Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

yojc

Monitory, projektory

Polecane posty

iiyama na rynku polskim jest już od ładnych kilku lat a ich monitory zbierają pozytywne recenzje - więc w czym problem? Sam jestem też zadowolonym (chociaż i wybrednym) posiadaczem który nie tylko gra, ale i pracuje na tym monitorze, i to intensywnie.

W swoich kalkulacjach nie bierzesz pod uwagę tego, że monitor nie zastąpi nigdy kina, ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Tego nie da się przeliczyć w ten sposób, i tyle. Do kina chodzę jedynie na wybrane filmy, bo chcę zobaczyć je na wielkim ekranie, z olbrzymimi głośnikami i zgrają głąbów pikających komóreczkami naokoło, czy też spędzić czas z rodziną/przyjaciółmi POZA domem. Cała reszta filmów może spokojnie poczekać aż pojawi się na HBO albo na DVD. No i sam raczej omijam seanse 3D z wymienionych już wcześniej przyczyn.

Po co mi głębia kolorów w Battlefieldzie? Bo skoro mam na i pod biurkiem sprzęt za pare tysięcy, to fajnie jeśli gra nie tylko śmiga w 60 fps, ale też wygląda pięknie i w takich kolorach, jakie być powinny. W graniu nie pomoże, ale mile "oko łechta" bez rozpraszania uwagi i męczenia wzroku.

Tak więc wydanie dodatkowych 200 zł na lepszą matryce lub 3D jest dla mnie jasnym wyborem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli podsumowując:

lepiej wydać więcej na lepszy sprzęt bez 3D i cieszyć oko lepszym obrazem:)

A tak poza tematem:

Ciekawe czy 3D rozwinie się tak bardzo(w pozytywnym znaczeniu), że stanie się standardem w multimedialnej rozgrywce:)

Ja osobiście chciałbym tego doświadczyć:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ haamukuva - skoro pytasz: na Avatarze byłem w zwykłym kinie 3D Helios, a na Prometeusza poszedłem do IMAXa - ostatni raz w tym kinie byłem jeszcze za czasów podstawówki, czyli tak dawno temu, że wszystko zapomniałem. Rzeczywiście, różnica jest spora (większy ekran, lepszy efekt 3D itp.), ale to 3D nie WGNIOTŁO mnie w fotel (poza paroma scenami, a to za mało), a tego oczekiwałem. Widać 3D w obecnej formie (okulary) nie jest dobre i już. Ponadto domowy sprzęt, choćby i 100" nigdy nie dorówna IMAXowi. A skoro jemu nie dorówna, to znaczy, że nie warto sobie zawracać głowy czymś jeszcze gorszym.

Co do monitora - sam jestem grafikiem (wprawdzie dopiero się uczę, ale jestem na dobrej drodze) i mam iiyamę ProLite X2377HDS. Kolory - cudo! W porównaniu do Samsunga ze średniej półki o 3-4 klasy wyższa matryca. Kąty widzenia - świetne. Czerń - jak to LCD, cudów nie ma, ale przynajmniej jest równomiernie podświetlona matryca, oczywiście nie mierzyłem tego kalibratorem, bo jakieś minimalne odstępstwa z pewnością by były (to się zdarza w praktycznie każdych monitorach, nawet tych naprawdę drogich, tylko o ile u mnie są to odstępstwa rzędu 10-13%, czyli praktycznie niewidoczne, ale już coś, to w tych droższych będzie to kilka procent). Miałem jeszcze do wyboru monitor Della, praktycznie ta sama matryca, ale czas reakcji 8 ms, tutaj mam 5 ms. iiyama to dobra, japońska firma - ale czy taki koreański Samsung jest lepszy? A Dell? Być może, chociaż i tak wszystko jest produkowane w Chinach. Mając do wyboru Della, na którego sporo osób psioczyło (to w końcu półka cenowa do 1200 zł, czyli bez szału), wolałem wziąć iiyamę w podobnej cenie, ale z szybszym czasem reakcji i niemal identyczną (a może nawet odrobinę lepszą) matrycą.

