Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Chimaira

Filozofia II (oraz wszelakie religie i zabobony)

Polecane posty

Nie wiem. Powiedziałem, żem człek prosty. I myślę, że Jezus mógłby się wypowiedzieć bardziej zrozumiale. Ale widzisz, Mojżesz, który był TYLKO CZŁOWIEKIEM, nie kombinował, tylko powiedział po prostu "Nie kradnij", Nie zabijaj", "Nie cudzołóż"... I tyle.

Czy Bóg w osobie Jezusa nie umiał wypowiedzieć się równie zwięźle i nieodparcie?

Hats off. Zawsze próbuję to powiedzieć. Czy tamto nie było prostsze???? Po co było to tak komplikować.Powód jest jeden. Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, chodzi.............

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hats off. Zawsze próbuję to powiedzieć. Czy tamto nie było prostsze???? Po co było to tak komplikować.Powód jest jeden. Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, chodzi.............

Byc moze z nieco innej beczki, ale autor, ktorego cyctat masz w sygnaturze napisal tez cos o ludziach uzywajacych wiecej niz 3 wykrzyknikow. Szadze, ze moesz to rowniez zastosowac do wielokropkow. Trzy kropki w zupelnosci wystarczaja, by oddac ducha zamyslenia. To co postawiles na koncu wypowiedzi przekazuje raczej moment, gdy windows sie zawiesza, i czekamy na blue screen of death.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi raczej o to, że wśród księży trafiają się czarne owce i spowiadać się u takiego, który naprawdę ma wszystko gdzieś i tylko odbębnia te swoje formułki to dla katolika nic fajnego.

Ekhem... Mój kumpel przestał chodzić do Kościoła bo mu spowiednik - na lekkim gazie - w trakcie "sakramentu" zasnął...

I jakoś się kumplowi nie dziwię...

To jak? Przyjmujemy zgłoszenia?

Ja się zgłaszam. Falkon lubelski, listopad, zapewne drugi lub trzeci weekend. Będzie knajpa konwentowa (jak co roku) więc i plac boju będzie gotowy. I czarne szaty przywdziewam bo do obrońcy Jezusa mi daleko...

To póki co mamy 2 Czarnych vs jeden Biały...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhem... Mój kumpel przestał chodzić do Kościoła bo mu spowiednik - na lekkim gazie - w trakcie "sakramentu" zasnął...

I jakoś się kumplowi nie dziwię...

Ja tez sie nie dziwie. Eh, no coz poradzic, ze i wsrod ksiezy takowe osobniki sie trafiaja.

Ja się zgłaszam. Falkon lubelski, listopad, zapewne drugi lub trzeci weekend. Będzie knajpa konwentowa (jak co roku) więc i plac boju będzie gotowy. I czarne szaty przywdziewam bo do obrońcy Jezusa mi daleko...

Hm, Lublin, to kawalek od Nowej Soli, gdzie zamieszkuje obecnie.

To póki co mamy 2 Czarnych vs jeden Biały...

Tylko nie bialy, wypraszam sobie, jako metal na bialo sie nie nosze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argh... niektóre posty tutaj zakrawają na herezję... ;)

Co do prawej ręki i oka - to tylko METAFORA, PORÓWNANIE!!! PO - RÓW - NA - NIE!!!

ok...

Oprócz biskupa (czym różni się biskup od księdza, do jasnej ch...atki???) nie rozumiem jeszcze jednego - nie napisałaś o najważniejszym, czyli żalu za grzechy. Poza tym ten bandyta UWIERZYŁ w Jezusa, a wiara, jak wiadomo, czyni cuda. WSZYSTKIE cuda zostały objawione ludziom wierzącym Panu Jezusowi. ehh...

To nie tak do końca..Piłat miał wybrać jednego.Tylko jednego.Barabasz wcale się nie ukorzył. Był trybikiem w maszynie. A propos znacie imię tego trzeciego??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak do końca..Piłat miał wybrać jednego.Tylko jednego.Barabasz wcale się nie ukorzył. Był trybikiem w maszynie. A propos znacie imię tego trzeciego??

