Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Rankin

Super Robot Wars (seria)

Polecane posty

Super Robot Wars jest genialną serią gier sRPG, gry z tej serii ukazały się na chyba każdą ważniejszą konsolę od połowy lat dziewięćdziesiątych, od Gameboya poczynając, a kończąc na 2nd OG wychodzącym już niedługo na PS3; najprościej mówiąc, jest to Fire Emblem, tyle że z wielkimi robotami - zamiast średniowiecznych rycerzy mamy wielkie roboty pochodzące z najprzeróżniejszych anime, a fabuła gry jest inteligentnie złożona z fabuł owych anime. W tym zresztą jest zawarty największy problem - ze względu na konflikty licencji w języku angielskim dotąd zostały wydane tylko dwie pozycje, wydane na GBA Original Generation 1 i 2.

Pomimo bariery językowej, gry są łatwe do ogarnięcia; choć stosowane są coraz bardziej złożone mechaniki (supporty, combosy, specjalne umiejętności, dowodzenie, love, oddziały...), podstawowe koncepty są uniwersalne i ktoś, kto grał w np. OG2 nie powinien mieć kłopotów z żadną inną, wydaną po japońsku częścią serii. Dla ciekawych istnieją również obszerne plot guide'y, które opisują rozwój wydarzeń... Ale LWIA część uroku SRW leży w coraz lepiej i ładniej animowanych starciach i voice actingu (a także oprawie dźwiękowej - JAM PROJECT!) - wszakże wielkie roboty rozwalające inne roboty to to, co fani mecha lubią najbardziej :). Nie da się ukryć, że gry z tej serii są niezwykle wciągające i czasożerne.

Co sądzicie o SRW? Jaka jest wasza część serii, jaka zaś ulubiona jednostka? Co sprawia wam najwięcej problemów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta seria jest tak ŚWIETNA, że umysł wybucha z siłą bomby wodorowej. Serio, tak wielkiej koncentracji EPICKOŚCI i W GORĄCEJ WODZIE KĄPANYCH postaci jeszcze w żadnej grze nikt nigdy nie widział. Do tego dochodzą oryginalne postaci stworzone na potrzeby serii przez Banpresto Originals. Serio, Getter Robo, Mazingery, Daimos, Evangelion, Gurren Laggan, Code Geass, cała seria Gundam, Gao Gai Gar, Xabungle i wiele innych serii można tutaj znaleźć. I wszystkie te postaci łączą siły aby skopać 4-litery złoczyńcom w wręcz EPICKI stylu (seria znana również z tego że zamienia postaci jak Shinji Ikari w prawdziwych debeściaków). No, i jest też Sanger Zonvolt.....

Gdyby nie opłaty licencyjne, to wtedy wszystko byłoby piękne. W sieci z kolei krążą przetłumaczone przez fanów wersje zupełnie pierwszych Super Robot Wars i Alpha Gaiden (co jest pocieszeniem dla tych co grają również dla fabuły, a nie umieją Japońskiego).

Świetna seria.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o SRW?

Kto widział moją listę na MAL ten zapewne wie, że najchętniej oglądam wszelkie anime z wielkimi (z tymi mniejszymi również) robotami. Nie powinno więc dziwić, że Super Robot Wars, jako pomysł na grę, w której można by wrzucić cały ten gatunek do jednego worka, ostro mieszając różne uniwersa anime i historie przez nie opowiadane, bardzo mi się podoba a same gry już wielokrotnie udowodniły, że takie crossovery można zrobić w naprawdę niesamowity sposób. Na uwagę zasługuje również to, że mimo tylu kolejnych gier, każda kolejna wciąga w równy sposób jak poprzednie.

Jaka jest wasza część serii, jaka zaś ulubiona jednostka?

Moje pierwsze SRW w jakie miałem okazję zagrać to Judgement, na które trafiłem sporo lat temu przez oglądanie Gundam Seed, który ówcześnie bardzo mi się podobał (teraz również uważam to anime za bardzo dobre, ale nie mam już dla niego takiego uwielbienia). Szukając różnorakich informacji o gundamach znalazłem kiedyś opis taktycznego rpg, w którym można było pokierować tymi robotami i bardzo mnie to zaciekawiło. A dalej? Gra od razu mi się spodobała, ale aż głupio się przyznać, że przechodząc ją po raz pierwszy nie wiedziałem nawet jak nazywa się większość robotów, które się w niej pojawiały (nawet Mazingera nie znałem :<) ani z jakich anime pochodzą. Były to po prostu czasy, kiedy najlepsze anime miałem jeszcze przed sobą do obejrzenia, a sama gra do tej pory została chyba tą ulubioną, szczególnie że mając dosyć niski stopień trudności była bardzo przystępna dla kogoś, kto dopiero poznawał mechanikę tej serii. Natomiast co do ulubionej jednostki to ciężko jest wskazać coś pojedyńczego. Na pewno będą to gundamy ogólnie, zawsze ulepszam część tych najważniejszych i biorę je na misje. Oryginalne maszyny też z reguły są bardzo fajnie przygotowane, więc z równą chęcią je wybieram. A poza tym lubię po prostu używać i ulepszać roboty z anime, które mi się najbardziej podobały, ale w końcu o to dokładnie chodzi w tej całej serii.

Co sprawia wam najwięcej problemów?

Nauka japońskiego, co bym mógł grać w nieprzetłumaczone SRW w pełni rozumiejąc całą fabułę i dialogi pomiędzy postaciami! A bardziej poważnie to do tej pory najwięcej problemów miałem z podchodzeniem do pierwszego SRW wydanego na gameboya (jakiś czas temu została cała przetłumaczona). Oprawę graficzną jestem w stanie tolerować (a jest czarno-biała), ale cała mechanika tej gry powoduje, że sam do tej pory nie potrafię przejść nawet jednej mapy i zawsze kończy się na tym, że dostaję baty od przeciwnika :<

Wracając jeszcze do wspomnianych dwóch częściach OG na GBA, nie są to jedyne SRW jakie zostały oficjalnie wydane w języku angielskim. Atlus swego czasu przetłumaczył i wydał SRW OG Saga: Endless Frontier, grę która stała się bardziej klasycznym jrpgiem, w której najwięcej czasu poświęca się przechodzeniu kolejnych dungeonów. Banpresto wrzuciło w niej masę nowych, oryginalnych postaci i dorzuciło kilka z gier Namco x Capcom oraz z trzeciego epizodu Xenosagi (

:3) oraz przede wszystkim zrobiło najbardziej fanserwisowe super robot wars w historii. Potem powtórzyło ten wyczyn przy Endless Frontier Exceed, ale ten niestety nie doczekał się wydania poza japoński rynek.

ps

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...