Jump to content
Heriss

Android - kilka pytań

Recommended Posts

Witam. Od niedawna zastanawiam się nad zakupieniem smartfona z systemem Android. Jednakże słyszałem o nowej polityce prywatności jaką wprowadziło Google. Wobec tego mam kilka pytań:

1.Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w jakim stopniu Google i Android ingerują w naszą prywatność?

2.Czy Android kontroluje każdą moją działalność na smartfonie jak np. wiedza z kim piszę wiadomości, z kim rozmawiam itp. czy tyczy się to tylko tego co robie w internecie ?

3. W jaki sposób skutecznie chronić swoją prywatność korzystając ze smartfona ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

1. Android w żaden sposób nie ingeruje w prywatność, natomiast połączenie go z kontem Google (co tak naprawdę jest praktycznie nieuniknione) zwiększa "ingerencje". Chodzi tutaj głównie o politykę Google, tak więc logując się za pomocą ich konta korzystasz już z nowej polityki prywatności na, którą przystałeś. Sam Android nie ma tutaj nic do rzeczy. Interpretacje nowej polityki zostawię każdemu z osobna, gdyż opinii na ten temat jest wiele.

2. Android nic nie kontroluje, natomiast proponuję poczytać o Carrier IQ.

3. Odciąć go od internetu (przy czym nigdy nie podłączyć go z powrotem, gdyż zapisane informacje mogą zostać od razu wysłane). Oczywiście mija się to z celem, gdyż smartphone'a kupuje się również po to by korzystać z internetu. Starać się szyfrować pliki itp.

Może nie powinienem się wyrażać, bo w tym temacie wiem niewiele. Ale, w androidzie ( jak w prawie każdym mobilnym os) istnieje backdoor, czyli tylne drzwi przez które google może np. usunąć aplikacje nielegalną itp. Poza tym każdy mobilny os (wg. moich informacji) zbiera i wysyła dane o położeniu do swego stwórcy. Nie wiem czy można się przed tym bronić i jak sprawa wygląda przy smsach i połączeniach. Mogę jeszcze powiedzieć, że producenci systemów mobilnych zberają informacje, żeby "rzekomo" doskonalić swój system. Ale to wszystko to nie wina nowej polityki google, bo z tego co wiem android działał jak szpieg wcześniej, a ta polityka ze starej rozbitej do poszczególnych usług została poskładana w jedną "nową". Jak masz jakieś wątpliwości to ją przeczytaj bo to ważne wiedzieć co akceptujesz

Na koniec chciałbym dodać, że niestety szpiegostwo jest główną cechą mobilnych systemów, a android (jako os) jest chyba najlepszym wyborem jeśli chodzi o multimedialność, chyba, że stać cię na iSprzęt gdzie robią dokładnie to samo tylko, że inaczej. Podsumowując jak chcesz iść z postęp to nie unikniesz natrętnych firm które będą chciały wiedzieć co robisz.

Jeżeli coś namieszałem to proszę o poprawę.

Edit. widzę, że nie jestem pierwszy, ale przynajmniej dorzuciłem swoje 3 grosze.

Edited by shift112

Ale, w androidzie ( jak w prawie każdym mobilnym os) istnieje backdoor, czyli tylne drzwi przez które google może np. usunąć aplikacje nielegalną itp.

Backdoor występuje w praktycznie każdym oprogramowaniu zarówno komputerowym jak i komórkowym kończąc na systemach stosowanych w np. najnowszych piekarnikach indukcyjnych z dotykowymi wyświetlaczami. Zazwyczaj zostawiają go twórcy softu by ułatwić sobie życie jak coś się posypie.

Poza tym każdy mobilny os (wg. moich informacji) zbiera i wysyła dane o położeniu do swego stwórcy.

Każde urządzenie posiadające moduł GPS zbiera te informacje do późniejszego szybszego odnalezienia fixa. Owszem była afera z tym iż dane były wysyłane do Google, ale nawet nie korzystając z GPS'a informacje można pozyskać na podstawie BTS'a. Rada? Nie korzystać z internetu na urządzeniach mobilnych,

z tego co wiem android działał jak szpieg wcześniej

Nie do końca. Poczytaj o Carrier IQ.

Nie każdy. Zależy to głównie od operatora sieci komórkowej. Po kupnie urządzenia w bardzo łatwy sposób można się dowiedzieć czy posiadasz Carrier IQ. Można go usunąć w darmowy sposób poprzez zmianę softu na nieoficjalny (lub taki bez Carrier IQ).