Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Wom3n

Efekty specjalne w filmach

Polecane posty

Witam ,

otóż oglądam sobie różnorakie filmy z dużą ilością efektów specjalnych i od tego czasu moją głowę zaprząta jedna myśl - otóż "czy z efektów specjalnych można by było zrobić grę?". Bo jak tak oglądam to te sceny z efektami są teraz bardzo realistyczne , wręcz jak prawdziwe a te efekty specjalne chyba też są tworzone na jakiś silnikach czy czymś takim , no na pewno na komputerach:P Powiedzcie mi proszę , czy to jest możliwe? Temat do dyskusji.

Moderatorze! Nie wiedziałem gdzie napisać ten temat , ten dział pasował mi najlepiej , jeśli to nie ten dział to proszę , przenieś ten temat!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą, więc piszę tylko jako ktoś kto ma pewne wyobrażenie o grafice komputerowej.

Efekty specjalne robi się różnie. Z pewnością sporo można zrealizować "klasycznie", czyli bez komputera.

Pomijając filmy animowane, sądzę, że najpierw kręci się film kamerą, potem poddaje obróbce komputerowej - tzw. post-processing. W ramach ułatwienia obróbki stosuje się różne techniki, jak blue box.

Oprogramowanie którego się używa? Nie mam pojęcia, czego używają profesjonaliści. Grafika trójwymiarowa to pewnie 3dMax, Blender, być może Maya. Sama edycja filmów to pewnie coś pokroju Adobe Premiere. To tylko moje przypuszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm. To jakbym zrobił najpierw postacie na silniku graficznym (np. unreal) i potem poddał to obróbce to myślisz , że coś by z tego wyszło lepszego niż normalna gra? A czy jakbym zrobił normalny film(oczywiście poddano by film jakimś obróbkom , żeby wyglądał jak normalna gra) z super efektami i do tego byłby interaktywny to też byłaby to gra?

p.s: wiem , że napisane chaotycznie i trudno to zrozumieć ale bardziej nie jestem w stanie wytłumaczyć:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emot-psyduck.gif Rany gorzkie, nie wiem jak ująć inaczej, ale masz zerowe pojęcie o tworzeniu i gier, i filmów.

Przy tworzeniu efektów specjalnych do filmów używa się zupełnie innych technik i technologii jak w grach. Film to w dużej mierze operowanie na "żywym", rzeczywistym materiale, nawet jeżeli tworzysz film w 100% CGI, jak np. Toy Story. Efekty to nie jest sprawa góra kilkunastu kliknięć w siakimś Sony Vegas Pro - to ciężka praca wielu animatorów, grafików, rysowników i plastyków. Stosuje się takie metody jak rotoskopia (czyli takie łączenie elementów ciała aktora z komputerowym efektem, by uzyskać wiarygodny, realistyczny efekt), matchmoving (segregacja elementów widocznych w kadrze, by przy ruchu kamery efekty nie przemieszczały się), i wiele, wiele innych. Ergo: VFX ma się NIJAK do tworzenia gier, na jakimkolwiek etapie (chyba że przy cutscenkach, ale sporo czasu minęło odkąd ktoś stworzył filmiki w grach z prawdziwymi aktorami), w jakimkolwiek procesie.

Efekty specjalne w grach to zupełnie inna broszka - engine to engine, na nim opierasz całą grę, do tego dodatkowe biblioteki odpowiedzialne za fizykę obiektów, dźwięk przestrzenny, AI, skrypty kontrolujące scenariuszem i wiele innych. Wszystko kodujesz, albo ustawiasz ręcznie w rozmaitych edytorach - ale nie możesz tak sobie po prostu wgrać Crysisa 2 pod edytor wideo i poprawić wybuchy, BO TO SĄ ZUPEŁNIE DWIE RÓŻNE MATERIE.

A czy jakbym zrobił normalny film(oczywiście poddano by film jakimś obróbkom , żeby wyglądał jak normalna gra) z super efektami i do tego byłby interaktywny to też byłaby to gra?

Jak to sobie wyobrażasz? Nakręcić liniową ścieżkę filmowa, a następnie dotknięciem różdżki sprawić, by ten nakręcony materiał stał się w pełni trójwymiarowym światem, plus "efekty specjalne"?

Być może chodzi Ci o słusznie zapomniane gry FMV, gdzie 10 lat temu takie

próbowano robić, z marnymi skutkami.

Zatem, nie. Tworzenie filmów =/= tworzenie gier. Jak mi nie wierzysz, to nakręć kamerą filmową lustro, a następnie odtwórz i zobacz czy będziesz się mógł przejrzeć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...