Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

siradam07

Rozwiązany: Programowanie od podstaw.

Polecane posty

Witam!

Jak w temacie, czyli od czego powinien zaczac n00b, aby sie nauczyc programowania? W przyszlosci zamierzam sie programowaniem zajmowac zawodowo, a im wczesniej sie zacznie, tym lepiej.

Tak wiec, drodzy eksperci/forumowicze, od czego powinienem zaczac swoja edukacje? Wiem, ze niby standardem jest C++, ale chyba bedzie potrzeba tego wiecej. Polecicie moze jakies ksiazki o programowaniu, takie od podstaw i w miare przystepne.

I taki bonus question: Z kad najlepiej zdobywac wiedze o "hackingu"? Nie do konca chodzi mi o samo wlamywanie, raczej na zrozumieniu samego systemu zabezpieczen i ochrona wlasnego komputera oraz rozne "tricki" zabezpieczeniowe.

Z gory dziekuje! :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jak w temacie, czyli od czego powinien zaczac n00b, aby sie nauczyc programowania? W przyszlosci zamierzam sie programowaniem zajmowac zawodowo, a im wczesniej sie zacznie, tym lepiej.

Tak wiec, drodzy eksperci/forumowicze, od czego powinienem zaczac swoja edukacje? Wiem, ze niby standardem jest C++, ale chyba bedzie potrzeba tego wiecej. Polecicie moze jakies ksiazki o programowaniu, takie od podstaw i w miare przystepne.

1. http://xion.org.pl/productions/texts/coding/megatutorial/

2. Nie używaj Dev C++.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś zacząć od przeczytania literatury na interesujący cie temat. Na necie jest masa tutoriali o programowaniu. Jakbyś nie widział, to na forum przypięte jest FAQ na temat programowania gdzie wszystko jest ładnie wyjaśnione klik. Ten temat był już wałkowany milion razy więc nie chce się powtarzać. W pascalu już się właściwie nie pisze (nawet na studniach tego nie uczą), asembler też jest rzadko używany i może być trochę za trudny na początek (co nie znaczy, że nie jest przydatny). Nie będe oryginalny - wg mnie najlepszym wyborem jest C++, istnieje do niego cała masa książek (polecam 'Symfonia C++') i poradników. Potem możesz zainteresować się php i javą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to zaczne od C++. Slyszalem tez o innych popularnych jezykach programowania. Mowie tu o Visual Basic i Delphi (Java jest oczywista). Czy one sa podobne do siebie czy kazdego trzeba sie uczyc oddzielnie?

I rozumiem, ze jezyk C++ jest najbardziej podstawowym jezykiem? Co mozna napisac w C++? Wiem, ze ogolnie programy, ale do jakiego stopnia skomplikowania mozna dojsc? Np czy da sie napisac czesc programu do gry etc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W c++ pisze sie programy zawodowo. Nawet gry mozna i nim pisac, aktualnie to jest chyba jajpopularniejszy jezyk. Zasadniczo, to chyba w kazdym "normalnym" jezyku da sie wszystko napisac.

To nie jest tak, ze c++ to podstawa. C++ to zaawansowany, szeroko uzywany jezyk. I tez nie jest tak, ze najpierw nalezy sie uczyc C, potem C++, potem PHP, potem costam jeszcze... uczysz sie tego co Ci jest akurat potrzebne/na co masz ochote.

Java jest bardzo przydatnym iuzytecznym jezykiem, ale nie polecam na poczatek.

A co do delphi to ja moze zarcik opowiem:

W tym roku zjazd programistow delphi zostal odwolany. Powod? Jeden programista sie rozchorowal, a drugi uznal ze jak ma byc sam to mu sie nie chce.

___________________________________________________

EDIT:

Co do pytania o hax3rstwi3... nie zadawaj takich pytan. Zle to wyglada i narazasz sie na smiesznosc. Bezpieczenstwa w sieci i systemow najlepiej sie nauczysz np. stawiajac gentoo (dobrze poznasz systemy z rodziny linux), stawiajac jakis serwer, budujac wlasna siec itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził zacząć od czystego C. Jak ogarniesz wszystkie if'y, pętle, wskaźniki itd. to możesz zacząć się bawić w programowanie obiektowe w C++.

W C++ można pisać wszystko. I to nie tylko na PC-ty a również na inne urządzenia jeżeli posiada się odpowiedni kompilator. Co do popularności to w rankingu (zajrzałem sobie przed chwilą ;) ) C++ jest na 3 miejscu, przed nim jest C i Java.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od Pascala. Ma najprostszą i najbardziej przejrzystą składnię, jeżeli jeszcze nigdy nie miałeś styczności z programowaniem jest to najlepsze rozwiązanie. Potem, kiedy już zrozumiesz w czym rzecz możesz przejść do bardziej specjalistycznego zastosowania jak wspomniana Java, C, C++.

O "hackingu" w sensie zabezpieczeń... jeżeli myślisz aby zacząć pisać jakieś programy to... zapomnij i trzymaj w zapomnieniu przez najbliższe dwa lata ciągłego programowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heos -> Pascal obecnie to strata czasu - nigdzie tego nie wykorzystasz zawodowo. IMO jak najbardziej do nauki C/C++ się nadaje. Ba, nawet bym się nad C# zastanawiał - nie ma nic lepszego jak zobaczyć efekty swojej pracy, a to można łatwo uzyskać w winformsach. A przyjrzystość to kwestia dyskusyjna - klamry bardziej do mnie przemawiają niż begin-end.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec za pare dni zaczne moja przygode z C/C++, a potem zobaczy sie co dalej ^^

Co do zabezpieczen - po prostu lubie "grzebac" w kompach, a jezeli to mialoby mi pomoc chociazby poprzez zdolnosc wykrywania i latania dziur w systemie zabezpieczen to nawet lepiej. Nie ma moze ksiazek na ten temat? Jedyne co znalazlem w przegladarce to podrecznik "Szkoly Hackerow", ktory uznalem za totalne dno tuz po przeczytaniu opisu. Wiem, ze te dziury maja sporo do czynienia z programowaniem, bo nieraz w nich wystepuja jakies niewykrywalne, drobne bledy, a to one sa czesto przejsciem do naszego kompa dla osob trzecich. Jezeli ktos ma cos dobrego do polecenia to prosze sie podzielic informacja :D

I bardzo dziekuje wszystkim za liczne rady ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zabezpieczeń i "hackingu". Po pierwsze postaw sobie cel czego zabezpieczenia będziesz chciał sprawdzać. Jeśli mają to być strony internetowe to zacznij od PHP + SQL. Jeśli ma to być hacking systemowy to polecam czyste C (bądź C++) + Assembler. Wtedy będziesz mógł sobie ładnie napisać jakiś kod powłoki i inne programy. Natomiast, jeśli chcesz zająć się sieciami (czysto, wszystko polegające na adresach i klientach a nie witrynach) tutaj potrzeba duża wiedza z sieci + znajomość Pearla + Bash. Bardzo przydają się też najprostsze programy dla Linuxa typu (nemesis, nmap, tcpdump). Ciekawych książek nie ma za wiele. "Szkoła hakerów" to nie jest świetna książka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...