Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

yojc

Karty graficzne

Polecane posty

Co robić, Panowie co robić? Byłem już zdecydowany na RX 480 8 GB ale na horyzoncie już "płyną" karty z Vegą. Miałem kupić kartę po Świętach jak ceny się uspokoją. Reszta platformy będzie już zależeć od tego jak wyjdzie RYZEN i co będzie oferował i w jakich pieniążkach. Jak nie to będzie Intel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Vedze i Volcie ja akurat rewolucji się spodziewam.

Swoją drogą NVIDIA też coś szykuje na CES, ale nie za bardzo chwalili się co dokładnie. Wiadomo zapowiedzi można zmieścić w jednym zdaniu z ich strony:

Cytuj

See the industry's most exciting tech unveilings in artificial intelligence (AI), self-driving cars, and gaming.

http://www.nvidia.com/object/ces-2017.html

Mam nadzieję, że przyspieszyli Voltę, ale obawiam się, że zapowiedzą tylko GTXa 1080Ti.

[edit]

Byłbym zapomniał - drugi licznik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony NVIDII - jak na razie nie było słowa o GTXie 1080Ti. Z ciekawych rzeczy zaprezentowano tylko nową konsolę z bardzo brzydkim padem.

Ze strony AMD - o Vedze wiadomo tyle, że jest to zupełnie nowa architektura i mniej więcej zdradzono jakich zmian dokonano. Niestety ani słowa o tym kiedy można się spodziewać nowych kart poza "later this year". Wydajność również jest zagadką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MS wypuścił w świat źródła swojego kompilatora shaderów dla DirectXa. Obsługuje on już nawet kilka rzeczy, które mają wejść w SM 6.0 - LLVM oraz Wave intrinsics. Powinno to nieco ułatwić twórcom pisanie gier w DX12, ale pozwala również na przeportowanie DirectXa na inne platformy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zła wiadomość do ludzi, którzy chcą odzyskać część kasy zainwestowanej w karty NVIDII poprzez odsprzedaż dołączonych tytułów. Od teraz już się tak nie da. By odebrać klucz trzeba użyć GFE na komputerze, do którego podłączona jest karta biorąca udział w promocji.

http://www.guru3d.com/news-story/nvidia-prevents-reselling-bundled-games-by-forcing-geforce-experience.html

Jestem ciekaw kiedy GFE trafii na blacklisty programów anti-malware jako PUP...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 lutego o 19:30 naszego czasu na GDC AMD planuje sesję Capsaicin & Cream z podtytułem GDC 2017: Summer of Radeon Sneak Peek. W zeszłym roku na podobnej sesji (nazwanej Capsaicin) zaprezentowano Polarisy. Teraz najpewniej czas na Vegę. Livestream i info o evencie tu.

Również 28 lutego NVIDIA planuje tajemniczy event GeForce GTX gaming celebration. Niestety nie będzie on transmitowany (a przynajmniej nie ma jeszcze o tym informacji).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (w sumie w przypadku NVIDII to już dzisiaj naszego czasu) odbyły się dwie ważne konferencje na GDC.

AMD po raz kolejny zapowiedziało VEGĘ - w sumie niczego nowego z punktu widzenia graczy się nie dowiedzieliśmy, Nawet slajdów za bardzo nie było, ale tu na szczęście NVIDIA wykonała robotę za dwóch, więc ludzie będą mogli ponarzekać na te slajdy, jak będą chcieli, tylko tym razem na inną fimę. :D

NVIDIA pokazała slajdy, między innymi przedstawiające zasady pracy pamięci w Pascalach (tak jakby Maxwell robił coś inaczej) i zaprezentowała nową kartę GTXa 1080Ti. Co jednak istotniejsze dla normalnego użytkownika - zapowiedziała również cięcia cen GTXów 1080 o $100, które powinny pociągnąć za sobą cięcia cen GTXów 1070 (TPU twierdzi, że NVIDIA potwierdziła obniżkę tego modelu do $349). Zapowiedziane są również nowe wersje GTXów 1080 i 1060 z szybszymi pamięciami - o nich na razie wiele nie wiadomo, poza tym, że mają być.

Jak ktoś chce wiedzieć więcej, to na każdym portalu można znaleźć relacje z tych prezentacji.

[edit]

Nawet maila od NVIDII dostałem o GDC. Ciekawi mnie ten wykład - przecież async compute miało być śmieciową technologią, więc jak to tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2017 o 11:42, Sevard napisał:

Ciekawi mnie ten wykład - przecież async compute miało być śmieciową technologią, więc jak to tak?

Jak już zaimplementowali to jakieś tam zastosowanie musieli znaleźć :D

 

Po raz kolejny mamy zapowiedź (Vega) vs premierę (1080Ti)... trochę zaczynam tracić cierpliwość, bo czekam z zakupem drugiego GPU do do drugiego kompa. Patrząc na wydajność 1080Ti zastanawiam się czy jest po co czekać na Vegę (Voltę) - chyba tylko żeby ceny spadły. Recenzenci zastanawiają się dlaczego nV wypuszcza kartę w segmencie w którym konkuruje sama z sobą. IMHO właśnie po to żeby podobni mnie czekający przestali czekać na premierę Vegi. Jak AMD jeszcze trochę poczeka to może się nie doczekać :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, RoZy napisał:

Patrząc na wydajność 1080Ti zastanawiam się czy jest po co czekać na Vegę (Voltę) - chyba tylko żeby ceny spadły.

