Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sevard

Systemy operacyjne - co wybrać?

Polecane posty

Z MacOS jest ten problem, ze mozna go uzywac tylko na macach... a na tych nie mozna juz uzywac windwosa czy linuksa ( chyba )

Chyba jednak można. Apple pozwala na zainstalowanie innego systemu na Macu o ile nie usunie się przy okazji MacOSa.

MacOS działa na PC'tach żeby było śmieszniej kolega zainstalował na komputerze z procesorem AMD których w żadnych komputerach Apple nie uświadczysz w przeciwieństwie do Intel'a.

Zainstalować się da, ale jest to niezgodne z licencją systemu.

Co do dystrybucji Linux'a to Open Suse nie znoszę strasznie dużo z nim problemów miałem jakiś czas temu,

Kiedyś gdzieś czytałem, że głównym problemem openSUSE jest pisownia nazwy. Jak widzę takie rzeczy jak wyżej, to jestem w stanie w to uwierzyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dystrybucji Linux'a to Open Suse nie znoszę strasznie dużo z nim problemów miałem jakiś czas temu,

Kiedyś gdzieś czytałem, że głównym problemem openSUSE jest pisownia nazwy. Jak widzę takie rzeczy jak wyżej, to jestem w stanie w to uwierzyć.

No nie wiem. Wiesz jak to jest z takimi dystrybucjami - niby sa takie "noob-friendly" a jak przychodzi co do czego to same klopoty ;)

Co prawda susa nie uzywalem, mialem za to przez ~2 tyg ubuntu. Po kolei padalo:

- wifi

- Xorg

- caly filesystem

A taki Arch czy gentoo smigaja bezproblemowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej piłem do tego, że nawet nie wie jak się pisze to, co krytykuje (no sorry, ale ta pisownia rzuca się w oczy jednak, jakby ktoś napisał Windołs, to pewnie od razu by się na niego szarańcza rzuciła ;) ). Ja z Ubuntu (i klonami) też miałem różne przejścia, ale w openSUSE największym problemem jaki spotkałem do tej pory było to, że Firefox się ciął przed zainstalowaniem sterów do karty graficznej, ale to było kilka wersji temu. Mandrivę w sumie wspominam różnie, w zależności od wersji, której używałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego, jakby napisal Łindołz na forum haterow M$ :D

Ja jakis czas temu mialem ciekawy problem na Arch-u. Otoz, X'y postanowily przestac dzialac ( phew, co to za problem, po co komy X'y? :D). Tak po prostu. Za cholere nie moglem tego naprawic, nawet reinstall systemu nie pomogl. Przypuszczam, ze to dlatego, ze laptop na ktorym problem wystapil jest juz tak stary, ze Arch sie zbuntowal :P

No i wtedy zrobilem cos dla siebie niezrozumialego. Do tej pory nie wiem dlaczego, ale postawilem... debiana. Tzn. w zasadzie to wiem dlaczego, uznalem, ze nie ma opcji zebym tam stawial gentoo.... za dlugo by sie to wszystko kompilowalo ;p

O dziwo, nie taki debian straszny, jak go sobie wyobrazalem. Chodzi mi tutaj o powszechne przekonanie o tym, ze na debianie updaty sa raz do roku - na swieta :P Natomiast uzywajac rozwojowych repozytoriow mam dosc swieze paczki. Ot, niespodzianka :P

BTW ostatnio slyszalem, ze nazwa "Debian" wziela sie od imienia programisty, ktory to napisal (Ian) i imienia jego dziwczyny (Deb), sadze jednak, ze to nieprawda. Ktos, kto stworzyl linuksa nie moze meic dziwczyny o.o

(( Tak wiem, suchar stary jak swiat, najstarsi indianie sie zniego smiali za czasow niemalze ujemnej wersji slackware ))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam Windows 7 . Nie stwierdziłem wad:)

Ok

Plusy :

Szybkość ,nowe gry chodzą ,Dużo opcji więcej niż w XP i Vista, Przyjemny interfejs,Dobra przeglądarka<plików>,Dobry dla początkujących,Popularny ,Jak dotąd to chyba najlepszy,Podobny trochę do visty,duża stabilność ,DirectX 10 Hm i przyjemny pasek startowy.

