Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Jakub313

Rozwiązany: Pytania związane z pastą termoprzewodzącą.

Polecane posty

Witam serdecznie wszystkich, i od razu ostrzegam, że nigdy nie nakładałem pasty termoprzewodzącej i właśnie tej czynności dotyczą kolejne pytania. Wymienię je w podpunktach aby było łatwiej odpowiadać. A zatem:

a) Na jakie elementy (i gdzie one są) nakładamy ową pastę, bo z tego co wiem to na procesor i kartę graficzną i chyba na wentylatory? Z tym procesorem to jeszcze coś na youtube znalazłem, ale z tą kartą graficzną (Radeon HD 4870) to nie mam zielonego pojęcia co i jak trzeba uczynić. No i te wiatraczki - też nie wiem czy tam też pasta jest potrzebna? Czy trzeba coś odkręcać/rozkręcać/wykręcać i jak to zrobić, aby czegoś nie zepsuć?

b) Czy ten alkohol izopropylowy jest taki ważny nawet gdy wcześniej się pasty nie nakładało i czy wystarczy mi sprężone powietrze, aby np. procesor wyczyścić przed nakładaniem pasty? I przy okazji gdzie kupić ten alkohol izopropylowy?

c) Czy pasty termoprzewodzące mają datę ważności? Jeśli chodzi o wymianę pasty na nową to rozumiem, że robi się to w tedy, gdy zaobserwuje się ponowny wzrost temperatur na procesorze i karcie graficznej, tak?

d) Czy podczas tych wszystkich operacji ww. jest jakiekolwiek ryzyko uszkodzenia komputera? Czy może lepiej niech to zrobi jakiś specjalista?

Podsumowując, jeśli taki temat był poruszony to z całego serca przepraszam, a jeśli znacie jakieś bardzo dobre (łopatologiczne z filmikami) strony o nakładaniu pasty na procesor (te można znaleźć) i kartę graficzną (a z tymi jest ciężej) to byłbym dozgonnie wdzięczny za udzielenie mi do nich linków. Oczywiście, lepiej byłoby uzyskać informacje od was i na bieżąco odpowiadać i zadawać pytania. Nie śpieszcie się, gdyż ja przy kompie będę za jakieś 30 min. Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a. Wentylatorów się nie smaruje pastą. Smaruje się nią powierzchnie styku radiatora z rdzeniem karty/procesora. Z kartą jest tak samo jak z prockiem - odkręcić chłodzenie i wymienić pastę. W karcie stosuje się również taśmę termoprzewodzącą i jej nie ruszaj, chyba że masz pod ręką nową na wymianę.

b. Ostatecznie może być i zwykły alkohol. Powierzchnie na które nakładasz pastę trzeba odtłuścić.

c. Mniej więcej tak.

d. Generalnie jeśli jesteś ostrożny to większego ryzyka nie ma. Niektóre pasty przewodzą prąd i trzeba uważać przy nakładaniu.

http://www.cooling.pl/poprawne-nakladanie-...,artykul,7.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. b. Albo zwykły zmywacz do paznokci. Podprowadź żonie/siostrze/mamie albo kup najtańszy w kiosku za złotówkę.

A co do rozprowadzania pasty, na Youtube jest parę filmików które mogą zniechęcić Cię do babrania się w rozsmarowywanie pasty po całej powierzchni. Najprostsza i teoretycznie najlepsza metoda to wycisnąć pasty wielkości ziarna ryżu na środek procesora i przy zakładaniu radiatora, równomiernie go dociskając, pasta sama się rozprowadzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. b. Albo zwykły zmywacz do paznokci. Podprowadź żonie/siostrze/mamie albo kup najtańszy w kiosku za złotówkę.

Sam przed chwilką biegłem do sklepiku po zmywacz, bo w domu był tylko bezacetonowy:D Mam tylko jedno pytanie. Słyszałem,że zmywacz może zmyć napisy z cepa. Prawda to?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznałem się z poradnikiem i informacje w nim zawarte są wystarczające abym sam mógł nałożyć pastę, a więc ja w tym temacie kończę swoją obecność (ależ to zdanie było "sztywne"). Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce (nadal mam mnóstwo pytań, ale wszystko w swoim czasie). Jeszcze raz dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...