Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

SasWickas

Jakim obecnie językiem się posługujecie: HTML czy XHTML

Polecane posty

Mam dylemat ponieważ nie wiem w jakim języku mam rozpocząć przygodę z tworzeniem stron HTML 4.0,HTML 4.01,XHTML 1.0,XHTML 1.1(jednym z tych) z CSS2 CZY HTML5 wraz z CSS3. Jak argument proszę podać wady i zalety kozystanie z danego języka,najlepiej w podpunktach.

Dodatkowo prosiłbym o wyjaśnienie zwykłemu laikowi czym charakteryzuje się język PHP,Java Script i wiele innych których nie znam a warto by było stosować.

Mój stosunek do nauki jest narzie sciślę związany z próbą storzenia pierwsze strony lecz w przyszłości być możę bym przezucił się na bardziej poważną próbę sworzenia strony do dziłalności gospodarczej wraz z próbą połączenia strony z serverem,wiem iż nie jest to prostę i łatwe zadanie,dodatkowo wiąże się z wielkim wydatkiem lecz poza pojęciem nie wiem nic (i tu kolejne pytanie jakiego programu bazotwórczego kozystacie MS SQLServer 2008,2010, PostgresSQL,MySql,inne których nie znam i podobnie jak wyżej rozpisać wady i zalety w podpunktach.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo prosiłbym o wyjaśnienie zwykłemu laikowi czym charakteryzuje się język PHP,Java Script i wiele innych których nie znam a warto by było stosować.
Zacznij od języka Polskiego, bo dobrze nie jest.

HTML do 4 włącznie pozwala na tworzenie statycznych stron. JavaScript i PHP pozwalają na dodanie "interakcji" z użytkownikiem. JavaScript pozwala na aktywność po stronie użytkownika (tzw. client side), np. menu rozwijające się po wskazaniu kursorem. PHP pozwala na aktywność po stronie serwera stron, przykładowo dostosowanie wyglądu strony do ustawień danego użytkownika. Do przechowywania danych najczęściej użwya się baz danych. Baz danych jest wiele, te najpopularniejsze to relatywne bazy danych SQL. SQL to język zapytań.

Tak to z grubsza wygląda. Twozenie stron jednak nie ogranicza się tylko do tej czwórki. Warto wymienić jeszcze tak zwane web service'y, które pozwalają na realizację bardzo skomplikowanych zadań po stronie serwera. Przykładem serwera web service'owego jest Tomcat. Zbliżona ideowo do web serviców jest technologia CGI. Kolejnym ważnym graczem jest flash, jego raczej przedstawiać nie trzeba. Microsoft rozwija technologię Silverlight, która ma chyba stanowić alternatywę dla flasha. Kojarzy mi się jeszcze język Ruby z frameworkiem Ruby on Rails.

Jak już wspomniałem systemów baz danych jest wiele. Zacznij od czegoś darmowego, np DB 2. Zależy od tego co chcesz zrobić, ale może warto zastanowić się nad jakąś bazą NoSQL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznanie HTML'a dużo czasu Ci nie zajmie, znacznie ważniejsze będzie zagłębienie się w PHP. Baza danych to osobny temat, jeśli iść w relacyjne to warto na początek zainteresować się MySQL'em, oraz poznać przynajmniej podstawy języka SQL. JavaScript to w dzisiejszych czasach rzecz prawie niezbędna. Jeśli już poznasz JavaScript, warto wziąć się za jQuery. Wtedy dopiero zobaczysz, jakie czary mary można robić na stronie ;]

Ja proponuję taką kolejność nauki (tylko sugestia, każdy zacznie od tego co najbardziej go interesuje, a potem nadrobi to co jest potrzebne):

1. Ogarnąć do czego jest ten HTML, z czym to się je, jakie ma możliwości. Na tym etapie też CSS.

2. Poznać podstawy JavaScript, tutaj nie musisz na początku się specjalnie zagłębiać, po prostu po pewnym czasie uznasz że jednak czegoś na Twojej stronie brak, że wypadało by coś dodać, usprawnić. Wtedy będzie dobry moment żeby zajrzeć głębiej.

3. PHP, zrozumieć działanie, podstawowe mechanizmy, obsługę requesta, sesji, ciasteczek (to ostatnie nie koniecznie na początku)

4. Podpiąć do tego MySQL'a i poznać świat baz danych (relacyjne w zupełności wystarczą)

No i oczywiście podstawa to pisanie. Nie ma sensu za dużo czytać, staraj się raczej działać od samego początku, choćby to miał być czarny tekst na białym tle. Jako początkujący najszybciej nauczysz się próbując i eksperymentując samemu, posiłkując się internetem i gotowymi przykładami. Najważniejsza jest motywacja, zazwyczaj jest tak, że jak docieramy do pierwszego większego problemu, to szybko się zniechęcamy i cały misterny plan idzie do kosza.

Odnośnie Tomcata, JSP i servletów, to uważam że na początek to trochę za dużo (no chyba, że z bardzo dobrym tutorialem). Jeśli spodoba Ci się PHP, to sam prędzej czy później zaczniesz interesować się JSP/ASP.NET.

Warto wymienić jeszcze tak zwane web service'y, które pozwalają na realizację bardzo skomplikowanych zadań po stronie serwera. Przykładem serwera web service'owego jest Tomcat.
Tomcat jako web service? Zawsze myślałem że to kontener servletów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliżona ideowo do web serviców jest technologia CGI.

W jaki sposób takie CGI jest bliższe webservice'om niż dajmy na to PHP?

Tomcat jako web service? Zawsze myślałem że to kontener servletów.

Tomcat, to nie webservice :P. Tomcat jest serwerem, który może pełnić rolę serwera webowego, ale przede wszystkim jest serwerem aplikacyjnym - swego rodzaju kontenerem aplikacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...