Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Turambar

Ogólnie o kolekcjach gier

Polecane posty

W odpowiednim temacie postanowiłem zrobić update. Sporą część zdjęć zrobiłem od nowa, bo kilku tytułów się pozbyłem. Z kolekcjonerek nie doszło nic, ale i nie było nic w dobrym stosunku cena / jakość, coby mnie interesowało. Za to postanowiłem zapolować na kilka wydań premierowych (często bardzo rzadkich) i omijać reedycje (bo są paskudne i nie zawierają nic, poza okropnym pudełkiem i płytą z czarno-białym nadrukiem, szczególnie EAC).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania. Pierwsze dotyczy bardziej dyskusji na temat kolekcjonowania, drugie poświęcone jest konkretnej kolekcjonerce.

Zastanawia mnie jedno - co decyduje, że nabywacie daną kolekcjonerkę? Czytam regularnie wątki poświęcone kolekcjonerom, trochę obserwuję i zastanawia mnie to. Czy nabywacie daną kolekcjonerkę, bo dotyczy ona ukochanej serii? Czy może wyczuwacie, że dany przedmiot może wkrótce stać się cenny i kupujecie go z myślą o pozbyciu się go za większą kasę w przyszłości lub po prostu, by postawić na półeczce i cieszyć oko? Nie oceniam, tylko ciekawi mnie to. Sam od niedawna kolekcjonuję różnego rodzaju edycje czy to kolekcjonerskie czy specjalnie (głównie dzięki temu forum) i sam, jeśli kupuję, to tylko taką, która coś dla mnie znaczy. Po prostu nie potrafiłbym kupić kolekcjonerki jakiejś serii, która mnie absolutnie nie jara, nawet, gdyby była bardzo cenna i miałbym pewność, że warto ją mieć z finansowego punktu widzenia (możliwość zbycia).

Drugie pytanie jest takie. Od niedawna gram w te lepsze gry (wcześniej sprzęt nie pozwalał) i zakochałem się wręcz w Deus Ex - Human Revolution. Zastanawia mnie jedno - orientujecie się może, jak jest z dostępnością kolekcjonerki w Polsce? Śledzę Allegro i wczoraj widziałem tam EK na PS3 za ok. 300 zł, co ceną jest całkiem spoko na moje, ale niestety nie ta konsola; interesowałaby mnie edycja na XBOX 360.

Dużo łatwiej jest dostać po dobrej cenie Augmented Edition. I tak się zastanawiam, jeśli nie trafię na EK pod oczekiwaną przeze mnie konsolę, to chyba skuszę się na tę. Możecie coś poradzić początkującemu kolekcjonerowi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]i sam, jeśli kupuję, to tylko taką, która coś dla mnie znaczy. Po prostu nie potrafiłbym kupić kolekcjonerki jakiejś serii, która mnie absolutnie nie jara, nawet, gdyby była bardzo cenna i miałbym pewność, że warto ją mieć z finansowego punktu widzenia (możliwość zbycia).

To co napisales jest tez moja odpowiedzia na zadane przez Ciebie pytanie. Kupuje EK tylko tych gier lub serii, ktore cos dla mnie znacza, a to i tak pod warunkiem, ze zawartosc kolekcjonerki wydaje mi sie ciekawa, a jej cena proporcjonalna do tego, co sie w EK znajduje. Nabylem kolekcjonerki Fallouta 3, Shoguna 2, Skyrim i Hitman Absolution, bo jestem fanem tych serii i kolekcjonerskie bonusy byly dla mnie atrakcyjne. Odpuscilem sobie za to EK Wiedzmina 1 i 2, Guild Wars 2, Risena 2, CODow i Borderlands 2, bo albo sama gra mnie nie interesowala, albo zawartosc kolekcjonerki byla dla mnie srednia, albo doszedlem do wniosku, ze cena jest po prostu za wysoka.

Dużo łatwiej jest dostać po dobrej cenie Augmented Edition. I tak się zastanawiam, jeśli nie trafię na EK pod oczekiwaną przeze mnie konsolę, to chyba skuszę się na tę. Możecie coś poradzić początkującemu kolekcjonerowi?

