Skocz do zawartości
org

Pamięci RAM

Polecane posty

Witam, zamontowałem kolejną kość (obie są w slotach o tym samym kolorze). Jednakże system wyświetla mi w panelu sterowania:

c3d2a49b76583db1gen.jpg

W jaki sposób zrobić, żeby dostępna była całość?

EDIT:

Wygląda na to, że muszę chyba najpierw zaktualizować BIOS, bo według strony producenta jestem kilka wersji do tyłu.

EDIT2:

Zaktualizowałem i dalej nie działa. Co robić?

EDIT3:

Wyciągnąłem kości ze slotów i zmieniłem ich rozkład - były w niebieskich i przełożyłem je do czarnych. Włączam komputer... I nawet nie ładuje się BIOS. Już jestem zły, że może uszkodziłem coś przy montażu, lampka RAM OK (chyba tylko na płytach ASUSa to jest, ale pewności nie mam) się świeci... Naciskam przycisk do naprawy błędów, dioda zaczyna migać, ale nic się nie dzieje. Rozkręcam kompa, przekładam RAM tak, jak był na początku i...

f70416ca118ca019gen.jpg

Wychodzi na to, że czarne sloty są po prostu uszkodzone. Nie zauważyłem tego wcześniej, a komputer jest już dawno po gwarancji. Mimo wszystko nie sprawia to problemu, bo więcej kości nie mam zamiaru do niego wkładać.

EDIT4:

Interesuje mnie jeszcze jedna rzecz, ale to już z czystej ciekawości.

Pierwsza kość wyświetla wartości pod etykietami JEDEC#1 do JEDEC#4, natomiast druga kość ma przesunięte JEDEC#1 w prawo o jedno pole, natomiast JEDEC#4 nie ma wcale. Błąd programu?

6acb07b2a7b907d1gen.jpg

ec1101e4ef5951a7gen.jpg

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wymieniając pamięć teoretycznie na szybszą odczuję różnice w wydajnośći w grach teraz używam 1866MHz CL9 na 2400MHz CL10/11 z większym opóźnieniem czy jest sens bawienia się w to bedzie kolosalna różnica?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pytanie dotyczące procesora Intel g4400 - to najsłabszy Skylake na rynku, który jest na moim celowniku jako swojego rodzaju "entry level" w nową generację. Znalazłem jednak informację mówiącą o tym, że nie obsługuje on RAM o taktowaniu 2400 Mhz. Czy to oznacza, że po włożeniu go do skrzynki z zamontowanym takim właśnie RAMem komputer po prostu odmówi współpracy, czy też potraktuje te pamięci jako 2133 Mhz, czyli maksimum swoich możliwości?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem dotyczący wyboru pamięci ram gdyż nie mam pojęcia jaką mam zakupić by działała z aktualną pamięcią, posiadam aktualnie bodajże goodram 2gb ram ddr2 [bodajże 800MHz] a płyta główna to gigabyte m61pme-s2p, jaka kość 1/2 gb by pasowała? gdyż na różnych stronach widuje różne pamięci i piszę iż pasuje do "99,9%" komputerów ale ile w tym prawdy to sam nie wiem.. z góry dziękuje za udzieloną pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kanale Moreli pojawił się test porównujący pamięci DDR4 single-chanel i dual-chanel: https://www.youtube.com/watch?v=sQz4XmEFbTU

Wyniki robią wrażenie, ale czy ktoś może wytłumaczyć, jak większa przepustowość pamięci może robić tak dużą różnicę w grach? I dlaczego w testach na DDR3 wyniki były zbliżone, a tutaj jest aż taka przepaść?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. Problem w tym, że bez bardziej specjalistycznych narzędzi i danych - trudno to wyjaśnić. Albo nowe gry mają ogromny apetyt na przepustowość pamięci, większą niż kombajny do obróbki danych statystycznych, albo coś jest nie tak z... kośćmi pamięci. 

