Jump to content
yojc

Karty graficzne

Recommended Posts

I zapewnia, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musisz kartę odpowiednio nakarmić, co wymaga optymalizacji pod konkretną architekturę. Dlatego zresztą karty AMD lepiej czują się w DX12 i Vulkanie, niż w DX11.

W przypadku NVIDII sterownik odwala naprawdę dużo roboty w grach - odpowiednio tnie dane, robi wstępną obróbkę, rozdziela dane między odpowiednie jednostki itp. W przypadku AMD wygląda to nieco inaczej - np. rozdzielanie zadań jest robione na poziomie karty, nie na poziomie sterownika.

Edited by Sevard

Nowe sterowniki AMD popsuły kompatybilność z częścią starszych tytułów (np. Wiedźmin 1 nie działa) i AMD nie ma w ogóle w planach tego naprawiać.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/7na5ws/amd_is_unlikely_to_devote_any_valuable/

Oficjalnie AMD zaprzeczyło doniesieniom, że błąd nie zostanie poprawiony - prace nad łatką trwają.

Wszystkim życzącym, aby "te kryptowaluty na głupią twarz się wywróciły" przypominam, że ze spadkiem ceny łączy się łatwiejsze "kopanie", stąd ponownie są braki na rynku kart graficznych. W ramach ciekawostki powiem, że kumpel na przełomie listopad/październik kupował komputer z 1080 Ti, bodaj najbardziej wypasiona wersja (AMP Extreme Core) za 2750 na esc.pl, a teraz ceny 1080Ti zaczynają się od ~4200. Zabawniejszy jest jednak fakt, że nawet taka karta nie pozwala na granie w PUBG ze stałymi 60FPS-ami przy FullHD.

Jak się przewrócą odpowiednio mocno, to nie będzie już czego kopać, co wyszłoby wszystkim na dobre (a nadzieja jest po tym jak ostatnio BTC oberwał). Pomijając już nawet ceny kart, to ilość prądu, która się marnuje przez ten szał, jest przerażająca.

Edited by Sevard
  • Upvote 1

Zanim producenci odbudują zapasy kart, to jednak chwila musi minąć. Dodatkowo szał na kryptowaluty jeszcze się nie skończył - sporo osób ma nadzieję, że to przejściowe problemy i biorąc pod uwagę to, że podobne spadki miały miejsce w podobnym okresie w ostatnich paru latach, to niestety mogą mieć rację.

Kupiłem GTX 1050 2 gb bo nie miałem w sumie innej opcji, załączyłem dwie gry: ETS2 i Rocket Leaque...i jakoś tak dziwnie się gra ;D Gry tak jakby są szybsze,ETS2 wręcz płynie, RL wydaje się dużo szybsze. Poprzednio miałem Radka R5 250x . W ostatnich miesiącach życia tej karty, gry chodziły tak jakby ociężale, i tnęły,ale nie pamiętam czy na początku te gry też tak śmigały ,bo mogło tak być, wiem że jak karta zaczęła się przegrzewać, to zaraz gorzej się grało. Nie wiem czy to błąd nowej karty , czy po prostu karta jest dużo szybsza, to te gry wyciągają te 60 FPS ;D Bekę z tego mam, bo kurde ciężko się przyzwyczaić.

Ja również wyczekuję jakiś ciekawych cen kart. Jestem przed zakupem nowych podzespołów ale wydaje mi się, że lepiej w moim przypadku kupić podzespoły a kartę zostawić tą którą mam (GTX 760) i "przeżyć" do czasu pojawienia się kart w przyzwoitej cenie.