Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

gerbilos

Opowiadania internetowe

Polecane posty

Witam. W tym temacie chciałbym podyskutować o opowiadaniach internetowych (to już wiadomo z nazwy ;) ).

Aczkowiek uwaga: opowiadanie powinno być darmowe, znajdujące się w internecie. Do tego NIE PUBLIKUJEMY TU WŁASNEJ TWÓRCZOŚCI. Do tego jest odpowiedni dział "Twórczość". Możemy oczywiście dodawać linki do ciekawych dzieł, aczkolwiek powinno się dodać jeszcze jakiś komentarz, opinię, czy coś w tym rodzaju.

To tak a propos samego tematu, teraz czas na ciąg dalszy.

Zacząłem czytać creepypasty. (Tak, ma to coś wspólnego z coraz częstszą ich obecnością na serwisach typu "Kwejk") Czym one są? Z definicji to krótkie opowiadania, mające na celu wystraszenie nas do tego stopnia, abyśmy mieli problemy z zaśnięciem ;) Czasami oczywiście widać znaczące odejścia od tematu, np. Creepypasty w postaci komiksu, czy (częściej) z dołączonym obrazkiem lub filmikiem. Sama budowa tego typu historyjek dzieli się prawie zawsze na dwie części: najpierw zazwyczaj znajduje się wprowadzenie, spokojne, niestrasznie. Potem następuje "trzęsienie ziemii", jak zwykłem to nazywać. Polega to na dodaniu przez autora specyficznej informacji która powinna wywołać u nas dreszcz grozy.

Przypomina mi to trochę (już o tym chyba pisałem gdzieśtam/kiedyśtam, aczkolwiek na FA) opowiadania Lovecrafta. On także raczył nas dreszczem na samym końcu spokojnego opowiadania.

Póki co Creepypasty biorę z TEGO forum, aczkowiek są tam raczej tłumaczenia, a nie nowości.

Ale dosyć o nich. Jeśli ktoś chce poczytać prawdziwe, długie opowiadania, to polecam stronę "Opowiadania.pl". Wiele opowiadań, porządny katalog. Oczywiście ciężko trafić na "perełki", aczkolwiek nie mówię, że się nie zdarzają.

Osobiście na początek polecam opowiadanie "Zamtuz" (http://www.opowiadania.pl/main.php?id=showitem&item=68284). Barwny język, do tego cięty, ironiczny dowcip autora... Miodzio. Mimo wszystko jest to tylko jeden rozdział powieści, która jednak także znajduje się w w internecie.

Jako, że ostatnimi czasy nie miałem zbyt wiele czasu na czytanie, nie będę podawał więcej słabszych stron. Ponadto niestety niezbyt wiele jest "fachowych stron" znajmujacych się tego typu sprawami. Większość opowiadań internettowych nadal znajduje się na blogach, co utrudnia użytkowanie :/

Aha, całkiem ładna baza jest też tu: http://www.fantasy.dmkhost.net/opowiadania/, takoż warte polecenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...