Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kiyoshi15

Problem z...grafiką?

Polecane posty

Screeny poniżej.

Problem pojawił się dość niedawno. Na początku kropki szalejące po ekranie w czasie gry (screen 1,3). Co jakiś czas przestawało. Potem filmiki na YT zaczęły śnieżyć (screen 2). Z czasem w grach coraz gorzej - rozciągające się tekstury (screen 1), a czasem nachodzące na inne, migające cholernie (screen 4) i w niektórych momentach pojawiająca się "szachownica" (screen 3) lub zaciemnione jakieś obszary gry (screen 3).

Zauważyłem także, że nowsze i bardziej wymagające sprzętowo produkcje mają więcej problemów, rozjechanych tekstur, zacinają się (dźwięk także), np. Metro 2033, Dead Rising 2, Skyrim czy Bionic Commando. Wcześniej to się nie zdarzało.

Starsze, stare, jak Soul Reaver, I-Ninja czy TH:American Wasteland "tylko" śnieżą, czasem coś tam pomiga. Czasem też podczas gry np. w Nail'd, przed rozpoczęciem wyścigu ekran staje się czarny, kilka razy zmienia się z szarego na czarny itd.itp., po czym wywala do pulpitu z informacją - (screen 5).

Nie mam pojęcia, skąd się to wzięło. Karta graficzna pada?

Tutaj chyba najistotniejsze wycinki z DxDiag -

Operating System: Windows 7 Home Premium 32-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1 (7601.win7sp1_gdr.111118-2330)

Processor: Intel® Core2 Duo CPU T6600 @ 2.20GHz (2 CPUs), ~2.2GHz

Memory: 4096MB RAM

Card name: NVIDIA GeForce GT 240M

DirectX Version: DirectX 11

Tak, zaktualizowałem sterowniki karty graficznej.

Screen 1:

http://img838.imageshack.us/img838/4791/de...01204142059.png

Screen 2:

http://img831.imageshack.us/img831/4161/problem2ak.png

Screen 3:

http://img28.imageshack.us/img28/8968/cras...04142240491.png

Screen 4:

http://img210.imageshack.us/img210/9679/de...01204142251.png

Screen 5:

http://img855.imageshack.us/img855/5445/problem3.png

( zrzuty wstawione za pomocą imageshack'a, ponieważ... "Użyta przestrzeń dostępna dla załączników - 4.16MB z 4.88MB" - gdy nie było wstawionego ani jednego : | )

Oho, a przed chwilą nawet w przeglądarce zaczęły mi kropeczki skakać... Źle się dzieje.

Proszę o pomoc !!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytuj poprzedzającego posta w całości. ~y

A, chciałbym dodać, że posiadam laptopa.

Nie mam zielonego pojęcia o zasilaczu. Szukałem przez jakieś 10 minut i nie znalazłem - ani modelu laptopa (we właściwościach Komputera jest tylko - Lenovo Win7 PC (baaardzo pomocne)), ani tym bardziej modelu(?) zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO - jeśli problem, nie jest "programowy" (przede wszystkim, chodzi mi o sterowniki) - powinieneś oddać lapka do serwisu.

Wszystko jedno, czy przyczyną takiego stanu rzeczy jest padająca grafika, czy jeszcze coś innego ("sprzętowego") - sam tego nie naprawisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zainstalować inną wersję sterowników (jeśli dostępna), sprawdzić, czy grafika ma odpowiednie chłodzenie (jeśli laptop nie jest na gwarancji i czujesz się na siłach) oraz pamięć RAM. Możesz też podać SMART dysku. Każde z tych elementów w teorii może powodować te objawy ale najbardziej prawdopodobne jest przegrzewanie lub uszkodzenie karty graficznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S.M.A.R.T. możesz sprawdzić np. za pomocą programów: HD Tune czy CrystalDiskInfo, a RAM przetestować programem Memtest86+ (trzy, cztery godziny, to imo minimum).