Wady:Nie stwierdziłem

Jednym słowem Polecam

Poprawka*

Proponuję rozwinąć post (zalety,wady[?]) niż wystawiać takie komentarze. -politan

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gł?wną zaletą win7 w stosunku do xp jest jego mniejsza podatność na zamulenie. XPek potrafił po2 latach zajechać nawet przyzwoity sprzęt C2D 2Ghz 2GB ram GF8600 mimo ekstremalnej optymalizacji, cięcia i regularnej pielęgnacji. Z win7 nie ma takich problem?w a pielęgnacja jest wymagana w stopniu minimalnym. Niestety wersja starter wydaje się być okrojona z tej funkcjonalności bo błyskawicznie zamuliła mi netbooka.

Drugim fajnym ficzerem si?demki są biblioteki. Owszem można to mieć na xp jak się zamiast explorera używa innego menedżera plików ale tutaj mamy to od ręki.

Gł?wnym systemem jest dla mnie linux. Dzięki niemu nie boję się wirusów, nie boję się korzystać z bankowości elektronicznej, system wog?le nie zamula, jest baaardzo konfigurowalny i można go uruchomić na leciwym sprzęcie. Niestety wymaga czasu i chęci do nauki jeżeli ktoś go chce używać nie tylko do internetu i filmów. Jak się pojawia błąd to trzeba się mocno napocić żeby go rozwiązać. Dlatego też ostatnio po długim okresie użytkowania byłem zmuszony całkowicie skasować linuksa bo zwyczajnie nie miałem czasu żeby grzebać w systemie. A komputer potrzebny był natychmiast. Ale już sobie obiecałem że jak się wszystko ustabilizuje to wrzucę archa lub gentoo (choć straaaasznie mi się nie chce kompilować każdego nowego programu)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dzięki niemu nie boję się wirusów, nie boję się korzystać z bankowości elektronicznej."

Tutaj raczej nie przeceniałbym możliwości systemu. Wystarczy otwarty port i exploit (z czego mnóstwo jest dostępnych do pobrania w Googlach, co oszczędza potencjalnemu "hakerowi" (czyt. script kiddie)) no i możesz polec. Tutaj żaden system nie da gwarancji (choć pod względem wirusów pingwin jest bezpieczniejszy ale bankowość elektroniczna jest tak samo niebezpieczna na każdym systemie) bezpieczeństwa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sevard

Chyba jednak można. Apple pozwala na zainstalowanie innego systemu na Macu o ile nie usunie się przy okazji MacOSa.

O.o ;)

Zrobiłem to tylko dlatego że płytki instalacyjne były uwalone :D

@Hakken

Co innego, jakby napisal Łindołz na forum haterow M$

Raczej WinZgroza ;)

BTW ostatnio slyszalem, ze nazwa "Debian" wziela sie od imienia programisty, ktory to napisal (Ian) i imienia jego dziwczyny (Deb), sadze jednak, ze to nieprawda. Ktos, kto stworzyl linuksa nie moze meic dziwczyny o.o

Debian to tylko dystrubucja, ją prawa fizyki omijają ;)

@zyt123

Dobra przeglądarka<plików>

Haha, no to powiedz mi jak się włącza drugą kartę.

@sevard

To jest kwestia przyzwyczajeni i niestety, ale posiadania ekranu dotykowego. To jest trochę tak, jak Unity w GNU/Linuksach. Niby jest fajne, ale moim zdaniem nie da się

tego wygodnie używać za pomocą myszki.

