Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

matstu

Wentylator karty graficznej - zmniejszanie obrotów

Polecane posty

Witam. Mam taki problem, że irytuje mnie głośny szum od wentylatora karty graficznej. Niestety jak na razie nie mam możliwości kupna nowego chłodzenia.

Na internecie wyczytałem, że najlepiej zmniejszyć obroty wentylatora karty. W związku z tym mam prośbę - moglibyście mi polecić jakieś programy do tego przeznaczone i opisać, co i jak powinienem zrobić? Z góry dzięki. ;) Byłbym też wdzięczny za radę, czy warto w ogóle zmniejszać te obroty, bo domyślam się, że niekorzystnie wpłynie to na temperatury karty (obecne temp. zamieszczam poniżej).

Moja karta graficzna: ATI Radeon HD 5770

Temperatura karty bez obciążenia: 39 - 40°C

Temperatura podczas gry: max 58°C

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchamiasz oficjalne sterowniki AMD (ATI już nie istnieje w nazwie) czyli Catalyst control center i wybierasz zakładkę Overdrive. Bierzesz Enable Manual Fan Control i ta dam. Gotowe. Co do temperatur uważaj tylko by nie osiągnęły więcej niż 80 stopni. I odkurzaj regularnie kompa. Ja mam podkręconego F1 5750 i działa wszystko jak trzeba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem skorzystać z tego Enable Manual Fan Control i okazało się, że ta opcja jest już u mnie włączona, było ustawione na 55% (SCREEN). Jako że jestem komputerowym laikiem, nie mam w ogóle pojęcia, co mam teraz zrobić. Znowu będę wdzięczny za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Mam tą samą kartę i minimum to 20%. Po próbuj aż będzie ci się wydawało że jest ok. Ja mam włączone na auto (odznaczone Enable Manual Fan Control) i w spokoju mam 35% a w stresie ok. 70%.

Chyba że wolisz to możesz dawać kiedy nie grasz na stałe 20% a kiedy włączasz grę włączyć automatyczne dostosowywanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że kiedy ustawię np. 30% i kliknę "Apply", to wentylator karty działa tak samo głośno. Nie słychać ŻADNEJ różnicy, tak jakby wentylator w ogóle nie reagował na te zmiany. Poza tym na prawo od tych ustawień ciągle pisze: Fan speed: 35%, niezależnie czy ustawię 30, czy 70%. :icon_sad: Pomoże ktoś?

EDIT:

@down

Zaraz spróbuję w tym programie. :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym programie (MSI Afterburner) zmniejszanie obrotów działa. Niestety, nawet jeśli ustawię na 30%, to wciąż jest dla mnie za głośno. Spodziewałem się prawie bezgłośnej pracy, a tu okazuje się, że wciąż chłodzenie jest mocno słyszalne (nie byłbym w stanie przy nim spać). :dry: Chyba jedynym rozwiązaniem jest w takim wypadku kupno nowego chłodzenia (a jak znacie inne rozwiązania, to piszcie!).

Więc mam jeszcze jedno pytanie: czy jakieś dobre chłodzenie na kartę graficzną (np. Arctic Cooling Accelero S1) całkowicie wyeliminuje hałas?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta karta jest firmy Gigabyte. Swoją drogą, już wcześniej były z nią problemy (działała niesamowicie głośno, ale raczej tylko podczas obciążenia w postaci gier), ale ponoć w serwisie ją naprawili... No i z powrotem są z nią problemy. :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...