Matryca to rzecz najważniejsza, a w tym przedziale cenowym plastik jest tej samej jakości. W dodatku jak wspomniałem, iiyama to dobra firma, na wspomniany monitor oferuje 3 lata gwarancji i ogółnie z ergonomii monitora jestem zadowolony. Ciut niestabilny, ale nie narzekam, ważne, że nic nie skrzypi i ładnie się prezentuje (z drugiej strony ma dość minimalistyczny design i matową podstawkę, co sobie cenię, bo te "piano black" okropnie się rysuje i brudzi). Monitor który obecnie mam jest dość uniwersalny, więc nadaje się zarówno do półprofesjonalnej grafiki (bardzo dobre kolory i kąty, niezły kontrast) jak i gier czy wideo (szybki czas reakcji). Dla grafików jeszcze lepszą są monitory na matrycy VA (jeszcze lepsze kolory i kontrast), ale z kolei bardzo długi czas reakcji odpada do zastosowań czysto multimedialnych. Ja nie mam ani środków, ani miejsca na dwa ekrany, więc wybrałem najbardziej "zdroworozsądkową" opcję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hamaakuva

To, że ma tuner, nic nie znaczy, ta sama taniocha, co bez tunera. Telewizory tylko niektóre mają dobre kąty widzenia, paradoksalnie kiedyś było mało z słabszymi.

Widziałem wiele 3D - kiedy ta technologia wchodziła do kin, widziałem 3D Sony, LG, nVidia 3D Vision, widziałem Avatara i pare innych produkcji w 3D.

Ostatnio sobie darowałem. Czemu?

Kiedy ta technologia wchodziła do IMAX'a, byłem na paru 30-minutowych filmach.

Wrażenia były niesamowite, naprawdę widziałem głębie 3D, przez cały czas.

A ból głowy... cóż, same okulary podczas seansu mi nie przeszkadzały, skupiałem się na obrazie.

Kiedy trochę później, poszedłem na Avatara... po prostu totalny badziew w porównaniu z wydanymi parę lat wcześniej filmikami.

Nigdzie tej głębi nie było.

Na innych filmach, zresztą też tak było.

A technologie LG, Sony... szkoda słów.

BTW, mój LG z tunerem już ma po prostu totalnie rozwalone podświetlenie matrycy, nierównomierne.

Dziwne, że akurat po gwarancji.

Prawda taka, że do tych monitorów idą matryce najgorszej klasy, byle na nich bad subpixeli nie było.

I zapewne spytasz się - czy widziałem dużo monitorów LG w sklepach.

Nie, co najwyżej dwa, bo nie chodzę do stacjonarnych sklepów, prawie w ogóle.

1. Horrendealnie wysokie ceny.

2. Niski wybór.

3. Mają klienta w głęboko w czterech literach.

Po tym, jak chciałem ostatnio kupić sprzęt AGD (Saturn - "Panieee, nam się nie opłaca z Wronek tej lodówki zamawiać, a na stanie nie mamy" (Poznański oddział, niezwykle daleko do Wronek). Morele.net - "Dzwoniliśmy i we Wronkach nie mają, zamówimy u Samsunga w Korei, za parę tygodni dojdzie". Do tego zaoszczędziłem sporo, kupując w morelach).

Ale już nie będę dłużej ot.

Zauważ też, że monitor, to niekoniecznie tylko zabawka.

@Prometheus

Dokładnie, a poza tym, zamiast kolejnych par okularów, można dokupić kalibrator, jeśli matryca jest dobra (tańsze e-ips'y też są dobre, nie tylko S-IPS'y za 3000zł - no, chyba, że komuś parę bad subpixeli nie przeszkadza, to ma elektronikę identyczną jak Apple LED Cinema, za... 1200zł, z aluminowym wykończeniem i rozdziałką 2560x1440) to po skalibrowaniu będzie jeszcze lepiej.

A Dell? Być może, chociaż i tak wszystko jest produkowane w Chinach

Rasista :P (nie rozróżniasz Chińczyków od Koreańczyków)

Matryce do Dell'ów, LG, Szajsungów, Apple LED Cinema Display, Crossoverów czy innych Hazro, pochodzą z Korei.

@Crom3ll

Bez przesady, S-IPS'y 27' 2560x1440, też strasznie tanie nie są. A EIZO o ile pamiętam, ma też parę modeli tańszych (>2000), tyle że z czasami reakcji większymi niż 30ms ;)

A propo, mnie rozwaliła wypowiedź z jakiegoś forum "Czy będę mógł komfortowo grać w sieciowe fps-y na telewizorze z opóźnieniem 200ms".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema,

znalazłem taki niezły monitor z funkcją tv: LG DM2350d-pz i stąd moje pytania:

1. Czy tryb 3D bardzo obciąży kartę graficzną(mam gf 9500gt).

2. Czy konwersja z 2D do 3D odbywa się bez użycia komputera.

3. Czy takie "sztuczne" 3D daje dobre efekty.

dzięki za odpowiedzi:)

Heh - bez obrazy ale powiem tak - dużo głupot tu czytam odnośnie tego sprzętu. Sam mam ten model i dziwie się takim opiniom. To bardzo dobry sprzęt. Co z tego, że matryca TN ? IPS tak na prawdę dla zwykłego użytkownika objawia się tylko kątami - a kto z Was ogląda TV lub prauje przed kompem pod kątem 178st ? heh - TN ma 170 st IPS 1780 heh ... straszna różnica. Co do przewagi ipsa nad TN względem kolorów to dla zwykłego śmiertelnika nie zajmującego się PANTONEM na codzien jest to praktycznie NIEZAUWAŻALNA różnica .. przy odpowiednim wyregulowaniu niedostrzegalna. Tak więc tym IPS nie ma się co podniecać ....