Ugh... Trzeciego? Nie czytalem wszystkich apokryfow, wiec moze to stamtad wzial Ci sie trzeci. Ja nie pamietam, by ktorakolwiek ewangelia wspominala o liczbie hipotetycznych kandydatow do uwolnienia. Ale jak mawiaja Memoria fragilis est, wiec moze w ktorejsc Ewangelii jest o tym, a ja nie pamietam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, by imię trzeciego do uwolnienia miało związek z tą dyskusją...ale róbta co chceta.

Zresztą, po przeczytaniu 3 Ewangelii (z pięciu) myślę, że Żydzi mieli wybór tylko pomiędzy Barabaszem a Jezusem.

Piłat ich się spytał, czy wypuścić Barabasza czy Jezusa. (na paschę był taki zwyczaj)

A że Jezus przyszedł na ziemię z zamiarem poniesienia śmierci za nasze grzechy, to wybrali Barabasza.

Oczywiście wszystko co powiedziałem to moja własna opinia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na wszystkie średniowieczne obrazy. Zawsze przygotowane są TRZY krzyże. Nawet na "Hair" Formana.

Wobec tego uwolniona osoba moglabybyc jedna z czterech. W koncu ukrzyzowano 3, Barabasz wyszedl. Wg tradycjio chrzescijanskiej "dobry lotr" to sw. Dyzma, zas czy imie "zlego lotra" jest gdzies podane, to nie mam bladego pojecia.

Nie sądzę, by imię trzeciego do uwolnienia miało związek z tą dyskusją...ale róbta co chceta.

Zresztą, po przeczytaniu 3 Ewangelii (z pięciu) myślę, że Żydzi mieli wybór tylko pomiędzy Barabaszem a Jezusem.

Piłat ich się spytał, czy wypuścić Barabasza czy Jezusa. (na paschę był taki zwyczaj)

A że Jezus przyszedł na ziemię z zamiarem poniesienia śmierci za nasze grzechy, to wybrali Barabasza.

Oczywiście wszystko co powiedziałem to moja własna opinia.

Ho, skoro z pieciu, to jakie przeczytales? i jakie zaliczasz do pieciu? Ogolnie delikatna niekonsekwencja- jezeli zaliczasz jako ewanglelie te uznane przez Kosciol, to z czterech. Jak nie, to o wiele wiecej niz z pieciu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwsze lepsze z Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrzy%C5%BCow...ezusa_Chrystusa

Wobec tego uwolniona osoba moglabybyc jedna z czterech. W koncu ukrzyzowano 3, Barabasz wyszedl. Wg tradycjio chrzescijanskiej "dobry lotr" to sw. Dyzma, zas czy imie "zlego lotra" jest gdzies podane, to nie mam bladego pojecia

Stwierdzenie "dobry łotr" mile łechce moje ego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, by imię trzeciego do uwolnienia miało związek z tą dyskusją...ale róbta co chceta.

Zresztą, po przeczytaniu 3 Ewangelii (z pięciu) myślę, że Żydzi mieli wybór tylko pomiędzy Barabaszem a Jezusem.

Piłat ich się spytał, czy wypuścić Barabasza czy Jezusa. (na paschę był taki zwyczaj)

A że Jezus przyszedł na ziemię z zamiarem poniesienia śmierci za nasze grzechy, to wybrali Barabasza.

Oczywiście wszystko co powiedziałem to moja własna opinia.

Mą szer ami! Przecież nie mogli wybrać Barabasza, bo inaczej diabli by wzięli wszystkie wcześniejsze biblijne przepowiednie proroków. I jak w tym sensie wygląda wolna wola? Cały tłum - nie pojedynczy człowiek - postąpił tak, jak Bogu pasowało. Judasz biedaczyna musiał zdradzić Jezusa, bo cóż byłby robił na Ziemi Syn Boży bez krzyża? Przecież on przyszedł na świat, żeby umrzeć na krzyżu (tak nawiasem mówiąc, czy nikogo nie zastanawia śmierć Jezusa po trzech godzinach na krzyżu? Zwykły skazaniec zdychał na krzyżu w mękach przez kilka dni!). Piłat też musiał wydać taką, a nie inną decyzję, bo zawaliłby się cały boski plan...