Na Twoim miejscu Augmented Edition bym sobie odpuscil. W jej sklad wchodzi tylko niewielki i cienki artbook, dvd z soundtrackiem i materialem "making of" oraz "kolekcjonerskie" DLC z jedna dodatkowa misja i paroma sztukami broni. Jesli nie trafisz tego wydania po bardzo atrakcyjnej cenie, to przynajmniej moim zdaniem szkoda wydawac na niego kase. Co do dostepnosci kolekcjonerki z figurka Jensena, to niestety nie orientuje sie jak to w tej chwili wyglada. Jedynie co moge Ci poradzic, to sledzenie Allegro, ebay i Amazona i sporo szczescia w znalezieniu dobrej oferty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja kolekcjonuję gry, ale...ja NIE kupuję kolekcjonerek:D Jedyne kolekcjonerki jakie mam to The World of Myst oraz saga Icewind Dale z czym że ta druga bez wielkiego pudła więc niepełna;) Po prostu kupuję gry a) stare b) najlepsze w danym gatunku. I od razu zaznaczam: tytuły sa ściśle wyselekcjonowane. Nie kupuje ścigałek czy innych TPP albo Tony Hawków o to mnie kompletnie nie rusza. Gra może leżeć u mnie 10 lat w oryginalnie zafoliowana, nieruszona, ale musi to być tytuł który coś dla mnie znaczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Menez,

Bądź cierpliwy, bo od czasu do czasu pojawia się owa kolekcjonerka Deus Ex: HR w edycji X360 na Allegro za 200-250 i leży sobie, aż nikt jej nie kupi. Popyt na nią w Polszy jest podejrzanie mały. Szkoda, że przegapiłeś ostatnie tygodnie, bo wtedy nie miałbyś problemu z zakupem.

Zawsze kupuję kolekcjonerkę gry, która mnie w jakiś sposób interesuje. Nigdy nic na siłę, dlatego wszelkiej japońszczyzny u mnie nie uświadczysz :P

Na pierwszym miejscu kupuję EK tych gier, których jestem wielkim fanem, ale jednocześnie zawartość takiej edycji musi być adekwatna do swojej premierowej ceny. Jeśli tak nie jest, to czekam na sensowne obniżki, a w międzyczasie zadowalam się samą grą w wydaniu premierowym.

Jestem w stanie też kupić kolekcjonerkę gry, w którą mam ochotę zagrać, a cena takiego wydania jest już na poziomie poniżej ceny za podstawkę w dniu premiery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tesu

Dzięki za odpowiedź i rozwianie wątpliwości. Właśnie miałem moment, że coraz bardziej zastanawiałem się nad Augmented Edition, ale spowodowane to było brakiem dostępności kolekcjonerki w Polsce. Tym bardziej, że na ebayu znalazłem tę edycję za ok. 100 zł i cena wydawała się kusząca.

@Yaper

Faktycznie, pozostaje mi żałować, że "przespałem" okres, kiedy tę kolekcjonerkę można było bez problemu znaleźć w Polsce. Za to cieszą mnie Twoje słowa, że popyt na tę EK nie jest duży, bo to zwiększa moje szanse na wyrwanie jej. W sumie może tak być, skoro na PS3 jest, to czemu wkrótce nie miałoby się pojawić wydanie na Xboxa. Także zastosuję się do Twojej rady i poczekam po prostu.

Dzięki też za odpowiedzi na moje pierwsze pytanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kolego Menez, jak już znajdziesz tego wyczekiwanego Deus Ex: Human Revolution w wersji na konsolę Xbox 360, to się nikomu nie chwal linkiem w temacie "Edycje Kolekcjonerskie", bo może Ci ktoś ją wyrwać sprzed nosa. Po prostu, jakby to powiedzieć...: ściany w tym temacie "mają uszy" i do tego jest odwiedzany przez różnych, tajnych wysłanników :trollface: .

Co do wcześniejszego pytania o zbieractwo kolekcjonerek, to również mogę stwierdzić, że nigdy nie kupiłbym pozycji, która mnie nie interesuje. Przykład? Najnowsze Darksiders II. Mogłem złożyć pre-orderka od razu, bo miałem wtedy - jak to się mówi - rękę na pulsie, ale tego nie zrobiłem. Po prostu ta pozycja mnie ani ziębi, ani grzeje. A zwłaszcza ta (jak to mówi wielu) epicka maska.

W tym miejscu chciałbym przeprosić fanów serii Darksiders :trollface: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo rzadko kupuję daną kolekcjonerkę "na premierze", gdyż zazwyczaj nie było mnie na takie burżujstwo stać. Sytuacja powoli się jednak zmienia, dobre gospodarowanie funduszami pozwoliło mi opłacić nadchodzącą Pandarię, na horyzoncie jest również (co prawda nie opłacony, ale zaklepany po dobrej, empikowej cenie) Freedom Edition AC3. Jestem również mocno napalony na ewentualne kolekcjonerki GTA V i Bioshocka Infinite, najpierw jednakowoż muszą mi je pokazać - jeżeli stosunek cena/jakość będzie niezadowalająca to być może odpuszczę. Druga strona medalu to zaopatrywanie się na wyprzedażach - tutaj mocno przebieram w ofertach i zazwyczaj kupuję tylko te edycje które bądź naprawdę mi się podobają, bądź też mają w sobie coś interesującego co chciałbym zobaczyć i ocenić. Bywa różnie - zdarza mi się kupić kolekcjonerkę dla samej figurki za 100zł bądź pełen wypasionego stuffu box z Bioshocka 2 za złotych 80, wszystko zależy od aktualnej sytuacji finansowej i mojego ego - bo czasem lubię połechtać je sobie kupując coś z czystej radości kupowania. Czasem zdarza się iż dana EK nie spełni pokładanych w niej oczekiwań, wtedy po prostu jej się pozbywam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czy siak nie jest to tanie hobby. Ale z drugiej strony jest to pewna inwestycja kapitału. Każdy pozycja w stanie zafoliowanym i nierozdziewiczonym tylko zyskuje z czasem na wartości. Dlatego ortodoksyjni kolekcjonerzy nigdy nie zrywają folii. Oni myślą przyszłościowo i wiedzą że jeszcze nadejdzie dla nich dobry czas. Czas triumfu :trollface: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

