Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

ThePanda

Kiedy kupić?

Polecane posty

Temat przeznaczony do dyskusji na temat wszelkich podwyżek i obniżek cen - zarówno lokalnych jak i globalnych. Temat przeznaczony również do dyskusji na temat różnorakich promocji.

Zacznę od małego wstępu.

Jeżeli ktoś przesiedział ostatnie tygodnie w jaskini, to może nie wiedział co się stało.

Powódź zalała fabryki WD - największego producenta dysków twardych. Żeby było jeszcze gorzej - powódź zablokowała też dostawy komponentów drugiego największego producenta (Seagate) który robi m.in. dyski Samsunga. Ceny podniosły się błyskawicznie. W najgorszych momentach, dochodziło nawet do 650% cen sprzed powodzi, aktualnie to "tylko" 300%. Wg. WD sytuacja powinna ustabilizować się w czerwcu. Zanim jednak dojdzie do powrotu cen na swoje normalne poziomy może minąć parę miesięcy. Sytuacja zwiększyła atrakcyjność SSD - teraz za tą samą cenę HDD mają tylko 4 razy większą pojemność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy jeszcze, że wg Seagate stabilizacja sytuacji na rynku HDD ma nastąpić dopiero... za rok. Miejmy nadzieję, że ta prognoza jest nieco na wyrost.

A tak wygląda sytuacja na rynku walut - odpowiednio USD i EUR:

usd-maly.pngeur-maly.png

Jak widać systematycznie pną się w górę, jest bardzo niedobrze :/ W najbliższym czasie nie marzyłbym o żadnych obniżkach cen sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy jeszcze, że wg Seagate stabilizacja sytuacji na rynku HDD ma nastąpić dopiero... za rok.

Też bym to obstawiał, zwłaszcza że to że w czerwcu Seagate i WD możę się wyrobią, to jeszcze nie oznacza normalnych cen rynkowych. Kiedy sprzedawcy nie będą mieli czym się już zasłaniać, to zaczną schodzić do normalnego poziomu cen. A jedyne obniżki chyba może wywołać osłabienie dolara i euro. Nawet jeśli co do innych walut zmian nie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na kupowanie skończył się we wrześniu, teraz można tylko pluć sobie w brodę, że się wcześniej tego nie zrobiło... NBP ostatnio udowodniło, jak nieudolnie próbuje podwyższyć kurs złotówki. Ile będzie Euro kosztować w 2012? 5 zł? Ja mimo wielu pokus odpuściłem sobie kupowanie komputera. Nie za takie złodziejskie ceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Czechoslaw

Ile będzie Euro kosztować w 2012? 5 zł?

Po euro powinno być lepiej, bo turyści zaczną kupować złotówki - i je wydawać.

Ja mimo wielu pokus odpuściłem sobie kupowanie komputera. Nie za takie złodziejskie ceny.

No widzisz, tyle że np. ja siedzę na psującym się laptopie. I nowy komputer raczej będę kupował, a nie mogę czekać aż euro "może stanieje". Zapewne będę sobie za parę miesięcy pluł w brodę "ze tego GTX 570 kupiłem za 1450zł", ale mogę też się cieszyć że jednak kupiłem ten komputer. Chociaż HDD i tak nie kupię. Wolę małe SSD (chociaż gdyby nie te ceny to SSD by nie kupił). A Windows - to jest wg. mnie złodziejska cena. Płacę 350zł za niestabilny system, z jądrem Windowsa 95, a dodatkowo kupując coś co mogę aktywować tylko 3 razy, na jednej płycie głównej. W dodatku przy zakupie OEM nie dostarczają wsparcia - bo użytkownik sam jest sobie system builderem, więc - sam sobie ma zapewniać pomoc techniczną. Paranoja - jeśli będę chciał grać, nie mam innej alternatywy. A spiracić nie spiracę, bo to jeszcze większa "kradzież" od tego co wyrabia Micro$hit. A poza tym ze względów bezpieczeństwa - raz się trojan dobierze i masz roz*******ony BIOS i dyski. To ja już wolę zapłacić 350 zł. Bo linuxa i tak zainstaluję, tyle że na nim sobie w nowsze gry nie pogram (też mnie wkurza podejście twórców gier do tego ).

EIDT:

Trurururu!

Cieszmy się! W banku centralnym w Frankfurcie ruszył dodruk! Więc polska waluta powinna się umocnić (względem euro), co spowoduje obniżenie cen niektórych produktów :D

Albo złoty straci jeszcze bardziej do euro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to się mówi, nie znasz dnia, ani godziny. Powódź w Tajlandii to ogromny cios dla ludzi przymierzających się do kupna nowego komputera. Za dysk za który ja w czerwcu dałem ok. 190 złotych (Wester Digital 500 GB), teraz trzeba zapłacić grubo ponad 400 złotych. Myślę że i tak rynek w ciągu kilku miesięcy zmieni się diametralnie, możliwe że powszechne staną się dyski SSD które są kilkukrotnie szybsze od HDD. Na razie cena względem pojemności nie zachwyca, ale szybkość odczytu i zapisu danych już bynajmniej tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Acti

Za dysk za który ja w czerwcu dałem ok. 190 złotych (Wester Digital 500 GB)

Nie lepiej było kupić HD502HJ? Szybszy i tańszy byłby. Jest też druga, baaaardzo optymistyczna opcja - sprzedaż SSD ruszy tak, że producenci zaczną inwestować coraz więcej w produkjcę, a gdy wrócą HDD (na normalne ceny) - popyt na SSD spadnie w tym stopniu że będą zalegały, a wtedy zaczną się obniżki ich cen. I np. 64 GB SSD będzie kosztował 200-250zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ tomsto100

Może i lepiej, ale jestem głęboko przywiązany do firmy Wester Digital(Praktycznie większość dysków miałem tejże firmy, i nie zawiodłem się na nich, wręcz przeciwnie). Możliwe że jestem Fanbojem.

Co do dysków SSD w ciągu kilku lat napewno wyprą HHD, chociaż z drugiej strony SSD dużo ciężej jest naprawić, no i ich żywotność też nie zawsze zadowola. A może na rynku pojawią się jeszcze inne dyski np. o żywotności HDD a szybkości SSD(I takiej samej wielkości), to był by luksus. :happy:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trend się utrzymuje. Prawie takie sam osłabienia i umocnienia jak wczoraj, tyle że dzisiaj jeszcze drożej. Chociaż jest szansa - ale mała, że w dziennym bilansie złoty wyjdzie na plus.

HDD ma większą żywotność? Chyba na odwrót, bo części mechaniczne skracjają żywot dysku. A trudniejszy w naprawie, bo solidniejszy. Który HDD wytrzyma zrzucenie z 2 metrów :D

EDIT: Lol, Ty mówiłeś o SSD bez TRIM'a?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. jeszcze są inne phenomy i tańsze SB, więc na razie nie powinno być tak źle, do końca roku podwyżek (związanych z dostępnością, bo złoty i tak się osłabia).

EDIT: W sklepach są. A może apokalipsy nie będzie - ale i tak niedobór tanich procków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...