Ba! Ewa musiała zerwać jabłko, bo pomyślcie, co by się stało, gdyby tego nie zrobiła. A - przypominam tym, co zapomnieli nauki z lekcji religii, że w Raju były DWA drzewa - jedno drzewo wiadomości dobrego i złego, a drugie - było drzewem życia. Czemu Szatan - idiota! - kusił Ewę, żeby zerwała owoc z drzewa wiadomości? A gdyby tak najpierw ją namowił do zjedzenia owocu z drzewa życia?

Może ktoś zechciałby się habilitować w temacie: "Boski Plan i wolna wola?"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zadam inne pytanie - jak to możliwe, że Lucyfer, zaledwie pionek Boga, jest w stanie Mu sie przeciwstawić? Albo Bóg z jakichś powodów mu na to pozwolił - na Boga ( ;) ) w imię czego? - albo Bóg Jahwe nie jest taki wszechmocny...

Ja wybieram trzecią możliwość - nad tymi dwoma jest jeszcze ktoś wyżej, bo na końcu zawsze jest jedna osoba/istota ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhem... Mój kumpel przestał chodzić do Kościoła bo mu spowiednik - na lekkim gazie - w trakcie "sakramentu" zasnął...

A ja przestałem jak ksiądź zaczął obecność na mszach sprawdzać. Parafki w dzienniku jakoś mi nie pasowały do wiary. A było to gdzies tak w okoliczch 3-4 klasy podstawowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przestałem jak ksiądź zaczął obecność na mszach sprawdzać. Parafki w dzienniku jakoś mi nie pasowały do wiary. A było to gdzies tak w okoliczch 3-4 klasy podstawowej.

No cóż. Biurokracja jak w każdej instytucji. Szkoda tylko, że nie pomyślą urzędnicy kościelni, że właśnie przez nią tracą wielu wiernych... Powiedzmy dzieciaczek 10 letni, który chodzi na pierwsze piątki, ale na jeden zapomniał wziąć książeczki i już nie dostał szóstki z religii i dowiedział się, że nie będzie "od razu wzięty do nieba" (tak, to ja xP).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Biurokracja jak w każdej instytucji. Szkoda tylko, że nie pomyślą urzędnicy kościelni, że właśnie przez nią tracą wielu wiernych... Powiedzmy dzieciaczek 10 letni, który chodzi na pierwsze piątki, ale na jeden zapomniał wziąć książeczki i już nie dostał szóstki z religii i dowiedział się, że nie będzie "od razu wzięty do nieba" (tak, to ja xP).

Dyskusja w tym temacie jest bezprzedmiotowa. Nie jestem w stanie pogodzić lekcji fizyki, gdzie mówi się na temat Wielkiego Wybuchu, a następną jest lekcja religii. Ja pamiętam gdy religii uczono w salkach katechetycznych, blisko lokalnego kościoła. Laskowik "I komu to przeszkadzało??"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Biurokracja jak w każdej instytucji. Szkoda tylko, że nie pomyślą urzędnicy kościelni, że właśnie przez nią tracą wielu wiernych... Powiedzmy dzieciaczek 10 letni, który chodzi na pierwsze piątki, ale na jeden zapomniał wziąć książeczki i już nie dostał szóstki z religii i dowiedział się, że nie będzie "od razu wzięty do nieba" (tak, to ja xP).

Widocznie coś się księżom "pomerdało". Przecież jak raz nie wziąłeś książeczki, to idziesz do czyśćca?(nie wiem jak to się pisze) To niezbyt mądre. Po pierwsze nie to się liczy, a po drugie (IMO) czyściec nie istnieje.(nie ma o nim NIC w Biblii)

A powiedz mi: chodziłeś do kościoła i na pierwsze piątki z własnej woli, czy ze względu na rodziców?