Phi, też mi kolekcjoner który trzyma egzemplarz z myślą o zarobku... O ile trzymanie w folii pod wieloma względami jest dobrym pomysłem (nie niszczy się zawartość). To już robienie czegoś takiego z chęci zysku - nie dla mnie. Chociaż ja i tak bym nie mógł nie otwierać każdego egzemplarza. Kupuje dla gry i zawartości, a nie tylko dla widoku na półce. Oczywiście po otwarciu ma stać na półce, ale przynajmniej stoi ze świadomością co ma w środku. W innym wypadku - może być tam kupa... Oczywiście niech każdy robi jak chce. Jednak jeśli kupuje dla zysku - niech się nie chwali - szczególnie jeśli nazywa siebie kolekcjonerem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było do mnie, CriX? Powiedz, w którym miejscu ja się chwalę i czym? Poza tym, jak narazie nie sprzedałem jeszcze ŻADNEJ kolekcjonerki, więc nie wiem, w czym jest problem. A to, co wydarzy się w przyszłości, to tego nikt nie wie. Równie dobrze mogę nic nie sprzedać ze swoich zbiorów, bo ciągle będę liczył, że za rok - dwa, cena jeszcze wyżej podskoczy :trollface: .

Po za tym nie daję linków do swoich aukcji (bo nie mam takich), zwykłych wersji pudełkowych nigdy nie będę sprzedawał (nawet tych zafoliowanych), a jeżeli chodzi o kolekcjonerki, to tylko wybrane. I - na domiar złego - na zasadzie "narazie trzymam, a co będzie, to się zobaczy".

W temacie o edycjach kolekcjonerskich piszesz, że ten temat już był wielokrotnie poruszany i nie warto go ciągnąć, bo prowadzi tylko do flame-wara, a tutaj co robisz?

A teraz klękając przed Twoim majestatem przepraszam Cię za swoje ciężkie grzechy i przewinienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

A dlaczego pomyślałeś, że to akurat do ciebie? Jednak wygląda na to, że chcesz się nam przyznać do czegoś bo widać poczułeś się winny trollface.gif

NIE. Nie mówiłem o tobie. Mówiłem ogólnie o takich sytuacjach. Akurat ty należysz do grona ludzi którzy (jak mi się wydaje) trzymają EK zafoliowane i mimo wszystko nie sprzedają. Wiadomo - sytuacje w życiu bywają różne i pieniądze są potrzebne.

Wybacz, nie chciałem ciebie obrazić - jak napisałem - myślałem o tych co akurat konkretnie dla zarobku trzymają różne wydania i nazywają siebie kolekcjonerami.

Jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości? Sam przyznam - nie wiem dlaczego zszedłem z tematu i zacząłem o tym pisać... rage.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby rozruszać nieco ten temat wpadł mi ostatnio do głowy jeden temat do dyskusji. Gadaliśmy ostatnio z bleubem i ten pochwalił się, że jest w trakcie aranżowania ołtarzyków będących hołdem dla jego ulubionych serii. Też tak macie, a jeśli tak, to jakie to serie i jakie gadżety, wydania gier do nich posiadacie?

U mnie z racji wszechstronności kolekcjonowania nie mam ani jednej serii, która byłaby dopieszczona do cna, czyli zakupione wszystkie gadżety i wydania, jakie mateczka Ziemia skrywa. Mimo to w moich marzeniach istnieje coś takiego i liczę, że z miesiąca na miesiąc, jeśli finanse pozwolą, będę to marzenie wcielał w życie. Jakież to serie mam na myśli?

---> Heroes of Might & Magic - trójka do gra mojego życia, ale uwielbiam serię jako całość, choć V i VI nie uznaję jako ściśle kanoniczne gry, wielka szkoda, że zrezygnowano z Erathii na rzecz Ashan. Jak wygląda mój zbiorek?