Ja tam - oraz osoba o wiele mniej obeznana w komputerach - nie narzekam. IMO kwestia przyzwyczajenia, przynajmniej jest o wiele lepiej niż w Metrze.

@yojo2

No nie powiedziałbym, przy graniu w starsze tytuły maszyna wirtualna się przydaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Stałem się posiadaczem: http://intellibook.de/dasintellibook z zainstalowanym Ubuntu. Jest to moje pierwsze spotkanie z Linuksem i przypadł mi on do gustu.

Zamierzam częściej korzystać z tego laptopa więc planuje zrobić format i zainstalować jakiegoś Linuksa albo Windowsa Xp

Służyć on ma mi do pracy: Internet, jakiś word i excel (lub coś w ten deseń) oraz chciałbym, żeby Guitar Pro 5 lub 6 działał na tym kopmuterku. Marzeniem byłby jeszcze AutoCad ale nie wiem czy to realne.

Nie jestem żadnym znawcą Linuksów więc czy polecilibyście mi jakiegoś sprawnie działającego, ładnego oraz prostego w obsłudze Linuksa, który spełniałby powyższe wymagania? Czy przy moich oczekiwaniach skazany jestem na xpeka?

Jak od czasu do czasu korzystałem z tego zainstalowanego Ubuntu to wszystko było ok tylko problem był z odtwarzaniem filmików w internecie. Albo ładowały się wolniej niż na Windowsie lub w ogóle :( Byłbym rad gdyby ten problem nie występował więcej :P

Z góry dziękuje za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu/Kubuntu, openSUSE, mint to dobre dystrybucje dla początkującach (albo jak ktoś się nie chce bawić systemem tylko używać) GuitarPro 6 powinien działać bez problemów, 5 też (chociaż 6 lepiej).

A co do filmików - może brakue po prostu jakiegoś pakietu, opisz troche dokładniej to może coś poradzimy ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wymaganiach dla GuitarPro 6 znalazłem: Screen resolution 1024 x 768. Ja na swoim Ubuntu mam rozdzielczość: 1024x600. Boje się, że przez to mogę mieć problem z uruchomieniem :( Laptop jest strasznie malutki ale przez to taki fajny :P

W sumie nie ma co opisywać bo i tak chce sformatować i wszystko od nowa :P

Jako, że jesteście ekspertami w dziedzinie Linuksów to moglibyście mnie poinstruować jak wszystko zrobić? W sensie skąd wziąć Linuksa (oraz jakiego. Link?). Jak sformatować i zainstalować nowego (nie mam napędu optycznego - zostaje pendrive). Może jakiś link do poradnika czy coś bo rozumiem, że żadnemu z was nie będzie się chciało opisywać krok po kroku na forum. No chyba, że ktoś lubi to się ucieszę ;)

Edit: Jak wpisze w google nazwę konkretnego Linuksa to mam stronkę, można pobrać i wszystko cacy, tylko nie wiem którego z podanych wybrać :P Zdaje się na wasze zdanie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na necie jest multum dystrybucji. Ja od siebie polecam Debiana, na którym bazuje Ubuntu. Bardzo fajny system i przede wszystkim bardzo stabilny i posiadający ogromną bazę pakietów. Co raz bardziej korci mnie przejście na Slacka albo Gentoo, ale nie mogę się za to zabrać :/. Podobno dobry (przyjazny dla użytkownika, który wie co robi) jest też Arch, problem może być tylko z jego stabilnością.

Co do odtwarzania flashowych filmików na Linuksie. Problem leży nie w samym systemie, a w leniwości programistów z Adobe. Flash Player w wersji linuksowej jest znacznie gorzej napisany niż ten w wersji Windowsowej czy też Mac'owej. U mnie, np. każdy film odtwarzany w trybie pełnoekranowym tnie się niemiłosiernie (nie zależnie od wybranej rozdziałki i ilości zbuforowanych danych).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek będzie dobry mint. Mówisz, że to mały laptop, za dużo mocy pewnie nie ma. Dlatego też sugeruję środowisko GNOM3.