(Nie żebym coś do ciebie/twoich rodziców miał, tylko z ciekawości pytam)

De99ial - Bóg dał człowiekowi WOLNY WYBÓR. Człowiek wybiera to co( według niego) dla niego najlepsze. Wybiera to co mu daje Szatan, albo to co mu daje Bóg.

A diabeł/Lucyfer/Szatan/JakKtoChce i tak zostanie zniszczony przy końcu świata. W Biblii pisze, że przy końcu świata Antychryst będzie władał tym światem przez 6 czy 7 lat(nie pamiętam), a potem zostanie zniszczony.

EGM - Nie, to, że człowiek zgrzeszył, to był JEGO wybór.

A to, co sie działo 2 tys. lat temu po prostu potwierdzało to, co mówili prorocy wcześniej.

Proste, co nie?

A to co jest na lekcjach religii nie raz jest sprzeczne z tym, co jest w Biblii.

Ja wierzę Słowu Bożemu.

A wspominałem ci kiedyś, że Bóg jest wszechmogący?

Chyba nie...więc mówię ci to teraz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi: chodziłeś do kościoła i na pierwsze piątki z własnej woli, czy ze względu na rodziców?

(Nie żebym coś do ciebie/twoich rodziców miał, tylko z ciekawości pytam)

Chodziłem, bo inne dzieciaki też chodziły. Nie sądzę, że wielu 10latków odczuwa potrzebę uczęszczania do kościoła.

czyściec nie istnieje.(nie ma o nim NIC w Biblii)

Właśnie. To ja się tak zastanawiam - na cholerę kościół sobie ten czyściec wymyślił?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba! Ewa musiała zerwać jabłko, bo pomyślcie, co by się stało, gdyby tego nie zrobiła. A - przypominam tym, co zapomnieli nauki z lekcji religii, że w Raju były DWA drzewa - jedno drzewo wiadomości dobrego i złego, a drugie - było drzewem życia. Czemu Szatan - idiota! - kusił Ewę, żeby zerwała owoc z drzewa wiadomości? A gdyby tak najpierw ją namowił do zjedzenia owocu z drzewa życia?

Może ktoś zechciałby się habilitować w temacie: "Boski Plan i wolna wola?"

Generale wstyd. Przeciez ludzie w Raju mogli jesc z drzewa zycia, dopoki Ewa nie dala sie nabrac. Wtedy Bog uczynil ludzi smiertelnymi. Ogolnie to tez jest symboliczne.

Sadze, ze taki temat ("Boski Plan i wolna wolaę)juz pare osob opracowalo.

No cóż. Biurokracja jak w każdej instytucji. Szkoda tylko, że nie pomyślą urzędnicy kościelni, że właśnie przez nią tracą wielu wiernych... Powiedzmy dzieciaczek 10 letni, który chodzi na pierwsze piątki, ale na jeden zapomniał wziąć książeczki i już nie dostał szóstki z religii i dowiedział się, że nie będzie "od razu wzięty do nieba" (tak, to ja xP).

Szostke z religii mogles spokojnie uratowac idac do ksiedza potem z ta ksiazeczka. Zas to, czy pierwsze piatki sa zapisane, czy nie, to ie ma znaczenia. Liczy sie sama obecnosc.

Dyskusja w tym temacie jest bezprzedmiotowa. Nie jestem w stanie pogodzić lekcji fizyki, gdzie mówi się na temat Wielkiego Wybuchu, a następną jest lekcja religii. Ja pamiętam gdy religii uczono w salkach katechetycznych, blisko lokalnego kościoła. Laskowik "I komu to przeszkadzało??"

Pozwol, ze przedstawie Ci szybka wersje, jak pogodzic Wielki Wybuch z religia. Bog poslozyl sie Wielkim Wybuchem, aby stworzyc ludzi? Co Ty na to?