Heroes of Might & Magic z CDA

Heroes of Might & Magic III - premierowe big box zafoliowane + premierowe samo CD

Heroes of Might & Magic IV - premierowe big box x2 + dvd box z jedynką i dwójką jako element tych wydań

Heroes IV Kroniki Antologia dvd box

Heroes of Might & Magic V EK

Heroes of Might & Magic Kolekcja Wszechczasów

Might & Magic: Heroes VI EK

Skromnie, brakuje mi zwłaszcza wielu big boxów dodatków, które na pierwszym miejscu będę się starał zdobyć.

Ciąg dalszy moich ulubionych serii zasługujących na ołtarzyk wkrótce, ponieważ pisanie tego w jednym poście byłoby czasochłonne i niezbyt przyjemne dla Was w odbiorze. Napiszę tylko, które serie jeszcze mam zamiar tak dopieścić.

The Settlers

Starcraft

World of Warcraft (+Warcraft RTS)

Gears of War

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam już praktycznie na nic miejsca w pokoju. Mam na myśli ołtarzyk w sensie - zaaranżować, sfilmować. sfotografować i wszystkie te dobra z powrotem schować do szafek. Nie trzymałbym tego wszystkiego na wierzchu, aby zbierało kurz. Mój pokój to nie muzeum i muszę iść w wielu sprawach na kompromisy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oltarzykow nie robie i pewnie robic nie bede. Wystarczy mi regal, na ktorym kiedys bede mogl wszystko ladnie poukladac seriami. A poki co gry musze sie zadowolic poupychaniem gdzie sie da i ile sie da po rodzinie. :P

Update zdrobiony, do obejrzenia w tym poscie.

Napisze tylko, ze wydawane osobno artbooki czy poradniki zaczalem kupowac dopiero niedawno i to tylko te naprawde niezle wydane. Do tej pory moim faworytem jest artbook poswiecony uniwersum Mass Effect - swietne i duze grafiki, ciekawe informacje wszystko na wysokiej jakosci papierze i w twardej oprawie.

Co do gier, to do kolekcji doszlo mi zarowno kilka gier w duzych jak i w malych boxach. Te w malych kupilem w sumie dosc spontanicznie, bo np. podstawke i dodatek do OFP juz mam i to jeszcze w duzym pudle, ale niestety sa w Polsce, a mnie ostatnio naszla ochota popykac sobie w ten tytul. W przypadku big boxow najbardziej sie ciesze z dwoch wydan Warcrafta 3, ale takze z widocznego na innym zdjeciu Blackthorne, czyli platformowki zrobionej przez Blizzarda jeszcze zanim swoja premiere mial pierwszy Warcraft. Orkowie znani z kolejnych czesci tego RTS Blizzarda wlasnie w Blackthorne pojawilaja sie po raz pierwszy.Wsrod pozostalych tytulow spora radosc sprawilo mi tez zdobycie klasyka nad klasykami, czyli pudelkowego wydania Tetris. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tesu

Każda aktualizacja to u Ciebie naprawdę konkretne tytuły, pogratulować. Szczególnie wyrwanego za świetne pieniądze Warcrafta III w kolekcjonerce i Gift Seta na którego chrapkę mam już od bardzo dawna, niestety, zestawik ten poza Ameryką jest praktycznie niedostępny.

Co do wspomnianych ołtarzyków - trudno zagospodarować miejsce na coś takiego, bardziej w całym przedsięwzięciu chodziło mi o wrzucenie na jedno zdjęcie wszystkich posiadanych gier z danej serii lub studio (tak, ołtarzyk Blizzarda też będzie :fap:). Planuję też uaktualnienie big boxowej zbiorówki, podejrzewam jednak że za Chiny ludowe nie zmieszczę w kadrze wszystkich pudełek frontem do obiektywu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem update po niemal 7 miesiącach przerwy! Nowych tytułów mam co prawda niewiele, lecz część gier pochodzi z Holandii, z plich targów.

Jestem niesamowicie zadowolony z zakupu dość rzadkiej, a chwalonej przez CDA gry "Oni", z Black&White'a z dodatkiem, z AoE no i boxa Dark Colony.

Kilka kupiłem bo mi było ich żal, a za 2 zł to co się będę powstrzymywał ;)

Gwoli ścisłości big boxy holenderskie to takie 3/4 naszych, trochę to przeszkadza, no ale cóż poradzić.

Szczegóły: TU

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bielik42:

Fort Boyard: De Legende? A, co to za wynalazek :trollface: ? Pierwszy raz się spotykam z tą pozycją. To jakaś przygodówka rozgrywana na Alcatraz, czy coś w tym stylu? Pewnie jesteś jedynym użytkownikiem w Polsce, który posiada ten tytuł :) .

Lubię takie odejście od mainstreamu :trollface: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...