Jump to content
Heriss

Android - kilka pytań

Recommended Posts

Witam. Od niedawna zastanawiam się nad zakupieniem smartfona z systemem Android. Jednakże słyszałem o nowej polityce prywatności jaką wprowadziło Google. Wobec tego mam kilka pytań:

1.Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w jakim stopniu Google i Android ingerują w naszą prywatność?

2.Czy Android kontroluje każdą moją działalność na smartfonie jak np. wiedza z kim piszę wiadomości, z kim rozmawiam itp. czy tyczy się to tylko tego co robie w internecie ?

3. W jaki sposób skutecznie chronić swoją prywatność korzystając ze smartfona ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

1. Android w żaden sposób nie ingeruje w prywatność, natomiast połączenie go z kontem Google (co tak naprawdę jest praktycznie nieuniknione) zwiększa "ingerencje". Chodzi tutaj głównie o politykę Google, tak więc logując się za pomocą ich konta korzystasz już z nowej polityki prywatności na, którą przystałeś. Sam Android nie ma tutaj nic do rzeczy. Interpretacje nowej polityki zostawię każdemu z osobna, gdyż opinii na ten temat jest wiele.

2. Android nic nie kontroluje, natomiast proponuję poczytać o Carrier IQ.

3. Odciąć go od internetu (przy czym nigdy nie podłączyć go z powrotem, gdyż zapisane informacje mogą zostać od razu wysłane). Oczywiście mija się to z celem, gdyż smartphone'a kupuje się również po to by korzystać z internetu. Starać się szyfrować pliki itp.

Link to comment
Share on other sites

Może nie powinienem się wyrażać, bo w tym temacie wiem niewiele. Ale, w androidzie ( jak w prawie każdym mobilnym os) istnieje backdoor, czyli tylne drzwi przez które google może np. usunąć aplikacje nielegalną itp. Poza tym każdy mobilny os (wg. moich informacji) zbiera i wysyła dane o położeniu do swego stwórcy. Nie wiem czy można się przed tym bronić i jak sprawa wygląda przy smsach i połączeniach. Mogę jeszcze powiedzieć, że producenci systemów mobilnych zberają informacje, żeby "rzekomo" doskonalić swój system. Ale to wszystko to nie wina nowej polityki google, bo z tego co wiem android działał jak szpieg wcześniej, a ta polityka ze starej rozbitej do poszczególnych usług została poskładana w jedną "nową". Jak masz jakieś wątpliwości to ją przeczytaj bo to ważne wiedzieć co akceptujesz

Na koniec chciałbym dodać, że niestety szpiegostwo jest główną cechą mobilnych systemów, a android (jako os) jest chyba najlepszym wyborem jeśli chodzi o multimedialność, chyba, że stać cię na iSprzęt gdzie robią dokładnie to samo tylko, że inaczej. Podsumowując jak chcesz iść z postęp to nie unikniesz natrętnych firm które będą chciały wiedzieć co robisz.

Jeżeli coś namieszałem to proszę o poprawę.

Edit. widzę, że nie jestem pierwszy, ale przynajmniej dorzuciłem swoje 3 grosze.

Edited by shift112
Link to comment
Share on other sites

Ale, w androidzie ( jak w prawie każdym mobilnym os) istnieje backdoor, czyli tylne drzwi przez które google może np. usunąć aplikacje nielegalną itp.

Backdoor występuje w praktycznie każdym oprogramowaniu zarówno komputerowym jak i komórkowym kończąc na systemach stosowanych w np. najnowszych piekarnikach indukcyjnych z dotykowymi wyświetlaczami. Zazwyczaj zostawiają go twórcy softu by ułatwić sobie życie jak coś się posypie.

Poza tym każdy mobilny os (wg. moich informacji) zbiera i wysyła dane o położeniu do swego stwórcy.

Każde urządzenie posiadające moduł GPS zbiera te informacje do późniejszego szybszego odnalezienia fixa. Owszem była afera z tym iż dane były wysyłane do Google, ale nawet nie korzystając z GPS'a informacje można pozyskać na podstawie BTS'a. Rada? Nie korzystać z internetu na urządzeniach mobilnych,

z tego co wiem android działał jak szpieg wcześniej

Nie do końca. Poczytaj o Carrier IQ.

Link to comment
Share on other sites

Nie każdy. Zależy to głównie od operatora sieci komórkowej. Po kupnie urządzenia w bardzo łatwy sposób można się dowiedzieć czy posiadasz Carrier IQ. Można go usunąć w darmowy sposób poprzez zmianę softu na nieoficjalny (lub taki bez Carrier IQ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...