Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Psud

odświeżanie- które zdrowsze

Polecane posty

Wszędzie sie słyszy jakie to odświeżanie 100Hz jest zdrowe dla oczu itd.

Powiem tak: mam u siebie ustawione odświeżanie na 60 Hz i jakakolwiek zmiana tego ustawienia na 100Hz powoduje że nie moge wytrzymać przed komputerem dłużej niż 10min i nie wiem może to kwestia przyzwyczajenia czy cuś??

tak na chłopski rozum to chyba :

60 Hz = mniejsze odświeżanie= mniejsze męczenie oczu

jak myślicie które odświeżanie leprze?? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im wyzsze odswiezanie, tym lepiej. Moze Twoj monitor po prostu nie wyrabia przy 100 Hz. Ustaw 85 Hz i zobacz co bedzie. Twoje rozumowanie na chlopski rozum jest zupelnie nietrafne. Chyba nie wydawalo Ci sie, ze wszyscy dookola sie myla?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wydawalo Ci sie, ze wszyscy dookola sie myla

nie.. poprostu pomyślałem że to może ja jestem mutant :wink:

ustawiłem 85hz i różnicy nie widze :)

mam monitor SAMSUNG SyncMaster 755DF

i tak se popatrzałem w specyfikacje i pisze:

Maksymalna rozdzielczość - 1600x1200

Odświerzanie: 70Hz-120Hz

17 cali

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna rozdzielczość - 1600x1200

Odświerzanie: 70Hz-120Hz

17 cali

W takim razie proponuje:

Odświeżanie: 100Hz (sam takie mam, po 5-7 godz. nie bolą mnie oczy)

Rozdzielczość: 1024x768 (w większych nie widać różnicy, a zwiększa się promieniowanie)

A, tak, to chyba przyzwyczajenie, bo ja też tak miałem. Ale wtedy mnie oczy po 2-3 godz bolały...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje rozumowanie na chlopski rozum jest zupelnie nietrafne. Chyba nie wydawalo Ci sie, ze wszyscy dookola sie myla?
Jedzcie [beeep], miliony much nie moga sie mylic :>

A tak serio to z moich obserwacji wynika mniej wiecej tyle. Jezeli nie jestes w stanie dostrzec migotania, to jest dobrze.

Teoretycznie czlowiek widzi jakies 14 obrazow na sekunde, czyli jakies 28 klatek juz powinno zapewnic plynny obraz.

Jednak w praktyce odswiezanie monitora musi byc w okolicach 60 Hz, zeby dalo sie na nim pracowac przez dluzszy czas.

Skoro wzrost czestotliwosci daje poprawe, to logiczne jest kontynuowanie tego trendu.

Co do rozdzialki. Kiedys mialem 21 calowy monitor i musze stwierdzic, ze 1600x1200 przy 85 Hz daje spory komfort pracy. Ikonki/literki/itp nie byly za male i bardzo wygodnie mi sie na tym dzialalo. Jednak 17 to chyba troche za malo, zeby se taka rozdziale ustawic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem 85hz i różnicy nie widze :)

mam monitor SAMSUNG SyncMaster 755DF

i tak se popatrzałem w specyfikacje i pisze:

Maksymalna rozdzielczość - 1600x1200

Odświerzanie: 70Hz-120Hz

17 cali

Źle patrzysz albo masz tam byka.

Co co podajesz to pewnie częstotliwość odchylania, ale pionowa :) Poniżej masz parametry 755DFX ze strony Samsunga.

Rozdzielczość

Maksymalna (oparta na VESA GTF) 1600x1200 @68Hz

Zalecana 1024x768 @85Hz, 1280x1024 @75Hz

Jak więc widać przy tak ustawionej rozdziałce monitor wyrabia tylko 68Hz i przestawianie nic nie da.

Zmniejsz rozdzialczość do 1024x768 i zobacz różnicę między 60 a 85 (bo 100 nie wyrobisz)

Z tym monitorem nie polecam Ci przekraczać tej rozdzilczości. Szkoda oczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki monitor i przy 1024x768 spokojnie możesz ustawić 100Hz przy 1200x1024 da się 85Hz ale ja preferuję to pierwsze. Oczy muszą się przyzwyczaić. Za jakiś czas jak zobaczysz przez chwilkę 60Hz na monitorze to będzie to WIDAĆ oczy wtedy może nie bolą ale czuć od razu że jest gorzej. Ogólnie radzę trzymac się 85Hz i powyżej jak monitor nie wydala to zmniejszyć rozdziałkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to albo ja mam coś nie tak ze wzrokiem bo naprawdę odczuwam [w porównaniu z CRT na pewno mniejszą ale jednak] różnicę albo powinienem się już leczyć :)

W każdym razie mam zapytanie (bo chyba dotyczy zarówno CRT jak i LCD). Czy istnieje program/możliwość aby wymusić na niektórych grach działanie w wyższym trybie odświeżania niż 60Hz, a które nie posiadają zmiany tego z poziomu opcji[przepraszam, być może temat był już poruszany, jeśli tak prosiłbym o linka, bo -co tu kryć- szukanie zajęło by mi pewnie sporo czasu]?

Wiem że niektóre monitory mają takie coś sprzętowo... Może w programach do monitorów coś by się znalazło...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem. :D

1. Kliknij na Start | Uruchom i w pole otwórz wpisz dxdiag.

2. W nowo otwartym oknie przejdź do zakładki Więcej pomocy.

3. Teraz kliknij na przycisk Zastąp i wpisz dowolną liczbę. Musisz jednak zachować ostrożność. Niektóre monitory odświeżają z częstotliwością 100, 80 Hz a monitory LCD zwykle nie więcej niż 75 Hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to albo ja mam coś nie tak ze wzrokiem bo naprawdę odczuwam [w porównaniu z CRT na pewno mniejszą ale jednak] różnicę albo powinienem się już leczyć :)

W każdym razie mam zapytanie (bo chyba dotyczy zarówno CRT jak i LCD). Czy istnieje program/możliwość aby wymusić na niektórych grach działanie w wyższym trybie odświeżania niż 60Hz, a które nie posiadają zmiany tego z poziomu opcji[przepraszam, być może temat był już poruszany, jeśli tak prosiłbym o linka, bo -co tu kryć- szukanie zajęło by mi pewnie sporo czasu]?

Jeśli chodzi o gry to ściągnij Forceware Coolbits 2.0

(tylko karty nVidia - są to wpisy do rejestru)

z http://downloads.guru3d.com/download.php?det=815

i scal te wpisy z rejestrem.

Po tym zabiegu naciśnij prawy klawisz myszy, później Właściwości/

Ustawienia/Zaawanowane i zakładkę z nazwą karty graficznej

(np. GeForce 6600 GT) i na liście dostępnych opcji powinna się znaleźć

opcja "Zmiana częstotliwości odświeżania" z wykazem rozdzielczości i

z ustawionym, biężącym trybem odświeżania.

Żeby można było wymusić odświeżanie trzeba wyłączyć opcję

"Sterowanie częst. odśw. przez aplikacje i włączyć tę poniżej.

Co do reszty: prawy klawisz myszy, Właściwości/Ustawienia/Zaawanowane

/Monitor i sekcja Ustawienia monitora - Częstotliwość odświeżania ekranu i z listy wybrać żądaną wartość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...