Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pzkw VIb

Pytania do redakcji cz. 6 [archiwum]

Polecane posty

Drogo moderatorze, jeśli ów post narusza, którys z regulaminów to proszę o jego usuniecie, a nie wystawianie mi od razu warna...

Otóż w ostatnim numerze zaprzyjaźnionego z wami pisma PC -format wyczytałem, ze samo ściąganie plików z sieci przestępstwem nie jest, jest nim tylko ich rozpowszechnianie.. Nie wiem za bardzo, co o tym myśleć.. czyli ściąganie pirackich plików w p2p jest nielegalne, bo sciagajac jednocześnie wysylamy dane, ale juz sciagniecie tego samego pliku przez np. ftp. jest wporzadku?? zresztą w artykule podany jest sposob jak mozna legalnie ściągać (przez poczte internetowa).

W związku z tym chcialem sie zapytać czy w cda można sie spodziewać jakiegoś felietonu na temat piractwa (co nim jest a co nie)??

O ile wiem, wedle polskiego prawa przestepstwem jest wlasnie udostepnianie spiraconych tresci, a nie samo pobieranie ich.

Oraz uzytkowanie. Zatem jesli sciagniesz gre X z torrenta ale jej nie zainstalujesz, to teoretycznie jestes czysty. Ale jak zainstalujesz albo przeslesz kumplowi - kicha.

Naturalnie jesli wpadnie policja i bedziesz mial z 300 kompaktow z piratami to tlumaczenie sie "ja tylko sciagalem ale nie uzywalem" moze sie spotkac z pewnym takim sceptycyzmem panow w niebieskim, szczegolnie zas po analizie rejestrow twego kompa. No chyba, ze tam bedzie czysciutko i legalnie. Wtedy beda zmuszeni chyba jednak ci uwierzyc.

Gry i programy pobrane z torrenta nieczęsto muszą być zcrackowane a więc następuje przywłaszczenie programu komputerowego na podstawie:

Kodeks Karny, Art. 287.

§ 1.  Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli zaś pobierasz programy/gry/muzyke/filmy etc. za pomocą programów p2p dopuszczasz się paserstwa tj. nabywasz i pomagasz do ich zbycia co ma swoje odzwierciedlenie w:

Kodeks Karny, Art. 291.

§ 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.



Art. 292.

§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawcapodlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.



Art. 293.

§ 1. Przepisy art. 291 i 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego.

§ 2. Sąd może orzec przepadek rzeczy określonej w § 1 oraz w art. 291 i 292, chociażby nie stanowiła ona własności sprawcy.

Pozdrawiam...

P.S Chętnie pomogę w innych kwestiach natury prawnej jako, że studiuję Prawo :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już przeskoczyliście do tematu o piractwie, to także chciał bym zadać jedno pytanko:

Czy ściąganie seriali - Zgranych z TV [tak zwanych TVRipów] także jest nielegalne? Gdzieś czytałem że jest dozwolone, ale tylko z telewizji OGÓLNODOSTĘPNYCH, a nie np. z kodowanych typu HBO czy Canal +

[i sorki za OT]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że piracenie jest be, ale kiedyś przeczytałem coś ciekawego.

Pisało tam że można ściągać muzyke i filmy przez P2M i używać tego i częściowo nie łamiesz prawa tzn. że policja ci nic nie zrobi ale firma którą okradłeś może skorzystać z innego kodesksu(nie pamiętam nazwy ani jednego ani drugiego) i cie oskarżyć, ale jaka firma będzie pokoleji oskarżać każdego użytkownika P2M. Smuggler co o tym sądzisz??

I czy to prawda że według polskiego prawa pliki muzyczne np.mp3 i audio-wizualne(czy jakoś tak) np.avi to nie są tak samo traktowane jak programy i gry??

EDIT:

Już wiem jest to napisane na www.gazetaprawna.pl ale artykuł już nie jest dostępny za darmo niestety:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi czy zawsze odpowiadał na listy w AR dzieki za odpowiedź

Ja mam jeszcze dwa pytania:

1.Do pana Lenca czy sam się nauczył tak rysować czy ktoś go wyszkolił?

2.Pytanie Czy ktoś z redakcji jest z Małopolski?

Nie pisz dwóch postów jeden po drugim, używaj przycisku "zmień" - Pzkw

ok przepraszam nie wiedziałem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smug, w którymś z numerów CDA opisywałeś swe pierwsze spotkanie z planszowymi grami RPG, które miało miejsce wg. twoich słów na konwencie fantastyki w roku 1986 - czy był to może POLCON 86, organizowany przez kolegów ze Śląskiego Klubu Fantastyki na terenie parku w Chorzowie ? Pytam ponieważ przeglądając swe archiwum trafiłem na program konwentu i w spisie uczestników z KS SFERA widzę wymienionego "Generała" (Dębski, Drzewiński, Ziemiański - niezła ekipa nota bene), a Ciebie jakoś nie? Pamietasz "Kosmiczny Test" emitowany dawno temu w TVP :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamietam jak na owym POLCONIE Robert Szmidt miał wygłosić prelekcję na temat twórczości R.E.Howarda i ktoś na tablicy informującej o czasie i miejscu prelekcji w tekście brzmiącym "znany conanista Robert Szmidt" skreślił pierwszą literke drugiego słowa, taki epizod odnośnie życia fandomu w owych szczęśliwych czasach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamietam jak na owym POLCONIE Robert Szmidt miał wygłosić prelekcję na temat twórczości R.E.Howarda i ktoś na tablicy informującej o czasie i miejscu prelekcji w tekście brzmiącym "znany conanista Robert Szmidt" skreślił pierwszą literke drugiego słowa, taki epizod odnośnie życia fandomu w owych szczęśliwych czasach.

EGM, jak znam zycie to musial byc EGM :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można liczyć (właściwie to czas nie gra roli) na recenzję gry rFactor ? Niedawno właśnie wyszła w wersji pudełkowej, wcześniej była tylko do ściągnięcia z neta (oczywiście po zapłaceniu). Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to produkcja niszowa (tylko dla maniaków realistycznych wyścigów), ale chętnie zobaczyłbym jej recenzję w CDA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można liczyć (właściwie to czas nie gra roli) na recenzję gry rFactor ? Niedawno właśnie wyszła w wersji pudełkowej, wcześniej była tylko do ściągnięcia z neta (oczywiście po zapłaceniu). Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to produkcja niszowa (tylko dla maniaków realistycznych wyścigów), ale chętnie zobaczyłbym jej recenzję w CDA.

Mozna, w nastepnym (nie tym, co bedzie) CDA

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy do numeru styczniowego/lutowego dacie demo Wiedzmina ?

Ogólnie nie wiem co się dzieje. Nie mogą tych dem lepiej kompresować? [oczywiście twórcy, nie mam pretensji do redakcji CDA] Niedawno demko Crysisa 1.7 GB, a teraz demo Wiedźmina ma ponad 2 GB !!

To już przesada...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...