Pod tym adresem znajdują się pliki i manual do instalacji: http://www.linuxmint.com (w dziale download)

Nie musisz formatować dysku, instalator zrobi to sam.

@debian stailny w wersji stabilnej. Updaty co 20 lat. Enjoy ;)

@up Nienienienienienie. Nie przesadzaj, arch nie ma nawet domyślnie Xorg server.

@Arch - Stabilny.

@Flash Player - u mnie działa bezproblemowo, pobierasz z repozytorium czy strony adobe ?

EDIT:

Proponuje przenieść dalszą część dyskusji do [Linux] Ogólnie, lub [Linux] Przejście na linuksa. Jeszcze nas łindołsiarze wygwiżdżą ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu się mylisz co do Debiana. Pakiety są dość często aktualizowane, problem jest tylko z samym systemem, gdzie praktycznie zmiany zachodzą rzadko.

Dziwne dużo osób chwali Archa za łatwość użytkowania. Problem z nim jest taki, że przed jego instalacją trzeba już ogarniać systemy z rodziny Linux.

Przez to, że w Archu aktualizacje są dość częste i w dużej ilości przypadków zdarza się testować pakiety na żywca istnieje obawa o brak stabilności systemu.

Używam Flasha pobranego ze strony producenta, być może jak będę mieć trochę czasu to spróbuję zainstalować z repozytorium (choć wątpię czy to coś pomoże).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debian ma różne repozytoria:

- Squeeze

- Wheezy

- Sid + opcjonalnie Unstable

Rzeczywiście Sid z Unstable są aktualizowane bardzo często => stabilność idzie w dół

Wheezy, którego ja używam na debianie, jest aktualizowane umiarkowanie często, ale jest wystarczająco stabilne.

Squeeze jest rzadko aktualizowane, nawet bardzo. Dzięki temu jest bardzo stabilne.

Problem jest tylko z samym systemem, gdzie praktycznie zmiany zachodzą rzadko.

Co masz przez to na myśli, bo nie do końca rozumiem ?

@Arch - co do instalacji

Instalacja nie jest trudna, wymaga minimum wiedzy i mnóstwa odwagi (nie ma graficznego instalatora, jest to instalator tekstowy) :)

@Arch - co do stabilności

Jest to rolling realese, więc paczki są często uaktualniane, ale NIGDY w oficjalnym repozytorium nie ma pakietów "na żywca", nie sprawdzonych, etc.

Używam archa od kilku lat, i jeszcze nigdy nie miałem problemów z paczkami destabilizującymi system.

EDIT

W debianie jest jeszcze "Incomming". Nie jest to repozytorium jako takie, ale można stamtąd pobierać paczki (oficjalnie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem czy był taki temat jeśli tak to proszę o podanie linka do takowego.

Mam system Windows XP i nie wiem czy się przesiadać na Windows 7. Chciałbym wiedzieć który system jest lepszy i czy mi się opłaca. I najważniejsze czy siódemka jest stabilniejsza od XP? Jak nie utracić danych o wadze 80 GB podczas zmiany systemu? Czy pójdą mi te gry na siódemce?

Bitwa O Śródziemie I,II i dodatek ; Counter Strike 1.6 ; Deluxe Ski Jump 3 ; Disciples 2 - Bunt Elfów ; FIFA 11 & 12 ; GTA San Andreas i Vice City ; HoMM III Shadow Of Death & HoMM IV ; LoL ; NFS Underground 2,Most Wanted i Carbon ; Ojciec Chrzestny 2 ; Sacred Złota Edycja ; Titan Quest ; Torchlight ; Two Worlds ; Wiedźmin 2 Zabójcy Królów ; Wiedźmin Edycja Rozszerzona i King's Bounty Legenda.

Trochę się rozpisałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...