Skocz do zawartości
COREnick

Kiedyś komercyjne, dziś dostępne za darmo.

Polecane posty

Grałem w Gearhead Garage na Windows 95. Dobra gierka. Kupowaliśmy jakiś uszkodzony samochód, remontowaliśmy go z części znalezionych na złomowcu, a potem wystawialiśmy na aukcję, w celu sprzedaży odrestaurowanego cacka :) . Szkoda, że ta gra już nie jest dalej wspierana...

Podobną pozycją były dwie części gry Street Rod na Amigę i PC, z tą tylko różnicą, że tam ścigaliśmy się tymi wozami. Made in Poland - tak przy okazji.

Edytowano przez Wuwu1978
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś sobie przypomniałem - Battlecruiser 3000AD. Gatunek - czort wie, może space sim (choć bardziej to jest symulator dowodzenia ogromnym okrętem w stylu USS Enterprise :))? link http://www.3000ad.com/download/ są też tam inne darmowe gry, ale w przeciwieństwie do 3kAD nigdy (chyba) nie były płatne :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od dłuższego czasu za darmo dostętpna jest dla miłośników paczka: Open Tomb Raider Level Editor -jest to Tomb Raider 4 z edytorem poziomów.

Można poskakać i porozwiązywać kilka zagadek w wolnym czasie- poziomy zrobione przez graczy trochę trudniejsze od tych w firmowym TR4.

LINK:

http://www.tombraiderchronicles.com/tr5/editor/trle.html

gdzie najlpiej pobrać 3 paczkę (Full ISO version) czyli obraz i wkleić do wirtualnego dysku lub sobie wypalić na płytkę, chociaż powyższe instalki też chyba powinny być OK.

Edytowano przez Gruber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna z najlepszych gier wszech czasow, Fallout, jest ZA DARMO na gog.com przez najblizsze 48 godzin. jesli ktos nie gral - powinien sprobowac, chociaz dla mniej doswiadczonych graczy moze to byc ciezka przeprawa. teraz juz nie robia tak trudnych i zlozonych gier :)

Czyli mam rozumieć, że gra nie jest za darmo do 48 godzin tylko mogę zainstalować nią i grać za darmo do 48 godzin czy jak zainstaluje ją teraz to mogę z niej w pełni korzystać?. Pierwszy raz korzystam z tej strony :icon_redface:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sudden Strike 2 - RTS - ADRES.

A ja mam zagwozdkę, ostatnio chciałem pobrać demo tej ikony 2 wojennych RTSów i przez przypadek zassałem pełną wersję. Wydaje się że jest ona legalnie dostępna za darmo, jednak strona producenta jak i samej gry chyba już nie istnieje, więc oficjalnych info brak.

Edytowano przez damianyk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie i przepraszam, że nie mogłem aktualizować listy. Niestety nie będę mógł już dłużej tego robić (za mało wolnego czasu) i prosiłbym jakiegoś moda, lub inną chętną osobę o przejęcie tematu. Gdyby chodziło tylko o dodawanie linków, to bym się wyrobił, ale każdą pozycję i link trzeba rzetelnie sprawdzić, bo chodzi o prawa autorskie. Może od wakacji mógłbym mieć czas na pilnowanie wątku, jednak teraz jest to niestety niemożliwe. :rolleyes:

Pozdrawiam wszystkich i przepraszam za nieplanowaną nieobecność! ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak jest kiedy producent i dystrybutor są po bankrucie i nie istnieją to sam ich tytuł(Gra) staje sie abandonware bez oficialnego komunikatu od władz? No ale nic, szukać szukać i wstawiać bo jak wiadomo ciężko coś wypatrzeć a grać w coś trzeba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak jest kiedy producent i dystrybutor są po bankrucie i nie istnieją to sam ich tytuł(Gra) staje sie abandonware bez oficialnego komunikatu od władz? No ale nic, szukać szukać i wstawiać bo jak wiadomo ciężko coś wypatrzeć a grać w coś trzeba

Tymi prawami napewno ktoś dysponuję, bo może to być np. tak jak jest u nas w pewnych wypadkach przynajmniej syndyk masy upadłościowej, które sprzedaje komuś określone prawa, żeby pokryć roszczenia wierzycieli. Więc tak od razu gra się nie staję abondware, ale właściciele określonej marki używają słowa gry darmowe, bo produkcje abondware nie zawsze pojawia się na tych stronach bez wiedzy osób, którzy dysponują stosownymi uprawnieniami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pzkw VIb

Wtedy to już jest freeware :). Abandonware jako forma licencji nie istnieje, jest to raczej termin ukuty na potrzeby oprogramowania "porzuconego", takiego, którego losem właściciel praw autorskich się nie interesuje (nie sprzedaje - nie czerpie zysków, nie udostępnia za darmo), generalnie proceder na pograniczu piractwa, na który twórcy przymykają oko (jak się zaczynają dopominać o swoje, to takie gry/programy migiem znikają ze wszystkich rzetelnych serwisów poświęconych abandonware).

