Jump to content
Sevard

Windows - ogólnie

Recommended Posts

Chciałem napisać coś o Win8 - jakąś opinię, mini-recenzję. Użytkuję go już ponad tydzień i zamierzałem się za to zabrać. yojo2 (nie)stety mnie ubiegł. Zrobił to pewnie lepiej ode mnie, a mi zostało się tylko pod tym postem podpisać :)

Domyślam się, że grupa posiadaczy "ósemki" nie jest jeszcze spora, ale może ktoś zna jakieś ciekawe aplikacje Metro, programy zmieniające lekko wygląd, zachowanie systemu. Jeśli tak, to byłbym wdzięczny, gdyby się tą wiedzą podzielił.

Osobiście poszukuję takich trzech.

• Znacie może jakiś sposób na ustawienie bardziej "metrowych" ikonek desktop apps (programów pulpitowym?). Mógłbym je sam zrobić/znaleźć, szukam po prostu narzędzia które pozwoli mi wstawić takie pełne kwadraty, a nie zwykłe ikonki pulpitowe.
  • Jest już sposób na ustawienie Aero? Słyszałem, że ludzie nad tym pracują.
  • Da się jakoś dodać przycisk Start w lewym dolnym rogu, który włączałby "ósemkowy" Start - interfejs Metro, a nie ten "siódemkowy"?

Za pomoc z góry dziękuję :)

• Da się jakoś dodać przycisk Start w lewym dolnym rogu, który włączałby "ósemkowy" Start - interfejs Metro, a nie ten "siódemkowy"

W Blue to będzie, wystarczy poczekać.

Mam pytanko odnośnie Windowsa. Na dniach zakupuję Windowsa 7 lub 8 - przesiadam się z xpeka. Na drugim kompie mam 7, więc jestem już przyzwyczajony. Czy opłaca się kupować 8? Czy jest tam coś lepszego niż w 7 lub coś do czego trza się przystosować, jest jakaś drastyczna zmiana?

I czy jest to "dobra" 7-emka:

http://www.net-s.pl/index.php?id=3&ss=7&c=25&s=157&g=114180&n=Microsoft-Windows-7-Home-Premium-64-bit-SP1-OEM-PL-wersja-polska-w-magazynie-natychmiastowa-wysylka-

I czy jest to dobra 8-emka:

http://www.net-s.pl/index.php?id=3&ss=7&g=319959&n=Microsoft-Windows-8-64-bit-1pk-DVD-OEM-wersja-polska-w-magazynie-natychmiastowa-wysylka

Osobiście bym wybrał 8, jako że to nowszy system i dłużej będzie otrzymywał wsparcie. Wg mnie jest rónie dobry co 7. Za dużo do przyzwyczajania nie ma poza brakiem menu Start. Tak, oba systemy które podałeś są takie jakie warto kupić.

Zamiast niego masz Modern, np.: http://i0.simplest-image-hosting.net/picture/clipboard01299.jpg (praktycznie niemodyfikowany względem standardu).

A jak się wjedzie z sidebara w szukajkę to wyskakuje właściwie wszystko to, co normalnie można znaleźć w Starcie: http://i0.simplest-image-hosting.net/picture/clipboard01300.jpg

A jak się kliknie PPM w lewy dolny róg ekranu (lub wciśnie Win+X) to z kolei wyskakuje takie, najbardziej użyteczne menu: http://i0.simplest-image-hosting.net/picture/beztytuu83.png (u mnie zmodyfikowane, trochę dodałem pozycji - jest od tego programik http://winaero.com/comment.php?comment.news.30 )

BF nie powinien mieć problemów na 8, bo i czemu.

Guest

@ Winkielek - Ja nie wytrzymałem z Modern UI długo (chociaż na upartego można na tym pracować, ale męczące toto) i za 3 dolary kupiłem program StartIsBack (licencja na 2 komputery ważna dożywotnio) niemal całkowicie wyłączający Modern UI (Metro) - można też wyłączyć / włączyć w każdej chwili poszczególne jego elementy. Ta mała aplikacja to żywcem wzięte Menu Start z Windows 7 i wszystkie bezpłatne tego typu aplikacje nie są nawet w połowie tak dobre - testowałem co najmniej cztery, więc jeśli Modern UI Ci nie podejdzie, to zawsze możesz za grosze przywrócić menu Start. Co ważne nie jest to osobny program pracujący w tle, a modyfikacja plików systemowych, którą bez problemu i konsekwencji można usunąć.

