w przypadku procka+płyty już to wymaga głębszego przemyślenia.

Swoją drogą nie myślałeś od Radku HD7950?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio byłem w sklepie, arest.pl we wrocku i pojechałem tam z moim qmplem w sprawie kompa. Yoyo2, twój zestaw pokazałem, a on odrazu płyte wymienił właśnie na Z77, zamiast P67, mówiłem koledze, że do OC to jest to samo, a 150zł drożej, ale i tak się zdecydował na tą droższą, no cóż. Pamięci tak samo, ale na tym stracił tylko 20zł. Zasilacz też proponował jakiegoś BeQuieta, zamiast OCZa czy Corsaira zaproponowanego przez yoyo, więc tu kategorycznie odmówiłem. Może nie był zły, ale wolałem nie brać. Także Ci pracownicy bardzo mieszają, tymbardziej, że mój kolega myśli, że drożej = lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yoyo, czyli uważasz, że nie mają sensu te wszystkie usprawnienia? Albo tylko RAM i zasilacz, a później OC? Ewentualnie gdyby dał mi za ten "ulepszony" zestaw dobrą cenę, to brać w ciemno, nie? :)

Myślałem o Radeonie. Ale potem poczytałem trochę, zauważyłem, że GTX jest bardziej wydajny no i ma CUDA, który może się przydać jak mnie kiedyś weźmie na Level Design :) A myślisz, że Radeon byłby lepszą opcją?

@Freshiess - Taak, przez całą rozmowę wydawało mi się, że chce mnie naciągnąć na jak najwięcej he,he. I ten uśmiech sprzedawcy he,he

@NoNamePL - E-mu 0404 USB nowy kosztuje 800-850zł. Na allegro widziałem po 550-600zł. Do nagrywania takiego szkicu z którym potem mógłbym pójść do studia. Nagrywanie gitary, wokalu i klawiszy (bass pewnie przez VSTi) ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym się nieco skłaniał w stronę Radka, ale GF też OK generalnie.

Mógłbyś w sklepie też popytać jakie dokładnie komponenty by proponował i ile by za nie chciał... zobaczymy. Ale tak jak już wspomniałem, o ile RAM i zasilacz w sumie można przemyśleć, to zmiana procka i płyty to już raczej średnio opłacalna inwestycja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie napisali cen poszczególnych podzepsołów...

W każdym razie - płyta główna ma dośc cienką sekcję zasilania (acz adekwatną do swojej ceny jak na płyty Z77) i na rewelacyjne wyniki w podkręcaniu nie ma co liczyć. A obudowę wypadałoby zmienić na lepszą bo CM Elite 310 to straszny staroć (zresztą od dawna jest już sprzedawana nowsza wersja 311), no i tak czy owak 310 stanowiło gorszą jakościowo ofertę od Elite z serii 33X, 37X.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten zestaw ma cię kosztować 3700 zł, tak jak jest tam napisane?

Bo złożyłem podobny zestaw, ale z lepszą płytą główną, za dużo mniej:

http://www.morele.net/inventory/info/iFB3H2/

Oczywiście to wariant gdybyś upierał się przy i5 3570k, bo taniej i równie dobrze wyszłoby wzięcie i5 2500k + ASrock P67 PRO3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, że ja się upieram, tylko gość który składał mi ten zestaw co podałem. Ja sam nie wiem czy jest to opłacalne dlatego tak pytam.

A Twój zestaw mi się nawet podoba.

Ta płyta MSI to jest ta z kiepską sekcja zasilania czy inna?

Odnośnie obudowy. W reactorze powiedzieli, że ta obudowa (Brutus) może nie pomieścić chłodzenia (gdy kiedyś będę robił OC). To prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest droższa płyta z lepszą sekcją od wersji G43, aczkolwiek i tak gorszą niż w ASRocku P67 Pro3.

Co do chłodzeń - nie pomieści tylko tych największych, te typowe w stylu np. SilentiumPC Fortis czy Zalman CNPS10X Performa wejdą. Na pewno CM 310 nie ma więcej miejsca na chłodzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej co podałem masz sekcję 5+2, w tamtej 4+2. Szału nie ma, ale w granice 4.2-4.5 GHz procek powinien pójść. W sumie to przyzwoity wynik, a że 3570k jest zegar w zegar trochę wydajniejszy od i5 2500k, to wyniki po OC obu procków będą zbliżone (mimo, że 2500k pewnie podkręci się na P67 PRO3 trochę lepiej). Generalnie ja wychodzę z założenia, że te 200-300 MHz to różnica praktycznie żadna, ale z drugiej strony zestaw na 3570k wychodzi około 150 zł drożej, więc sens jego kupna jest tak naprawdę średni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie - kupując w morelach - wymienię procesor tak jak planowałem na Core i5 2500k i płytę na AsRocka P67 PRO3 (B3) i powinno wyjść jeszcze taniej. Mógłbym wtedy wypełnić lukę monitorem przykładowo kiedyś ktoś polecał:

http://www.morele.net/monitor-led-lg-ips225v-bn-425476

Pytanie odnośnie grafiki: Asus vs Gigabyte? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałbym przy Gigabyte, który jest zauważalnie tańszy, a chłodzenie ma o podobnej wydajności.

Możesz też rozważyć HD 7950, która ma podobną wydajność, ale lepiej się podkręca - http://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-hd-7950-3gb-ddr5-384-bit-11196-01-40g-478714

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zostanę przy nVidii, bo ktoś mi powiedział że "CUDA zdziała cuda" he,he.

Zamieniłem tylko RAM na tańsze i polskie, żebym mógł wrzucić parę bajerów. Po uwzględnieniu zniżki wychodzi 3867zł.

http://www.morele.ne...ry/info/Rs4qhr/

A więc żeby być pewnym - czy jest ok? smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAM zmień na CL9, bo CL11 to trochę dużo. W sumie można wziąć nawet w 1 kości, bo wychodzi taniej - http://www.morele.net/pamiec-good-ram-gr1333d364l9-8g-429828 . CUDA to trochę przereklamowany bajer, ale w sumie 660 Ti to też dobry wybór, więc namawiać do Radka specjalnie nie będę. Reszta zestawu jest ok na moje oko ;)

Wklep sobie kod przy opcjach płatności -W3FHN58JFW - to za złożenie zapłacisz 1 zł, a wysyłkę masz za free.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć jest bardzo przydatne w renderingu 3D. Jako przykład podał:

Na jednym monitorze sobie biorę bryłe i ją modeluje, a na drugim mam już zrenderowaby w czasie rzeczywistym, oteksturowany itd gotowy efekt, nie obciążając przy tym procesora co przekłada się na wydajność :)

(mogłem coś przekręcić hehe)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa na szybko.

Ostatecznie kupie w Vobisie (dali mi wyjątkowo niską cenę), tylko zrobili mi pranie mózgu od nośnie myszki.

Polecana na tym forum A4Tech X-760 White - ponoć to nic tylko "zwykła myszka" i że dużo lepsza jest laserowa.

chciałbym zweryfikować te dane :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...