Zas co do religii, to jestem jak najbardziej za. Zas samo wliczanie religii do sredniej w szkolach to juz jest skandal. Wlasnie przez cos takiego Kosciol odchodzi od swojej pierwotnej formuly.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generale wstyd. Przeciez ludzie w Raju mogli jesc z drzewa zycia, dopoki Ewa nie dala sie nabrac. Wtedy Bog uczynil ludzi smiertelnymi. Ogolnie to tez jest symboliczne.

Zdanie. Usiadłem sobie dzisiaj na kamieniu. Też jest symboliczne.

Gdybys Pan stworzyl takich symbolicznych zdan pare tysiecy stron, to wtedy moze bysmy pogadali. A tak, to wybacz.

To zas, ze opis stworzenia wiata biblijny jest symbliczny, to juz walkowalismy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwol, ze przedstawie Ci szybka wersje, jak pogodzic Wielki Wybuch z religia. Bog poslozyl sie Wielkim Wybuchem, aby stworzyc ludzi? Co Ty na to?

Zas co do religii, to jestem jak najbardziej za. Zas samo wliczanie religii do sredniej w szkolach to juz jest skandal. Wlasnie przez cos takiego Kosciol odchodzi od swojej pierwotnej formuly.

Owszem, tylko na lekcji jakiegokolwiek przedmiotu ścisłego w tym kraju jeszcze nie przedstawia się w sposób podany przez Ciebie. My mamy ten komfort, że możemy przedyskutować te kwestie. Choćby tu. Niestety dzieci mają wtłaczane to głowy. Niezależnie po czyjej stronie jest racja. To mętlik i galimatias myślowy.

Gdybys Pan stworzyl takich symbolicznych zdan pare tysiecy stron, to wtedy moze bysmy pogadali. A tak, to wybacz.

To zas, ze opis stworzenia wiata biblijny jest symbliczny, to juz walkowalismy.

Nie ilość Mój Panie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOO obraziles mnie! wybaczam po raz pierwszy kazdegmu prawiczkowi, i kazdej dziewicy sykstynskiej takize wystepek. Lecz pozniej nalozyc klatwe bede zmuszony musial. Wiec zyjce ze mna w przyjazni, i wyznajcie milosc memu Ojcu!

Zacznijmy moze od tego, ze nie pisze sie wezyrze "zmuszony musial". Zechciej rowniez zwazyc, o paszo, iz dyskusja, w ktora sie laskawie wciales wasza wysokosc toczy sie na nieco inny temat. Rowniez zwroty pod publike, jakie o diuku raczysz stosowac nic nei wnosza do dyskusji.

Owszem, tylko na lekcji jakiegokolwiek przedmiotu ścisłego w tym kraju jeszcze nie przedstawia się w sposób podany przez Ciebie. My mamy ten komfort, że możemy przedyskutować te kwestie. Choćby tu. Niestety dzieci mają wtłaczane to głowy. Niezależnie po czyjej stronie jest racja. To mętlik i galimatias myślowy.

Nie mozna wymagac od nauczyciela fizyki, ktory moze sobie byc ateista, aby przyjmowal wersje Kosciola. On ma sie zajac kwestiami mozliwymi do poznania przez rozum, zas pogodzenie kwestii wiary z nauka zostawmy duchownym i filozofom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy moze od tego, ze nie pisze sie wezyrze "zmuszony musial". Zechciej rowniez zwazyc, o paszo, iz dyskusja, w ktora sie laskawie wciales wasza wysokosc toczy sie na nieco inny temat. Rowniez zwroty pod publike, jakie o diuku raczysz stosowac nic nei wnosza do dyskusji.

Przyjacielu! Zwracam się do Ciebie i pozostałych uczestników dyskusji. Zostawcie kabotyna jego kabotyństwu, bo jeszcze zacznie sobie za wiele wyobrażać...

Chorych na manię wielkości się leczy, ale niech to robią inni, my nie mamy kwalifikacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...