Stosując Twoją analogię rowerową - zostawiasz rower przed domem i przestajesz się interesować tym, co się z nim dzieje, zapominasz o nim :).

Rzecz oczywista, abandonware nie jest legalne, bo:

- udostępniają je osoby, które nie mają do tego prawa,

- prawa autorskie nie wygasły ani twórcy się ich nie zrzekli (choć z tego, co mi się w pamięci kołacze - czytałem kiedyś Ustawę :) - to w świetle polskiego prawa posiadacz praw autorskich nie może się ich zrzec).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem o prawach majątkowych, a tych można się zrzec. Niezbywalne są tylko prawa osobiste, kiepsko czytałeś ustawę. Abandonware nie jest żadna licencją, to termin, który można przyrównać do terminu rzeczy porzuconej ustanowionego dla mienia ruchomego. Wystarczy proste oświadczenie woli w rozumieniu art. 60 kc. Akurat w przypadku roweru jest to łatwiejsze, gdyż nie musisz wołać "weźcie go sobie" (choć możesz to zrobić), wystarczy, iż postawisz go w śmietniku (oświadczenie dorozumiane). W przypadku programów jest to trudniejsze, gdyż śmietników nie ma, natomiast są oświadczenia woli. Sporo gier jest abandon. I nie myl tu abandonware z freeware. Freeware jest licencją co oznacza, że prawa majątkowe dalej zachowuje producent, natomiast tylko nie pobiera opłaty. Natomiast warunki rozpowszechniania, stosowania itp. może sobie ustalać. Np. przejście z P2P na F2P nie oznacza porzucenia gry. W przypadku abandon twórca mówi "róbta co chceta, mnie to wisi".

Problemem jest ustalenie, które programy są naprawdę abandonware. Najlepszym sposobem jest skontaktowanie się z ostatnim właścicielem praw majątkowych lub organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i spytanie się go o status gry. Jak odpowie, że wolna, to spoko. Tutaj uwaga: nie radzę ruszać gier, które nie mają ustalonego właściciela. To na 99.99% oznacza spór prawny, czyli dochodzenie kto ma prawa do danej gry, więc abandon to nie jest. Oczywiście trudno domagać się, żeby za każdym razem mailować do producenta. Istnieją strony z grami abandon, które współpracują z organizacjami zarządzającymi prawami autorskimi i takie są zaufane. Trudno mi tu wymienić jakieś, gdyż nie siedzę w temacie, ale jak na stronie jako abandon widnieje np. HoMM III, to znak, że to piracka strona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pzkw VIb

Bo już chciałem zapodać pewną gierkę bo twórca jej poszedł do piachu parę lat temu, ale nie zapodałem bo napisałeś że ten twórca musi sam powiedzieć że można z tą grą zrobić co się chce, poza tym też jej nie podał też z innych powodów...

1.Gra jeszcze możliwa do kupienia na Allegro(Co prawda nie w hurtowych ilościach ale na 100% znajdzie się parę egzemplarzy)

2.Waga, gra może raczej nie zajmuje zbyt dużo (500mb) ale na darmowych hostingach jakich znam raczej tam nie wepchnie się

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W przypadku abandon twórca mówi "róbta co chceta, mnie to wisi". ...

Nie. Jeśli właściciel praw zadeklaruje "róbta co chceta", to dane oprogramowanie będzie miało status public domain.

...Istnieją strony z grami abandon, które współpracują z organizacjami zarządzającymi prawami autorskimi i takie są zaufane. ...

Hmm... jeszcze nie natrafiłem na takie strony. Chyba że "współpracą" nazwiemy nieudostępnianie oprogramowania aktywnie chronionego (np. przez ESA czy IDSA) - ale to raczej uniki przed prawnymi konsekwencjami niż współpraca.

Pytanie: na liście w pierwszym poście, widnieje Full Spectrum Warrior. Jednakże na Steam gra kosztuje 10 euro... czy na pewno ta gra powinna być na tej liście?

Owszem, ale z adnotacją że za darmo udostępniana jest wersja z reklamami (ad-supported).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...