Spytasz po co tak kombinować, skoro można kupić Windows 7? yojo2 już to napisał - dłuższe wsparcie. Windows 7 ma już prawie 4 lata, a nie wiadomo jak to będzie z aktualizacjami bezpieczeństwa, DirectX, nowym Internet Explorerem itp. za jakiś czas...

Lepiej wziąć Windows 8 bo pomimo aktualnego braku przycisku Start, tuż za rogiem czai się aktualizacja Blue (Windows 8.1), która go przywróci. Po za tym nie ustępuje praktycznie w niczym swojemu poprzednikowi.

Przycisk start powróci, ale menu start nie - po prostu przycisk będzie otwierać Modern.

Z tego co wiem, jeśli wybierzesz aby podczas uruchamiania od razu pojawiał się interfejs z przyciskiem Start (z pominięciem Metro) , wtedy przycisk będzie otwierał rozwijalną listę zainstalowanych programów.

Zakupiony i zainstalowany teraz pozostaje się przyzwyczaić. Co prawda na razie najbardziej frustrującą rzeczą był Skype, ale zastąpiłem go Skype Desktop i jest ok. Jak coś mi nie podpasuje to skuszę się na program Prometheusa, ale mam nadzieję, że nie będę zmuszony zwłaszcza jeżeli niedługo ma wyjść 8.1.

za 3 dolary kupiłem program StartIsBack

Gdzieś miałem linka do podobnego programu, ale w menusach były takie fajne małe kafelki.... niech ktoś mi przypomnijak się toto nazywało i czy jest warte uwagi :)

Wiecie może czy gdy w W8 wybiore opcje odświeżenia systemu to czy usunie mi wszystkie gry i programy jakie mam zainstalowane?

witam. chciałem zainstalować na stacjonarnym kompie windows 7 i zastanawiam się jak będzie chodził w tej konfiguracji.

AMD Athlon 64 x2 5000+ 2,66 GHz

2 GB Ram

200 GB dysk twardy

NVidia GeForce 8600 GT 512 MB

Jeśli będzie chodził to jaki jest najlepszy? Wtedy bym poszedł i kupił.

Ewentualnie czy zostać przy XP?

Z góry dzięki ;)

Powinien chodzić normalnie, co do wersji to oczywiście Home 64bit(co prawda masz tylko 2GB ramu, ale to nie powinno stanowić problemu jeżeli będziesz w miarę dbał o system więc raczej nie ma sensu pchać się w 32bit). Pytanie tylko czy jest sens kupowania nowego systemu do starego kompa tym bardziej, że jeżeli będziesz chciał w przyszłości zmienić sprzęt to może się okazać, że znów wymagany będzie zakup systemu(licencja OEM). Chyba, że zdecydowałbyś się na Windows 8 który umożliwia przenoszenie licencji na nowy komputer. No ale ósemka za to nie każdemu się podobatongue_prosty.gif

Podsumowując, ja bym został na XP smile_prosty.gif Póki co ma być on wspierany przez Microsoft jeszcze przez niemal rok i jeżeli nie ma żadnego szczególnego powodu, dla którego chcesz zmienić system to nie widzę takiej konieczności. Sam siedzę na XP i póki nie zabiorę się za wymianę całego kompa, to nie widzę sensu wydawania 350zł na coś co nie przyniesie mi jakichś szczególnych korzyści.

Edited by feleron

Ewentualnie możesz kupić W8 i skorzystać z prawa downgrade'u do Siódemki :)

Kupię Windowsa na allegro, (czy to bezpieczne?) i nie wiem jakiego wybrać. Z tego co zauważyłem dzielą się na Upgrade Boxy i normalne Windowsy. Mam już orginalnego windowsa. Co wybrać? Aha i normalne windowsy są ok. 100-200 zł droższe. Pomocy!

Jakiego masz Windowsa obecnie? Z niektórych można zrobić upgrade do najnowszych wersji. Co do tego jaki wybrać - zależy jaki masz sprzęt, pod nowy komputer brałbym 8 OEM 64bit (~350zł).