Wracając do DM2350D - mimo matrycy TN świetnie się spisuje zarówno jako monitor ( komputer czy konsola) - WAŻNE - MA BARDZO MAŁY INPUT LAG więc w mecze online gra się świetnie - i jako TV - śmiega wszystko. Nie rozumiem osób które twierdzą że nie widzą efektu 3D - kurde ludzie - włączcie sobie AVATARA 3D i powiedzcie że nie ma efektu 3D ech ....

Twoja karta spokojnie poradzi sobie z 3d - zainstaluj soft NVIDII 3D TV Play i siup. Co do konwersji to są to algorytmy wbudowane w TV i komputer nie ma tu nic do rzeczy. Co do 3D jak to nazwałeś "sztuczne" to przy konwersji nie jest ono aż tak dobre jak materiał źródłowy w 3D ale i tak wygląda fajnie.

Na podsumowanie powiem tak - 3D pasywne od LG jest na prawdę ok - bardzo tanie okulary ( ok 20zł) oraz brak Crosstalku (duchów) które są tak uciążliwe w aktywnej metodzie. Dodatkowo okulary leciutkie i na prawde nie powodują żadnego dyskomfortu * typu boląca głowa lub oczy. Teraz ten model jest w naprawde fajnej cenie i promocjach - ja kupiłem TU: http://www.torx.pl/p/16647/47486/23-3d-dm2350d-pz-led-lg-cinema-tv-3d-mpeg4-pilot-glosniki-4-pary-okularow-lg-3d-kabel-hdmi-monitory-z-tv-monitory.html z 4 parami okularów i jestem bardzo zadowolony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

A propos braku dyskomfortu...

Jak założyć takie okulary, przy np. Sennheiser HD380 Pro?

a kto z Was ogląda TV lub prauje przed kompem pod kątem 178st

Ja czasem, oglądam telewizję (gwoli ścisłości, nie na moim monitorze, a na telewizorze w salonie), będąc w zasadzie tylko trochę przed telewizorem (widzę cały jego bok), a na tych wszystkich LG, nie da się normalnie w dwie osoby oglądać (chyba, że ktoś siedzi 3m od 24' moniroka), czy choćby granie w co-op'a Uncharted 3 sprawia problem.

Co do przewagi ipsa nad TN względem kolorów to dla zwykłego śmiertelnika nie zajmującego się PANTONEM na codzien jest to praktycznie NIEZAUWAŻALNA różnica

To tak jakby twierdzić, że "dla zwykłej osoby, nie zajmującej się rajdami, czy nie jeżdżącej samochodem w podróże zagraniczne, nie ma różnicy między Fiatem 126p, a w miarę nowym BMW/Audi/co tam chcesz z wyższej półki"

Ale, ja jednak wolę komfort, jakość, oraz bezpieczeństwo (nie chcę być zmiażdżony przez emerytowanego rowerzystę jadącego 12km/h).

Tak samo z monitorami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3D to na razie bardziej zbędny bajer niż coś praktycznego. Zależy co kto lubi, ale jeśli chodzi o jakość obrazu to nawet najzwyklejszy e-IPS bije na głowę TN.

