Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ghost

Przecieki do CD-Action numer 08/2011

Polecane posty

Pierwszy obrazek to najprawdopodobniej uran - pierwiastek i planeta.

Drugi... nie wiem.

A trzeci to kolumny doryckie.

Nie do końca. Ten pierwiastek to nie uran.

A na początku miałem pisać, że to siarka. Tylko po tym jak zobaczyłem planetę Uran obok, myślałem że to ma być jedno słowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

URAN - gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Nazwa planety pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej (klasyczna greka: ???????), ojcem Kronosa (Saturna) i dziadkiem Zeusa (Jowisza). Choć jest widoczny gołym okiem, podobnie jak pięć innych planet, starożytni obserwatorzy nie uznali go za planetę ze względu na jego niską jasność i powolny ruch po sferze niebieskiej[1]. Sir William Herschel ogłosił odkrycie planety w dniu 13 marca 1781, po raz pierwszy w historii nowożytnej rozszerzając znane granice Układu Słonecznego. Uran to również pierwsza planeta odkryta przy pomocy teleskopu.

Uran (U, łac. uranium) ? pierwiastek chemiczny z grupy aktynowców w układzie okresowym.

Wśród pierwiastków występujących naturalnie na Ziemi ma największą liczbę atomową (92)[1], jest słabo promieniotwórczy.

W uranie naturalnym występuje głównie izotop 238U (około 99,3%), któremu towarzyszy 235U (około 0,7%) i ślady 234U. Izotop 235U ulega rozszczepieniu spontanicznemu oraz pod wpływem neutronów termicznych (rozszczepienie jądra atomowego) . Izotop 238U pochłania neutrony i następnie przekształca się w 239Pu (pluton), który jest rozszczepialny. Syntetyczny izotop 233U jest rozszczepialny, otrzymuje się go przez bombardowanie 232Th neutronami.

Na podstawie wikipedii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...