A jeśli chodzi o chłodzenie, to nie będę wnikał, co Helmud miał na myśli, niech sam Ci odpowie. ;)

Ja, w każdym razie - skoro, nawet nie potrafisz stwierdzić, jakiego masz laptopa - rozkręcania go, nie zalecam (przedmuchania, w sumie - też).

BTW, lapek jest na gwarancji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytuj poprzedzającego posta w całości. ~y

Okej, może poświęce się i przeprowadze te testy. Ale właściwie...co one dadzą?

Po prostu byłem zbyt leniwy. Było na odwrocie laptopa. Lenovo IdeaPad Y550.

A już kiedyś rozkręcałem go, żeby ręcznie wyczyścić wentylator.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale właściwie...co one dadzą?
Nic (oprócz tego, że być może namierzysz winnego), hehe. Dlatego, pisałem, iż - jeśli to problem - sprzętowy, trzeba będzie i tak oddać lapka do serwisu.

Skoro, jednak czyszczenie Ci nie straszne, to jeżeli problemem jest przegrzewanie, nic nie stoi na przeszkodzie abyś laptopa wyczyścił. Zatem, podaj temperatury pod obciążeniem (zobaczymy czy laptop się grzeje). Możesz, do tego użyć programu HWMonitor (do sprawdzenia temperatury samej karty, najlepiej imo skorzystać z GPU-Z).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screen z GPU-Z nie ten co potrzeba (powinien być z zakładki sensors). Jednakowoż, chyba nie ma, wielkiego sensu aby dawać go ponownie. Temperatury z HWM wystarczą, choć nie wiem czy są, rzeczywiście robione pod obciążeniem (w każdym razie, temp. karty jak na laptopa i to w stresie - niska).

Ale, skoro czyściłeś kompa i poprawy nie widać, pozostaje, raczej serwis.

Ja bym jeszcze spróbował, dokładnego przeinstalowania sterowników (albo - innych), do karty graficznej, a być może, nawet formata (w końcu, jeżeli nie masz już gwarancji, to imho, zanim zdecyduje się na płacenie serwisowi - trzeba spróbować wszystkiego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Owszem, temperatura procka może wydawać się wysoką. Jednakowoż, nawet na stacjonarnych komputerach 80 stopni (pod obciążeniem) na rdzeniach - często - nie jest powodem do paniki.

Co więcej, na niektórych laptopach, taka temperatura również w idle bywa normą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sesu testowac memtestem - to nie wina ramu ani hdd. Artefakty w 99% to wina karty graficznej. Zakladam ze lapka masz juz jakis czas. Patrzac po temperaturach - chyba nigdy go nie przedmuchiwales. Kup powietrze w sprayu i wyczysc kompa. Jak nie pomoze to tylko serwis ciebie uratuje. Albo go dokladnie wyczyszcza (w sesie rozkreca lapka) ... albo beda bawic sie z karta graficzna. Bo jezeli to nie wina kurzu to pewnie masz uszkodzony vram.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sesu testowac memtestem - to nie wina ramu ani hdd.

Skąd wiesz - właśnie próbuje to ustalić. Artefakty powstające przy uszkodzeniu dysku (a dokładniej przez wczytywanie tekstur znajdujących się na uszkodzonym obszarze HDD - wcale nie takie sporadyczne zjawisko) jak i przy uszkodzeniu RAM (wyjątkowo nieczęsto spotykane ale jednak) są możliwe. Poza tym, to laptop, nie wiem jaką ma grafikę ale jeśli zintegrowaną, to jego VRAM to może być po prostu RAM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GeForce 240M nie ma ramu sharowanego. A przy uszkodzeniu dysku... Gra pewnie nawet by sie nie wlaczyla. Kumam ze moze byc uszkodzone bardzo specyficzne miejsce na HDD... kazde to na ktorym alurat gry zapisuja sobie tekstury. Ale spora wiekszosc artefaktow to poprostu wina karty graficznej.

Wiec pierwszym krokiem powinno byc dokladne wyczyszczenie kompa. Poprawa wentylacji potrafi naprawde wiele zmienic - szczegolnie w lapkach ktore lubia sie zapychac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...