To trochę jak z SSD, niektórzy mówią, że nie potrzeba im o 3s szybszego rozruchu czy włączania przeglądarki, bo nawet nie zauważą, po spróbowaniu zaś mówią, że w życiu do twardziela nie wrócą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozglądając się za nowym monitorem znalazłem kilka modeli LG, wg mnie, bardzo do siebie podobnych. co sądzicie o zastosowanych w nich matrycach MVA? czy jest to rzeczywiście mva czy może ips? specyfikacje techniczne w zależności od sklepu mówią co innego a strona producenta nic nie mói na ten temat. chodzi o modele m2482d-pz, m2452d-pz i ew. m2432d-pz. miał może ktoś z Was styczność z którymś z tych monitorów? w dwóch pierwszych widze bardzo duże kąty obawiam się jednak smużenia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema. Posiadam kompa takiego jak w sygnaturce, także najpierw zapoznajcie się z nim. No i tak. Aktualnie posiadam monitor 21.5 cali z rozdziałką natywną 1920x1080. I na tym GTS 450 gry nie chodzą zbyt dobrze, zwłaszcza te najnowsze. Gdy zjadę z rozdziałką do 1280x1024 gry dostają potężnego kopa i każda, dosłownie każda w jaką grałem chodzi mi na full detalach. No ale jak zmniejszę tą rozdzielczośćdo wcześniej wspomnianej to obraz jest rozmazany i nie widać, żeby to były najwyższe detale. Dlatego chcę sobie kupić 2-gi monitor jakiś 17-19 cali z rozdziałką 1280x1024. I tu mi doradźcie jaki ten monitor i wgl. Oczywiście używany, tak do 100zł. Po prostu będę używał dwóch monitorów, czasami będę grał na tym co mam, czasami na tym co kupię. No i jaki lepszy właśnie będzie 17, czy 19?

POZDRAWIAM

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia, czy rozdzielczość ma duży wpływ na płynność gier? Pytam dlatego, bo mam kartę GF GTS250, i monitor 19". Rozdzielczość natywna to 1280x1024, i wtakich wymiarach wszystkie gry w które gram chodzą idealnie na full detalach. Zastanawiam się jednak nad zakupem monitora 22 albo 23 cale, coraz więcej gier przystosowana jest do panoramicznych obrazów (w przeciwnym wypadku albo obcina obraz, albo zostają takie brzydkie paski u dołu i u góry ekranu), a i też coraz więcej korzystam z kompa nie do gier, a do pracy czy oglądania filmów, więc większy monitor zwiększyłby wygodę. Tylko tu jest właśnie problem, bo boje się że jak zwiększę rozdzielczość do np. 1920x1080 to mogę zapomnieć o płynnym graniu. Czy taka karta wydoli przy większym monitorze i większych rozdzielczościach? Czy lepiej zostać przy 19", a cieszyć się płynną zabawą w pełnych detalach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz monitor FullHD, a będzie się w takiej rozdzielczości zacinać, to po prostu możesz zmienić rozdzielczość, np. na 1600x900, 1366x768, 1280x720 itp. Generalnie nawet na 1280x720 będzie Ci się grało w gry wygodniej (nie mówiąc już o oglądaniu filmów).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zmniejsze rozdzielczość do tak niskich wartości, to obraz nie będzie rozmazany? Na obecnej 19" nawet jak gram w niższej rozdzielczości to niespecjalnie widać to rozmazanie, ale na takim np. 23" może troche razić po oczach. Nowsze monitory nie mają problemu z "jedyną słuszną rozdzielczością"? (może troche głupie pytania, ale w ogóle nie jestem na bieżąco z monitorami, ba, dopiero rok temu wymieniłem CRT na LCD :P)

Z drugiej strony jak tak patrze na gry w które gram regularnie, to nie ma nic specjalnie wymagającego (z takich najbardziej wymagających to chyba Dota 2 i Diablo 3), więc chyba AŻ TAK wielkich spadków nie powinno być jak podniose rozdzielczość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to teraz pozostaje mi się tylko zastanowić czy 21,5 czy 23 cale. I ciekawe czy mój LG L1942SE jest cokolwiek wart i uda mi się go sprzedać żeby chociaż część kosztów odzyskać :)

EDIT.

A jeszcze takie szybkie pytanko, w sumie zbyt krótkie żeby zakładać nowy temat. Mianowicie czy opłaca się kupować Benq GL2250? Czy może lepiej doinwestować w LG IPS224V-PN? Na HDMI mi nie zależy, konsoli nie mam w planach kupować (a jak już to będę kupował z TV), moja karta nawet nie ma takiego wyjścia, a upgrade'u sprzętu też nie planuje (z reguły wymieniam sprzęt jak obecny się zepsuje, nie mam ciśnienia na zmiany sprzętu). W sumie mógłbym dołożyć do LG, ale wtedy musiałbym trochę zacisnąć pasa w lutym, a wiadomo że to nie jest przyjemne :P. Tego Benq mógłbym mieć nawet poniżej 400 zł od znajomego z hurtowni, co wydaje mi się być dobrą ceną, tylko czy warto się pakować w taki monitor?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GL2250 sam w sobie jest ok. LG IPS jak sama nazwa wskazuje jest na matrycy IPS - ma lepsze, żywsze kolory i teoretycznie większe kąty widzenia od Benq na TN. Czy warto dołożyć to już sam musisz zadecydować. Moim zdaniem warto, ale jak budżet jest mocno ograniczony, to Benq też będzie dobrym wyborem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...