Volta będzie później niż Vega, więc trochę trudno je porównywać. Choć może to nie być takie oczywiste, jeśli AMD dalej będzie wydawać karty w takim "pośpiechu". ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, RoZy napisał:

Recenzenci zastanawiają się dlaczego nV wypuszcza kartę w segmencie w którym konkuruje sama z sobą. IMHO właśnie po to żeby podobni mnie czekający przestali czekać na premierę Vegi. Jak AMD jeszcze trochę poczeka to może się nie doczekać :/

A nad czym się tu zastanawiać? Na GTXie 1080 zarobili dosyć, teraz na tych samych ludziach zarobią drugie tyle na GTXach 1080Ti. Ludzie dziwią się jakby NVIDIA pierwszy raz robiła coś takiego...

Jak ktoś potrzebuje karty do 4K to i tak musi czekać. Wielkiego wyboru tu nie ma. Czy to będzie Vega, czy Volta, to już jest inna historia i inne pytanie. No chyba, że chce grać w 4K bez AA, wtedy rzeczywiście obecne karty dadzą sobie radę, tylko bez tego to tak, jakby grać w 1080p z AA.

A AMD się doczeka, bo się wycwanili - nie mierzą już w rynek graczy, tylko podobnie jak NVIDIA w rynek pro. Inny klient, inne wymagania i inne zasady. A że AMD klientów na Vegę już ma, to mogą sobie pozwolić na wydanie karty w pierwotnie ogłoszonym terminie, czyli pierwsza połowa 2017. Trochę szkoda, bo liczyłem na to, że jednak uda im się wyrobić wcześniej, no ale cóż.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMD poprosiło o review swoich patchy do jądra Linuksa oraz Mesy dodających wsparcie dla Vegi 10. W sumie jest to na razie 100 patchy do jądra i 140 do Mesy. Jeśli te patche przejdą review, to powinny one trafić do jądra 4.12 oraz Mesy 17.1 (planowana na połowę kwietnia), czyli jest szansa na to, że Linux będzie w pełni wspierany od premiery Vegi. Zmiany są "nieco" większe niż się spodziewałem. To nie jest kolejne GCN, to coś innego.

https://lists.freedesktop.org/archives/amd-gfx/2017-March/006525.html

https://lists.freedesktop.org/archives/mesa-dev/2017-March/148795.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kilku ostatnich tygodniach Tom's Hardware zrobiło porównania kilku popularnych GTXów 1060 i RXów 480. Niestety nie zrobiło porównania między samymi GTXami, a RXami, więc te porównania odpowiadają tylko na pytania którego GTXa/RXa wybrać, a nie czy wybrać GTXa, czy RXa. No, ale do rzeczy.

Z przetestowanych GTXów fajnie wypadają modele od MSI oraz Gigabyte'a. Pozostałe modele nie są w stanie utrzymać taktowań na stabilnych poziomach, co moim zdaniem je skreśla (patrz tematy o nagłych spadkach FPSów na GTXach 1060 w sieci). Zaskakująco dobrze wypadła wersja FE po ustawieniu wentylatorów na maksimum i jeśli komuś nie przeskadza hałas/chce zamontować na karcie inne chłodzenie, to jest to naprawdę ciekawa opcja.

Z RXów najlepiej wypada model od MSI, niestety zabrakło w szczegółowym porównaniu modelu od XFX. Fajnie wypada również HIS, ale jak się okazuje - HIS zupełnie olał normy ATX i z tego powodu trudno te karty polecić. Pozostałem RXy nie trzymają taktowań, co jak dla mnie je skreśla (patrz wyżej).

Parę z pozostałych kart dałoby się pewnie nieco poprawić bawiąc się krzywymi pracy wentylatorów, power limitem itp. ale to nie zostało uwzględnione w testach, więc trudno stwierdzić jak by się to skończyło.

http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-1060-graphics-card-roundup,4724.html

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-rx-480-graphics-card-roundup,4962.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ponoć niedobrego dzieje się z kartami AMD serii 400 po najnowszej aktualizacji sterowników, sporo płaczu na forach można znaleźć. Ja się na tym nie za dobrze znam, więc nie do końca wiem, o co ten cały ambaras. Mój RX 470 nie zdradza żadnych niepokojących objawów. Ktoś zorientowany o co się rozchodzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa o 17.4.2? Jeśli tak, to ja w internetach widzę trzy rodzaje problemów:

1. Problemy w niektórych grach. Większość z nich da się rozwiązać przez podmienienie plików w sterowniku, więc nie wydaje się, żeby karty w jakikolwiek sposób ucierpiały.