Zważywszy na to, że pamięci DDR4 od Cruciala (tu były takie testowane) dziwnie się zachowywały ze Skylake'ami, to może być też powód.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej zaskoczyło zaskoczenie Liptona. :) Toć już od czasów Athlona 64 wiadomo że dual chanel daje zauważalne wzrosty wydajności.
Kiedyś było to prościej wytłumaczyć, ale zasada została ta sama. Upraszczając - CPU i RAM pracują na tej samej "szynie danych". CPU pracuje znaczeni szybciej niż RAM (stąd między innymi nowe procki mają tak dużo rożnych pamięci podręcznych gdzie mogą buforować dane pomijając RAM) dlatego często czeka na doczytanie porcji do obróbki. RAM może robić tylko jedną rzecz na jedne takt, więc np. jak zapisuje to nie czyta. Póki procki miały tylko jeden rdzeń wystarczył jeden kanał tym bardziej że RAM i CPU pracowały ze zbliżonymi zegarami. Dwa kanały => więcej danych dla CPU (mniej czekania) => więcej danych dla GPU => więcej FPS. Popatrz na zalinkowanym filmie na użycie CPU w single i dual :)

Różne aplikacje mają różne wymagania co do użycia pamięci ale generalnie im podsystem RAM jest w stanie szybciej "karmić" CPU danymi tym mniej strat na oczekiwaniu na kolejną porcję do obróbki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas wszelkie wyniki testów gier wyglądały podobnie jak wyniki tutaj w Crysisie 3, czy GTA V - nikłe przyrosty wydajności przy najbardziej pamięciożernych opcjach. Dziwią mnie natomiast wyniki w Wiedźminie 3, to nie jest, ani specjalnie pamięciożerna gra, ani specjalnie obciążająca podsystem pamięci graficznej, więc różnice są zastanawiające.

Problem polega też na tym, że w przypadku DDR3 różnice w wydajności single/dual dochodziły do ~6-10% w przypadku renderowania/rekodowania materiałów wideo, a ~20%-25% w zasadzie zdarzało się tylko w przypadku czystych obliczeń.

Nawet zakładając, że test został przeprowadzony zgodnie z regułami sztuki (a w przypadku testów pamięci można znaleźć naprawdę dość potężne kwiatki) to konfiguracja, którą on pokazał jest dosyć abstrakcyjna: platforma uniemożliwiająca podkręcanie + GTX 980 Ti. Użyteczność tego testu dla kogoś, kto ma dylemat single, czy dual-channel jest zerowa, bo jeśli ktoś dysponuje GTX 980 Ti, to zwykle już ma 16/32 GB RAM w dual-channel.

Ale przyjmując, że wartości są poprawne, to jeśli ten test miałby mieć jakąś wartość poznawczą, to trzeba byłoby doń wziąć i5-6400/6500 + H110M/B150M + 16 (1x16/2x8) GB lub 8 (1x8/2x4) GB RAM + R9 380/GTX 960 i popatrzeć jakie przyrosty dual-channel daje w tych ustawieniach, bo tutaj rzeczywiście użytkownicy mogą mieć dylematy konfiguracyjne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, planuję poszerzyć ilość RAM w moim komputerze. Aktualnie mam Ballistix Ballistix Sport, DDR3, 2x4 GB, 1600MHz, CL9, 1,5V.
Mogę okazyjnie kupić HyperX Predator, DDR3, 2x4 GB, 1866MHz, CL9, 1.65V

Czy pamięci będą ze sobą biegać? Różnica częstotliwości chyba nie ma znaczenia, ale niepokoją mnie różne napięcia. 
Płyta główna to gigabyte z97 hd3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będziesz musiał zwiększyć napięcie RAM do tych 1.65V żeby te HyperX poszły nawet na 1600MHz. Poza tym powinno działac. Mozna się jeszcze upewnić, czy jedno i drugie to są moduły tego samego typu (single/dual rank), niektóre płyty nie lubią mieszania różnych typów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...