2. Crashe i BSODy. Z tego co widzę, to w większości przypadków problemy rozwiązało użycie DDU. Ten driver dodaje wsparcie dla WDDM 2.2, więc teoretycznie pozostałości po poprzednim sterowniku mogą bardzo mocno namieszać. Z tego też powodu tu czysta instalacja jest bardzo mocno wskazana.

3. Na niektórych kartach zegary skaczą do bardzo dużych wartości. W przypadku AMD nie jest to niebezpieczne, ale może powodować crashe itp. W tym przypadku cofnięcie się do poprzedniego sterownika jest wskazane.

Niestety, ale wydaje mi się, że z tym sterownikiem AMD się nie popisało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaobserwowałem zwiększenie temperatur na rdzeniu GPU, porównałem 30 minutową grę League of Legends, zwykle temperatura nie przekraczała 56 stopni, dzisiaj zanotowałem 61, i nawet wentylatory zaczęły pracować na poziomie 798 RPM, gdzie zwykle nawet sie nie uruchamiały przy tej grze. Ciekawe jak to będzie wyglądało w najnowszym Tomb Raiderze (w tej grze uzyskałem najwyższą temperaturę GPU w historii). Namieszali z tym sterownikiem dość konkretnie, i ponoć nawet czysta instalacja niewiele daje.

edit:

z wentylatorami też coś sie niepokojącego dzieje, obroty skaczą strasznie od 0 do 1200 RPM w ciagu kilku sekund.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatury to nie musi to być nic złego (przynajmniej tak długo jak ta temperatura nie idzie jakoś w kosmos). Trzeba by było sprawdzić, czy wydajność się nie zmieniła. Możliwe, że po prostu poprawili użycie GPU i karta obrabia nieco więcej niż wcześniej. Tu by trzeba było sprawdzić, czy frame time się nie pozmieniał.

Co do wentylatorów - karty z pólpasywnym chłodzeniem tak mają. Jeśli ich temperatura utrzymuje się na styku, gdzie załączają się i wyłączają wentylatory, to obroty tak skaczą. Rozwiązaniem jest poprawienie krzywej pracy wentylatorów, tak, żeby zaraz po załączeniu pracowały mniej agresywnie. Zwiększy to nieco temperaturę (co przy kartach i tak nie jest dużym problemem), a powinno uciszyć nieco wentylatory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!
Trochę pewnie przyofftopuję, ale że nie znalazłam nigdzie tematu dyskusji o laptopach, to tutaj się podepnę. Tym bardziej, że sprawa dotyczy bardziej GPU niż ogólnie notebooka.

Mianowicie - może mi ktoś wytłumaczyć, co takiego stało się na rynku że laptopy z 960m podskoczyły z półki cenowej ok. 3k do prawie 4k?
W zeszłym roku szukałem notebooka dla znajomego w okolicach trzech tysięcy (padło na tego: http://www.x-kom.pl/p/285026-notebook-laptop-156-lenovo-y700-15-i5-6300hq-8gb-1000-gtx960m.html) i dobrze pamiętam, że wtedy kosztował właśnie te trzy tysie.

Pomijam już kwestie dostępności, ale wydaje mi się, że z czasem ceny powinny spadać, a nie rosnąć (podatek od nowości itp.) Obecnie, pomimo premiery karty 1050 bez Ti, nie dość że nie zastąpiła ona poczciwej 960-ki, to jest jeszcze montowana w sporo droższych modelach!
Sam właśnie chciałem sobie sprawić podobny laptop w podobnej co znajomy cenie i konfiguracji, ale pozostając przy tej samej kwocie musiałbym zejść do 950m, albo dopłacić ok. 20% do 960m.

Ktoś mógłby mi wytłumaczyć skąd takie zawirowania na rynku mobilnych komputerów?
Przy okazji, jakby ktoś chciał pomóc, to zapraszam do tematu:

http://forum.cdaction.pl/topic/297933-laptop-głównie-do-gier-za-ok-3000-zł/


PS
Mobilnych Polarisów jak nie było, tak dalej nie ma? Z racji budżetu interesował by mnie najbardziej RX 460.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem wzrostu cen jak to zwykle bywa jest znaczny wzrost przelicznika dolar-złotówka. Rynek zawsze działa z lekkim opóźnieniem (zapasy magazynowe) dlatego w tej chwili odczuwamy na rynku ten najwyższy kurs, który miał miejsce 2-3 miesiące temu (od tamtej pory dolar trochę spadł). Generalnie jak porównasz sobie kurs NBP z zeszłego roku z tym co mamy teraz to akurat wyjdzie Ci te kilkanaście procent wzrostu. Nic się na to nie poradzi niestety, trzeba by czekać aż ceny się trochę ustabilizują na niższym poziomie niż obecnie. Generalnie elektronika drożeje w szybkim tempie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też w Alienware, ale tylko na wybranych rynkach, no i to zdecydowanie nie ta półka cenowa.

A ceny są jakie są, bo na rynku notebooków pod gry jest monopol zarówno jeśli chodzi o procki, jak i GPU - Intel + NVIDIA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...